KAYA; Değerli Meslektaşlar Bugün Geldiğimiz Nokta TÜRMOB ve Odalarda;
04 Aralık 2018 Salı
Mesleğimizin, Meslek Mensuplarının Geleceği Kişisel Çıkarlara ve Makamlara Feda Edilmektedir."
KAYA; Değerli Meslektaşlar Bugün Geldiğimiz Nokta  TÜRMOB ve Odalarda;
KAYA; "Değerli Meslektaşlar Bugün Geldiğimiz Nokta  TÜRMOB ve Odalarda; Mesleğimizin, Meslek Mensuplarımızın Geleceği Kişisel Çıkarlara ve Makamlara Feda Edilmektedir."

BMMG Bayrampaşa İlçe Temsilciliği, 
İlçe Temsilcisi Lütfi Kaya ve Ekip Arkadaşları Bayrampaşa Marnas Otelde Eğitmen, 
Öğretim üyesi Sayın Dr. Ali Kaplan'la Meslek Mensuplarını Adeta Konuya Kitlediler.

Günün Konusu ; "Muhasebe Hata, Hileleri Yaratıcı Muhasebe, Vergi Uygulamaları ve Dönem Sonu İşlemleri " ni 

Masaya yatırarak Bayrampaşa Marnas Otelde kahvaltılı etkinliğe katılan Meslek mensuplarına doyumsuz bir bilgi sunumu yaparak, pür dikkat dinlemelerini sağladılar.

Konuya Güncel örneklemelerle ve yapmış olduğu esprilerle ayrı bir renk katarak anlatan sayın Dr. Ali Kaplan zaman, zaman meslek mensuplarından gelen sorulara cevap verdi. Meslek Mensupları Konunun cazibesine kendilerini öyle kaptırdılar ki otelden adeta ayrılmak bile istemeyerek, toplantının devam etmesini istediler.

05 Aralık 2018 Çarşamba  günü saat:10:00 - 13:00 arası meslek mensupları Marnas Otelde önce ücretsiz açık büfe kahvaltılarını yaptıktan sonra;

BMMG Bayrampaşa İlçe Temsilci Yardımcısı Sayın Nazik Sarıbıyık kürsüye gelerek konukları selamladı. Daha sonra, Konuşmalarını Yapması için BMMG Bayrampaşa İlçe Temsilcisi sayın Lütfiye Kaya' yı Bilgilendirme Konuşmalarını Yapması için kürsüye davet etti. Kaya kürsüye gelerek, konuşmalarına şu cümlelerle başladı.

"BMMG Bayrampaşa İlçe Temsilciliği olarak 1 Ağustos 2016 tarihinde 11 arkadaş ile çıktığımız bu yolda bugün 14 temsilci, 35 ilçe meclisi üyemize ulaştık. "

" Bayrampaşa temsilciliğinin üye sayısı 370’e ulaşmıştır. Bunu sağlarken her zaman bağımsız, dürüst ve söylemlerimize olan bağlılıktı. "

Ne söyledik; Siyasi görüş ve inanç ayrımı yapmadan mesleğimizin geleceğini siz mesleğini bilenlerle birlikte eğitimler, geziler, seminerler yaptık. Bundan sonrada güncel konulu eğitimlere, gezilere, sempozyumlara sizlerle beraber hep birlikte imza atmak istiyoruz. Desteğinizi ve katılımınızı gösterdiğiniz için BMMG Bayrampaşa İlçe Temsilciliği olarak sizlere teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Değerli meslektaşlar bugün geldiğimiz nokta; TÜRMOB ve odalarda mesleğimizin, meslek mensuplarımızın geleceği kişisel çıkarlara ve makamlara feda edilmektedir. Dolayısıyla bizler mesleğimizin, meslek örgütlerimizin içine düştüğü bu mevcut duruma itiraz ettiğimizden Bağımsız Mali Müşavirler Grubundan başlayarak güçlü bir meslek ve meslektaş, itibarlı bir meslek için mücadeleye sizlerle birlikte başladık. 

Farklı fikirlerin ortak akılla harmanlanmasını sağlamak için siz değerli meslektaşlarla insan onuruna saygı ve sevgi kavramlarını benimsemiş farklı düşüncedeki tüm meslektaşları belli bir uyum içerisinde bir araya getirmek için mücadele ediyoruz, ettik ve geldiğimiz noktayı hepiniz görüyorsunuz. BMMG olarak şeffaf bir oda, itibarlı saygın bir mali müşavirlik mesleği hayalimizi değişime inananlarla başaracağız.

