MMMBD Fatih Şubesi ;Türkiye’ de Arabuluculuk Sistemi ve Uygulaması Konulu Seminer Düzenledi
01 Şubat 2018 Perşembe
Medaratör Bülent Berki' nin Başkanlığında Arabulucu Av. Fatma Gül Emek ve Arabulucu Av. Banu Keskin' i Konuk Etti.
MMMBD Fatih Şubesi ;Türkiye’ de Arabuluculuk  Sistemi ve Uygulaması Konulu Seminer Düzenledi

MMMBD Fatih Şubesi 

Türkiye’ de Arabuluculuk  Sistemi ve Uygulaması Konulu Seminerde 

Medaratör Bülent Berki' nin Başkanlığında 

Arabulucu Av. Fatma Gül Emek

Arabulucu Av. Banu Keskin' i Konuk Etti.

Şube Başkanı  Sayın Altınordu Seminer Öncesi Kürsüye Gelerek Konuklara Hitaben Konuşma yaptı.

Altınordu; Değerli Meslektaşlarım

Sayın Misafirlerimiz

Sayın Basın İktisadi Dayanışma

Bir Çarşamba Daha Yeni Bir Seminerde Birlikte Olmaktan Gurur Duyduğumu Söyleyerek Hepinizi Şahsım Ve Yönetim Kurulum Adına Sevgi ve Saygı İle Selamlıyorum. Hoş Geldiniz.

Değerli  Meslektaşlarım

Yaklaşık 5 Sene Önce Yürürlüğe Girmesine Rağmen Günümüzde Oldukça Etkisini Gösteren Arabuluculuk Müessesesi Oldukça Önemli Bir Süreç İçerisine Girmiştir..

Bilindiği Üzere Yabancılık Unsuru Taşıyanlar da Dâhil Olmak Üzere, Üzerinde Serbestçe Tasarruf Edilebilen İş veya İşlemlerden Doğan Her Türlü Özel Hukuk Uyuşmazlıklarının Çözümlenmesinde Arabuluculuk Yoluna Başvurulabilmektedir.

Arabuluculuk, Zamansal Açıdan Öngörülemezlik ve Yargılama Giderleri Gibi Başlıca Sorunlara Çözüm Üretmesiyle Alternatif Uyuşmazlık Çözüm Yollarının Arasında Yerini Sağlamlaştırma Yolundadır.

Sürecin Tamamen Tarafların İradesine Dayalı Bir Yol Haritası Sunması ve Tarafsız Bir Kişi Tarafından Dostane Görüşmeler Aracılığıyla Gerçekleştirilmesi de Arabulucu luğu Çekici Kılmaktadır.

Günümüzde Arabuluculuk Sürecine Başvuru Talebi Oldukça Artmış Olmakla Birlikte, Geçtiğimiz Yıllarda Arabuluculukla Çözümlenen Uyuşmazlık Sayısı Toplamda 9000’e Yaklaşmıştır. Yalnızca 2017 Yılının Ocak Ayında Arabuluculukla Çözümlenen Uyuşmazlıkların Sayısı İse 3000’e Ulaşmıştır.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin de Üzerine Özellikle Eğildiği Bu Müessese Birçok Mesleki Kuruluş Ve Oda Tarafından Teşvik Edilmekte, Ticari Ve Hukuki Hayatın Bir Parçası Haline Getirilmiştir.

Arabuluculuk, Taraf İradesini Ve Menfaatlerini Merkeze Alan Bir Alternatif Uyuşmazlık Çözüm Yöntemidir.

Ayrıca Taraflar, Yargılama Aşamasından Ziyade Uzlaşmacı Bir Süreç İçerisinde Bulunduklarından ve Sürecin Sonunda Kendilerinin Onaylamadığı Bir Kararı Yerine Getirmeyeceklerinin Verdiği Güvenle Stresten Uzak Ve Mantık Çerçevesinde Yaklaşım Sergilerler.

Arabuluculuk Sürecinin Gizli İşlemesi de Arabuluculuğu Cazip Hale Getiren Faktörlerin Başında Gelmektedir.

Tarafların Arabuluculuk Sürecinde Verdikleri Beyanlar Tamamen Gizli Tutulmakta ve Uzlaşma Sağlanamaması Halinde Mahkemede Aleyhlerine Delil Olarak Kullanılamamaktadır.

Bir Alternatif Çözüm Yolu Olmasının Yanında Arabuluculuk; Mahkemelerin İş Yükünü de Hafifletmektedir.

Değerli Arkadaşlar

Birazdan Arabulucu ve Avukat Sayın Fatma Gül Emek Ve Banu Keskin Konu Hakkında Daha Detaylı Bilgiler Verecektir.

