İstanbul SMMM Odası Başkanı Yücel Akdemir'den ; e-SMM Yol Haritası
16 Mayıs 2020 Cumartesi
Bir süredir tüm dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan pandemi sürecinde hayatımız, alışkanlıklarımız, çalışma şeklimiz epeyce değişti.
İstanbul SMMM Odası Başkanı Yücel Akdemir
İstanbul SMMM Odası Başkanı Yücel Akdemir'den ; e-SMM Yol Haritası

Değerli Meslektaşlarım,

Bir süredir tüm dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan pandemi sürecinde hayatımız, alışkanlıklarımız, çalışma şeklimiz epeyce değişti. Öncelikle COVID-19 sebebiyle hayatını kaybeden üye ve stajyerlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Hastane de tedavisi devam edenlere de acil şifalar dilerim.

Bu süreçte de gördük ki dijitalleşme hayatımızı çok büyük ölçüde kolaylaştırıyor. Muhasebe ofisleri artık yalnızca defter tutmanın çok ötesinde bir noktaya ulaşma yolunda hızla ilerliyor. e-fatura, e-defter, e-arşiv fatura, e-irsaliye, e-serbest meslek makbuzu ve diğer elektronik uygulamalar, iç denetimin şirketler açısından önemi, mali tabloların analizi ve yorumlanması, bağımsız denetimde teknoloji ve inovasyon çağının başladığı; geleceği günümüze getiren, meslekte uzmanlaşmaların oluştuğu önemli yeniliklerin yaşandığı dijital dönüşüm dönemdeyiz.

Süreç hepimize; katma değer, teknolojinin yoğun kullanılması, daha fazla güncellik ve kontrolün sağlandığını gösteriyor. Bu dönüşüm kişilerden başlayarak KOBİ’lere ulaşacaktır. Özellikle önümüzdeki dönemde KOBİ’lerin dijitalleşme süreci hız kazanacağından, bizler meslek mensupları olarak yol göstericileri olmalıyız.

Detay için tıklayınız >>>> 14-05-2020-_e-smmm_yol_haritasi.pdf
Sunum; İSMMMO Y.K.Üyesi Halim Bursalı, İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Yücel Akdemir' le" Mesleki Gündem "
Teklif ile, temel gıda ve temizlik maddeleri ile elektrik, doğalgaz, su ve internet hizmetlerinde KDV'nin %1 oranında uygulanması amaçlanmaktadır.
Pandemi krizi ile tanışmamızdan bugüne küresel ölçekte beş ay, ülkemizde ise üç ayı aşan bir süreyi geçirdik. . . .
Sokağa çıkma yasağı geçtiğimiz gece 24.00’ten itibaren başladı. Corona virüsü tedbirleri kapsamında 14 büyükşehir ve Zonguldak ilimizde
Koronavirüs vakalarının azalmasıyla birlikte Başkan Erdoğan’ın duyurduğu normalleşme sürecinde yeni kararlar alındı.
"Bu Planla Koruma Olmaz" Antalya Meslek Odaları Eşgüdüm Kurulu olarak; kentimizin doğal, kültürel ve tarihi değerlerinin korunmasında,
Ülkemizde vergileme, büyük ölçüde vergi mükelleflerinin ödemeleri gereken vergileri kendilerinin hesaplayıp beyan etmesi esasına dayanmaktadır.
Bilindiği üzere, mücbir sebep kapsamında olmayan mükelleflerinin Ocak -Şubat -Mart 2020 geçici vergi dönemi bazında e-defter berat dosyası . . .
T.C. Merkez Bankası Döviz Kurları (2020 -2019 -2018 - 2017 - 2016 - 2015 - 2014 ve Diğer Yılları İçerir)
7194 sayılı Kanun ile Gelir Vergisi Kanunu’nun “Vergiye uyumlu mükelleflere vergi indirimi” başlıklı Mükerrer 121’inci maddesinde yapılan . . .
Teklif ile; COVID-19 salgını nedeni ile belediyelerin hizmetlerini aksatmadan yürütebilmesi için belediyelerin borçlanma limitinin, İller Bankası sermayesinin artırılması ve . . .
7Aralık 2019 tarihli 30971 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan 7194 sayılı Kanun ile Dijital Hizmet Vergisi, Konaklama Vergisi, Değerli Konut Vergisi derken
Bu Karantinalı Günlerde de Hizmetimiz 24 Saat Devam Ediyor. Corona Virüs - Covit- 19 Nedeniyle . . . .
Bu güne kadar 60 milyon lira ödenen mesleki yeterlilik belgesi teşvikleri 2022 yılına kadar devam edecek.
23/5/2020 tarihli ve 2569 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile 24 Mayıs 2020 tarihinden itibaren Sermaye Piyasası Kurulunca . . .
E-SMM Uygulamasına İnteraktif Vergi Dairesi Uygulaması Üzerinden de Başvuru Yapılabilmesi Hakkında Duyuru
Yazımızın genel içeriğine geçmeden önce Vergi Cenneti nedir ve şu an dünyada kaç tane vergi cenneti kabul edilen ülkenin . . .
Döviz talebini, banka döviz tevdiat hesaplarına uygulanan stopaj oranlarını artırarak ya da kambiyo vergisi getirerek durdurmak mümkün değil.
7194 sayılı Kanun’un 25’inci maddesiyle Vergi Usul Kanunu’nun 370’inci “İzaha Davet” başlıklı maddesi değiştirilmiş,