İstanbul Katılımcı Muhasebeciler Hareketi;
15 Nisan 2018 Pazar
Son Vergi Düzenlemeleri ve Özellikli Konular ile 7104 Sayılı KDV Kanununda Yapılan Değişiklikler Kapsamında SMMM Yetki ve Sorumlulukları Konulu Panel Düzenledi.
İstanbul Katılımcı Muhasebeciler Hareketi;

İstanbul Katılımcı Muhasebeciler Hareketi;

 Son Vergi Düzenlemeleri ve Özellikli Konular ile 7104 Sayılı KDV Kanununda Yapılan Değişiklikler Kapsamında SMMM Yetki ve Sorumlulukları Konulu Panel Düzenledi.

İstanbul Katılımcı Muhasebeciler ve Denetçiler Derneği; Perpa Ticaret Merkezi Toplantı Salonunda Düzenlemiş Oldukları Panelde; 

Açılış Konuşmalarını: 

 * SMMM E.Funda Üçüncü - (İKMH Sözcüsü)  

 * Garo Paylan - (HDP İstanbul Milletvekili) 

Yaparken;

 * Moderatörlüğü - SMMM Dr. Erol Çelen- (Kültür Ünv. Öğr. Görev.) Yaptı.

Konuşmacı olarak; 

 * Prof. Dr. İzzettin Önder - (İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi)

 * Şükrü Şenalp : Yeminli Mali Müşavir - (Son Vergi Düzenlemeleri ve Özellikli Konular)

 * SMMM Hayri Göre - İstanbul Katılımcı Muhasebeciler Hareketi Y.K.Ü Yaptı. (7104 Sayılı KDV Kanununda Yapılan Değişiklikler Kapsamında SMMM Yetki ve Sorumlulukları)

Sunumlarını Yaptılar.

 *  FUNDA ÜÇÜNCÜ:" Vergi Adaletinin Oluşmadığı Dolaysız  Vergilerin ,  Vergi Gelirlerinin Ağırlıklı Bir Kısmına Yayılmadığı Bir Ülkede Vergilemede Adaletin Olmadığı Çok Açıktır." dedi.

 * GARO PAYLAN: Nisbi Aidatta Hükümete Geri adım Attırabildik. Müteselsil Sorumlulukla İlgili Hükümete Maalesef Geri Adım Attıramadık " dedi.

İstanbul Katılımcı Muhasebeciler Hareketi' nin  Perpa Ticaret Merkezi 14. Kattaki Toplantı Salonunda Düzenlemiş Oldukları Panelde; Sunumları Sevda Kışlak Üstlendi.

Sunumları Üstlenen Sevda Kışlak;

Panel Açılış Konuşmasını Yapması İçin İstanbul Katılımcı Muhasebeciler Hareketi Yürütme Kurulu Başkanı E. Funda Üçüncü' yü Kürsüye Davet Etti.

Değerli Hazirun,

Saygıdeğer Meslektaşlar Merhabalar,

Hoşgeldiniz. Hepinizi Saygı İle Selamlıyoruz. Katılımlarınızdan Dolayı Teşekkür Ediyoruz.

Kamu Gelirlerinin Önemli Bir Aracı Vergi:    Hepimizin  Bildiği Üzere Gelir Bir Kişinin Ödeme Gücünün  Ölçülmesinde  En Önemli ve En Detaylı  Araç Olmasına Rağmen Bugün Dünyanın Özellikle Az Gelişmiş Ülkelerinde Kamu Vergi Alacağını   Kişilerin Gelirlerinden  Kaynaklı Olması  Yerine Daha Çok Tüketimleri İle Hesaplamaktadır.

Tüketim Üzerindeki Vergiler Dolaylı Nitelikte Vergiler Olup Yansıtılması Kolay Zahmetsiz   Tahakkuk Eden Vergilerdir.

Az Gelişmiş Ülkelerde Ve Türkiyemizdede Durum Aynen Bu Noktadadır.

Vergi Adaletinin Oluşmadığı Dolaysız  Vergilerin ,  Vergi Gelirlerinin Ağırlıklı Bir Kısmına Yayılmadığı Bir Ülkede Vergilemede Adaletin Olmadığı Çok Açıktır.

