''Mali Müşavirin halinden Mali Müşavir anlar''
29 Mart 2013 Cuma
MMMBD Genel Başkanı Serdar Özkan mesleki sorunlara ilişkin İKTİSADİ DAYANIŞMA'nın sorularını cevaplandırdı.
''Mali Müşavirin halinden Mali Müşavir anlar''
 

MMMBD Genel Başkanı Serdar Özkan mesleki sorunlara ilişkin İKTİSADİ DAYANIŞMA'nın sorularını cevaplandırdı. Yaklaşan oda seçimlerine ilişkin olarak da konuşan MMMBD Genel Başkanı Özkan, meslek mensuplarını seçim günü oy kullanmaya çağırdı.

MMMBD Genel Başkanı Serdar Özkan verdiği röportajda mesleğe başladığı günden bu yana mesleğin gelişimi için çaba içinde olduğunu bu çabasının hala devam ettirdiğini ifade etti.

''Bu mesleğin olmazsa olmazı rakamları sevmek, mesleği sevmek ve en önemlisi sabır'' diyen Özkan, ''Ama öncelikle sevmek şart. Mesleği keyif alarak yapan biri olarak eskiye dönsek yine bu mesleği seçerdim'' ifadelerinde bulundu.

Özkan, muhasebe mesleğinin Türkiye'de çok genç bir meslek olduğuna vurgu yaparak, başlangıçtan bu yana çok yol katedildiğini dünyada teknolojik değişimlerle ve bu teknolojik değişimin getirdiği yükle karşı karşıya olunduğunu bu süreçle ileriki dönemlerde işlerin daha rahat yürüyeceğine olan inancını ifade etti.

Kurumsallaşma konusunda da konuşan Özkan, kurumsallaşmanın kaçınılmaz bir süreç olduğunu bu konuda TÜRMOB ve odaların gerekli çalışmalarda bulunduğuna dikkati çekerek, '' Ama bizim söyle bir zaafımız var, ortak yaşamak, paylaşmak.. bu kültürlerimiz malesef zayıf önümüzdeki kurumsallaşma sürecinde bizi sekteye uğratan da bu. Ama genç arkadaşlarımız bu konuda çok şanslılar '' şeklinde konuştu.

''Mücadelemizin medyada istediğimiz gibi yer bulamaması bizi üzdü''

Özkan, Muhasebe Haftası kapsamında meydanlarda yapılan yürüyüşlere ilişkin ''üzüldüğümüz konu yaklaşık 5 bin meslek mensubunun bulunduğu bir ortamda yapılan açıklamaların medyada istendiği kadar yer bulamaması'' ifadesinde bulundu.

Meslek olarak en büyük sıkıntı dediği cezalara yönelik Özkan, ''meslektaşlarımızın korkulu rüyası cezalar. Bu konuda da dernek olarak meslek mensuplarımıza bi çözüm olması açısından mesleki sorumluluk sigortası ile ilgili bir protokol imzaladık. Bu uygulama yaklaşık 4 yada 5 yıldır İzmir'de uygulanan bir proje, bunu genel merkez olarak biz de sahiplendik'' dedi.

Son olarak seçim sürecine değinen Özkan şunları kaydetti: 'bütün meslektaşlarımızın seçim günü oylarını kullanmalarını mesleklerine sahip çıkmaları adına bekliyorum. Oy kullanmaya bile vakit ayırmayan meslek mensubunu çok anlamlı bulmuyorum. Mali Müşavirin halinden mali müşavir anlar başkasına bu işi ihale etmeden bizim kendi mesleğimize, birbirimize sahip çıkmamız gerekiyor. Süreç de bunu gerektiriyor. Meslek mensuplarından bu konuda özverili davranmalarını kendilerini geliştirmelerini istiyorum ve bunu yaparken ülkemizin içinde olduğu konjonktüründe göz önünde bulundurulması gerekiyor. Biz nasıl kendimizi geliştiriyorsak esnafın tüccarın da kendisini geliştirmesi gerekiyor.''

Söyleşinin ayrıntısı İKTİSADİ TV'de..

1-     1-      http://www.iktisadidayanisma.com/1--28032013---Serdar-Ozkan---MMMB-Dernegi-Genel-Ba/iktisadiTV/21a110e9-6781-429c-a44f-81295d54fa47.aspx

2-     2- http://www.iktisadidayanisma.com/2--28032013---Serdar-Ozkan---MMMB-Dernegi-Genel-Ba/iktisadiTV/ee877f9e-d546-41b4-bac2-cb299a43f7ea.aspx

3-     3- http://www.iktisadidayanisma.com/3--28032013---Serdar-Ozkan---MMMB-Dernegi-Genel-Ba/iktisadiTV/34fbf5f0-2491-4601-92f0-e39cb7dc0282.aspx

16- Oturum Başkanı İYMMO Yönetim Kurulu Başkanı Vehbi Karabıyık ve Sayıştay Başkanı Seyit Ahmet Baş Sayıştay Hakkında Açıklamalarına Devam Ederken, Zama,Zaman Meslek Mensuplarından Gelen Sorulara Yanıt Verilerek, Toplantıya Son Verildi.
MMMD Genel Merkezi 15 Aralık 2018 Cumartesi Günü Yeni Genel Başkanı Belirlemek Üzere Seçimli Olağan Genel Kurula Gidiyor.
Genel Yayın Yönetmenimiz Nusret Sümer Adı Olan Fakat, Tam Anlamıyla Uygulanamayan "Mali Tatilde" Edirne SMMM Odası Başkanı Sayın Kenan Karakuş' la Mesleki Konuları Masaya Yatırdılar.
Kuruluş Amaçları ve Gelecekte Kadın Muhasebecilerle Yapacakları Çalışmalar Üzerine Mini Söyleşi Yaptık.
Odaların Konumu, Meslek Mensuplarının Durumu, KGK ve Bağımsız Denetimin Konumunu Masaya Yatırdık. Genel Yayın Yönetmenimiz Nusret Sümer, SİZ, 3568 sayılı Muhasebe Mesleği Uygulayıcıları İçin İstanbul Meslekte Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ethem Yüksel Kahveci ile Mini Söyleşi Yaparak Muhasebe Mesleğini, Odaların geleceğini ve Mesleki Sorunları Masaya Yatırdılar.