Kıdem tazminatında neler değişecek?
16 Haziran 2020 Salı
Yıllardır kıdem tazminatının geleceğini konuşuyoruz. Hem işçi hem de işveren kesimi kıdem tazminatında yapılacak değişiklikleri pür dikkat takip ediyor.
Kıdem tazminatında neler değişecek?
Kıdem tazminatında neler değişecek?

Resul KURT
info@resulkurt.com

Yıllardır kıdem tazminatının geleceğini konuşuyoruz. Hem işçi hem de işveren kesimi kıdem tazminatında yapılacak değişiklikleri pür dikkat takip ediyor.

İşçi hak kaybına uğramak istemiyor, işveren maliyetlerinin düşmesini istiyor.

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından gündeme getirilen Tamamlayıcı Emeklilik Sigortası (TES) ile bu konu yeniden konuşulmaya başlandı.

Esasen geçtiğimiz yıl 30 Eylül 2019 tarihinde Hazine ve Maliye Bakanımız sayın Berat Albayrak açıklanan 2020-2022 dönemini kapsayan üç yıllık Yeni Ekonomi Programı’nın (YEP) dikkat çekici noktalarından biri de Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi’ne (TES) geçilmesi idi.

Böylece kıdem tazminatı konusu yeniden farklı bir modelle ele alınacak. Kıdem tazminatı düzenlemesine yönelik 2 öneri görüşülüyor; ilk alternatif olan zorunlu tasarruf sisteminde kıdem tazminatının 11 günlük tutarının fona yatırılacak.

İkinci modelde ise tamamlayıcı emeklilik sistemi getirilecek. Sistem değişikliğinin 1 Ocak 2022'de yürürlüğe girmesi düşünülüyor.

Özellikle toplumun büyük bir kesimini ilgilendiren kıdem tazminatı konusunun Bakanlık tarafından şeffaf bir şekilde yürütülmesi ve taslakların paylaşılması gerekir.

Aksi takdirde hem çalışanların hem de işverenlerin tereddütlerinin giderilmediği, açıklıkla bilgilendirilmesi belirsiz bir sistemi kabullenmesi mümkün olmayacaktır.

Özellikle işçi sendikalarının mevcut uygulamanın değişmemesi yönündeki talepleri ve açıklamaları dikkate alındığında konunun ne kadar hassas olduğu ve tarafları incitmeden, doğru bilgilerle ele alınması gerekiyor.

Bir nevi zorunlu tasarruf diyebileceğimiz ilk yöntemde kıdem tazminatının 11 güne karşılık gelen yüzde 3'lük kısmının bir kısmının fona yatırılması ve 19 güne karşılık gelen yüzde 5,33'lük kısmının ise mevcut uygulamadaki gibi işveren üzerinde devam etmesi şeklinde olacak. Kıdem tazminatında bir yıllık çalışmaya karşılık 30 günlük ücret tutarında kıdem hakkı tanınıyor ve bunun oranı da yüzde 8,33 olarak hesaplanıyor.

İşveren çalışanların ücretinin yüzde 3'ünü tamamlayıcı emeklilik sigortasına yatıracak, kalan yüzde 5,33 ise işveren tarafından şartlar sağlandığında işçiye kıdem tazminatı olarak ödenecek. Diğer bir deyişle 30 günlük çalışmanın 11 günü fon tarafından, 19 günü ise işveren tarafından ödenecek. İlk konutun satın alınması, evlenme, ağır hastalık gibi durumlarda ise bu yaştan önce sınırlı olarak kısmi çekim yapılabilecek.

Devlet destekli “Tamamlayıcı Emeklilik Sigortası” sistemi ise yasa yürürlüğe girdikten sonra yeni işe giren bütün çalışanlar sisteme dahil olacak ve işçi, işveren ve devlet katkısından oluşan primler Tamamlayıcı Emeklilik Sigortası hesabına yatırılacak. Prim oranı yüzde 6 olacak. İşverenden yüzde 4 kesinti yapılırken yüzde 1 devlet katkısı verilecek. Ayrıca işçinin ücretine bağlı olarak kademeli yüzde oran artışı getirilecek.