Hepimizin    Malumudur  ki, Dolaylı Vergiler Mali Güç İlkesi İle Orantılı Hale Getirilmediği Sürece  Bu Durumun Olumsuz Etkileri Toplumda Dahada Ağırlaşarak Yerini Almaya Devam Edecektir.

Türkiye de Verilere  Göre ; 2017 Yılında 536 Milyar Vergi Toplanıyor, Bu Verginin 360 Milyar Lirası ÖTV Ve KDV den Oluşuyor,

Ücretliler   67,1 Milyar Vergi Ödüyor, Kurumların Ödediği Vergi İse 52,9 Milyar Lira,

2017 Yılında 670, 7  Milyar Vergi Tahakkuk Ediyor, Tahsil  Edilen Vergi 536 Milyar Lira.

Dahilde  ve İthalat da Toplam KDV nin Bu Bedel İçindeki Tutarı İse 155 Milyar Civarında

2015 Yılında Vergilerin  Gelirlerinin % 69 unun , 2017 Yılında da % 67 Sinin Yani Total Bir İfade İle Türkiye deki Vergi  Gelirlerinin % 70 ının Dolaylı Vergilerden Oluştuğu Bir Ekonomik Tablo İle Karşı Karşıyayız. Ve Bu Tablo Değişmeden Belkide Kamu Politikaları Gereği Dolaylı Vergiler Lehinde Azalmadan Alınmaya Devam Edecek Şeklinde Gözüküyor.

Ve Görüyoruzki KDV si Bir Yandan Tahakkuk Etmesi Kolay Gözüken Dolaylı Vergi Statüsünde 1985 Yılından Beri Ticaret Hayatını En Çok Meşgul Eden Konulardan Birisi Olmaya Devam Ediyor.

Bizler Bildiğiniz Üzere SMMM ve YMM 'i İle 3568 Sayılı Yasamız Gereği 8.Madde Çerçevesinde Sorumluluk Başlığı İle Kanunda Yerini Alan Sosyal Sorumluluk Çerçevesinde Mesleğimizi Yapmaya Çalışan Bir Kitleyiz.

Ağır Bir Sorumluluk İle Mesleğimizi Yapmağa Çalışıyoruz.

Yani Bu Sorumluluk  Nedir  Dersek ? Hem Devlete Karşı Sorumluluğumuz

Hemde İşletme Sahip ve Yöneticilerine Karşı Sorumluluğumuz,

Meslektaşlarımıza Karşı Sorumluluğumuz.

En Önemlisi Topluma Karşı Sorumluluğumuz..

Devlet , Devlete Karşı Olan Sorumluluğumuz  Adına Devletin Vergi Toplama   Ağında Meslek Gurubu Olarak Bizler En Ön Sırada Belki Yerimizi Alıyoruz,

Muhasebe Kayıtlarımızı Yaparken, Rapor Düzenlerken , Toplumun Her Kademesine,

Devlete ve Taraflarına,  Ticaret  Erbablarına ve Taraflarına, Bankacılık Sistemine Bizlerin Aracı Olduğu Bir Çalışma İle Devlet Vergi Toplama Görevini Dolayısı İle de Bu Vergileri de Harcarken Ulusal Olarak Da Dolaylı Olarak Bir Sorumluluk İçine Bulunduğumuz Malumumuzdur.

30 Yıllık Geçmişi  İle KDV,  Türk Maliyesi İçinde Önemli Bir Bütçe Geliri Olduğunu İfade Ettik , Ayrıca Ülkemizde Belge Düzeninin Oturup Düzenin Yerleşmesini de Sağladığı Aşikardır.

Bu Otokontrol Bizlerin Aracılığı İle Vergi Bilincininde Oturmasında Önemli Bir Rol Oynamıştır.

Ama Bir Gerçeğimiz Daha Var ki KDV Tahakkuk Ederken Ayni Zamanda  Özellikli İşlemlerinde İhtilaf ve Yargı Yolununda Açılmasına Neden Olmuştur Ve Olacaktır da.

166 Ülkede Farklı Oranlarda Uygulanan KDV Nihai Olarak Tüketicinin Ödediği Bir Vergi Olmak Üzere Farklı Oranlarda  Uygulanmaktadır, Ve Ülkemizdeki Uygulanma Oranı Genel Avrupa Ülkerinde Uygulanan Oranında Üzerinde Seyir Etmektedir.

Maliye Bakanımızın Verdiği Bilgiye Göre 31.12.2017 De 167 Milyar Devreden KDV Bulunmaktadır.

