İstanbul Bağımsız Mali Müşavirler Derneği Yönetim Kurulu Üyelerinden;Tahir Cihan Çelik'e - Göre İktisadi Dayanışma ;
25 Şubat 2016 Perşembe
"Siz Bizim hafızamız sınız. (İktisadi Dayanışma) - Böyle Bir Birikim Hiç Bir Yayın Kuruluşunda Görülmemiştir.
İstanbul Bağımsız Mali Müşavirler Derneği Yönetim Kurulu Üyelerinden;Tahir Cihan Çelik

İstanbul Bağımsız Mali Müşavirler Derneği Yönetim Kurulu Üyelerinden; Sayın Tahir Cihan Çelik'e - Göre İktisadi Dayanışma ; 

"Siz Bizim hafızamız sınız. (İktisadi Dayanışma) - Böyle Bir Birikim Hiç Bir Yayın Kuruluşunda Görülmemiştir. Siz Bizim Zenginliğimiz ve Hafızamız olmaya devam edin..."

İstanbul Bağımsız Mali Müşavirler Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri ile Yapmış olduğumuz Söyleşinin Son karelerinden Kesitler.

İstanbul Bağımsız Mali Müşavirler Derneği Yönetim Kurulu Üyelerinden;

 - Sayın Ali Haydar Bakır - (Yönetim Kurulu Başkanı),

 - Sayın İsmet Çetin Ergüden- (Sayman),

 - Sayın Tahir Cihan Çelik - (Yönetim Kurulu Üyesi),

 - Sayın Osman Nuri Toraman - (Yönetim Kurulu Üyesi ve 

 - Sayın Mehmet Zeki Keçeci-Yönetim Kurulu Üyesi ile İktisadi Dayanışma Genel yayın Yönetmenimiz Sayın Nusret Sümer' le Mini Söyleşide Buluşarak;

Aşağıdaki Konu Başlıklarını Masaya Yatırdılar.

- Bu kadar Mesleki Dernekler veya Dernekleriniz  var iken Neden İSTANBUL BAĞIMSIZ MALİ MÜŞAVİRLER DERNEĞİ ni kurma gereksinimi Duydunuz?

 - Kurulduğunuz Günden Bugüne Meslek ve Meslek Mensupları Adına Neler Yapabildiniz ?

 - Akademik meslekler arasında yer alan. 'Mali Müşavirlik..' mesleğinizin. Derdi. Sıkıntısı. Ve Sorunlarınızın  çok olduğunu zaman zaman yapmış olduğumuz sohbetlerde vurgularken

Çözecek irade yok. Diye Serzenişte bulunmuştunuz.

 - ODANIZ VAR TÜRMOB ‘unuz var. Bu kurum ve kuruluşlarınız meslek ve meslek meslek mensupları adına hiç mi bir şey yapmadı ?

  -Oda ve Üst Birliğinize Bu kadar yüklenrek biraz da  haksızlık Yapmış Olmuyor musunuz  ?

- Büyük ve güçlü bir meslek örgütünüz var.

Fakat; Yöneticilerimiz kafasını kuma gömmüş.

Dik durmak. Sorunları dile getirip. Çözüm istemek için Gerekirse sahaya inip eylem yapmak. Gerekli Diyorsunuz. Sorunlarınızın ÇÖZÜM mü İÇİN SAHAYA İNMEK ÇÖZÜM mü SİZCE ?

 - Sesimizi geniş kitlelere duyurmak konusunda maalesef zayıf kalıyorlar. Diyorsunuz. Sivil toplum kuruluşu Olarak İSTANBUL BAĞIMSIZ MALİ MÜŞAVİRLER DERNEĞİNİZ  var. NEDEN SİZ Sorunlarınızın ÇÖZÜM mü İÇİN SAHAYA İNMEDİNİZ ?

 - Sonuç itibarıyla; İstanbul Mali Müşavirler Odası. Ve Üst birliğiniz TÜRMOB' da değişim şart. Diyorsunuz ? 

Zaten 2016 Mayısında odanız da ;

2016 Ekimin de TÜRMOB' unuz da Yönetim değişecek. 

Tabii ki Yapılacak olan genel Kurullarla. SİZCE yapılacak olan genel kurullar siz ve Sizin gibi düşünenler için bir fırsat değil mi ?

 - Aslına bakarsanız. Vesayet altında olan bir yapı sorun da çözemez. Aksine sorunların kaynağı olur.  

