Mali müşavirlere 32 yeni uzmanlık alanı
09 Mayıs 2019 Perşembe
Mali müşavirlik mesleğinin her gün gelişmesi ve değişmesi meslekte yeni uzmanlık alanları yaratılması gerekliliğini ortaya çıkardı.
Mali müşavirlere 32 yeni uzmanlık alanı
Mali müşavirlere 32 yeni uzmanlık alanı

Mali müşavirlik mesleğinin her gün gelişmesi ve değişmesi meslekte yeni uzmanlık alanları yaratılması gerekliliğini ortaya çıkardı. 

Konu hakkında açıklamalarda bulunan İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (İSMMMO) Başkan Adayı Turgay Kanarya, “Dünya her gün gelişiyor, değişiyor. Mesleğimizin de fonksiyonları her geçen gün gelişmekte, değişmekte. Bunun gereği olarak meslektaşlarımıza uzmanlaşma eğitimleri vereceğiz. 32 tane yeni uzmanlık alanı yaratıyoruz. Bir alanda uzmanlaşan kişiyi markalaştırmak istiyoruz.” dedi.

44 bin üyeli İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (İSMMMO) 12 Mayıs Pazar günü Olağan Genel Kurulu'nda seçime gidiyor. İSMMMO seçimlerinde Başkan adayı olan Turgay Kanarya, mesleğin gelişmesi adına her alanda çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Belirli alanlarda meslek mensuplarını uzmanlaştıracaklarını vurgulayan Kanarya, “Mali müşavirlik mesleği her gün değişiyor ve gelişiyor. Buna uyum sağlamak için de meslekte uzmanlık eğitimlerin geliştirilmesi gerekiyor. 32 tane yeni uzmanlık alanı yaratıyoruz. Bir alanda uzmanlaşan kişiyi markalaştırmak istiyoruz.” dedi.

Meslek mensuplarının uzmanlaşması için eğitimler verileceğini açıklayan Kanarya,

Meslektaşlarımıza;

* Ticaret kanunu uygulama uzmanlığı, 
* İç denetim uzmanlığı, 
* Şirket derleme ve derecelerinde uzmanlığı, 
* Yönetim muhasebesi, 
* Finans yönetimi ve bütçeleme, 
* Kurumsal yönetim, 
* Risk yönetim, 
* Vergi danışmanlığı, 
* Vergi ihtilafları ve çözüm yolları, 
* Sektörel muhasebe ve vergi uygulamaları,  
* Sosyal güvenlik uzmanlığı ve 
* İnsan kaynakları uzmanlığı alanlarında eğitim vereceğiz.” 

diye söyledi.

MALİ MÜŞAVİRLERE ARABULUCULUK İMKANI

Meslektaşlarına yeni iş alanları sağlamak için çalışmalarda bulunacaklarını aktaran Kanarya, 

“Meslektaşlarımıza yeni iş alanları sağlamak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Öncelikle işlem denetçiliği müessesinin geri getirilmesi için mücadele edeceğiz. Arabuluculuk için de çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Arabuluculuk yolunun sadece hukuk mezunlarına değil, muhasebe alanına giren konularla ilgili olmak üzere meslek mensuplarımızı da açılmasını sağlayacağız. Son olarak ise vergi danışmanlık faaliyetlerimizi geliştirip meslektaşlarımızın vergi mahkemelerinde temsil hakkı kazanması için gerekli yasal çalışmalarımızı başlatacağız.” 

dedi.
59- Divan Başkanı Ziya Disanlı, Meslekte Birlik Grubundan Halil Erdem Gültekin' e Söz Verdi. Halil Erdem Gültekin Nispi Temsille İlgili Görüşlerini Sundu.(SON)
01 Ocak 2019 – 30 Haziran 2019 Tarihleri Arasında Yurt İçi ve Yurt Dışı Gelir Vergisinden İstisna Harcırah Tutarları
Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurulunca (KGK) faizsiz finans muhasebe standartlarına ilişkin kurul kararları yayımlandı.
Türkiye'mizin doğum günü olan:19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'mızın 100'üncü yılı kutlu olsun!
Noyan Doğan’ın moderatörlüğündeki ; Oda Başkanı Vehbi Karabıyık 20 Mayıs Pazartesi Günü Habertürk Televizyonunda canlı yayında olacak.
Bugün Yönetim Kurulunun Yapmış Olduğu Toplantı Sonunda; İstanbul YMM Odası Yönetim, ...
Milyonlarca emeklinin yanı sıra aileleriyle beraber 200 bine yakın iş göremezlik geliri alan vatandaşa da bayram ikramiyesi verilecek.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi tarafından öğrencilerin kullandığı mavi kart öğrenci aylık abonman ücreti 85 liradan 40 liraya düşürülmüştü.
Son yazımda defter ve belgelerin vergi incelemesine yetkili elemanlara ibraz edilememesi halinde doğrudan KDV indirimi reddiyatı yapılması durumunda
Çalıştığı fabrikada, kendisiyle aynı işi yapan işçilerin daha çok maaş aldığını belirten işçi, işverenin 'eşitlik' ilkesine uymadığını öne sürüp noter kanalıyla istifa etti.
Genel kurulda verilen taahhütlerin yakın takipçisi olacağız.
Vergi, devletin ülkesi üzerindeki egemenlik hakkına dayanarak, kamu giderlerini karşılamak üzere, karşılıksız ve zorla aldığı ekonomik değerdir.
Son 3 yılda odamızın ne yaptığı hakkında bilgisi olan aramızda sadece oda yöneticileri var, bizler yokuz.
2018 Yılı Aktif Toplamı 3,449,600 TL veya Net Satışlar Toplamı 6,898,900 TL’nin aşan üretim ve hizmet işletmeleri,
“Siyaset tek kişilik bir oyun değildir.” Derler; uzun soluklu ve ekip işidir. Siyasete küskünlük, kırgınlık olmaz Mücadele ettiğin zemin ve şartlar gözden geçirilir ancak ....
Kıdem tazminatı, işçinin çeşitli sebeplerle işyerinden ayrılırken işveren tarafından İş Kanunu gereğince vermiş olduğu bir tazminat.