16.150 İşletmenin Kdv İade Alacağı--- 1milyon Tl Nin Üzerindedir,

500-1 Milyon Arası—19309 İşletme,

250-500 Bin Arası- 37.555 İşletme,

100-250 Bin Arası 88.129 İşletme,

50-100 Bin Arası 102.435 İşletme,

10-50 Bin Arası    405.658 İşletme,

10 Bin Tl Nin Altı İse..   1.245.330 İşletme,

Bu Rakamları Verme Nedenim Biraz Sonra Panelist Arkadaşlarımızın Bizleri Aydınlatacağı    "7104 Sayılı Yasanın Ne Getirip Neyi Götürecek  Olduğu" Konulu Panel Aslında Dolaylı Vergi Kapsamında Bütçede Çok Önemli Bir Yer Tutan KDV nin İade Edilebilir KDV nin Sınırlarını Sorumluluklarımızı Anlatması Açısından Önemli Olduğu İçindir.

Mesleki Sorumluluklarımızı Yerine Getirirken İşimizle İlgili Sorumluluklarımızı Sigorta Ettirerek Sorumluluklarımızdan Sıyrılabilirmiyiz, Kamu Bizleri İşimizi Yaparken Nerelerde Müteselsil Sorumlu Olarak Görmek İstiyor,

Meslek Örgütümüz  Biz  Mali Müşavirlerin  Yaşadığı ve Veya Yaşayabileceği  Sıkıntılarda Kanun Yapıcıya Lobi Oluşturarak veya Direkt  Olarak  Doğru Bilginin Akışını Sağlıyor mu ?

Neden Mesleğimizi Yaparken veya Bir Yasa Meclise Sunulurken Tüm Değişik Uygulamalarda Yasa Tasarılarında ve Kanunlaşması Esnasında Biz Meslek Mensupları Eğitim Almak Veya Sınavdan Geçmek Gibi Tekrar Tekrar Yaşanan Bir Gerçekle Karşı Karşıya Kalıyoruz,  Bu Durum Mesleki Yetersizliğimizden mi Kaynaklanıyor?

Sıkıntımız Çok,

Mesleğin Bağımsız Olarak Yapılabilmesi Meslek Yasamızın Olmazsa Olmazıdır.

3568 Sayılı Yasanın 9.Cu Maddesi ‘Bağımsızlı K Mesleğin Temeli ve Vazgeçilmez Unsurudur.’   der.

Bu Ortam Hiçbir Şekilde Sağlanabilmiş  Değildir.

Saygın Bir Meslek İçin Bağımsız Davranış Ve Düşünce Biçimde Şekillenir.

Bu Meslek Bağımsız Yapılmalıdır.

Birazda Biz Kimiz Ne Diyoruz , Hangi Düşünce ve Varlık İle Buradayız Sorusuna Yanıt Vermek İsteriz Sizleri Sıkmadan.

Meslek Yasası 1989 Yılında Hayata Geçirilmiştir, 3568 Sayılı Meslek Yasasının Çıkmasının Hemen Akabinde Başlayan Örgütlenmemiz Bugüne Değin 28 Yıldan Beri Sürmektedir.

Meslek Adına ve Meslektaşımız Adına Nisbi Aidattan, Temsil Sistemine, Temsil Sisteminden Yasalarla Meslek Veya Uygulamaları Adına Yanlış Olduğunu Gördüğümüz Her Tespiti Demokratik Platformlarda ve İstanbul Odamızın Ve Türmob ‘un Genel Kurullarında Tüm Meslektaşlarımıza Aktarmayı İlke Edinmiş Bir Gurubuz.

Bağımsız Bir Mesleğin Demokrasinin Tam İşlediği Sağlam Zeminlerde Layıkı İle Yapıldığı İnancımız Tamdır.

İstanbul Odasında Mesleki Gurup Olarak Sürdürdüğümüz Faaliyetimizi 2013 Yılında Kurduğumuz İstanbul Katılımcı Muhasebeciler ve Denetçiler Derneği Olarak Resmi Zemine Taşımız Bulunuyoruz.

7104 Sayılı Yasanın Meclisten Geçmesi Esnasında Mesleki Olarak Sıkıntı Yaşayabileceğimiz Konuları Bir Meslek Mensubu Gibi Düşünen Profesyonel Bir Sezgi İle Bizlere Tercüman Olan  Sayın Garo Paylan ‘a  Huzurunuzda Teşekkür Etmek İstiyoruz.

