Kısa çalışma ödeneği şartlarını sağlıyor muyum?
12 Mayıs 2020 Salı
9 Nisan 2018 tarihinde otomotiv yan sanayinde mühendis olarak işe başladım. Ardından 25 Eylül 2019 tarihinde eğitim amaçlı yurtdışına . . .
Kısa çalışma ödeneği şartlarını sağlıyor muyum?
Kısa çalışma ödeneği şartlarını sağlıyor muyum?

Sezgin Özcan - (Sözcü)

9 Nisan 2018 tarihinde otomotiv yan sanayinde mühendis olarak işe başladım. Ardından 25 Eylül 2019 tarihinde eğitim amaçlı yurtdışına gitmek için ücretsiz izne ayrıldım ve 28 Şubat 2020 tarihinde tekrar iş başı yaptım. Şirketim 13 Nisan itibarı ile pandemi kaynaklı kısa çalışma başvurusunda bulundu ve bize bildirdi. Sürecin ne kadar devam edeceğini bilmiyorum. Kısa çalışma ödeneği şartlarını sağlıyor muyum, tereddütte kaldım. Bilgi verebilirseniz sevinirim. Sena Balkışlı
Verdiğiniz tarih aralıklarına göre son 3 yıl içinde 450 gün işsizlik sigortası primi ödemiş olma şartını sağlıyorsunuz. 25 Eylül 2019 da ayrıldığınız ücretsiz izin döneminde iş sözleşmeniz askıda olarak devam ettiğinden, son 60 gün hizmet akdine tabi olma şartını da sağlamış olursunuz. Bu durumda kısa çalışma ödeneğinden yararlanmanız gerekir.

Doğrudan ücretsiz izne çıkarılabilir miyim?

İşverenim şirket çalışanlarının bir kısmı için kısa çalışma ödeneğine başvuracak, beni ise doğrudan ücretsiz izne çıkaracak. Bu şekilde şirket içi farklı uygulamalar yapabilirler mi? Yoksa benim de önce kısa çalışma ödeneğine alınıp sonra mı ücretsiz izne çıkarılmam gerekiyor? İsmi saklı İşveren esaslı bir neden olmadıkça kısa çalışma ödeneğinden yararlanma hakkı olan çalışanları arasında farklı işlem yapamaz. Bu durum, eşit davranma ilkesine aykırılık ve işverenin kötü niyetli davranışına bağlı olarak işçi açısından haklı fesih nedeni oluşturur. Ancak kısa çalışma ödeneğinden yararlanma şartlarını sağlayamıyorsanız, ücretsiz izne çıkarılmanız için önce kısa çalışma ödeneğine başvurulması gerekmiyor. Doğrudan ücretsiz izne çıkarılabilirsiniz.

İşsizlik maaşım bitince devletten yardım alabilecek miyim?

Mart ayından önce işsizlik maaşı alıyordum. Mart ayında işe başladığımda işsizlik maaşım kesildi. 15 Nisan'da covid-19 sebebiyle işten çıkarıldım. Şimdi 1 ay daha işsizlik maaşı alacağım. İşsizlik maaşı sürem dolduğunda devletten yardım alabilecek miyim? İlkay Akgündüz
Daha önce hak ettiği işsizlik ödeneği süresini dolduruncaya kadar işsizlik ödeneği tekrar başlatılanlar, 4857 sayılı Kanunun geçici 10. maddesinde yer alan fesih yapılamayacak süreyi geçmemek üzere, ödemenin bittiği tarihten itibaren nakdi ücret desteğine hak kazanır.
Buna göre, daha önce hak ettiğiniz işsizlik ödeneği süresinden kalan bir aylık süre dolduktan sonra, 17 Temmuz 2020 tarihini geçmemek üzere işsiz kaldığınız süre için günlük 39,24 TL nakdi ücret desteği alabileceksiniz.
Sunum; İSMMMO Y.K.Üyesi Halim Bursalı, İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Yücel Akdemir' le" Mesleki Gündem "
Corona virüsü salgınıyla gelen ekstra zamların altında ezilen emekliye mini zam, memur ve memur emeklilerine de mini zam farkı göründü.
Son zamanlarda “liyakat” sözcüğünü çok kullanılır olduk. Personel alımlarında, tüm atamalarda, kamuda, özel sektörde hep bir liyakat sözü dolaşıp duruyor
Gelir Vergisi Kanunu’nun ticari kazançlarla ilgili 40’ncı ve serbest meslek erbabı ile ilgili 68’inci maddesinde 7194 sayılı Kanun’la yapılan değişikliklerle,
ABD Ticaret Temsilciliği, 2 Haziran 2020 tarihinde yaptığı duyuruda[1] dijital hizmet vergisi (DHV) uygulayan veya uygulayacak olan Avusturya,. . .
Bilindiği üzere; 518 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’nin 3. maddesindeki düzenleme ile;
Günümüz iş dünyasında işletmeler iş yerine bağlılığı artırmak amacıyla çalışanlarına pek çok sosyal yardımlar ve ilave olanaklar sağlayabiliyorlar.
Serbest döviz fonlarında gerçek kişiler için yüzde 10, tüzel kişiler için yüzde 0 (sıfır) olan vergi tevkifatı oranı yüzde 15’e çıkarıldı.
Teklif ile, Çiftçi Kayıt Sisteminin (ÇKS) yanı sıra Tarımsal Üretim Kayıt Sisteminin (TÜKAS) kayıtlarının da esas alınarak üreticilere tarım . . .
Rekabetin Korunması Kanunu'nda değişiklik öngören teklif, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonunda kabul edildi.
Teklif ile, sağlık personeline verilen fiili hizmet süresi zammının 60 günden 90 güne çıkarılması öngörülmektedir.
Kötü günleri geride bıraktığımız ve eski değil de yavaş yavaş yeni normale dönmeye başladığımız bu günlerde,
Başkanlığımızca 19 Ekim 2019 tarihinde yazılı, 04-14 Şubat 2020 tarihlerinde sözlü bölümü yapılan Gelir Uzmanlığı Yeterlik Sınavı’nın sonucu açıklandı.
Başkanlığımızca toplumda vergi bilincinin ve vergiye gönüllü uyumun artırılmasına yönelik olarak vatandaşlarımıza ve mükelleflerimize sunduğumuz . . . .
Epeydir günlük hukuk sorunların yazmaktan yeni yayınların tanıtımını yapamamış, mali hukuk alanındaki yeni ve önemli yayınları duyuramamıştım.
Başlığı okuyunca “Sanat ve icadın vergisi mi olur?” diye aklınıza gelebilir. Paranın olduğu her yerde vergi mutlaka vardır.
İthalatçıların ve ihracatçıların önemli kapısı gümrüklü liman sahalarında hizmet ücretleri çoğunlukla döviz olarak ödeniyor.
Tütün mücadeleye başladığımız günlerden beri, Tütün kullanıcılarını UYARDIK VE UYARMAYA DEVAM EDECEĞİZ…
Arabuluculuk Daire Başkanı tarafından ekibiyle birlikte yeni bir arabuluculuk kanunu yazılıyor.