KANARYA; "TÜRMOB' da 12-13 Ekimde Taşlar Yerine Oturacak. Hepiniz Rahat Olun...."
03 Ekim 2019 Perşembe
MMMBD Fatih Şube Başkanı Altınordu ; "Ülkemizde Meslek Örgütü Olmak Çok Ciddi Sorumlulukları da Beraberinde Getirmektedir. "
KANARYA; "TÜRMOB

KANARYA; " TÜRMOB' da 12-13 Ekimde Taşlar Yerine Oturacak. Hepiniz Rahat Olun...."

HEPİMİZ; TANSİYON, ŞEKER, KALP hastasıyız. Kimin için mükelleflerimiz için. Mükellefin bize verdiği bu tür sıkıntılar ve hastalıklarla Ömrümüz bitiyor. Yukarıda birileri hala hiç bir şey yapmama telaşında. Kendi derdine düşmüş, meslek mensubunu düşünen yok.

******

MMMBD Fatih Şube Başkanı Altınordu ;  "Ülkemizde Meslek Örgütü Olmak Çok Ciddi Sorumlulukları da Beraberinde Getirmektedir. "

                                                ******

Mali Müşavirler Muhasebeciler Birliği Fatih Şubesi;

Olağan Çarşamba Toplantıları, Sezon Açılışında 

Meslek Mensuplarına Kokteyl Verdi.

Sezon Açılışında sunumları yapmak için SMMM Mehtap Gürcü Kürsüye gelerek konukları saygı ile selamladıktan sonra saygı duruşu ve hep bir ağızdan İstiklal Marşımızı söyleyerek sezon açılışını yaptılar.

Daha sonra açılış konuşmasını yapması ve konukları selamlaması için MMMBD Fatih Şube Başkanı Mehmet Altınordu' yu kürsüye davet etti.

Altınordu kürsüye gelerek; sözlerine şöyle başladı. 

"Mali Müşavirler Birliği Derneği Fatih Şubesi Onursal Başkanım ve İSMMMO Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Turgay Kanarya,

Sayın Fatih Şubesi Yönetim Kurulu Üyelerim.

Bağımsız Mali Müşavirler Gurubu Fatih İlçe Temsilcim Ve Temsilci Yardımcılarım,

Saygıdeğer Fatihli Meslektaşlarım,

Sayın Fatih Şubesi Üyelerim,

Saygıdeğer Hanımefendiler Değerli Misafirlerimiz,

ve Sayın Basın İktisadi Dayanışma

Fatih Şubemizin 2019-2020 Dönemi Açılışına Hoş Geldiniz der Şahsım ve Yönetim Kurulum Adına Hepinizi Sevgi Ve Saygıyla Selamlarım."

"Değerli Arkadaşlarım,

Öncelikle Şunu Söyleyebilirim ki Sizleri Gerçekten Çok Özlemişiz.

Bizim Bir Aile Olduğumuzu Şimdi Daha İyi Anladım ve İlk Günkü Gibi de Heyecanlıyım.

Aile Olabilmek Sadece Anne Baba Eş Çocuk Olabildiği Gibi Birbirini Seven Saygı Duyan Güzel Yürekli İnsanların Bir Arada Olabilmesi İle de Oluyormuş Şu An Burada Olduğu Gibi"

"Tekrar Hoşgeldiniz Büyük Ailem.

Öncelikle Derneğimizin Kuruluşundan Bugüne Kadar Gerek Yönetim de Gerekse Üye Olan ve Görev Verildiğinde Derneğimizin Başarısını Amaç Edinen ve Bugünlere Gelmesini Sağlayan Tüm Meslektaşlarıma Teşekkür Ediyor Vefat Ederek Aramızdan Ayrılan Tüm Meslektaşlarımızı da Rahmet ve Şükranla Anıyorum."

"Değerli Misafirlerimiz Sayın Meslektaşlarım

Mali Müşavirler Muhasebeciler Birliği Derneği Fatih Şubesi Olarak 2019-2021 Döneminin 2.Yılı İçerisindeyiz. Ben ve Yönetim Kurulu Arkadaşlarım Seçildiğimiz Günden Bu Güne Kadar Bu Şerefli Görevi Fatihli Meslektaşlarımıza Layık ve Faydalı Olabilmek İçin Mesleğimiz İçin En İyi Bir Şekilde Yerine Getirmeye Çalıştık. Ve Bu Görevimizi Hiç Aksatmadık Çünkü Sizlerin Seçimi İle Emanet Bu Görevi Devir Aldık ve Yapmaya Devam Ediyoruz.

Yeni Dönemde de Hedeflerimiz Var. Bu Hedeflere Ulaşmak İçin Daha Bir Şevkle Çalışmaya Devam Edeceğiz.

