MMMBD Fatih Şubesi ;Türkiye’ de Arabuluculuk Sistemi ve Uygulaması Konulu Seminer Düzenledi
01 Şubat 2018 Perşembe
Medaratör Bülent Berki' nin Başkanlığında Arabulucu Av. Fatma Gül Emek ve Arabulucu Av. Banu Keskin' i Konuk Etti.
MMMBD Fatih Şubesi ;Türkiye’ de Arabuluculuk  Sistemi ve Uygulaması Konulu Seminer Düzenledi

MMMBD Fatih Şubesi 

Türkiye’ de Arabuluculuk  Sistemi ve Uygulaması Konulu Seminerde 

Medaratör Bülent Berki' nin Başkanlığında 

Arabulucu Av. Fatma Gül Emek

Arabulucu Av. Banu Keskin' i Konuk Etti.

Şube Başkanı  Sayın Altınordu Seminer Öncesi Kürsüye Gelerek Konuklara Hitaben Konuşma yaptı.

Altınordu; Değerli Meslektaşlarım

Sayın Misafirlerimiz

Sayın Basın İktisadi Dayanışma

Bir Çarşamba Daha Yeni Bir Seminerde Birlikte Olmaktan Gurur Duyduğumu Söyleyerek Hepinizi Şahsım Ve Yönetim Kurulum Adına Sevgi ve Saygı İle Selamlıyorum. Hoş Geldiniz.

Değerli  Meslektaşlarım

Yaklaşık 5 Sene Önce Yürürlüğe Girmesine Rağmen Günümüzde Oldukça Etkisini Gösteren Arabuluculuk Müessesesi Oldukça Önemli Bir Süreç İçerisine Girmiştir..

Bilindiği Üzere Yabancılık Unsuru Taşıyanlar da Dâhil Olmak Üzere, Üzerinde Serbestçe Tasarruf Edilebilen İş veya İşlemlerden Doğan Her Türlü Özel Hukuk Uyuşmazlıklarının Çözümlenmesinde Arabuluculuk Yoluna Başvurulabilmektedir.

Arabuluculuk, Zamansal Açıdan Öngörülemezlik ve Yargılama Giderleri Gibi Başlıca Sorunlara Çözüm Üretmesiyle Alternatif Uyuşmazlık Çözüm Yollarının Arasında Yerini Sağlamlaştırma Yolundadır.

Sürecin Tamamen Tarafların İradesine Dayalı Bir Yol Haritası Sunması ve Tarafsız Bir Kişi Tarafından Dostane Görüşmeler Aracılığıyla Gerçekleştirilmesi de Arabulucu luğu Çekici Kılmaktadır.

Günümüzde Arabuluculuk Sürecine Başvuru Talebi Oldukça Artmış Olmakla Birlikte, Geçtiğimiz Yıllarda Arabuluculukla Çözümlenen Uyuşmazlık Sayısı Toplamda 9000’e Yaklaşmıştır. Yalnızca 2017 Yılının Ocak Ayında Arabuluculukla Çözümlenen Uyuşmazlıkların Sayısı İse 3000’e Ulaşmıştır.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin de Üzerine Özellikle Eğildiği Bu Müessese Birçok Mesleki Kuruluş Ve Oda Tarafından Teşvik Edilmekte, Ticari Ve Hukuki Hayatın Bir Parçası Haline Getirilmiştir.

Arabuluculuk, Taraf İradesini Ve Menfaatlerini Merkeze Alan Bir Alternatif Uyuşmazlık Çözüm Yöntemidir.

Ayrıca Taraflar, Yargılama Aşamasından Ziyade Uzlaşmacı Bir Süreç İçerisinde Bulunduklarından ve Sürecin Sonunda Kendilerinin Onaylamadığı Bir Kararı Yerine Getirmeyeceklerinin Verdiği Güvenle Stresten Uzak Ve Mantık Çerçevesinde Yaklaşım Sergilerler.

Arabuluculuk Sürecinin Gizli İşlemesi de Arabuluculuğu Cazip Hale Getiren Faktörlerin Başında Gelmektedir.

Tarafların Arabuluculuk Sürecinde Verdikleri Beyanlar Tamamen Gizli Tutulmakta ve Uzlaşma Sağlanamaması Halinde Mahkemede Aleyhlerine Delil Olarak Kullanılamamaktadır.

Bir Alternatif Çözüm Yolu Olmasının Yanında Arabuluculuk; Mahkemelerin İş Yükünü de Hafifletmektedir.