Hepinize Katılımlarınızdan Dolayı Teşekkür Ediyoruz, Panelist Arkadaşlarımıza Bizlere Verdikleri Destekten Dolayı Teşekkür Ediyoruz.

İyi Ve Faydalı Bir Panel Olması Dileklerimizle Saygılarımızı Sunuyoruz.

-----------------------------------------------------------------------------------

"7104 Sayılı KDV Kanununda Yapılan Değişiklikler Kapsamında SMMM yetki ve Sorumlulukları" 

SMMM Hayri Göre' nin "7104 Sayılı KDV Kanununda Yapılan Değişiklikler Kapsamında SMMM yetki ve Sorumlulukları" için aşağıdaki linki tıklayınız: 

14-04-2018-7104-smmmhayrigore.pptx 

*****

"Son Vergi Düzenlemeleri ve Özellikli Konular" 

Yeminli Mali Müşavir Şükrü Şenalp' in  "Son Vergi Düzenlemeleri ve Özellikli Konular " için aşağıdaki linki tıklayınız

14-04-2018-sonvergiduzenlemeleri-ssenalp.pptx

*****

İstanbul Katılımcı Muhasebeciler Hareketi;

 "Son Vergi Düzenlemeleri ve Özellikli Konular"

 ile 

"7104 Sayılı KDV Kanununda Yapılan Değişiklikler Kapsamında SMMM Yetki ve Sorumlulukları"

 Konulu Panel de Panelistlerin Konuşmalarının Tamamını Aşağıda sizler İçin Hazırladığımız 

"VİDEOLARI"

Tıklayarak İzleyebilirsiniz.

1- (14.04.2018) - (00755 756) - İstanbul Katılımcı Muhasebeciler Hareketi, dVergi Düzenlemeleri ve Özellikli Konular ile 7104 Sayılı KDV Kanununda Yapılan Değişiklikler Kapsamında SMMM Yetki ve Sorumlulukları Konulu Panel Düzenledi.


1- Sunumları Yapan Sevda Kışlak, Konuşmalarını Yapması İçin İstanbul Katılımcı Muhasebeciler Hareketi Yürütme Kurulu Başkanı E.Funda Üçüncü' yü Kürsüye Davet Etti.

-------------------------------------------------------------------------------------
2- (14.04.2018) - (00757) - İstanbul Katılımcı Muhasebeciler Hareketi, Son Vergi Düzenlemeleri ve Özellikli Konular ile 7104 Sayılı KDV Kanununda Yapılan Değişiklikler Kapsamında SMMM Yetki ve Sorumlulukları Konulu Panel Düzenledi.

2- Sunumları Yapan Sevda Kışlak, Konuşmalarını Yapması İçin HDP İstanbul Vekili Garo Paylan'ı Mesleki Anlamda Bilgilendirme Konuşmalarını Yapması İçin Kürsüye Davet Etti.
----------------------------------------------------------------------------------------
3- (14.04.2018) - (00758) - İstanbul Katılımcı Muhasebeciler Hareketi, Son Vergi Düzenlemeleri ve Özellikli Konular ile 7104 Sayılı KDV Kanununda Yapılan Değişiklikler Kapsamında SMMM Yetki ve Sorumlulukları Konulu Panel Düzenledi.

3- Sunumları Yapan Sevda Kışlak, Moderatör SMMM Dr. Erol Çelen Başkanlığında; Prof. Dr. İzzettin Önder'i , Yeminli Mali Müşavir Şükrü Şenalp'i ve SMMM Hayri Göre ' yi Divandaki Yerlerine Almaya Davet Ederken, Çelen Bilgilendirme Konuşması Yaptı.

