İstanbul Mali Müşavirler Değişim Hareketi Fuat Çiftçi Başkanlığında Aday Tanıtım Toplantısını Ayhan Gündüz' ün Açılış Konuşması İle Başlattı.
27 Nisan 2019 Cumartesi
İstanbul Mali Müşavirler Değişim Hareketi Fuat Çiftçi Başkanlığında Aday Tanıtım Toplantısını Ayhan Gündüz
İstanbul Mali Müşavirler Değişim Hareketi (İMMDH) SMMM Fuat Çiftçi Başkanlığında ;

11-12 Mayıs 2019 da Yapılacak Olan Seçimli Genel Kurulda İstanbul SMMM Odası Yönetim, Denetim ve Disiplin Kutulu Üyeliklerine Aday Olan Adaylarını Florya Uludağ Et Lokantasında Kahvaltı Etkinliğinde Tanıtarak, Seçimlerde Biz de Varız Diyerek Start Vererek, Tanıtım Toplantısını Ayhan Gündüz' ün Açılış Konuşması İle Başlattı.


İstanbul Mali Müşavirler Değişim Hareketi Kuruluş Beyannamesi ve Yol Haritası

Meslek hayatımızdaki tecrübelerimiz gösterdi ki mesleğimizin ve meslektaşlarımızın problemlerinin çözümünden ziyade meslek siyaseti genel siyaset etrafında şekillenmektedir. Bunun anlamı şu; meslektaşa giderken temel yaklaşım çözüm odaklı değil ideolojik eksenli gelişmektedir. Ben muhafazakârım gel oyunu bana ver diğer taraftan ben sosyal demokratım gel oyunu bana ver şeklinde. Görüldüğü üzere bu söylemlerin hiç biri, mesleğin saygınlığı ve meslektaşın hayat standardına nasıl katkı sunacağına dair bir fikir vermemektedir. Biz insanların kendilerini bu kavramlarla tanımlamalarına karşı değiliz, burada söylemek istediğimiz bu söylemin meslek siyaseti adına ve meslektaşın hayat standardını yükseltmek adına bir şey ifade etmediğini anlatmak istiyoruz.
İşte yıllardan beri bu ideolojik alana sıkışmış ve liyakat esasından uzak olan meslek siyasetine yeni bir vizyon kazandırmak isteyen herkesi bu değişime bekliyoruz.


Ne Yapılmalı

Türmob’a seçilenlerin; öncelikle yukarıda işaret ettiğimiz temel paradoksun çözümü adına gayret göstermeli. Bunun içinde Hz. Ali’nin bir sözünden hareketle  ‘’Bir şeyi kimin dediğine değil ne dediğine bakmalıyız’’. Bu sözün pratik alanda uygulaması ise; gelen tekliflerin hangi gruptan geldiğine değil; hangisinin, meslek ve meslektaş adına faydalı olduğuna bakarak destek vermeli. Böylece meslek siyasetindeki kutuplaşma yerine uzlaşmanın hakim olması için gayret göstermeliyiz.


Nasıl Bir Gelecek Hayal Ediyoruz

Amerika’da, Avrupa’da, Kanada’da ve diğer gelişmiş bir çok ülkede insanlar nasıl gururla ben Mali Müşavirim diyorsa bizim meslektaşlarımızın da aynı gururla ben Mali Müşavirim diyeceği bir meslek camiası düşünüyoruz. Bunun aslında çok ta zor olmadığını biliyoruz. Bunun için yapılması gereken tek şeyin de; mesleki uzmanlaşma alanında yapılacak olan küçük düzenlemeler olduğunu biliyoruz. Bu söylediklerimizi anlamak için bir anda bütün doktorların her türlü hastalığa baktığını düşünün; emin olun böyle bir durumda bizim her iki lafımızdan biri olan haksız rekabet kavramının doktorlar arasında nasıl bir kargaşaya neden olacağını hayal bile edemezsiniz. İşte içinde bulunduğumuz problemin temel nedeni her hastalıktan anlayan doktor gibi her türlü mevzuat ve uygulama bilgisine sahip müşavir rolü oynamaktan kaynaklanmaktadır. Bu problemi çözersek mesleğin birçok problemini çözeriz.


Günümüz modern toplumunda insanların hayatlarını idame ettirebilmelerinin yegane yolu profesyonel bir yetkinliğe sahip olmalarıdır. Bizde bu anlamda gelişmiş bütün toplumlarda saygın bir profesyonel yetkinlik olan Mali Müşavirlik mesleğini icra etmekteyiz. Ancak şunu da üzülerek belirtmek isterim ki; yurtdışında katılmış olduğumuz mesleki toplantılarda, meslek hiçbir ülkedeki meslektaşın hayatında bu kadar derin bir etki yaratmıyor. Bu durum aslında bir tükenmişlik sendromu na işaret etmektedir. Evet, hayatın idamesi anlamında profesyonel bir mesleğe ihtiyacımız var ama hayatın bütünü de,  meslekten ibaret değil.  
Ülkemiz sahip olduğu insan potansiyeli, ekonomik büyüklüğü ve çevre ülkelerde sahip olduğu tarihi ve kültürel bağlar göz önüne alındığında tüm bu ülkelere mali müşavirlik alanındaki bilgi birikimini ve entelektüel sermayesi olan insan kaynağını ihraç edebilir. Yeter ki bu vizyona ve misyona sahip insanlar mesleki temsil anlamında temsil imkanı bulabilsinler. Bu anlamda birçok gelişmiş ülke, Yeni Zelanda, Avustralya, Güney Afrika ve Hindistan gibi ülkelerden futbolcu transfer eder gibi Mali Müşavir transfer etmektedir. Neden bu yukarıda bahsettiğimiz çevre ülkeler için Türkiye’yi böyle bir merkez ülke haline getirmeyelim. Bunlar yapılmayacak işler değil, buna inanmak ve işbirliği yapmak gerekiyor. 


