İstanbul SMMM Odası Başkanı Yücel Akdemir'den ; e-SMM Yol Haritası
16 Mayıs 2020 Cumartesi
Bir süredir tüm dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan pandemi sürecinde hayatımız, alışkanlıklarımız, çalışma şeklimiz epeyce değişti.
İstanbul SMMM Odası Başkanı Yücel Akdemir
İstanbul SMMM Odası Başkanı Yücel Akdemir'den ; e-SMM Yol Haritası

Değerli Meslektaşlarım,

Bir süredir tüm dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan pandemi sürecinde hayatımız, alışkanlıklarımız, çalışma şeklimiz epeyce değişti. Öncelikle COVID-19 sebebiyle hayatını kaybeden üye ve stajyerlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Hastane de tedavisi devam edenlere de acil şifalar dilerim.

Bu süreçte de gördük ki dijitalleşme hayatımızı çok büyük ölçüde kolaylaştırıyor. Muhasebe ofisleri artık yalnızca defter tutmanın çok ötesinde bir noktaya ulaşma yolunda hızla ilerliyor. e-fatura, e-defter, e-arşiv fatura, e-irsaliye, e-serbest meslek makbuzu ve diğer elektronik uygulamalar, iç denetimin şirketler açısından önemi, mali tabloların analizi ve yorumlanması, bağımsız denetimde teknoloji ve inovasyon çağının başladığı; geleceği günümüze getiren, meslekte uzmanlaşmaların oluştuğu önemli yeniliklerin yaşandığı dijital dönüşüm dönemdeyiz.

Süreç hepimize; katma değer, teknolojinin yoğun kullanılması, daha fazla güncellik ve kontrolün sağlandığını gösteriyor. Bu dönüşüm kişilerden başlayarak KOBİ’lere ulaşacaktır. Özellikle önümüzdeki dönemde KOBİ’lerin dijitalleşme süreci hız kazanacağından, bizler meslek mensupları olarak yol göstericileri olmalıyız.

Detay için tıklayınız >>>> 14-05-2020-_e-smmm_yol_haritasi.pdf
Katma değer Vergisinin (KDV) yüzde 1’e indirilmesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, politika faizini yüzde 8,25'ten yüzde 10,25'e yükseltti.
Bazı yükümlülüklerde ertelemenin bittiği ve cari dönem vergilerinin çakıştığı ekim ayına günler kala, iş dünyası gözünü Meclis’e çevirdi.
Mersin’de bir mali müşavirin temmuz ayında koronavirüs testi pozitif çıkıyor. Ağustos’un 5’ine kadar hastanede kalıyor, tedavi ediliyor.
Taraflar arasındaki uyuşmazlıklarda veya belli bir konuda herhangi bir şeyin değerini veya değer düşüklüğünü yahut hasarın maliyetini . .
Dünyanın en zenginlerinden Bill Gates, yeni tip koronavirüs (COVID-19) hakkında yine çok konuşulacak açıklamalarda bulundu.
Bursa Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nca (BSMMMO), zorlu eğitim maratonunu tamamlayarak mesleğe yeni adım atan
Vergi, resim ve harç istisnası belgelerine yönelik iş ve işlemlerin fiziksel ortamda oluşturulmasına ilişkin tanınan 6 aylık süre, 9 aya çıkarıldı.
Mükellef sayısı itibariyle çok sayıda kişiyi ilgilendiriyor. Taşınmaz sahibi herkes mükellef. Ayrıca geniş muaflıklar içeriyor.
T.C. Merkez Bankası Döviz Kurları (2020 -2019 -2018 - 2017 - 2016 - 2015 - 2014 ve Diğer Yılları İçerir)
Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ağustos 2020 Aylık Bütçe Gerçekleşme Raporu'nu açıkladı. 2020 yılı Ağustos ayında merkezi yönetim
Bu gün yeni bir mali yükümlülükten söz edeceğim. 3914 sayılı İmar Kanunu’na 7221 sayılı Kanun’la eklenen ek 8. madde ile ihdas edilen . .
Hazine ve Maliye Bakanlığınca COVID-19 pandemisinin ekonomiye . . .
18 Eylül 2020 Tarihli ve 31248 Sayılı Resmi Gazete’de kar dağıtım kısıtlamasının süresini 3 ay uzatan “6102 Sayılı Türk Ticaret Kanununun . . .
"Kıdem tazminatından gelir vergisi kesilir mi?" sorusuna yanıt aranıyor. 1475 sayılı İş Kanununun 14. Maddesinde . . .
7 ayrı İthalat Rejimi Kararı ile 4 bin 720 ürüne ilave gümrük vergisi getirilmişti. Bu ürünlerden 2 bin 969 tanesinin süresi . . .
Kurumlar Vergisi Kanunu’nun 5’inci maddesinde vergiye tabi olmayan kazançlar tanımlanmış bulunmaktadır. Şöyle ki;