Mali Analiz. . . .
26 Ocak 2017 Perşembe
Celal Özgüroğlu
Sorunlarımızın kaynağının dış güçler olduğu iddiasına inanmanın ekonomimizin düze çıkmasına bir katkısı olamaz.......
Sorunlarımızın kaynağının dış güçler olduğu iddiasına inanmanın ekonomimizin düze çıkmasına bir katkısı olamaz

Celal Özgüroğlu
Mali Müşavir & Bağımsız Denetçi

“Elinde silahı, bombası olan teröristle elinde doları avrosu olan terörist arasında amaç bakımından hiçbir fark yoktur”  açıklamasının ardından Türkiye’ de iki milyon dolarlık yatırım yapan veya bir milyon dolarlık taşınmaz satın alan teröriste vatandaşlık verileceğinin söylenmesi üzerine, Türkiye’ye kim veya kimlerin parası ile terörist olmak için başvuracağı bilinmez ama bu çelişkili uygulama örneği yeni yılda ülkemizin ekonomik bakımından nasıl bir açmaz içerisinde bulunduğunu açık bir şekilde ortaya koyuyor. 

Çok değil sadece altı ay öncesinde 2.88 TL olan dolar kurunun % 75 oranında artışla 3.80 TL. ye ulaşması, henüz başında bulunduğumuz 2017 yılının ekonomik göstergelerini ayrıntılı biçimde inceleme yerine dolar endeksli bir analiz yapma zorunluluğu doğuruyor. 

Dolar fiyatındaki yükselme, iddiaların aksine yüzde otuz oranında dışarıda doların değer kazanmasından kaynaklanmakta ise de, yüzde yetmiş oranında yurt içinde mevcut sorunlardan kaynaklanmaktadır. Ülkemizin dolar kaynaklarının arttırılamadığı ortamda ekonomide çarkların dönmesi için 50 milyar civarında dolar dış ticaret açığının kapatılabilmesi için her gün dolar satın alma mecburiyetinin bulunması, dolar arz ve talebi arasında farkın büyümesine neden oluyor.

Buna ek olarak finans kesimi dışında 312 milyar dolar döviz borcu bulunan firmaların dolar satın alarak, döviz borçlarının TL karşılığının daha fazla artmasını önleme arayışında olmaları da dolara olan talebi arttırırken, halkımızın geleceği belirsiz ekonomik ortamda, ülkemizde ikinci para birimi olarak işlem gören dolar hesaplarına yönelmesi de dolara olan talebin artmasına katkıda bulunuyor.  

Sorunlarımızın yurt içindeki yanlışlarımızdan ziyade  tamamının kaynağının dış güçler olduğu iddiası ile halkımızı buna inandırmaya çalışmanın, ekonomimizin düze çıkmasına bir katkısı olmayacağı gibi tekrarlanan bu tür yanlış teşhisler ile ekonomik iyileşmenin önüne set konulmaktadır. Bu bağlamda faiz artışının cazibesi ile ülkeye döviz girişinin artacağını, böylece doların bollaşarak fiyatının ucuzlayacağını ileri sürerek faiz artışı talebinde bulunanların da ekonomideki tıkanmanın tek sorumlusunun ucuz faiz olmadığı gerçeğini göz önünde bulundurmaları gerekiyor. 

Önlerini göremeyen hiçbir yatırımcı yatırım yapmaz ve üretimini artıramaz. Ekonomide tıkanıklığı açmadan dolarda istikrarı sağlamak mümkün değildir. Ekonomideki tıkanıklığı açmak için iç ve dış politikadaki sorunlardan arınarak acil bir ekonomik program hazırlanmalı güvenilir bir ekonomik kadro ile  içeride ve dışarıda insanların, şirketlerin önlerini görmelerine, buna göre yatırımların ve üretim araçlarının harekete geçmesine imkân verilmelidir. Ancak o zaman ekonomideki tıkanıklık sona erer, dolar fiyatı da istikrara kavuşur.
6- Oturum Başkanı Kenan Buga; Sunumların ve Soru-Cevap Bölümünün Tamamlanmasından Sonra, Panelistlere Teşekkür Plaketleri Verildi. Daha Sonra İktisadi Dayanışma Kameralarına Topluca Resim Vererek Panele Son Verdiler.
Kadın Muhasebeciler Konferansı
Mali Müşavirlerden Türk Sanat Müziği Konseri
İstanbul Meslekte Birlik olarak öğrencilere yönelik ücretsiz seminer, konferans ve eğitim programları düzenliyor
Güncel Mevzuat Çerçevesinde KDV Konulu Toplantıya Davetlisiniz.