MMMBD Şişli Şubesi 2017 Yılının Son Toplantısında;
17 Aralık 2017 Pazar
7061 Sayılı Kanun Bazı Vergi Kanunları İle Diğer Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ve 2018 yılı defter tasdik ücretleri Konusunda;
MMMBD Şişli Şubesi 2017 Yılının Son Toplantısında;
MMMBD Şişli Şubesi 2017 Yılının Son Toplantısında;

7061 Sayılı Kanun Bazı Vergi Kanunları İle Diğer Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ve 2018 yılı defter tasdik ücretleri Konusunda; 

- Hüseyin Turan  YMM ve 
- Gülnaz Güler   SMMM' in Sunumlarıyla Meslek Mensuplarını Bilgilendirdiler.

Şişli Şube Başkanı Sayın Nesrin Altın; Açılış Konuşmasıyla sözlerine şöyle başladı.

" DEĞERLİ MESLEKTAŞLARIMIZ MERHABA,"

"Yılın son toplantısında sizlerle birlikteyiz. Katılımınız için çok teşekkürler, Özellikle bizim bir çok etkinliğimizde bizi yalnız bırakmayan Kadın Muhasebeciler Derneği başkanı Gülüzar  Özev ve yönetim kurulu kadın meslektaşlarımıza çok teşekkür ediyoruz. Kadın dayanışması böyle bir şey,
Derneğimiz kurucularından Turgut Arığ’a çok teşekkür ediyoruz.

2017 yılını geride bırakmak üzereyiz.2017 yılında MMMBD Şişli olarak çeşitli faaliyetlerle bir arada olduk.

2017 yılında neler yaptık,2017 ülkemiz için çok önemli bir yıl oldu, parlamenter sistemin yerine başkanlık sisteminin geçirilmesi amacıyla bizlere dayatılan yeni anayasanın yanlış olduğunu Şişli derneği olarak çeşitli konuklarla tartıştık, NAZAN MOROĞLU,MERDAN YANARDAĞ,CAN ATAKLI gibi isimleri toplantılarımıza davet ettik.

TÜRMOB ‘da yapılacak genel kurulun gündeminde olan  yeni yönetmelik taslaklarını Dr. MASUM TÜRKER ile değerlendirdik.

Temmuz ayında İTALYA gezisi gerçekleştirdik.

E defter e irsaliye e fatura güncellemelerinin  sunumunu UYUM SOFT firması ekibine yaptırdık.ve yeni dönem açılış kokteyli düzenledik.

En son VEYSİ SEVİĞ hocamız yeni dönem vergi incelemelerini değerlendirdi.

Şişli şubesi olarak Genel merkezin düzenlediği futbol turnuvasına katıldık.

Elbette çok kapsamlı bir faaliyet dönemi geçirmiş sayılmayız.

Üyelerinin çoğu  dernek üyelerimizden oluşan yeni bir grup oluşumu ÖNCÜ MALİ MÜŞAVİRLER grubu ve yönetim gücünü elinde bulunduran grubun baskıları sonucu toplantıya katılan arkadaşlarımızın sayısının azalışı bizlerin enerjisini düşürdüğünü ama tüm bu olumsuzlukların arkasına sığınmadan görevimiz ve sorumluluğumuzun bilinci ile hareket ettik ve etmeye devam edeceğiz.

Eğitim konusunda İSMMMO gerekli çalışmaları yapıyor. Eğitimi elbette hepimiz önemsiyoruz.
Ancak İSMMMO ve TÜRMOB çıkarılacak ya da çıkan bizimle ilgili yasalara itiraz etme yerine eğitmekle yetiniyor. Kurumsal konumları gereği itiraz etme şansları olamayabilir. En azından çıkacak yasalarda önceden danışılması gereken bir kurum olduğu yönünde söz hakkının olduğunu kabul ettirmeli,

Biz dernekler aracılığı ile çıkan bizimle ilgili yasalara tepki göstererek kamuoyu oluşturabiliriz.
Son günlerde tebliğler havada uçuşuyor. Takip edemiyoruz. Mükelleflerimiz karşısında yanlışa düşmeyelim,mükelleflerimizi zarara uğratmayalım diye tebliğleri takip etmeye çalışıyoruz. 

Yapılan değişiklikleri sadece nasıl uygulayacağımızı anlamaya çalışan bir seyirci topluluğu gibiyiz.
Önümüzdeki yıl yine eğitim çalışmalarımızı ve sosyal aktivitelerimizi sürdüreceğiz.

2018 yılında sorumluluklarımız ve angaryalarımız artıyor. 

Örneğin muhtasarda çalışanların meslek kodlarının yanlış yazılması nedeniyle ya da aldıkları ücretleri düşük gösteren mükellefle birlikte müteselsil sorumlu olacağız. Sahte ve yanıltıcı belge düzenlemiş olma nedeniyle hapis cezası ile bile karşı karşıya kalabiliriz.