Değerli Arkadaşlar

Birazdan Arabulucu ve Avukat Sayın Fatma Gül Emek Ve Banu Keskin Konu Hakkında Daha Detaylı Bilgiler Verecektir.

Seminerin Başarılı Geçmesini Diliyor Sayın Avukat ve Arabulucu Fatmagül Hanım ve Banu Hanıma Emeği Geçen Bütün Arkadaşlarıma Şahsım Yönetim Kurulum Ve Meslektaşlarımız Adına Teşekkür Ediyor Seminerin Başarılı Geçmesini Diliyor Saygılar Sunuyorum.

Diyerek sözlerini noklatadıktan sonra ;

Arabulucu Av. Fatma Gül Emek' e teşekkür plaketini Mehmet Altınordu, Arabulucu Av. Banu Keskin' ise plaketini Bülent Berki verdikten sonra İktisadi Dayanışma kameralarına günün anısına resim vererek seminere son verdiler.

Detay için tıklayınız >>>>> arabulucu slayt.pptx

6- Fatih SGK Müdürü Coşkun Bilgin ,"7143 Sayılı Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması Kapsamında SGK İşlemleri İle Teşviklerine İlişkin" Sunumlarını Tamamlayarak Semineri Sonlandırdılar.
Tüketicilerin güncel yaşamlarında sıklıkla karşılaştıkları fatura ve borç ödeme konularında 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’da yapılan değişikliklerin ödemelerinde gecikmeleri
AK Partili Grup Başkanvekili Bülent Turan, milyonların beklediği bedelli askerlik haberini az önce açıkladı. AK Partili Turan, 'Yaş 25, ücret 15 bin TL ve 25 gün de askerlik olacak.' dedi
Türkiye Varlık Fonu ve Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu, Cumhurbaşkanlığı himayesine verilirken, ekonomi ile ilgili diğer pek çok kuruluş Hazine ve Maliye Bakanlığı ile ilgilendirildi.
Milyonlarca emekli hem maaş hem de ek ödemelerini zamlı olarak almaya başlıyor. Temmuz zamları bugünden itibaren hesaplara yatırılıyor.
Kurumların yurt dışı iştiraklerinden elde ettikleri kazançlar öteden beri Kurumlar Vergisi Yasa'mızda yer alan hüküm çerçevesinde vergiden istisna edilmekteydi.
Başta TÜRMOB olmak üzere, çeyrek yüzyılı aşkın süredir oda yönetimlerinde de bulunan yönetim anlayışı; eleştiriye kapalı, demokratik işleyişten uzak, etkisiz,
Konya SMMMO Başkanı Seyit Faruk Özselek, 15 Temmuz Demokrasi ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında,
Tur kapsamında , önce Eskişehir SMMM Odası Başkanı Sayın Neşet ERSOY ve Yönetim Kurulu ziyaret edildi.
İş-Kur’ a kayıtlı issizler arasından olmak üzere 1/1/2018 ila 31/12/2018 tarihleri arasında , işe alındığı yıldan önceki takvim yılında işyerinde kayıtlı sigortalı sayısının ortalamasına ilave olarak işe alınan,
Gayrimenkul Hukuku Enstitüsü Başkanı Avukat Ali Yüksel, İmar Barışı düzenlemesine başvurularda binanın oturumu, kat sayısı ve katların metrekaresinin hatalı ölçüldüğünü belirterek,
Konya Ticaret Odası Karatay Üniversitesi ile Konya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası arasında imzalanan “Sektör Danışmanlığı” protokolü hayata geçirildi.
Antalya İşitme Engelliler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Metin ÇAKAR, Dernek Sekreteri Gül DURAN ve eğitmen Güzin ALTINAY odamızı ziyaret etti.
Gerek Vergi Usul Hukukunda ve gerekse, 6183 sayılı AATUHK’nun uygulamasında mücbir sebepler sürelerin kullanımında önemli bir yer tutmaktadır.
Son yıllarda futbol kulüplerinin bilançolarında görülen dengesizlikler ve finansal risklerin artması sonucu UEFA,
Önceki yazımızda Kurumlar Vergisi Kanunu'nun (KVK) 7. maddesinde düzenlenen “kontrol edilen kurum kazancı” müessesesini irdelemeye başlamıştık.
Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi'nin ilk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, düzenlediği basın toplantısında
Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi (Kararname Numarası: 1), Genel Kadro ve Usulü Hakkında Cumhurbaşkanlığı ...
Vergi mevzuatının sık değiştiğini bilmeyen yok. Mesleği bu alanda olanlar bile değişikliklere yetişmekte zorlanıyorlar. Dikkatinizi çekti mi bilmiyorum,