----------------------------------------------------------------------------------------
4- (14.04.2018) - (00760-761) - İstanbul Katılımcı Muhasebeciler Hareketi, Son Vergi Düzenlemeleri ve Özellikli Konular ile 7104 Sayılı KDV Kanununda Yapılan Değişiklikler Kapsamında SMMM Yetki ve Sorumlulukları Konulu Panel Düzenledi.
4- Moderatör SMMM Dr. Erol Çelen; Prof. Dr. İzzettin Önder'i Sunumlarını Yapması İçin Kürsüye Davet Etti.
----------------------------------------------------------------------------------------
5- (14.04.2018) - (00762) - İstanbul Katılımcı Muhasebeciler Hareketi, Son Vergi Düzenlemeleri ve Özellikli Konular ile 7104 Sayılı KDV Kanununda Yapılan Değişiklikler Kapsamında SMMM Yetki ve Sorumlulukları Konulu Panel Düzenledi.
5- Moderatör SMMM Dr. Erol Çelen; Yeminli Mali Müşavir Şükrü Şenalp' i "Son Vergi Düzenlemeleri ve Özellikli Konuları" Konusunda Sunumlarını Yapması İçin Kürsüye Davet Etti.
----------------------------------------------------------------------------------------

6- (14.04.2018) - (00763) - İstanbul Katılımcı Muhasebeciler Hareketi, Son Vergi Düzenlemeleri ve Özellikli Konular ile 7104 Sayılı KDV Kanununda Yapılan Değişiklikler Kapsamında SMMM Yetki ve Sorumlulukları Konulu Panel Düzenledi.
6- Yeminli Mali Müşavir Şükrü Şenalp " Son Vergi Düzenlemeleri ve Özellikli Konular" Konusunda Sunumlarına Devam Etti.
----------------------------------------------------------------------------------------
7- (14.04.2018) - (00764-765) - İstanbul Katılımcı Muhasebeciler Hareketi, Son Vergi Düzenlemeleri ve Özellikli Konular ile 7104 Sayılı KDV Kanununda Yapılan Değişiklikler Kapsamında SMMM Yetki ve Sorumlulukları Konulu Panel Düzenledi.


7- Yeminli Mali Müşavir Şükrü Şenalp "Son Vergi Düzenlemeleri ve Özellikli Konular " Konusunda Sunumlarını Tamamlayarak Sözlerini Noktaladı.

----------------------------------------------------------------------------------------
8- (14.04.2018) - (00766) - İstanbul Katılımcı Muhasebeciler Hareketi, Son Vergi Düzenlemeleri ve Özellikli Konular ile 7104 Sayılı KDV Kanununda Yapılan Değişiklikler Kapsamında SMMM Yetki ve Sorumlulukları Konulu Panel Düzenledi.

8- Moderatör SMMM Dr. Erol Çelen; "7104 Sayılı KDV Kanununda Yapılan Değişiklikler Kapsamında SMMM yetki ve Sorumlulukları"Konusunda Sunumlarını Yapması İçin SMMM Hayri Göre' ye Söz Verdi.
----------------------------------------------------------------------------------------
9- (14.04.2018) - (00767-768) - İstanbul Katılımcı Muhasebeciler Hareketi, Son Vergi Düzenlemeleri ve Özellikli Konular ile 7104 Sayılı KDV Kanununda Yapılan Değişiklikler Kapsamında SMMM Yetki ve Sorumlulukları Konulu Panel Düzenledi.

9- 7104 Sayılı KDV Kanununda Yapılan Değişiklikler Kapsamında SMMM Yetki ve Sorumlulukları" Konusunda Sunumlarını SMMM Hayri Göre Tamamladı.

----------------------------------------------------------------------------------------
10- (14.04.2018) - (00769-770) - İstanbul Katılımcı Muhasebeciler Hareketi, Son Vergi Düzenlemeleri ve Özellikli Konular ile 7104 Sayılı KDV Kanununda Yapılan Değişiklikler Kapsamında SMMM Yetki ve Sorumlulukları Konulu Panel Düzenledi.

10- SORULAR ve CEVAPLAR BÖLÜMÜ ; Moderatör SMMM Dr. Erol Çelen Başkanlığında Konuklardan Gelen Sorulara Panelistler Cevap Verdi.
----------------------------------------------------------------------------------------
11- (14.04.2018) - (00771) - İstanbul Katılımcı Muhasebeciler Hareketi, Son Vergi Düzenlemeleri ve Özellikli Konular ile 7104 Sayılı KDV Kanununda Yapılan Değişiklikler Kapsamında SMMM Yetki ve Sorumlulukları Konulu Panel Düzenledi.


11- SORULAR ve CEVAPLAR BÖLÜMÜ ; Moderatör SMMM Dr. Erol Çelen Başkanlığında Konuklardan Gelen Sorulara Panelistler Cevap Vermeye Devam Ettiler.

