Kadın Muhasebeciler Derneği Genel Başkanı Gülüzar Özev;" İstanbul Sözleşmesi Vazgeçilmez Haktır "
26 Temmuz 2020 Pazar
Kadın Muhasebeciler Derneği üyeleri, 25 Temmuz 2020 tarihinde Cumartesi günü Yeşilköy sahilinde Asrın Cafede buluştular.
Kadın Muhasebeciler Derneği Genel Başkanı Gülüzar Özev;" İstanbul Sözleşmesi Vazgeçilmez Haktır "
Kadın Muhasebeciler Derneği Genel Başkanı Gülüzar Özev;

" İstanbul Sözleşmesi Vazgeçilmez Haktır "


Kadın Muhasebeciler Derneği üyeleri,  25 Temmuz 2020 tarihinde Cumartesi günü Yeşilköy sahilinde Asrın Cafede buluştular.

Kadınların pandemi dolayısıyla yaşadıkları hasretliği sosyal mesafeyi koruyarak giderdiler.. Bu yüzden açık ve kırlık bir alanda toplanmayı tercih ettiler. Bol bol sohbet ederek özlem giderdiler. 
Kahvaltı eşliğinde devam eden etkinlikte Başkan Gülüzar Özev söz aldı. 

“Her ay düzenli olarak yaptığımız görüşmelerimizi bildiğiniz nedenlerle ara vermek zorunda kaldık. Sadece mesleki değil kültürel ve sosyal nitelik taşıyan etkinliğimizi İstanbul’un farklı yerlerinde yapmaya özen gösterdik. Zorlu bir meslek sürdüren üyelerimize amacımız rahat bir nefes aldırmak, yaşamlarını renk katmaktı. Nitekim Balat’tan, Adalara kadar bir çok mekanlarda etkinlik yaptık. Bu sefer ki Yeşilköy sahilindeki toplantımızda iki konuyu ele aldık. 

Fonksiyonel tıp, sağlıklı beslenme..

İstanbul Sözleşmeleri…

İstanbul sözleşmeleri çok önemli bir konudur. Türkiye’deki kadın mücadelelerinin sonucunda ortaya çıkan ve ilk defa ülkemizde imzalanan bu sözleşmeye sahip çıkmak gereklidir.

Sözü daha fazla uzatmadan konuşmacılarımıza bırakıyorum. Sevgili Birgül Kurt sunuculuğunda olacak programla sizi baş başa bırakıyorum. Teşekkür ediyorum.”

Toplantıda doktor Aytül Gencer fonksiyonel tıp beslenme konusundan bahsetti. Corana virüs süresince evden çıkmayan kadın meslektaşların beden ve ruh  sağlıklarını korumak için nelere dikkat etmesi gerektiğini anlattı. Doktor Aytül Gencer fonksiyonel tıbbın alternatif tıp olmadığını, tıp biliminin gelişimi ile insan ömrünü uzatmanın mümkün olduğunu söyledi.
Toplantının en önem verilen konusu “İstanbul Sözleşmeleri” idi. Mali Müşavir Türkan Kotankıran 6284 sayılı Yasa ile İstanbul Sözleşmelerini anlattı. Kadın cinayetlerin bir türlü durmak bilmediği ülkemizde böyle bir sözleşmeden vaz geçilmesi çok büyük felaketlere zemin ayıracağı anlatıldı. Mali Müşavir Olcay Uzunyayla aşağıdaki metin okudu. 

Kadına yönelik şiddeti ve aile içi şiddeti önlemede önemli bir sözleşme olan, Türkiye’nin ilk imzacısı olduğu, Meclisinde ilk onayladığı İstanbul Sözleşmesi içeriği ve kapsayıcılığı açısından kadınlar için önemli bir sözleşme. Tamamen kadına yönelik şiddetin önlenmesini amaçlayan, özellikle bunun formülünün toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasıyla gerçekleşeceğini söyleyen İstanbul Sözleşmesi, toplumsal cinsiyet kavramını ortaya koyan ve tanımlayan ilk hukuki metin olma özelliğini taşıyor. Kadınların eşitlik mücadelesinde de önemli bir adım olan İstanbul Sözleşmesi’nin yükümlülükleri neler tekrar hatırlayalım...

                         İSTANBUL SÖZLEŞMESİNİN YÜKÜMLÜLÜKLERİ

İstanbul Sözleşmesi psikolojik şiddet, ısrarlı takip, fiziksel şiddet, tecavüz, zorla evlendirme, kadın sünneti, kürtaja zorlama, zorla kısırlaştırma, tecavüz ve taciz dahil cinsel şiddet olmak üzere kadına yönelik şiddetin tüm türlerini içeriyor. 

■ Sözleşme çerçevesinde ev içi şiddet, aynı evde yaşıyor olsun ya da olmasın mevcut ya da eski eş ya da partnerler arasında yaşanan her türlü şiddet edimini içerecek şekilde anlaşılır. Dolayısıyla “aile” olmayı, evlilik birliği içinde bulunmayı ya da aynı evi paylaşıyor ya da paylaşmış bulunmayı gerektirmez. Sözleşmenin getirdiği yükümlülükler silahlı çatışma durumlarında bile geçerliliğini korur ve Taraf Devletlerin bunu garanti altına alması gerekir.