Ülkemizde Meslek Örgütü Olmak Çok Ciddi Sorumlulukları da Beraberinde Getirmektedir. "

"Değerli Arkadaşlar

Bir Meslek Sivil Toplum Örgütü Olan Derneğimiz Bir Taraftan Sosyal Olaylar Karşısında Duyarlılık Gösteren Onunla da Yetinmeyip Aksiyon Alan Bir Sivil Toplum Örgütü Özelliği Taşımakta,

Diğer Taraftan Hukuki Bir Çerçevede Tamamen Gönüllülük Esasıyla Çalışmalarına Devam Etmektedir.

16. Olağan Genel Kurul ve Yapılan Seçimler Sonucunda Göreve Gelen Yönetim Kurulumuz Yeni Döneminde de Yapacağımız Etkinlikleri, Faaliyetleri ve Belirlenen Projeleri Gerçekleştirmek İçin Sizlerin de Katılımıyla Yepyeni Bir Heyecan İle Yol Haritası Çıkartarak Çalışmalara Başlamış Bulunuyoruz.."

"Bu Yeni Dönemde de Her Zaman Olduğu Gibi Mesleki Eğitimlere Gereken Önemi Verip Mesleğimizi ve Meslektaşımızı Yüceltmek İçin Ben ve Yönetim Kurulu Arkadaşlarım Hazırız ve Size Layık Olmaya Çalışacağız."

"Yine Bizler Her Çarşamba Burada Olacağız"

"Yine Bu Dönemde de Sizlerin Katkısı ve Katılımı İle Mesleğimiz Dışında Sosyal Sorumluluk Projelerine de Yer Verilerek Çalışmalar Yapmaya Devam Edeceğiz.

Yine Düzenleyeceğimiz Etkinlikler İle Üyelerimiz ve Misafirlerimiz Arasında Dayanışma ve Dostluğun Artması İçin Elimizden Geleni Yapmaya Hazırız."

"Değerli Meslektaşlarım ;

Dernekçilik Üyeler Olmazsa Yapılacak Bir İş Değildir. Sizler Var Sanız Bizler Varız.

Derneğine Sahip Çıkan, Dernek Faaliyetlerine Katılan, Elini Taşın Altına Koyan, Her Daim Bizlerle Birlikte Olan Üyelerimize Çok Ama Çok Teşekkür Ediyorum."

"Ayrıca";

Hiçbir Maddi Menfaati Bulunmaksızın, İşinden, Aile Sinden ve Zamanından Fedakârlık Ederek Dernek İçin Çalışan, Bazı Günler Geç Saatlere Kadar Toplantılar Yaptığımız, Tek Gayesi Derneğine ve Meslektaşlarına Hizmet Etmek Olan, Çok Değerli Yol Arkadaşlarıma da Ayrıca Teşekkür Ediyorum."

"Bizler Yönetici Olabiliriz Ama Bu Dernek Sizin Bizim Hepimizindir".

"Değerli Arkadaşlarım ;

Ben Sözlerimi Fazla Uzatmadan Kısaca Yakında Yapacağımız Etkinliklerden Bahsederek Sözlerime Son Vermek İstiyorum.

Geçmiş Dönemlerde Katılmadığımız ve Bu Sene Yapılacak Olan MMMB Derneği Genel Merkez Futbol Turnuvasına Fatih Şubesi Olarak Bu Sene Katılıyoruz.

Bu Seneki Turnuvanın İsmi Nevzat Pamukçu Futbol Turnuvası

Fatih Olarak Takımımız Hazır Ama Yinede Sizinde İçinizden Veya Fatihli Meslektaşlarımızdan Oynamak İsteyen Olursa Başkan Yardımcım Sayın Alpaslan Şahine Bildirebilir.

İlk Maçımız Beyoğlu Şubesi İle 19.10.2019 Cumartesi Günü Saat 14-15 Arası

Bizi Desteklemeniz İçin O Gün Oraya Müsait Olan Bütün Arkadaşlarımı Bekliyorum.

Haftaya Çarşamba Asliye Ceza Mahkemelerinde Görülen Sahte Fatura Düzenleme Kullanma Suçlarına İlişkin Ceza Davalarında Özellik Arz Eden Durumlar Nelerdir Konulu Seminerimiz Olacak.

Duyurusunun Arkadaşlarım Yine Size Yapacaklardır.

Ayrıca Genel Merkezin Bütün Şubeler Nezdinde Düzenleyeceği Cumhuriyet Balosuna Katılım Sağlayacağız Katılım Hakkında da Yine Görevli Arkadaşlarım Sizinle İrtibata Geçeceklerdir.

Ben Bu Yeni Dönemin ve Yaklaşan TÜRMOB Seçimlerinin Ülkemize, Derneğimize ve Siz Değerli Meslektaşlarıma Hayırlı Olmasını Diliyorum.