Değerli Meslektaşlarımız,

Dikkat ederseniz yazımızda mesleki problemler ile ilgili hiçbir konuya değinmedik. Bu mesleki sorunlardan habersiz olduğumuz için değil, bugüne kadar mesleki sorunlarla ilgili söylenmedik hiçbir söz kalmadığı içindir. Mesele sorunları dile getirmek değil mesele sorunların nasıl çözüleceğini bilmektir. Bunu bilen kadroların iş başına gelmesi gerekmektedir.
 
Değerli Meslektaşlarımız,

Vizyonumuz

“Profesyonel İşletmecilik Niteliklerine Sahip Dünyada Saygın Mali Müşavirler Olarak Kabul Edilmek”  olmalıdır.

"Bilgi Yönetimi, İş ve Finans Dünyasında Öncü Profesyoneller İçin Birinci Sırada Tercih Edilen Örgüt Olmak” misyonu ile yola çıkılması gerekmektedir.

Sonuç olarak şunu unutmamak önemli, olmamız gereken şeyi, olduğumuz yerde kalarak olamayız!!!

O Halde Değişime  EVET 

İstanbul Mali Müşavirler 
Değişim Hareketi  Kurucular Kurulu 

------------------------------------------------------

MMDH  Başkanı Fuat Çiftçi Başkanlığında İstanbul SMMM Odası Yönetim, Denetim ve Disiplin Kurulu Adayları

Yönetim Kurulu


Yönetim Kurulu

 1. 1-Fuat Çiftçi
 2. 2-Ahmet Ziya Erçakır
 3. 3-Yeter Dirikolu
 4. 4-Muhammed Karabağ
 5. 5-Emine Karaca
 6. 6-Mehmet Reşat  Yaşar
 7. 7-Şükran Bataroğlu
 8. 8-Demet Omuş
 9. 9-Cem  Aktay

Denetim Kurulu


Denetim Kurulu
 1. 1-Fehmi Soyakça
 2. 2-Eşref Eriş
 3. 3-Gülay  Ağca Gezer

Disiplin Kurulu


Disiplin Kurulu
 1. 1-Tamer Kıllıç
 2. 2-Hayriye Gürger
 3. 3-Cuma  Çağlayan
 4. 4-Mehmet Çavdar
 5. 5-Serap Gürbüzer
59- Divan Başkanı Ziya Disanlı, Meslekte Birlik Grubundan Halil Erdem Gültekin' e Söz Verdi. Halil Erdem Gültekin Nispi Temsille İlgili Görüşlerini Sundu.(SON)
01 Ocak 2019 – 30 Haziran 2019 Tarihleri Arasında Yurt İçi ve Yurt Dışı Gelir Vergisinden İstisna Harcırah Tutarları
Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurulunca (KGK) faizsiz finans muhasebe standartlarına ilişkin kurul kararları yayımlandı.
Türkiye'mizin doğum günü olan:19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'mızın 100'üncü yılı kutlu olsun!
Noyan Doğan’ın moderatörlüğündeki ; Oda Başkanı Vehbi Karabıyık 20 Mayıs Pazartesi Günü Habertürk Televizyonunda canlı yayında olacak.
Bugün Yönetim Kurulunun Yapmış Olduğu Toplantı Sonunda; İstanbul YMM Odası Yönetim, ...
Milyonlarca emeklinin yanı sıra aileleriyle beraber 200 bine yakın iş göremezlik geliri alan vatandaşa da bayram ikramiyesi verilecek.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi tarafından öğrencilerin kullandığı mavi kart öğrenci aylık abonman ücreti 85 liradan 40 liraya düşürülmüştü.
Son yazımda defter ve belgelerin vergi incelemesine yetkili elemanlara ibraz edilememesi halinde doğrudan KDV indirimi reddiyatı yapılması durumunda
Çalıştığı fabrikada, kendisiyle aynı işi yapan işçilerin daha çok maaş aldığını belirten işçi, işverenin 'eşitlik' ilkesine uymadığını öne sürüp noter kanalıyla istifa etti.
Genel kurulda verilen taahhütlerin yakın takipçisi olacağız.
Vergi, devletin ülkesi üzerindeki egemenlik hakkına dayanarak, kamu giderlerini karşılamak üzere, karşılıksız ve zorla aldığı ekonomik değerdir.
Son 3 yılda odamızın ne yaptığı hakkında bilgisi olan aramızda sadece oda yöneticileri var, bizler yokuz.
2018 Yılı Aktif Toplamı 3,449,600 TL veya Net Satışlar Toplamı 6,898,900 TL’nin aşan üretim ve hizmet işletmeleri,
“Siyaset tek kişilik bir oyun değildir.” Derler; uzun soluklu ve ekip işidir. Siyasete küskünlük, kırgınlık olmaz Mücadele ettiğin zemin ve şartlar gözden geçirilir ancak ....
Kıdem tazminatı, işçinin çeşitli sebeplerle işyerinden ayrılırken işveren tarafından İş Kanunu gereğince vermiş olduğu bir tazminat.