İşi beğenmeyip işten ayrılanlar
16 Ağustos 2017 Çarşamba
Her ay TÜİK’in istihdam verileri açıklandığında, işsizlik konusu tekrar tekrar gündeme gelir.Evet. Türkiye’de işsizlik sorunu var ama, bazı işverenler de işçi bulamamaktan yakınıyor.
İşi beğenmeyip işten ayrılanlar
OLAYLARIN İÇİNDEN

İşi beğenmeyip işten ayrılanlar

Tevfik GÜNGÖR
gungoruras@superonline.com

Her ay TÜİK’in istihdam verileri açıklandığında, işsizlik konusu tekrar tekrar gündeme gelir.

Evet. Türkiye’de işsizlik sorunu var ama, bazı işverenler de işçi bulamamaktan yakınıyor.

DÜNYA okuyucularından Sayın Halit Özkaya’dan ilginç bir mesaj aldım.

Özkaya diyor ki; "Uzun zamandır ülkemizdeki sorunlarla ilgili bitmeyen enerjinizle hem teşhis koymaya hem de çözüm yolları önermeye gayret ediyorsunuz, bizler de yazılarınızı günlük takip ederek istifade ediyoruz. Bir konu var ki ne resmi açıklamalarda ne de ekonomi basınında yer almıyor. İş beğenmeyip işten ayrılanlar! Yaklaşık 1500 kişinin çalıştığı Kayseri’de yerleşik Has Çelik Gurubu'nun Yönetim Kurulu Başkanıyım. Çalışan sayımızı bir türlü artıramıyoruz. İş yerimizde kuruluşundan beri (29 yıl) sendika var, normal toplu sözleşmelerimizi yapıyoruz. İnanıyorum ki Kayseri ortalamasının üzerinde de ücret veriyoruz. İş Kur’la, Sanayi Odası’yla sıkı iş birliği yapmamıza rağmen iş düzenini kuramıyoruz.

40-50 kişi işbaşı yapıyor, nerdeyse aynı sayıda kişide işten ayrılıyor. Zaman zaman işçi devamsızlığından makine kapatıyoruz. Yeni yatırımlarımız var, emin olun işine bağlı işçiyi nasıl bulacağımız, gündemimizin en önemli sorunu. İş Kur vasıtasıyla eğitim verdiğimiz işçilerin yarısı, daha eğitim süresi bitmeden ayrılıyor. Kalanın yüzde 90’ı da işbaşı yaptıktan kısa bir süre sonra ayrılıyor. Ayrıca işi bırakıyorum demek lütfunda da bulunmuyorlar."

Bu mesaj üzerine Sayın Halit Özkaya’ya “Neden ayrılıyorlar? Ayrılanlar nereye gidiyor? Ne yapıyorlar?

Sizin kullandığınız makineler özelliği olan makineler mi? Hangi eğitim seviyesindekiler bu makineleri kullanabilir? Eğitim, işe alışma süresi ne kadardır? Başka sektörlerde de benzer sorunlar var mı? diye sordum. Zahmet buyurup ek bilgi verdi.

Özkaya diyor ki; ”İnsan kaynaklarından aldığım bazı bilgileri sizinle paylaşmak istiyorum, şöyleki;

Beş şirketimizde doğrudan çalışan sayısı: 1305 kişi. Ortalama saat ücreti  23.50 TL./saat. Son 6 ayda 805 kişi viziteye çıkmış, 138 kişi ortalama 48 saat rapor almış. Yine son 6 ayda 118 kişi işbaşı yapmış, 87 kişi 2-3 ayda işten ayrılmış, bunların önemli bir kısmı İŞKUR destekli işbaşı eğitimini tamamlamadan gidenler. İlk 6 ayı tamamlayanların ayrılma eğilimi artıyor. 3-4 yılını tamamlayanlar ise tam bir istikrar kazanarak iş yerine bağlı hale gelmekte. Neden işten ayrılıyorlar sorunuza gelince, en önemli kopmalar kamunun sürekli değişik kurumlara eleman alınacağı haberi. Bu haberler iş yerlerinde bir kaynaşmaya sebep oluyor. Torpil bularak kamuda iş bekleyenler işe gelmeye lüzum hissetmiyorlar. İşin geçici-kalıcı olması önemli değil. Kanaat şu ki eğer kamuda iş bulabilirlerse çalışsınlar çalışmasınlar ömür boyu iş garantisi var. Beyaz yakalılar için de durum aynı. Kamu personel alımı için açılan sınavları izliyorlar. Özellikle mesleğinde başarılı olan genç mühendisler bir iki yıllık işyeri tecrübesinden sonra 'Ben gidiyorum' diyerek ayrılınca gerçekten işler karışıyor. Yeniden başa dönüp acemileri eğitmek gerekiyor.