Seminerin Başarılı Geçmesini Diliyor Sayın Avukat ve Arabulucu Fatmagül Hanım ve Banu Hanıma Emeği Geçen Bütün Arkadaşlarıma Şahsım Yönetim Kurulum Ve Meslektaşlarımız Adına Teşekkür Ediyor Seminerin Başarılı Geçmesini Diliyor Saygılar Sunuyorum.

Diyerek sözlerini noklatadıktan sonra ;

Arabulucu Av. Fatma Gül Emek' e teşekkür plaketini Mehmet Altınordu, Arabulucu Av. Banu Keskin' ise plaketini Bülent Berki verdikten sonra İktisadi Dayanışma kameralarına günün anısına resim vererek seminere son verdiler.

Detay için tıklayınız >>>>> arabulucu slayt.pptx

16- Divan Başkanı Kenan Mülayim, Ondördüncü Gündem Maddesi Olan Seçim Maddesine Geçerek Üyelerin Oylarını Kullanarak Yeni Yönetimi Seçmesi İçin Hazırlıklarını Tamamladılar. (SON)
85 numaralı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile bazı sözleşmelerin dövizle düzenlenmesi yasaklandı. Karar, perakendeden danışmanlığa, gayrimenkulden finansa pek çok sektör için değişiklikler getirecek.
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın, açıkladığı, 2019-2021 yıllarını kapsayan Yeni Ekonomi Programı'na (YEP) sigorta ve Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) de girdi.
Başkan Recep Tayyip Erdoğan, devlete karşı işlenen suçlarda affın söz konusu olabileceğini ancak kişilere karşı işlenen suçta bunun mümkün olmadığını dile getirmişti.
Günlük koşuşturma içinde pek çok kişi ve davranışla karşılaşıyoruz. Bir kısmı bizi etkiliyor, fark ediyoruz ve bu davranışın neden yapıldığını düşünüyoruz. Çoğunluğunu ise fark etmiyoruz.
Bilindiği gibi 13 Eylül tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 85 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı ile 32 sayılı Türk Parası Kıymetini Koruma (TPKK) Hakkında Karara bir düzenleme eklenerek;
SGK e-bildirge şifre alma işlemleri e-Sigorta Sözleşmesi e-devlet üzerinden onaylanarak otomatik olarak alınacak.
Yirmi birinci yüzyılda, sosyal hayatın hemen her kesişme noktasında dijitalleşmenin ayak izlerini görmek mümkün. Dijital teknoloji:
TGTV Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı Av. Hamza Akbulut yaptığı yazılı açıklamayla 20 Eylül günü Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan . . . .
7144 Sayılı Yasa Kapsamında Bilançolardaki Taşınmazların Yeniden Değerlenmesi ve Vergisel Avantajları, Örnek Uygulamalar ve
Tektaş İmar Affı Uzmanı ve İnşaat Yüksek Mühendisi Hakan Çatalkaya, vatandaşların başvuru işlemlerini kolay yapabilmesi için imar affını 12 adımda anlattı.
Enflasyon muhasebesi, iş dünyası tarafından uzun yıllardır hep bir beklenti olarak hiç gündemden düşmedi. Bugüne kadar getirilen sınırlı düzenlemeler ise, özellikle yüksek enflasyon dönemlerinde beklentileri karşılayamadı…
Şubat 2008’den bu yana ihracat bedellerini yurda getirip getirmeme konusundaki serbesti, 4 Eylül tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Hazine ve Maliye Bakanlığı’na ait bir tebliğ ile sona erdi.
Bilindiği üzere; Katma Değer Vergisi Genel Uygulama Tebliği'nin (IV/E-13.) bölümünde yer alan ve iade edilecek KDV tutarının gerçek olup olmadığının tespit edilmesi suretiyle,
Ekonomik gidişat ve mevcut konjonktürel yapı belirli kavramları ön plana çıkarmakta ve kullanılmasını yaygın hale getirmektedir. Ekonomin zora girmesi, ticaret hayatının daralması ile
İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şube Başkanı Mehmet Albayrak ve Şube Yönetim Kurulu üyeleri Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali’yle bir araya geldi.
Konya SMMMO Başkanı Seyit Faruk ÖZSELEK, 30.09.2017 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanan 483 Sıra No’lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’nin ilgili maddesine göre,
Kadın Muhasebeciler Derneği üyeleri olarak Balıkesir/Erdek /Ocaklar ‘da bir araya geldiler. Annem Apart Otelinde gerçekleştirmiş oldukları toplantıda bir araya gelmenin . . . .
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası haftalık repo gösterge faiz oranını yüzde 24'e yükseltti. Foreks'in ilgili anketinde analistler faizin 375 baz puan faiz atırılmasını öngörmüştü.