----------------------------------------------------------------------------------------
12- (14.04.2018) - (00772) - İstanbul Katılımcı Muhasebeciler Hareketi, Son Vergi Düzenlemeleri ve Özellikli Konular ile 7104 Sayılı KDV Kanununda Yapılan Değişiklikler Kapsamında SMMM Yetki ve Sorumlulukları Konulu Panel Düzenledi.


12- SORULAR ve CEVAPLAR BÖLÜMÜ ; Moderatör SMMM Dr. Erol Çelen Başkanlığında Konuklardan Gelen Sorulara Panelistler Cevap Vermeye Devam Ederlerken, Gültekin Bekar Söz Alarak Kürsüde Bazı Konuları Dile Getirdi.

----------------------------------------------------------------------------------------
13- (14.04.2018) - (00773) - İstanbul Katılımcı Muhasebeciler Hareketi, Son Vergi Düzenlemeleri ve Özellikli Konular ile 7104 Sayılı KDV Kanununda Yapılan Değişiklikler Kapsamında SMMM Yetki ve Sorumlulukları Konulu Panel Düzenledi.


13- SORULAR ve CEVAPLAR BÖLÜMÜ ; Moderatör SMMM Dr. Erol Çelen Başkanlığında Konuklardan Gelen Sorulara Panelistler Cevap Verdikten Sonra Panelistlere Plaketlerini Vererek Seminere Son Verdiler.

3- Kahvaltılı Etkinlikte, Hakan Ustabaş,Bilgilendirme Konuşmalarını Yapması İçin İstanbul SMMM Odası Yönetim Kurulu Üyesi Ethem Yüksel Kahveci'yi Kürsüye Davet Etti. (SON).
T.C. Merkez Bankası Döviz Kurları (2019 - 2018 - 2017 - 2016 - 2015 - 2014 Yıllarını İçerir)
Bilindiği gibi, serbest meslek kazancı sermayeden ziyade kişisel mesaiye ilmi veya mesleki veya teknik bilgiye veya uzmanlığa dayanan ve
1952 yılında dünyaya gelen Arif Aytulun, 1976 yılında Bursa İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Muhasebe ve Vergi Uzmanlığı bölümünden mezun olmuştur.
Muhasebe Camiasına , Değerli Ailesine, Yakınlarına ve Tüm Sevenlerine Baş Sağlığı ve Sabır Dileriz.
Kocaeli Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nın (KSMMMO) 23.Olağan Genel Kurul öncesi takvimi açıkladı.
İstanbul SMMM Odası Başkanı Akdemir; "Meslek Yasamızın 30. Yılı Kutlu Olsun..."
Samsun SMMMO Onursal Başkanı, Ahmet Hayvalı, 13 Haziran'ı, önemini ve mesleki açıdan beklentilerini yazdı...
KGK’nın “Bağımsız Denetçiler İçin Sürekli Eğitim Tebliği”ne uygun şekilde tasarlanmış “Bağımsız Denetim Standartları – II” Eğitimi düzenlenmiştir.
Yürürlüğe giren maddelere göre hurda araç indirimi 10 bin liradan, 15 bin liraya yükseltilirken;
Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik Staj Başlatma Sınavı Hazırlık Kursları
Yeni askerlik sistemi TBMM Genel Kurulu’nda! Kalıcı bedelli ve tek tip askerlik sistemini kapsayan yeni askerlik sistemi henüz vatani görevini yapmamış
İmar barışından yararlanmak için başvuru süresi 15 Haziran’da, ödemeler ise 30 Haziran’da sona eriyor. Ancak,
İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası bir duyuru yayınlayarak “Danıştay 8.Dairenin vermiş olduğu nispi aidat kararı ve genel kurulda alınan
Bilindiği gibi, zamanaşımı belirli bir sürenin geçmesi ile bir hakkın kazanılmasına, kaybedilmesine veya bir yükten kurtulmaya neden olan süredir.
Diyelim ki; e bildirgeyi son günü veriyorsunuz. Ve elektrikler kesildi yada internet ağı bağlantısında sorun çıktı gönderme imkanı olmadı.
Bilindiği üzere, 85 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı ve sonrasında Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın yayımladığı Tebliğ ile 32 sayılı Karar'da değişiklikler yapılarak
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre İmar Barışı için başvuru süresi yeniden uzatılmayacak.