Tamamlayıcı emeklilik sistemi ile çalışanın maaşından kesilen, işverenin de katıldığı, devletin de desteklediği ikinci basamak olarak adlandırılabilecek işyeri bazlı emeklilik sistemi sağlanacak; buna da kıdem tazminatı sistemi de eklenecek. Tamamlayıcı emeklilik sigortasında emeklilik yaşına kadar birikim yapılması öngörülüyor. 
5- İstanbul Baro Başkanı Mehmet Durakoğlu, İstanbul Adalet Sarayı önündeki 'Savunma Mitingi'nde Basın Açıklamasını Yaparken Hareketli Anlar Yaşandı.(SON)
5520 sayılı Kurumlar Vergisi Kanunu’nun (KVK) istisnaları düzenleyen 5. maddesinin birinci fıkrasının (e) bendinde, kurumların, . . . .
Büyük Mükellefler Vergi Dairesi Başkanlığı’nın da hizmet vereceği Vergi Denetim Kurulu ile Gelir İdaresi Başkanlığı Ataşehir Hizmet Binası,
1 Temmuz tarihi itibariyle e-Fatura ve e-Arşiv Fatura uygulamalarına dahil olan mükelleflerce 30 Haziran 2020 tarihine “5.000 TL ve 30.000 TL e-Arşiv Fatura Portalı”ndan düzenlenmesi gereken e-Arşiv Faturalar Hakkında
Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, temmuz ayı burs ve kredi ödemelerinin 6 ile 10 Temmuz tarihleri arasında . . . .
Avukatlık Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Adalet Komisyonunda kabul edildi
Kıdem tazminatının TES'e dönüştürülmesine ilişkin yasal düzenlemeyle ilgili süreç devam ederken, yeni kıdem tazminatı tavanı da belli oldu.
Belirli Kriterleri Aşan İşyerleri, 6698 Sayılı Kanuna Göre, Veri Sorumluları Siciline (VERBİS’e) 30.06.2020 Tarihine Kadar Yapılması . . . .
Vergi Usul Kanunu’nun 7103 sayılı Kanun’un 12’nci maddesi ile değişik 353’üncü maddesinin birinci fıkrasının (1) ve (2) numaralı bentlerinde, . . .
Ozan Bingöl, sosyal medya hesabından bira, rakı ve sigaraların maktu ÖTV tutarlarının yüzde 6,89 oranında artırıldığını belirtti.
Türk Tabipleri Birliği COVID-19 İzleme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Kayıhan Pala’nın katıldığı bir internet haber sitesinde,
Dünya koronavirüs ile ilgili olarak ilk dalgayı atlatmış olmasına rağmen ilk dalga boyunca yapılan harcamalar nedeniyle artan
Enflasyon rakamı, memur ve memur emeklisi ile işçi, çiftçi ve esnaf emeklilerinin maaşlarına ne kadar yansıyacak? İşte yanıtı..
Tüketici Fiyat Endeksi Haziran ayında bir önceki aya göre %1,13, bir önceki yılın Aralık ayına göre %5,75, bir önceki yılın aynı ayına göre %12,62 ve on iki aylık ortalamalara göre %11,88 arttı.
2681 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile 17/10/2016 tarihli ve 2016/9495 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan . . .
Gelir Uzmanlığı Karşılıklı Yer Değiştirme Taleplerinin Değerlendirme Sonuçlarına İlişkin Duyuru
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Haziran ayına ilişkin Nakdi Ücret Desteği ödemelerinin 8 Temmuz’dan itibaren ödenmeye başlayacağını bildirdi.
Binek Otomobillerin giderleri ve amortismanlarının gelir ve kurumlar vergisi matrahından indirilmesinin sınırlandırılması konusunda . . .
Bilindiği gibi 7194 sayılı Kanun’la birden fazla işverenden ücret geliri elde edenlerle ilgili kurallarda bazı değişiklikler yapıldı.