Kadın Muhasebeciler Sait Faik' i Okudu.
08 Haziran 2019 Cumartesi
Burgaz adasında Sait Faik Abasıyanık’ın kitapları değerlendirildi, yaşamı anlatıldı. Kadın Muhasebeciler Derneğinin düzenlemiş olduğu etkinlikte Yazar Emin Karaca çok güzel,
Kadın Muhasebeciler Sait Faik
KADIN MUHASEBECİLER, SAİT FAİK’İ OKUDU

Burgaz adasında Sait Faik Abasıyanık’ın kitapları değerlendirildi, yaşamı anlatıldı. Kadın Muhasebeciler Derneğinin düzenlemiş olduğu etkinlikte Yazar Emin Karaca çok güzel, doyurucu bir sunum yaptı. Moderatörlüğünü Tülay Böbür Uçkan’ın yaptığı söyleşide  dinleyenler sanatsal bir söyleşinin tadına vardılar. 

Söyleşide Emin Karaca’nın hayatını, eserlerini Tülay Böbür Uçkan anlattı. Tülay hanım dersine güzel çalışmıştı anlaşılan. Oldukça verimli bir sunum oldu. Konuklar bugüne kadar otuz kitabı  yayınlanmış olan Emin Karaca’yı da tanımanın mutluluğunu yaşadılar. Açılan stantta Yazarın kitaplarından edindiler.

Emin Karaca Sait Faik’in aykırı kişiliğinde söz etti. Onun hikayeciliğinin Türkiye’de en önde geldiğini anlattı. 

Sait Faik’in sunumunda en hoşa giden sözlerden biri; “dünyayı güzellik kurtaracak bir insanı sevmekle başlayacak her şey”  idi. Diğer bir söz ise yazmanın önemi üzerine söylenen “yazmasaydım çıldıracaktım” sözleriydi.

Deniz manzaralı bir restorandta kahvaltı ve söyleşi sonrası Sait Faik’in müze haline gelen evi ziyaret edildi. Daha sonra adada içilen çaylı sohbetle İstanbul’a dönüş gerçekleştirildi. 

Sadece dernek üyelerine değil, edebiyat sever herkese açık olan bu etkinlikler her ay düzenli olarak yapılıyor. Seçilen kitapla ilgili okumaları herkes evinde yapıyor. Kitap okuyanlar belli bir tarihte toplanarak kitabı değerlendiriyorlar. Kitabın yazarı hayatta ise konuk ediliyor, hayatta değilse o konuda uzman bir yazar davet ediliyor. Bazı durumlarda da dernek üyesi arkadaşımız konu hakkında yaptığı çalışmaları sunum yapıyor. 

Etkinliğe yazın Tunceli Gezisi ile ve olabilecek başka etkinliklerle devam edilmesi düşünülüyor. Eylül, Ekim Kasım edebi söyleşileri planlanmış durumdadır.  Bunlardan biri 7 Eylül 2019’da “ortadoğu’da kadın” konulu yazar Faik Bulut’un sunacağı söyleşidir.

KADIN MUHASEBECİLER DERNEĞİ
Sunum; İSMMMO Y.K.Üyesi Halim Bursalı, İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Yücel Akdemir' le" Mesleki Gündem "
Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu hafta sonu 15 ilde uygulanacak olan sokağa çıkma sınırlaması uygulamasının iptal edildiğini açıkladı. Erdoğan kararını Twitter hesabından yaptı.
Sokağa çıkma kısıtlaması öncesinde cuma günü market, bakkal, manav, kasap ve kuru yemişçiler. .
Corona virüsü salgınıyla gelen ekstra zamların altında ezilen emekliye mini zam, memur ve memur emeklilerine de mini zam farkı göründü.
Son zamanlarda “liyakat” sözcüğünü çok kullanılır olduk. Personel alımlarında, tüm atamalarda, kamuda, özel sektörde hep bir liyakat sözü dolaşıp duruyor
Gelir Vergisi Kanunu’nun ticari kazançlarla ilgili 40’ncı ve serbest meslek erbabı ile ilgili 68’inci maddesinde 7194 sayılı Kanun’la yapılan değişikliklerle,
ABD Ticaret Temsilciliği, 2 Haziran 2020 tarihinde yaptığı duyuruda[1] dijital hizmet vergisi (DHV) uygulayan veya uygulayacak olan Avusturya,. . .
Bilindiği üzere; 518 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’nin 3. maddesindeki düzenleme ile;
Antalya Meslek Odaları Eşgüdüm Kurulu olarak; kentimizin doğal, kültürel ve tarihi değerlerinin korunmasında, . . .
Günümüz iş dünyasında işletmeler iş yerine bağlılığı artırmak amacıyla çalışanlarına pek çok sosyal yardımlar ve ilave olanaklar sağlayabiliyorlar.
Serbest döviz fonlarında gerçek kişiler için yüzde 10, tüzel kişiler için yüzde 0 (sıfır) olan vergi tevkifatı oranı yüzde 15’e çıkarıldı.
Teklif ile, Çiftçi Kayıt Sisteminin (ÇKS) yanı sıra Tarımsal Üretim Kayıt Sisteminin (TÜKAS) kayıtlarının da esas alınarak üreticilere tarım . . .
Rekabetin Korunması Kanunu'nda değişiklik öngören teklif, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonunda kabul edildi.
Teklif ile, sağlık personeline verilen fiili hizmet süresi zammının 60 günden 90 güne çıkarılması öngörülmektedir.
Bilindiği üzere, Büyük ve Orta Boy İşletmeler için Finansal Raporlama Standardı (BOBİ FRS) 29/07/2017 tarihinde yayımlanmış ve . . .
Kötü günleri geride bıraktığımız ve eski değil de yavaş yavaş yeni normale dönmeye başladığımız bu günlerde,
Başkanlığımızca 19 Ekim 2019 tarihinde yazılı, 04-14 Şubat 2020 tarihlerinde sözlü bölümü yapılan Gelir Uzmanlığı Yeterlik Sınavı’nın sonucu açıklandı.
Başkanlığımızca toplumda vergi bilincinin ve vergiye gönüllü uyumun artırılmasına yönelik olarak vatandaşlarımıza ve mükelleflerimize sunduğumuz . . . .
Epeydir günlük hukuk sorunların yazmaktan yeni yayınların tanıtımını yapamamış, mali hukuk alanındaki yeni ve önemli yayınları duyuramamıştım.