Kadın Muhasebecilerin 8 Mart Coşkusu
04 Mart 2019 Pazartesi
Bu sene yapılan Dünya Emekçi Kadınlar Günü Kutlamasına bizler de katıldık. Miting 3 Mart Pazar günü Bakırköy Halk Pazarı’nda yapıldı.
Kadın Muhasebecilerin 8 Mart Coşkusu

Kadın Muhasebecilerin 8 Mart Coşkusu

Kadın Muhasebeciler Derneği Başkanı Gülüzar Özev

Bu sene yapılan  Dünya Emekçi Kadınlar Günü Kutlamasına bizler de katıldık. Miting 3 Mart Pazar günü Bakırköy Halk Pazarı’nda yapıldı. Kadın Muhasebeciler  Derneği gösteriye ilk defa kitlesel bir katılım sağladı. Daha önce birey olarak çok katılsak da bu sefer toplu katılım sağlamamız bizlere ayrı bir keyif kattı. Daha önceki katıldığım mitinglerde bu kadar güldüğümü eğlendiğimi hatırlamıyorum.

Buluşma yerimiz İncirli Metro durağı idi. Durağa erken gelenler çevredeki pastanelerde çay içmeye başlamıştı. Toplanma saatimiz 12.30 olduğu halde yarım saat kadar geç gelenleri de bekleyerek saat 13.00 gibi hareket ettik.

Hareket etmeden önce dövizlerimizi hazırladık. Dövizlere slogan yazmakta biraz zorlandık. Neden derseniz gerek kadın olmaktan gerekse muhasebeci olmaktan kaynaklı sorunlarımız çoktu. Ancak bu sorunları en kısa nasıl ifade edebilirdik. Canımızı yakan sorunları ifade eden sözcükler muhasebeci ya da avukat olmayanların anlamayacağı teknik terimlerdi .

Örneğin, “Mücbir sebep haktır” diye afiş yazarken doğum, ölüm düğün gibi yaşadığımız olaylarda beyanname doldurma, muhasebe yapma gibi sorumluluklarımız olmasın diyorduk. Mücbir yani zor durumda olduğumuzda erkek meslektaşlarımızla birlikte hepimiz izinli sayılmalıydık. Çünkü aynı sorunları erkek meslektaşlarımız da yaşıyordu.

Yine, “Angaryalara Hayır” derken ağır iş yükü altında ezildiğimizi bu yükü artık taşımak istemediğimizi belirttik.

“Mezarda Beyana Son” derken yakın zamanda bilgisayarında beyanname yetiştirirken ölen meslektaşlarımız gibi olmak istediğimiz anlatmak istedik.

Bir Direnişti Kadın Olmak,  İş Çok Tahsilat Yok Para Yok ve benzeri sözcükler yazan dövizlerle alana gittik. Giderken kadın muhasebeci olmaktan kaynaklı sorunlarımızı ifade den sloganlar attık. Slogan atmadığımız yerlerde alkış tuttuk. Diğer kortejlerde ilerleyen kadınların müziğine, sloganına katıldık. Zaman zaman yazdığımız dövizleri anlamayanlara yardımcı olduk. Bir yandan “kadınız muhasebe yaparız” diye bağırırken diğer yandan biraz dövizlerimize dikkatle bakanlara onların göreceği haliyle yazılarımızı gösterdik.

Bizlerde Bendir çalanlar kadınlara hayran kaldık. Onların afilerini, pankartlarını gözlemledik.
Alana gittiğimizde kalabalık içinde yerlerimizi aldık. Çalınan müzik eşliğinde halaylar çektik. Konuşmaları dinledik. Meydanı gezdik. Sonra cep telefonu ile birbirilerimizi bularak miting sonrası alanı terk ettik.


59- Divan Başkanı Ziya Disanlı, Meslekte Birlik Grubundan Halil Erdem Gültekin' e Söz Verdi. Halil Erdem Gültekin Nispi Temsille İlgili Görüşlerini Sundu.(SON)
01 Ocak 2019 – 30 Haziran 2019 Tarihleri Arasında Yurt İçi ve Yurt Dışı Gelir Vergisinden İstisna Harcırah Tutarları
Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurulunca (KGK) faizsiz finans muhasebe standartlarına ilişkin kurul kararları yayımlandı.
Türkiye'mizin doğum günü olan:19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'mızın 100'üncü yılı kutlu olsun!
Noyan Doğan’ın moderatörlüğündeki ; Oda Başkanı Vehbi Karabıyık 20 Mayıs Pazartesi Günü Habertürk Televizyonunda canlı yayında olacak.
Bugün Yönetim Kurulunun Yapmış Olduğu Toplantı Sonunda; İstanbul YMM Odası Yönetim, ...
Milyonlarca emeklinin yanı sıra aileleriyle beraber 200 bine yakın iş göremezlik geliri alan vatandaşa da bayram ikramiyesi verilecek.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi tarafından öğrencilerin kullandığı mavi kart öğrenci aylık abonman ücreti 85 liradan 40 liraya düşürülmüştü.
Son yazımda defter ve belgelerin vergi incelemesine yetkili elemanlara ibraz edilememesi halinde doğrudan KDV indirimi reddiyatı yapılması durumunda
Çalıştığı fabrikada, kendisiyle aynı işi yapan işçilerin daha çok maaş aldığını belirten işçi, işverenin 'eşitlik' ilkesine uymadığını öne sürüp noter kanalıyla istifa etti.
Genel kurulda verilen taahhütlerin yakın takipçisi olacağız.
Vergi, devletin ülkesi üzerindeki egemenlik hakkına dayanarak, kamu giderlerini karşılamak üzere, karşılıksız ve zorla aldığı ekonomik değerdir.
Son 3 yılda odamızın ne yaptığı hakkında bilgisi olan aramızda sadece oda yöneticileri var, bizler yokuz.
2018 Yılı Aktif Toplamı 3,449,600 TL veya Net Satışlar Toplamı 6,898,900 TL’nin aşan üretim ve hizmet işletmeleri,
“Siyaset tek kişilik bir oyun değildir.” Derler; uzun soluklu ve ekip işidir. Siyasete küskünlük, kırgınlık olmaz Mücadele ettiğin zemin ve şartlar gözden geçirilir ancak ....
Kıdem tazminatı, işçinin çeşitli sebeplerle işyerinden ayrılırken işveren tarafından İş Kanunu gereğince vermiş olduğu bir tazminat.