TÜRMOB Seçimlerinde Aday Olan Fatihli Arkadaşımız Meslektaşımız İçimizden Biri Olan Sayın Ertuğrul Erdem ve Yol Arkadaşlarına Başarılar Diliyorum."

"Ayrıca Her Daim Bu Görevleri Ve Mesleğimizi Yaparken Yanımızda Duran Değerli Eşlerimize ve Çocuklarımıza Teşekkür Ediyor Şahsım ve Yönetim Kurulum Adına Sevgiler Saygılar Sunuyorum."

Diyerek sözlerini noktaladı.

Mehtap Gücü; Konukları selamlaması ve Bilgilendirme Konuşmalarını yapması için BMMG Başkanı ve İSMMM Odası Yönetim Kurulu üyesi Tugay Kanarya' yı kürsüye davet etti.

Kanarya kürsüye gelerek arkadaşlarını ve konukları selamladıktan sonra; 

sözlerine şöyle başladı;

"Hazineye en çok para aktaran bizleriz, fakat en çok tahsilat sorunu yaşayan ve Angaryalarla uğraşan yine bizler"

"Biz meslek mensuplarının KDV oranı % 8 e çekilmeli. Bizlerin buna ihtiyacı var. Ödemelerimizde hepimiz zorlanıyoruz. Çünkü tahsilatını yapmadığımız hizmetlere serbest meslek makbuzu kesmek zorunda bırakılıyoruz."

Aslında tahsilat yapldığın da KDV' si doğar, Bizde tam tersi oluyor. Alamadığımız paralara makbuz kesiyoruz."

Dünyada bildirimlere ceza kesen tek ülkeyiz.

KDV' si %8 'e  insin diye, beyin amortismanı için 11 yıl önce iletişime geçilmiş olmasına rağmen sonuç sıfır.

Meslekte Birliğin Kurucu Başkanlarından sayın Aziz Babuşçu,  "1 Mart 2019 da TÜRMOB' un Otuzuncu yıl kutlamalarında aynen şunu demişti. 

"Şu ana kadar ne kendi gurubumdan, (meslekte Birlikten)  nede TÜRMOB' da iktidar olan guruptan gelip mesleki sorunların giderilmesi anlamında kapımı kimse çalmadı." dedi. 

Bence çok üzücü. Belli mevkilerde olan meslek mensupları, hangi guruptan olurlarsa olsunlar, onlarla diyaloğa geçilmelidir.

CHP Milletvekili Özgür Karabat Yeşil pasaport konusunda bize destek çıktı ve biz meslek mensuplarını savundu. 

YEŞİL PASAPORTLARINA avukatlar kavuştu, biz neden kavuşamıyoruz, biz neden alamıyoruz? Bizim ne eksiğimiz var. Biz KAMU hizmeti yapmıyormuyuz ?

Meslek mensubunun bürosu varsa; Ayrıca hiçbir yerde hizmet akti ile çalışamıyor. 3568 sayılı  Kanunumuzun 2. maddesi mesleği icra etmemek kaydı ile çalışabilir diyor. Yönetmelik ise hiç bir şekilde çalışamaz diyor. Yönetmelik veya yönetmelikler kanunun üstünde asla olamaz. Hangi akıllı yapmış bu yönetmeliği çok komik.

Kutsal kitabımız KURANI KERİM haricinde her şey değişebilir. Bizlere ve yasamıza ters gelen bu tür hatalı yönetmelikler biran evvel değiştirilmeli. 

BAĞ-KUR dan emekli olanla, SSK dan emekli olanlar arasında emekli maaşı yönünden dağlar kadar fark var. SSK dan emekli olanlar daha çok emekli maaşı almakta.

Haftaya 12-13 Ekimde TÜRMOB'umuzun Seçimleri yapılacak.Önümüzdeki hafta sonu Yep Yeni bir devir başlayacak.

"DAVUL BAŞKANIN BOYNUNDA, TOKMAK BAŞKASININ ELİNDE OLAN BİR YERDE İŞ YÜRÜMEZ" Biz bu anlayışı artık değiştirmeli ve bitirmeliyiz.

Bu ülkenin tek bir kurucusu vardır. Oda Mustafa Kemal Atatürk' tür.

Bizler yönetici olarak; Her meslek mensubunu kucaklamak zorundayız. Çünkü bu meslek bizim, sıkıntılar ise hepimizin.

Defter kotası getirilmeli. Bugün bir YMM 40 mükellefi aştığı an ikinci YMM le bu işi götürmek zorunda. Bizde neden olmasın? 

"TÜRMOB' da 12-13 Ekimde taşlar yerine oturacak. Hepiniz rahat olun."

Hepimiz; TANSİYON, ŞEKER, KALP hastasıyız. Kimin için mükelleflerimiz için. Mükellefin bize verdiği bu tür sıkıntılar ve hastalıklarla Ömrümüz bitiyor. Yukarıda birileri hala hiç bir şey yapmama telaşında. Kendi derdine düşmüş, meslek mensubunu düşünen yok.