■ Kadınların güçlendirilmesi yolu dahil, kadın ile erkek arasındaki temel eşitliği teşvik eder.
■ Taraf devletlerin yetkililerine, görevlilerine, kurum ve kuruluşlarına kadına yönelik şiddetle mücadele yükümlülüklerine uygun davranmalarını sağlamaları, cinsiyete duyarlı politikalar geliştirmeleri, şiddeti önlemede ve mücadelede bütüncül politikaların uygulanması,

■ Kadına yönelik şiddetle mücadele alanında faaliyet gösteren sivil toplum örgütleriyle etkin iş birliği tesisi, özel sektör ve medyanın kadına yönelik şiddetin önlenmesi amacıyla politika hazırlamalarını teşvik etmeyi,

■ Şiddet eylemlerinin tekrarlanmasından korumak amacıyla gerekli hukuki ve diğer tedbirleri almayı, şiddete maruz kalanın şiddet gösterenden tazminat talep etmesini sağlamak üzere hukuki tedbirleri almayı şart koşuyordu.

■ Sözleşmenin en önemli özelliklerinden biri de, bir denetim mekanizması getirmesiydi. Çünkü denetim mekanizması işin takibi açısından mühimdi. Taraf ülkelerin temsilcilerinden oluşan denetim komitesi yani “GREVIO” adı verilen birim, sözleşmenin etkili bir şekilde uygulanmasını izleyecek, raporlar hazırlayacak, taraf devletin rızası ile soruşturma ve gerekirse onun toprağını ziyaret edecekti.

Etkinlik kadına şiddet ve diğer konular hakkında yorum ve değerlendirmelerle son buldu.

Resimlerin tamamını Görmek için tıklayınız 


Resimlerin devamı için tıklayınız 

7- Beslenme Konusunda Dr. Aytül Gencer Sunumlarını Tamamladıktan Sonra Teşekkür Konuşmasını Dernek Başkanı Gülüzar Özev Yaptıktan Sonra Topluca İktisadi Dayanışma Kameralarına Resim Vererek Etkinlik Sona Erdi.
Anayasa Mahkemesi Borçtan Dolayı Eve Haciz Konulmasını Mülkiyet Hakkı İhlali Saydı. 6 Ağustos 2020 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanan Anayasa Mahkemesi Kararı ile . . . .
Cumhurbaşkanının 2811 sayılı Kararı ile sözleşme fesih yasağı ve ücretsiz izin uygulaması süreleri “1 ay”daha uzatılmıştır.
Pandeminin iş ve çalışma yaşamına etkilerini azaltmak amacıyla uygulanan “Sosyal Koruma Kalkanı” programı çerçevesinde
31 Temmuz 2020 tarihli ve 31202 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 2812 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile 24/12/2007 tarihli ve 2007/13033 sayılı
Annem, babamdan dul maaşı alıyordu. Babam işçi emeklisi. Annemin maaşı her ayın 26. günü hesabına yatıyordu.
Dijital dönüşüm; kurumların iş süreçlerinde verimliliğini arttırmak, tüm operasyonlarda devamlı bir iletişim ve dönüşüm içinde olmak,. . . .
Ülkemizde bağımsız denetim uygulamalarının genele yayılması, 2012 yılında yürürlüğe giren yeni Ticaret Kanunu hükümleriyle gerçekleşmiş bulunmaktadır.
Türkiye Çocuk Çevre Kulüpleri Yönetmeliğinin Yürürlükten Kaldırılmasına Dair Yönetmelik
İş yeri işlemlerinde kolaylık sağlamak, kayıt dışı istihdamla çapraz mücadele ve istihdam üzerindeki formalitelerin azaltılması amacıyla
Okurlarımız erteleme gelecek mi başlığını görünce hemen anlamışlardır konuyu. Öyle ya bir süredir gündemde ilk sıralarda olan . . . .
7194 sayılı Kanun ile değiştirilen 213 sayılı VUK’nın “İzaha Davet” başlıklı 370’inci maddesinin uygulanmasının usul ve esaslarını belirleyen
Nakdi ücret desteği ödemeleri 7 Ağustos itibariyle başladı. Vatandaşlar nakdi ücret desteği ödemelerini banka hesapları ve PTT aracılığıyla gerçekleştirebilecekler.
Değerli okurlar, malumunuz son birkaç haftadır altın fiyatları üst üste rekorlar kırmakta ve tarihin en yüksek düzeylerine ulaşmış bulunmaktadır.
T.C. Merkez Bankası Döviz Kurları (2020 -2019 -2018 - 2017 - 2016 - 2015 - 2014 ve Diğer Yılları İçerir)
17 Ekim 2020 Tarihinde Gelir Uzmanlığı Yeterlik Sınavı Yapılacaktır.
Toplam 115 gıda ürününün çeşitli ülke ve ülke gruplarından ithalatına uygulanacak ek gümrük vergisi oranları yeniden belirlendi.
Yukarıdaki başlığı boşuna atmıyoruz. “Vergi” gibi önemli ve bir o kadar da tehlikeli silahla bu kadar oynanmaz ki!...