MMMBD Şişli Şubesi 2017 Yılının Son Toplantısında;
17 Aralık 2017 Pazar
7061 Sayılı Kanun Bazı Vergi Kanunları İle Diğer Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ve 2018 yılı defter tasdik ücretleri Konusunda;
MMMBD Şişli Şubesi 2017 Yılının Son Toplantısında;
MMMBD Şişli Şubesi 2017 Yılının Son Toplantısında;

7061 Sayılı Kanun Bazı Vergi Kanunları İle Diğer Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ve 2018 yılı defter tasdik ücretleri Konusunda; 

- Hüseyin Turan  YMM ve 
- Gülnaz Güler   SMMM' in Sunumlarıyla Meslek Mensuplarını Bilgilendirdiler.

Şişli Şube Başkanı Sayın Nesrin Altın; Açılış Konuşmasıyla sözlerine şöyle başladı.

" DEĞERLİ MESLEKTAŞLARIMIZ MERHABA,"

"Yılın son toplantısında sizlerle birlikteyiz. Katılımınız için çok teşekkürler, Özellikle bizim bir çok etkinliğimizde bizi yalnız bırakmayan Kadın Muhasebeciler Derneği başkanı Gülüzar  Özev ve yönetim kurulu kadın meslektaşlarımıza çok teşekkür ediyoruz. Kadın dayanışması böyle bir şey,
Derneğimiz kurucularından Turgut Arığ’a çok teşekkür ediyoruz.

2017 yılını geride bırakmak üzereyiz.2017 yılında MMMBD Şişli olarak çeşitli faaliyetlerle bir arada olduk.

2017 yılında neler yaptık,2017 ülkemiz için çok önemli bir yıl oldu, parlamenter sistemin yerine başkanlık sisteminin geçirilmesi amacıyla bizlere dayatılan yeni anayasanın yanlış olduğunu Şişli derneği olarak çeşitli konuklarla tartıştık, NAZAN MOROĞLU,MERDAN YANARDAĞ,CAN ATAKLI gibi isimleri toplantılarımıza davet ettik.

TÜRMOB ‘da yapılacak genel kurulun gündeminde olan  yeni yönetmelik taslaklarını Dr. MASUM TÜRKER ile değerlendirdik.

Temmuz ayında İTALYA gezisi gerçekleştirdik.

E defter e irsaliye e fatura güncellemelerinin  sunumunu UYUM SOFT firması ekibine yaptırdık.ve yeni dönem açılış kokteyli düzenledik.

En son VEYSİ SEVİĞ hocamız yeni dönem vergi incelemelerini değerlendirdi.

Şişli şubesi olarak Genel merkezin düzenlediği futbol turnuvasına katıldık.

Elbette çok kapsamlı bir faaliyet dönemi geçirmiş sayılmayız.

Üyelerinin çoğu  dernek üyelerimizden oluşan yeni bir grup oluşumu ÖNCÜ MALİ MÜŞAVİRLER grubu ve yönetim gücünü elinde bulunduran grubun baskıları sonucu toplantıya katılan arkadaşlarımızın sayısının azalışı bizlerin enerjisini düşürdüğünü ama tüm bu olumsuzlukların arkasına sığınmadan görevimiz ve sorumluluğumuzun bilinci ile hareket ettik ve etmeye devam edeceğiz.

Eğitim konusunda İSMMMO gerekli çalışmaları yapıyor. Eğitimi elbette hepimiz önemsiyoruz.
Ancak İSMMMO ve TÜRMOB çıkarılacak ya da çıkan bizimle ilgili yasalara itiraz etme yerine eğitmekle yetiniyor. Kurumsal konumları gereği itiraz etme şansları olamayabilir. En azından çıkacak yasalarda önceden danışılması gereken bir kurum olduğu yönünde söz hakkının olduğunu kabul ettirmeli,

Biz dernekler aracılığı ile çıkan bizimle ilgili yasalara tepki göstererek kamuoyu oluşturabiliriz.
Son günlerde tebliğler havada uçuşuyor. Takip edemiyoruz. Mükelleflerimiz karşısında yanlışa düşmeyelim,mükelleflerimizi zarara uğratmayalım diye tebliğleri takip etmeye çalışıyoruz. 

Yapılan değişiklikleri sadece nasıl uygulayacağımızı anlamaya çalışan bir seyirci topluluğu gibiyiz.
Önümüzdeki yıl yine eğitim çalışmalarımızı ve sosyal aktivitelerimizi sürdüreceğiz.

2018 yılında sorumluluklarımız ve angaryalarımız artıyor. 

Örneğin muhtasarda çalışanların meslek kodlarının yanlış yazılması nedeniyle ya da aldıkları ücretleri düşük gösteren mükellefle birlikte müteselsil sorumlu olacağız. Sahte ve yanıltıcı belge düzenlemiş olma nedeniyle hapis cezası ile bile karşı karşıya kalabiliriz.

Belki de ceza olarak öncelikle biz muhasebecileri e deftere geçirdiler. Aldığımız ücretlerin tarifenin altında olması halinde sorgulanacağız. Umarım bu sistemin kayıtdışılığı ve haksız rekabeti önleyici bir katkısı olur.

