MMMBD Şişli Şubesi 2017 Yılının Son Toplantısında;
17 Aralık 2017 Pazar
7061 Sayılı Kanun Bazı Vergi Kanunları İle Diğer Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ve 2018 yılı defter tasdik ücretleri Konusunda;
MMMBD Şişli Şubesi 2017 Yılının Son Toplantısında;
MMMBD Şişli Şubesi 2017 Yılının Son Toplantısında;

7061 Sayılı Kanun Bazı Vergi Kanunları İle Diğer Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ve 2018 yılı defter tasdik ücretleri Konusunda; 

- Hüseyin Turan  YMM ve 
- Gülnaz Güler   SMMM' in Sunumlarıyla Meslek Mensuplarını Bilgilendirdiler.

Şişli Şube Başkanı Sayın Nesrin Altın; Açılış Konuşmasıyla sözlerine şöyle başladı.

" DEĞERLİ MESLEKTAŞLARIMIZ MERHABA,"

"Yılın son toplantısında sizlerle birlikteyiz. Katılımınız için çok teşekkürler, Özellikle bizim bir çok etkinliğimizde bizi yalnız bırakmayan Kadın Muhasebeciler Derneği başkanı Gülüzar  Özev ve yönetim kurulu kadın meslektaşlarımıza çok teşekkür ediyoruz. Kadın dayanışması böyle bir şey,
Derneğimiz kurucularından Turgut Arığ’a çok teşekkür ediyoruz.

2017 yılını geride bırakmak üzereyiz.2017 yılında MMMBD Şişli olarak çeşitli faaliyetlerle bir arada olduk.

2017 yılında neler yaptık,2017 ülkemiz için çok önemli bir yıl oldu, parlamenter sistemin yerine başkanlık sisteminin geçirilmesi amacıyla bizlere dayatılan yeni anayasanın yanlış olduğunu Şişli derneği olarak çeşitli konuklarla tartıştık, NAZAN MOROĞLU,MERDAN YANARDAĞ,CAN ATAKLI gibi isimleri toplantılarımıza davet ettik.

TÜRMOB ‘da yapılacak genel kurulun gündeminde olan  yeni yönetmelik taslaklarını Dr. MASUM TÜRKER ile değerlendirdik.

Temmuz ayında İTALYA gezisi gerçekleştirdik.

E defter e irsaliye e fatura güncellemelerinin  sunumunu UYUM SOFT firması ekibine yaptırdık.ve yeni dönem açılış kokteyli düzenledik.

En son VEYSİ SEVİĞ hocamız yeni dönem vergi incelemelerini değerlendirdi.

Şişli şubesi olarak Genel merkezin düzenlediği futbol turnuvasına katıldık.

Elbette çok kapsamlı bir faaliyet dönemi geçirmiş sayılmayız.

Üyelerinin çoğu  dernek üyelerimizden oluşan yeni bir grup oluşumu ÖNCÜ MALİ MÜŞAVİRLER grubu ve yönetim gücünü elinde bulunduran grubun baskıları sonucu toplantıya katılan arkadaşlarımızın sayısının azalışı bizlerin enerjisini düşürdüğünü ama tüm bu olumsuzlukların arkasına sığınmadan görevimiz ve sorumluluğumuzun bilinci ile hareket ettik ve etmeye devam edeceğiz.

Eğitim konusunda İSMMMO gerekli çalışmaları yapıyor. Eğitimi elbette hepimiz önemsiyoruz.
Ancak İSMMMO ve TÜRMOB çıkarılacak ya da çıkan bizimle ilgili yasalara itiraz etme yerine eğitmekle yetiniyor. Kurumsal konumları gereği itiraz etme şansları olamayabilir. En azından çıkacak yasalarda önceden danışılması gereken bir kurum olduğu yönünde söz hakkının olduğunu kabul ettirmeli,

Biz dernekler aracılığı ile çıkan bizimle ilgili yasalara tepki göstererek kamuoyu oluşturabiliriz.
Son günlerde tebliğler havada uçuşuyor. Takip edemiyoruz. Mükelleflerimiz karşısında yanlışa düşmeyelim,mükelleflerimizi zarara uğratmayalım diye tebliğleri takip etmeye çalışıyoruz. 

Yapılan değişiklikleri sadece nasıl uygulayacağımızı anlamaya çalışan bir seyirci topluluğu gibiyiz.
Önümüzdeki yıl yine eğitim çalışmalarımızı ve sosyal aktivitelerimizi sürdüreceğiz.

2018 yılında sorumluluklarımız ve angaryalarımız artıyor. 

Örneğin muhtasarda çalışanların meslek kodlarının yanlış yazılması nedeniyle ya da aldıkları ücretleri düşük gösteren mükellefle birlikte müteselsil sorumlu olacağız. Sahte ve yanıltıcı belge düzenlemiş olma nedeniyle hapis cezası ile bile karşı karşıya kalabiliriz.

Belki de ceza olarak öncelikle biz muhasebecileri e deftere geçirdiler. Aldığımız ücretlerin tarifenin altında olması halinde sorgulanacağız. Umarım bu sistemin kayıtdışılığı ve haksız rekabeti önleyici bir katkısı olur.

Yaşadığımız teknolojik gelişmeler sonucu mesleğimiz de ortadan kalkabilir. Ama önce defterler ortadan kalkacak. Önceden sevdiklerimize yazılan mektupların ortadan kalktığı gibi,artık asker annesine,babasına yada sevgililer birbirine mektup yazmıyor. Sanal iletişim ortamında görüşmeler oluyor.