Yakında zorunlu eğitimlerimiz başlayacak.

Son günlerde bir ŞAYA çıkarıldı almış başını gidiyor.. LUCA satılacak diye

Arkadaşlar sorarım size. 

Satsa satsa LUCA yı TÜRMOB' u yöneten 5 kişimi satar, 

Yoksa azınlıkta olan 4 kişi mi satar. 

Tabi ki  büyük mesleki değerimizi satsa satsa  5 kişi satar. 

Güçleri yeterse tabi.  Şartlar ne olursa olsun LUCA asla satılmayacaktır. Çünkü LUCA bia meslek mensuplarına mal olmuştur.

Hepinizi saygı ile selamlıyor,  her şeyin gönlünüzce olmasını diliyorum"

Diyerek sözlerini noktaladıktan sonra meslek mensupları Sezon Açılışında Kokteyl' de sohbet etmenin hazını yaşarken, İktisadi Dayanışma kameralarına resim verdiler.

TOPLANTI KOKTEYL RESİMLERİ İÇİN AŞAĞIDAKİ LİNKİ TIKLAYINIZ.

https://www.facebook.com/pg/%C4%B0ktisadi-Dayan%C4%B1%C5%9Fma-Haber-Ajans%C4%B1-136019793252536/photos/?tab=album&album_id=1181369992050839

Sunum; İSMMMO Y.K.Üyesi Halim Bursalı, İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Yücel Akdemir' le" Mesleki Gündem "
Bu güne kadar 60 milyon lira ödenen mesleki yeterlilik belgesi teşvikleri 2022 yılına kadar devam edecek.
Yazımızın genel içeriğine geçmeden önce Vergi Cenneti nedir ve şu an dünyada kaç tane vergi cenneti kabul edilen ülkenin olduğu konusunda açıklama yapmanın yararlı olduğunu düşünüyorum
Döviz talebini, banka döviz tevdiat hesaplarına uygulanan stopaj oranlarını artırarak ya da kambiyo vergisi getirerek durdurmak mümkün değil.
7194 sayılı Kanun’un 25’inci maddesiyle Vergi Usul Kanunu’nun 370’inci “İzaha Davet” başlıklı maddesi değiştirilmiş,
Hava bugün bulutsuz. Dün de bulutsuzdu, önceki gün de. Donuk, ruhsuz, biraz da sisli. Bizim payımıza çalışmak düştü yine.
Daralma kaynaklı nakit sıkıntısı vergi cephesinde iki önemli endişeyi öne çıkardı. Yeni bir yapılandırma ile birlikte vergi barışı beklentisi oluştu.
TÜRMOB Tarafından Hazırlanan ; Uzayan Beyanname Verme ve Bildirim Süreleri ile e- Uygulamalara İlişkin Hatırlatmalar
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, COVID-19 salgınının ihracatçılara yönelik olumsuz etkilerini azaltmak amacıyla yeni Stok Finansman Destek Paketi'nin devreye alındığını açıkladı.
Salgına karşı alınan ekonomik önlemler kapsamında, karşılıksız çek nedeniyle alınan cezaların infazlarının durdurularak tahliyelerin önünü
Türk Ticaret Kanunu (TTK)’na eklenen Geçici 13. madde ile sermaye şirketlerinin 2020 yılında yapacakları genel kurullarda dağıtabilecekleri . . .
Bu konu, benim için artık geleneksel bir yazı konusu haline geldi. Çünkü mayıs ayı, muhtasar, KDV veya geçici vergi beyannamesi verilmesi gibi
Yatırım ortaklıkları ile Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) düzenleme ve denetimlerine tabi fon ve bu fonlara benzer yabancı fonlar sermaye şirketi . . .
İstanbul SMMM Odasından; İstanbul SMMM Odasından; İstanbul SMMM Odasından; İstanbul SMMM Odasından; . . . .
Dünyanın belli başlı ekonomilerinde işi uygun olanlar, yaklaşık iki aydır evden çalışıyor. Özellikle teknoloji işleri bütünüyle eve kaydı
Sosyal güvenlikte kural olarak sigortalıların, sigortalılık başlangıcı öncesindeki veya sonrasındaki veyahut sigortalılık süreleri arasındaki boşta geçen
Gönül isterdi ki Şeker Bayramı’nın arifesinde şeker tadında konulardan bahsedelim. Ama dünyayı kasıp kavuran COVID- 19 salgını ve ülkemizin de öteden beri . . . .
Yaşamakta olduğumuz COVID-19 salgını nedeniyle, 127 Sıra No'lu Vergi Usul Kanunu Sirküleri ile 30 Nisan 2020 günü sonuna kadar . .