Yaşadığımız teknolojik gelişmeler sonucu mesleğimiz de ortadan kalkabilir. Ama önce defterler ortadan kalkacak. Önceden sevdiklerimize yazılan mektupların ortadan kalktığı gibi,artık asker annesine,babasına yada sevgililer birbirine mektup yazmıyor. Sanal iletişim ortamında görüşmeler oluyor.

Evet son yıllarını yaşadığımız defterlerimizin noter tastik ücretlerini ve yaptığımız diğer masrafları mükelleflerimizden ortak bir taban ücreti belirleyerek istersek tartışmalar yaşanmaz. Ankara Mali müşavirler muhasebeciler derneği bir komisyon çalışması ile asgari fiyatları çıkarmış. Bunun fotokopilerini dağıtacağız. Ancak Ankara İstanbul farkı ya da mükellef bazında belirleyeceğiz fiyatlar konusunda her birimiz özgür karar alma hakkına sahibiz. Bu liste sadece bir öneri niteliğinde olup herhangi bir bağlayıcılığı yoktur.

SAĞLIKLI,MUTLU,HUZURLU,BAŞARILI VE BOL KAZANÇLI YENİ BİR YIL DİLEĞİYLE HEPİNİZE ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM.

7061 SAY. YASAYI anlatmak üzere  sözü YMM HÜSEYİN TURAN BEY’e veriyorum Bu hazırlığı nedeniyle  emeğine çok teşekkür ediyorum.

GÜLNAZ GÜLER arkadaşımız ise 2018 yılı değişiklilerini başlıklar halinde sunacak kendisine çok teşekkür ediyorum."

diyerek sözlerini noktaladı.

TOPLANTI resimleri için aşağıdaki linki tıklayınız
7- Yeditepe ve Işık Üniversitesi Öğr. Görevlisi Dr. Engin Ergüden "Büyük ve Orta Boy İşletmeleri İçin Finansal Raporlama Standardı (BOBİ FRS)" Konulu Sunumlarını Tamamladıktan Sonra Kapanış Konuşmasını Altınordu Yaparak, Kameralarımıza Topluca Resim Verdiler.
Mart/2018 ayının 23’ünde Muhtasar Beyannamenin, Sigorta aylık prim ve hizmet belgelerinin, 26'sında . . . .
Vergi Denetim Kurulu 2017 yılı Faaliyet Raporu yayımlandı. Bu raporda yer alan verilerden hareketle; vergi oranının yükselmesi durumunda,
15.03.2018 tarih ve 7101 sayılı 7101 Sayılı Kanun – İcra ve İflas Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun ile iflas ertelemesi düzeni yerine konkordato düzeni getirilmiştir.
2017 yılında elde edilen gelirlere ilişkin yıllık gelir vergisi beyannamesinin verilmesi süresi 26 Mart Pazartesi akşamı doluyor.
2017 Yılına ait Yıllık Gelir Vergisi Beyannamesi 1-26 Mart 2018 tarihleri arasında verilecektir.
Sağlık güvencesi olmayanların da sağlık güvencesine kavuşturulması için getirilen genel sağlık sigortasında primlerin devlet tarafından mı,
17.03.2018 tarihinde “Geleceğin Mali Müşavirleri Derneği”nin İzmir Sanat Merkezinde Gerçekleşen " İnşaat Muhasebesi" seminerine ilgi büyüktü.
Meclis; konutunda ürettiği elektriği satanlara vergi muafiyeti, elektrikli araçlara teşvik, amatör spor kulüplerinin desteklenmesi ve hurda araç sahiplerine yeni araç alımında
Dr. A.Engin ERGÜDEN ' in Sunumlarıyla; Büyük ve Orta Boy İşletmeler İçin Finansal Raporlama Standardı (BOBI FRS) Konulu Eğitim Seminer Düzenledi
Gelir Vergisi Kanunu'nun 21'inci maddesiyle, binaların mesken olarak kiraya verilmesinden bir takvim yılında elde edilen hasılatın belli bir kısmı gelir vergisinden istisna edilmiş
Maliye Bakanlığı tarafından yürütülen Katma Değer Vergisi (KDV) Kanunu’nu gözden geçirme çalışmaları tamamlandı ve devreden KDV'nin iadesi de dâhil olmak üzere . . .
TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, "Sıfır vergi geliyor. Sadece işçinin maaşını vereceksiniz. Bu teşvikler üç yıl sürecek. Bu teşviklerden yararlanın." dedi.
Şirket Kuruluş Sözleşmesinin Ticaret Sicili Müdürlüklerinde İmzalanması Hakkında Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ
15.03.2018 Tarihinden İtibaren Yeni Kurulacak Anonim Şirket, Limited Şirket Ve Kooperatiflerin Defterleri Ticaret Siciline Tasdik Ettirilecektir.
Bilindiği üzere, denetim kuruluşları ve denetçilerin uymak zorunda oldukları rotasyon hükümleri Bağımsız Denetim Yönetmeliğinin . . . .
Katma Değer Vergisi Kanunu İle Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair ve Şirket Kuruluşlarında Değişiklikler Konulu Eğitim Semineri Verdi.