BMMG’ nun içinde emek, mücadele ve gruba gönül vermiş siz değerli meslektaşlarla birlikte bireysel hedeflerin olmadığı hedeflediğimiz çağdaş demokrat yapıya kavuşmuştur. Gerçek anlamda mesleğine gönül vermiş siz değerli meslektaşlara göre ben olgusu yerine gerçek anlamda biz istiyoruz ki hepimiz olduğumuzu sağladığımızda grubun tüm organlarında görev alacak ve grup adaylarının belirlenmesinde seçme ve seçilme hakkının olması grup içi tam demokrasi sağlandığında ilçe örgütlenmelerinde kararların bölge üyelerine bırakılması, örgütlenme ve temsilciliklerin oluşumunda gerekli demokratik ortamların sağlanması ve sonuca merkezden müdahale edilmediğinde aynı kişinin birden fazla kurulda görevlendirilmesinin sona erdiğinde oda ve TÜRMOB’ un geçim kapısı olarak görenlerden  kurtarıldığında, huzur haklarının asgari düzeye çekildiğinde, nispi aidat tamamen kaldırıldığında oda ve TÜRMOB’ a seçilmiş kişiler meslek ve meslektaşın öncelikli sorunlarına mesai harcamasını sağladığımızda, tüm meslektaşların mücadelemize sahip çıkması halinde mali müşavirlik mesleği hak ettiği yapıya kavuşacaktır. BMMG Bayrampaşa temsilciliği olarak ve gerçek anlamda mesleğine gönül vermiş sizlerle birlikte bunları tek tek hayata geçirme konusunda hep beraber kararlı mıyız? 

Değerli meslektaşlarımız; bahaneler değil çözümler üretmek için İSMMMO yönetimine BMMG olarak talibiz.

BMMG Bayrampaşa İlçe Temsilciliğinin hedefi mesleğin geleceğini birlikte inşa etmektir. Meslektaşın katma değerden hak ettiğimiz alın terinin karşılığını alabilmek için işe ilk önce işletme defteri ile basit usulde defterleri meslek odaları tutamadığından beyanname göndermede üst sınır tayini ile Yeminli Mali Müşavirlere verilen yetki kalktığında, avukatlar vergi beyanı göndermediğinde, şirketler vergi beyanı göndermediğinde, maliye bakanlığı hazır beyan sistemi ile beyan almadığında söz konusu defterler mali müşavirler tarafından tutulmak zorunda olduğunda Mali Müşavirler olarak hem itibarımız konusunda hemde hakkımız olanı almış olacağız.  

Mesleki hayallerimizi hayallerine katmayanlara 13 Mayıs 2019 tarihinde gereken cevabı 
hep birlikte vermeye hazır mıyız?"

Diyerek sözlerini noktaladı.

Toplantıdan Resim Kareleri

15- Bu Bölümde ; Soru - Cevap Bölümüne Geçilerek Konuklardan Gelen Sorulara Cevap Verildikten Sonra Toplantı Sona Erdi.
İhbar tazminatı hesaplama nasıl yapılır? İhbar tazminatı süreleri yasa ile belirlenir. İşçiler işten çıkarılmaları durumunda bu tazminatı almaya hak kazanır.
4760 Sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanunu I sayılı listeye ilişkin beyannamede yer alan tablolarda yapılan çeşitli kontroller nedeniyle, Beyanname Düzenleme Programının güncellenmesi gerekmektedir.
Bilindiği gibi, vergide 213 sayılı VUK md. 359 ve 340 maddelerinin değişikliği hususu artık tartışılır hale gelmiştir.
7162 sayılı Gelir Vergisi Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanununun 10’ncu maddesiyle, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası
Bilindiği gibi, uygulamada resen terk işlemleri vergi daireleri tarafından zamanında yerine getirilmesi gereken önemli bir konudur.
Vergi Usul Kanunu Sirküler Taslağında; 9/6/1932 tarihli ve 2004 sayılı İcra ve İflas Kanununda, 28/2/2018 tarihli ve 7101 sayılı İcra ve İflas Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin
Konya SMMM Odasında, Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü işbirliğinde Muhasebe ve Denetim Bilim dalında Tezsiz Yüksek Lisans yapan ...
Sigorta prim borçlarında yapılandırmaları bozulanlar, 28 Şubat'a kadar ödeme yapmaları halinde yapılandırma hakları devam edecek.
Konya SMMM Odası düzenlediği “Ticari Ahlak” Konulu Seminerde meslektaşları bir araya getirdi. İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Rektörü Sayın Prof.Dr. Saffet KÖSE’nin katılımı ve sunumlarıyla başarıyla tamamlandı.
Köşemi takip eden okurlarımızın çok yakından bildiği gibi, konkordatoda yapılan son değişiklikler üzerine “Bankacılık lobisi konkordatoyu bitirdi” başlıklı yazım bu köşede 25 Aralık 2018'de yayımlanmıştı.
Resmi Gazete’de yer alarak yürürlüğe giren yasal düzenlemeye göre, yenilenen kiralarında kira bedeli artış oranı, tüketici fiyat endeksindeki on iki aylık ortalamayı geçemeyecek.
(2019 - 2018 - 2017 - 2016 - 2015 - 2014 Yıllarını İçerir) (2019 - 2018 - 2017 - 2016 - 2015 - 2014 Yıllarını İçerir) (2019 - 2018 - 2017 - 2016 - 2015 - 2014 Yıllarını İçerir)
Özet: Mahkeme, makul güvence veren denetim raporunun Bağımsız denetim teknikleri uygulanarak defter, kayıt ve belgeler üzerinde denetlenme ve değerlendirme yapılarak hazırlanmadığı,
Konut, beyaz eşya, mobilya ve otomotiv sektörlerine yönelik KDV ve ÖTV indirimlerinin 3 ay daha uzatılması ile ilgili Cumhurbaşkanı Kararı yürürlüğe girmişti.
"Muhasebe ve Mali Müşavirlik Mesleğinde Geleceğe Bakış; Sorunlar ve Fırsatlar" Konusunu Masaya Yatırdı.