Konu Başlıklarını ve diğer mesleki sorunlarınızı dile getirerek sizlerin gözü, dili ve kulağı olmaya çalıştık.

Yapmış olduğumuz "MİNİ SÖYLEŞİYİ İKTİSADİ TV" den şifresiz izleyebilirsiniz.

http://www.iktisadidayanisma.com/iktisadiTV/

16- Divan Başkanı Kenan Mülayim, Ondördüncü Gündem Maddesi Olan Seçim Maddesine Geçerek Üyelerin Oylarını Kullanarak Yeni Yönetimi Seçmesi İçin Hazırlıklarını Tamamladılar. (SON)
85 numaralı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile bazı sözleşmelerin dövizle düzenlenmesi yasaklandı. Karar, perakendeden danışmanlığa, gayrimenkulden finansa pek çok sektör için değişiklikler getirecek.
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın, açıkladığı, 2019-2021 yıllarını kapsayan Yeni Ekonomi Programı'na (YEP) sigorta ve Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) de girdi.
Başkan Recep Tayyip Erdoğan, devlete karşı işlenen suçlarda affın söz konusu olabileceğini ancak kişilere karşı işlenen suçta bunun mümkün olmadığını dile getirmişti.
Günlük koşuşturma içinde pek çok kişi ve davranışla karşılaşıyoruz. Bir kısmı bizi etkiliyor, fark ediyoruz ve bu davranışın neden yapıldığını düşünüyoruz. Çoğunluğunu ise fark etmiyoruz.
Bilindiği gibi 13 Eylül tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 85 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı ile 32 sayılı Türk Parası Kıymetini Koruma (TPKK) Hakkında Karara bir düzenleme eklenerek;
SGK e-bildirge şifre alma işlemleri e-Sigorta Sözleşmesi e-devlet üzerinden onaylanarak otomatik olarak alınacak.
Yirmi birinci yüzyılda, sosyal hayatın hemen her kesişme noktasında dijitalleşmenin ayak izlerini görmek mümkün. Dijital teknoloji:
TGTV Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı Av. Hamza Akbulut yaptığı yazılı açıklamayla 20 Eylül günü Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan . . . .
7144 Sayılı Yasa Kapsamında Bilançolardaki Taşınmazların Yeniden Değerlenmesi ve Vergisel Avantajları, Örnek Uygulamalar ve
Tektaş İmar Affı Uzmanı ve İnşaat Yüksek Mühendisi Hakan Çatalkaya, vatandaşların başvuru işlemlerini kolay yapabilmesi için imar affını 12 adımda anlattı.
Enflasyon muhasebesi, iş dünyası tarafından uzun yıllardır hep bir beklenti olarak hiç gündemden düşmedi. Bugüne kadar getirilen sınırlı düzenlemeler ise, özellikle yüksek enflasyon dönemlerinde beklentileri karşılayamadı…
Şubat 2008’den bu yana ihracat bedellerini yurda getirip getirmeme konusundaki serbesti, 4 Eylül tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Hazine ve Maliye Bakanlığı’na ait bir tebliğ ile sona erdi.
Bilindiği üzere; Katma Değer Vergisi Genel Uygulama Tebliği'nin (IV/E-13.) bölümünde yer alan ve iade edilecek KDV tutarının gerçek olup olmadığının tespit edilmesi suretiyle,
Ekonomik gidişat ve mevcut konjonktürel yapı belirli kavramları ön plana çıkarmakta ve kullanılmasını yaygın hale getirmektedir. Ekonomin zora girmesi, ticaret hayatının daralması ile
İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şube Başkanı Mehmet Albayrak ve Şube Yönetim Kurulu üyeleri Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali’yle bir araya geldi.
Konya SMMMO Başkanı Seyit Faruk ÖZSELEK, 30.09.2017 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanan 483 Sıra No’lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’nin ilgili maddesine göre,
Kadın Muhasebeciler Derneği üyeleri olarak Balıkesir/Erdek /Ocaklar ‘da bir araya geldiler. Annem Apart Otelinde gerçekleştirmiş oldukları toplantıda bir araya gelmenin . . . .
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası haftalık repo gösterge faiz oranını yüzde 24'e yükseltti. Foreks'in ilgili anketinde analistler faizin 375 baz puan faiz atırılmasını öngörmüştü.