Şirketlerde performans sistemine geçmekte çok zorlanıyoruz. Üretimi ölçüp değerlendirmeye kalkınca tepkiler geliyor, hatta mobbing uygulanıyor diye kolayca karşı çıkılıyor. İşten ayrılanlar herhangi bir nedenle hukuk yoluna giderlerse biliyorlar ki her durumda kazanacaklar. Sadece bu işleri takip eden avukatlar var. Ülkemizde verimlilik konusunun önemini işverenler dışında düşünen yok.

Derdimiz üretimde verimsizlik. Özellikle Uzak Doğu'da 10 makineyi tek kişi çalıştırırken, biz işçiyi iki makineyi çalıştırmaya ikna edemiyoruz." Parmağı taşın altında olan işverenin, mavi ve beyaz yakalı çalışanlar konusundaki değerlemeleri sanayide istihdam sorununun önemini ortaya koyuyor.(Dünya)
Külliye'de çiftçilerle buluşmasında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 23 Şubat'tan itibaren çiftçilerin mazot maliyetinin yarısını devletin ödeyeceğini açıkladı.
Günün önemine istinaden ASMO başkanı Sn: E.TAYFUN ÇAVDAR' IN Konuşması dinleyiniz.....
Milli Eğitim Bakanlığı, (MEB) sözleşmeli öğretmenlik için ön başvuruların 2 Mart'ta alınacağını, sözlü sınavların ise 14 Nisan ve 8 Mayıs'ta yapılacağını açıkladı.
Son yıllarda yapılan vergi düzenlemelerinin büyük bölümünün yatırımların teşvikine ve yatırım ortamının iyileştirilmesine ilişkin olduğunu söylemek mümkün.
Gerek özel sektör işletmeleri arasında gerekse kamu idareleri ile gerçek veya tüzel kişilerle arasında mal ve hizmet alışverişinden kaynaklanan ve borçlunun. . . . .
Katma Değer Vergisi Kanunu’nun 29’uncu maddesinin 3’üncü fıkrasında, indirim hakkının vergiyi doğuran olayın vuku bulduğu takvim yılı aşılmamak şartıyla . . .
7061 sayılı Torba Yasa ile KDV Kanunu’nun 9. maddesine “Şu kadar ki Türkiye’de ikametgahı, işyeri kanuni merkezi ve iş merkezi bulunmayanlar tarafından katma değer vergisi
Hem bu köşede, hemde değişik ortamlarda vergilerin toplanamadığını, tahsilatın tahakkuka oranının düşük olduğunu, yapılandırmaların çok sık olarak çıkarılmış ....
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Türkiye'nin kalkınma politikasının temeline yerli ve milli üretimi koyduklarını söyledi. Özlü, "Milli ve yerli üretim, stratejik bir duruştur.
Teröre Karşı Birlikteyiz. 1974 Kıbrıs Barış Harekâtından uzun zaman sonra ülkemiz sınırları dışında ilk kez bu kadar kapsamlı bir operasyon gerçekleştiriliyor.
MADDE 1 – 5/3/2015 tarihli ve 29286 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Özel Tüketim Vergisi (I) Sayılı Liste Uygulama Genel Tebliğinin “
Genel Yayın Yönetmenimiz Nusret Sümer, Kendisiyle Barışık Usta Sanatçı Fatoş Koçarslan' la ...
İşletme Fakültesinin Göztepe Kampüsüne taşınmasıyla birlikte; hepisinin,her köşesinde sayısız anısı bulunan Bahçelievler Kampüsünde Şubat ayı itibariyle tamamen eğitim ve öğretime son verildi.
Girişimciliğin ve KOBİ’lerin desteklenmesinde ulusal, bölgesel veya yerel düzeydeki iyi uygulamalar Avrupa Girişimciliği Teşvik Ödülleri ile 2006 yılından beri ödüllendirilmektedir.
" Bilişimde Vergilendirme ve Uygulamalı Defter Beyanı Sistemi Konulu Seminer Düzenledi.
Sunumları Arzu Yadigar Yaparken, Birleşme Konusunda Sunumlarını Yapması İçin Öncüler Mali Müşavirler Birliği Grup Başkan Yardımcısı İrfan Demirci....
2017 IV. Geçici Vergi Dönemine (Ekim-Kasım-Aralık) Ait Gelir ve Kurum Geçici Vergi Beyan Süresinin Uzatılması.
Genel Yayın Yönetmenimiz Nusret Sümer YMM Alkan Fidan' la Mini Söyleşi Yaptılar.