Evet son yıllarını yaşadığımız defterlerimizin noter tastik ücretlerini ve yaptığımız diğer masrafları mükelleflerimizden ortak bir taban ücreti belirleyerek istersek tartışmalar yaşanmaz. Ankara Mali müşavirler muhasebeciler derneği bir komisyon çalışması ile asgari fiyatları çıkarmış. Bunun fotokopilerini dağıtacağız. Ancak Ankara İstanbul farkı ya da mükellef bazında belirleyeceğiz fiyatlar konusunda her birimiz özgür karar alma hakkına sahibiz. Bu liste sadece bir öneri niteliğinde olup herhangi bir bağlayıcılığı yoktur.

SAĞLIKLI,MUTLU,HUZURLU,BAŞARILI VE BOL KAZANÇLI YENİ BİR YIL DİLEĞİYLE HEPİNİZE ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM.

7061 SAY. YASAYI anlatmak üzere  sözü YMM HÜSEYİN TURAN BEY’e veriyorum Bu hazırlığı nedeniyle  emeğine çok teşekkür ediyorum.

GÜLNAZ GÜLER arkadaşımız ise 2018 yılı değişiklilerini başlıklar halinde sunacak kendisine çok teşekkür ediyorum."

diyerek sözlerini noktaladı.

TOPLANTI resimleri için aşağıdaki linki tıklayınız
16- Divan Başkanı Kenan Mülayim, Ondördüncü Gündem Maddesi Olan Seçim Maddesine Geçerek Üyelerin Oylarını Kullanarak Yeni Yönetimi Seçmesi İçin Hazırlıklarını Tamamladılar. (SON)
85 numaralı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile bazı sözleşmelerin dövizle düzenlenmesi yasaklandı. Karar, perakendeden danışmanlığa, gayrimenkulden finansa pek çok sektör için değişiklikler getirecek.
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın, açıkladığı, 2019-2021 yıllarını kapsayan Yeni Ekonomi Programı'na (YEP) sigorta ve Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) de girdi.
Başkan Recep Tayyip Erdoğan, devlete karşı işlenen suçlarda affın söz konusu olabileceğini ancak kişilere karşı işlenen suçta bunun mümkün olmadığını dile getirmişti.
Günlük koşuşturma içinde pek çok kişi ve davranışla karşılaşıyoruz. Bir kısmı bizi etkiliyor, fark ediyoruz ve bu davranışın neden yapıldığını düşünüyoruz. Çoğunluğunu ise fark etmiyoruz.
Bilindiği gibi 13 Eylül tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 85 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı ile 32 sayılı Türk Parası Kıymetini Koruma (TPKK) Hakkında Karara bir düzenleme eklenerek;
SGK e-bildirge şifre alma işlemleri e-Sigorta Sözleşmesi e-devlet üzerinden onaylanarak otomatik olarak alınacak.
Yirmi birinci yüzyılda, sosyal hayatın hemen her kesişme noktasında dijitalleşmenin ayak izlerini görmek mümkün. Dijital teknoloji:
TGTV Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı Av. Hamza Akbulut yaptığı yazılı açıklamayla 20 Eylül günü Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan . . . .
7144 Sayılı Yasa Kapsamında Bilançolardaki Taşınmazların Yeniden Değerlenmesi ve Vergisel Avantajları, Örnek Uygulamalar ve
Tektaş İmar Affı Uzmanı ve İnşaat Yüksek Mühendisi Hakan Çatalkaya, vatandaşların başvuru işlemlerini kolay yapabilmesi için imar affını 12 adımda anlattı.
Enflasyon muhasebesi, iş dünyası tarafından uzun yıllardır hep bir beklenti olarak hiç gündemden düşmedi. Bugüne kadar getirilen sınırlı düzenlemeler ise, özellikle yüksek enflasyon dönemlerinde beklentileri karşılayamadı…
Şubat 2008’den bu yana ihracat bedellerini yurda getirip getirmeme konusundaki serbesti, 4 Eylül tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Hazine ve Maliye Bakanlığı’na ait bir tebliğ ile sona erdi.
Bilindiği üzere; Katma Değer Vergisi Genel Uygulama Tebliği'nin (IV/E-13.) bölümünde yer alan ve iade edilecek KDV tutarının gerçek olup olmadığının tespit edilmesi suretiyle,
Ekonomik gidişat ve mevcut konjonktürel yapı belirli kavramları ön plana çıkarmakta ve kullanılmasını yaygın hale getirmektedir. Ekonomin zora girmesi, ticaret hayatının daralması ile
İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şube Başkanı Mehmet Albayrak ve Şube Yönetim Kurulu üyeleri Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali’yle bir araya geldi.
Konya SMMMO Başkanı Seyit Faruk ÖZSELEK, 30.09.2017 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanan 483 Sıra No’lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’nin ilgili maddesine göre,
Kadın Muhasebeciler Derneği üyeleri olarak Balıkesir/Erdek /Ocaklar ‘da bir araya geldiler. Annem Apart Otelinde gerçekleştirmiş oldukları toplantıda bir araya gelmenin . . . .
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası haftalık repo gösterge faiz oranını yüzde 24'e yükseltti. Foreks'in ilgili anketinde analistler faizin 375 baz puan faiz atırılmasını öngörmüştü.