Belki de ceza olarak öncelikle biz muhasebecileri e deftere geçirdiler. Aldığımız ücretlerin tarifenin altında olması halinde sorgulanacağız. Umarım bu sistemin kayıtdışılığı ve haksız rekabeti önleyici bir katkısı olur.

Yaşadığımız teknolojik gelişmeler sonucu mesleğimiz de ortadan kalkabilir. Ama önce defterler ortadan kalkacak. Önceden sevdiklerimize yazılan mektupların ortadan kalktığı gibi,artık asker annesine,babasına yada sevgililer birbirine mektup yazmıyor. Sanal iletişim ortamında görüşmeler oluyor.

Evet son yıllarını yaşadığımız defterlerimizin noter tastik ücretlerini ve yaptığımız diğer masrafları mükelleflerimizden ortak bir taban ücreti belirleyerek istersek tartışmalar yaşanmaz. Ankara Mali müşavirler muhasebeciler derneği bir komisyon çalışması ile asgari fiyatları çıkarmış. Bunun fotokopilerini dağıtacağız. Ancak Ankara İstanbul farkı ya da mükellef bazında belirleyeceğiz fiyatlar konusunda her birimiz özgür karar alma hakkına sahibiz. Bu liste sadece bir öneri niteliğinde olup herhangi bir bağlayıcılığı yoktur.

SAĞLIKLI,MUTLU,HUZURLU,BAŞARILI VE BOL KAZANÇLI YENİ BİR YIL DİLEĞİYLE HEPİNİZE ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM.

7061 SAY. YASAYI anlatmak üzere  sözü YMM HÜSEYİN TURAN BEY’e veriyorum Bu hazırlığı nedeniyle  emeğine çok teşekkür ediyorum.

GÜLNAZ GÜLER arkadaşımız ise 2018 yılı değişiklilerini başlıklar halinde sunacak kendisine çok teşekkür ediyorum."

diyerek sözlerini noktaladı.

TOPLANTI resimleri için aşağıdaki linki tıklayınız
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki torba yasa teklifi görüşmelerinde yeni bir düzenlemeye gidildiğini söyleyen BSMMMO Başkanı Ahmet Hikmet Sönmez, “7143 Sayılı Kanun ile vergi ve . . . .
Mali müşavirlik için ilk adım olan SMMM Staja Başlama Sınavı’na yönelik düzenlenen hazırlık kursu, Öğr. Gör. Adem Yıldırım’ın verdiği ‘Finansal Muhasebe’ dersiyle başladı.
Türkiye'nin ilk mesleki haber ajansı ve mevzuat portalı 35. yıl dönümünü kutladı.
Teklif ile; 3096 sayılı Türkiye Elektrik Kurumu Dışındaki Kuruluşların Elektrik Ürteimi, İletimi, ...
Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliğinden: 5786 sayılı Yasa ile değişik 3568 sayılı Yasa ve 19 Ağustos...
Konya SMMM Odası Başkanı Seyit Faruk ÖZSELEK, 7143 Sayılı Yapılandırma Kanunu kapsamında yapılandırılan borçlarını ödeyemeyen mükellefler için çıkarılan kanuna dikkat çekti.
İstanbul’da Marmara Üniversitesi Göztepe Kampusu’nda 01-02 Aralık 2018 tarihlerinde yapılan ‘SMMM Yeterlilik Sınavı’ Bursa’dan 295 mali müşavir adayının katılımıyla gerçekleşti.
Geçen ay basında çıkan bir haber Antalya kamuoyunun ilgisini Narenciye Bahçesi alanına yöneltmiştir. Şehrin ortasında neredeyse tek kalmış, Antalya’nın simgesi narenciye ağaçları ile
Mesleğimizin, Meslek Mensuplarının Geleceği Kişisel Çıkarlara ve Makamlara Feda Edilmektedir."
Kentsel dönüşüm kapsamına giren binalardan daire ve dükkan alan vatandaşlar tapu harç ödemelerini geri alabilecek.
Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliğinden:
Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi . . . Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi . . .
"Burası 2019 Oda seçimlerinin başlangıç yeri olacaktır. Devrim burada başlıyor"
Yılın başından başlayıp artan bir hızla, ekonomideki olumsuz gelişmeleri ortadan kaldırmak için hükümet yoğun bir mesai harcamaktadır.
Dünya Helal Zirvesi 2018 ve 6. İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Helal Expo Fuarı, Yenikapı’daki...
Piyasalar tarafından merakla beklenen 2018 Kasım ayı enflasyon rakamları belli oldu.
Aylardır birbiri ardına rekor kıran enflasyon, milyonlarca memur ve emekli ile asgari ücretlilere yapılacak zamlar yaklaşınca eksiye geçti.