İşi beğenmeyip işten ayrılanlar
16 Ağustos 2017 Çarşamba
Her ay TÜİK’in istihdam verileri açıklandığında, işsizlik konusu tekrar tekrar gündeme gelir.Evet. Türkiye’de işsizlik sorunu var ama, bazı işverenler de işçi bulamamaktan yakınıyor.
İşi beğenmeyip işten ayrılanlar
OLAYLARIN İÇİNDEN

İşi beğenmeyip işten ayrılanlar

Tevfik GÜNGÖR
gungoruras@superonline.com

Her ay TÜİK’in istihdam verileri açıklandığında, işsizlik konusu tekrar tekrar gündeme gelir.

Evet. Türkiye’de işsizlik sorunu var ama, bazı işverenler de işçi bulamamaktan yakınıyor.

DÜNYA okuyucularından Sayın Halit Özkaya’dan ilginç bir mesaj aldım.

Özkaya diyor ki; "Uzun zamandır ülkemizdeki sorunlarla ilgili bitmeyen enerjinizle hem teşhis koymaya hem de çözüm yolları önermeye gayret ediyorsunuz, bizler de yazılarınızı günlük takip ederek istifade ediyoruz. Bir konu var ki ne resmi açıklamalarda ne de ekonomi basınında yer almıyor. İş beğenmeyip işten ayrılanlar! Yaklaşık 1500 kişinin çalıştığı Kayseri’de yerleşik Has Çelik Gurubu'nun Yönetim Kurulu Başkanıyım. Çalışan sayımızı bir türlü artıramıyoruz. İş yerimizde kuruluşundan beri (29 yıl) sendika var, normal toplu sözleşmelerimizi yapıyoruz. İnanıyorum ki Kayseri ortalamasının üzerinde de ücret veriyoruz. İş Kur’la, Sanayi Odası’yla sıkı iş birliği yapmamıza rağmen iş düzenini kuramıyoruz.

40-50 kişi işbaşı yapıyor, nerdeyse aynı sayıda kişide işten ayrılıyor. Zaman zaman işçi devamsızlığından makine kapatıyoruz. Yeni yatırımlarımız var, emin olun işine bağlı işçiyi nasıl bulacağımız, gündemimizin en önemli sorunu. İş Kur vasıtasıyla eğitim verdiğimiz işçilerin yarısı, daha eğitim süresi bitmeden ayrılıyor. Kalanın yüzde 90’ı da işbaşı yaptıktan kısa bir süre sonra ayrılıyor. Ayrıca işi bırakıyorum demek lütfunda da bulunmuyorlar."

Bu mesaj üzerine Sayın Halit Özkaya’ya “Neden ayrılıyorlar? Ayrılanlar nereye gidiyor? Ne yapıyorlar?

Sizin kullandığınız makineler özelliği olan makineler mi? Hangi eğitim seviyesindekiler bu makineleri kullanabilir? Eğitim, işe alışma süresi ne kadardır? Başka sektörlerde de benzer sorunlar var mı? diye sordum. Zahmet buyurup ek bilgi verdi.

Özkaya diyor ki; ”İnsan kaynaklarından aldığım bazı bilgileri sizinle paylaşmak istiyorum, şöyleki;

Beş şirketimizde doğrudan çalışan sayısı: 1305 kişi. Ortalama saat ücreti  23.50 TL./saat. Son 6 ayda 805 kişi viziteye çıkmış, 138 kişi ortalama 48 saat rapor almış. Yine son 6 ayda 118 kişi işbaşı yapmış, 87 kişi 2-3 ayda işten ayrılmış, bunların önemli bir kısmı İŞKUR destekli işbaşı eğitimini tamamlamadan gidenler. İlk 6 ayı tamamlayanların ayrılma eğilimi artıyor. 3-4 yılını tamamlayanlar ise tam bir istikrar kazanarak iş yerine bağlı hale gelmekte. Neden işten ayrılıyorlar sorunuza gelince, en önemli kopmalar kamunun sürekli değişik kurumlara eleman alınacağı haberi. Bu haberler iş yerlerinde bir kaynaşmaya sebep oluyor. Torpil bularak kamuda iş bekleyenler işe gelmeye lüzum hissetmiyorlar. İşin geçici-kalıcı olması önemli değil. Kanaat şu ki eğer kamuda iş bulabilirlerse çalışsınlar çalışmasınlar ömür boyu iş garantisi var. Beyaz yakalılar için de durum aynı. Kamu personel alımı için açılan sınavları izliyorlar. Özellikle mesleğinde başarılı olan genç mühendisler bir iki yıllık işyeri tecrübesinden sonra 'Ben gidiyorum' diyerek ayrılınca gerçekten işler karışıyor. Yeniden başa dönüp acemileri eğitmek gerekiyor.

Şirketlerde performans sistemine geçmekte çok zorlanıyoruz. Üretimi ölçüp değerlendirmeye kalkınca tepkiler geliyor, hatta mobbing uygulanıyor diye kolayca karşı çıkılıyor. İşten ayrılanlar herhangi bir nedenle hukuk yoluna giderlerse biliyorlar ki her durumda kazanacaklar. Sadece bu işleri takip eden avukatlar var. Ülkemizde verimlilik konusunun önemini işverenler dışında düşünen yok.

Derdimiz üretimde verimsizlik. Özellikle Uzak Doğu'da 10 makineyi tek kişi çalıştırırken, biz işçiyi iki makineyi çalıştırmaya ikna edemiyoruz." Parmağı taşın altında olan işverenin, mavi ve beyaz yakalı çalışanlar konusundaki değerlemeleri sanayide istihdam sorununun önemini ortaya koyuyor.(Dünya)
1- Kahvaltı Esnasında İlçe Temsilcisi Lütfiye Kaya Meslek Mensuplarına Katılımlarından Dolayı Teşekkür Ederken, Yürütme Kurulu Üyesi Rıza Teksan Beraber Olmaktan Duymuş Olduğu Mutluluğu Dile Getirdi.
Ekonomiyi canlandırmayı ve vatandaşların cebini rahatlatmayı hedefleyen beyaz eşya, mobilya ile konut sektörlerindeki vergi indirimleri 30 Eylül'de sona erecek.
Ekonomi Bakanlığı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlıklarındaki bazı kademelere atamalar yapıldı.Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan atama kararlarına göre;
Milyonlarca işçiyi ilgilendiren karar! "İşçinin rızası olmadan maaşı düşürülemez" Sağlık Bakanlığı'na bağlı bir kurumda taşeron firmada çalışan işçinin maaşı
Beyan sisteminde defter ve belgeler önemli. Gelir üzerinden hesaplanan vergilerde tutulan defter ve belgeler dikkate alınarak beyan edilecek vergi matrahı hesaplanıyor.
Randevu Dahi Vermeyen Maliye Bakanlığı Kdv1 Beyannamesinde Ekim 2017 Den İtibaren Bildirilecek Evrak Sayısında Çok Kararlı Olduğu Halde, . . . .
Son zamanlarda haberler kanallarında Yapay Zeka ile ilgili haberlere sıklıkla karşılaşmaktayız.Çoğumuz bu haberleri Bilişim teknolojisinin çalışması olarak algılamakta ve önemsememekteyiz.
Türkiye Meslekte Birlik Platform Başkanı Abdülaziz Ural, Maliye Bakanı Naci Ağbal ile görüştüklerini ve belge sayım işinin yılbaşına ertelendiğini duyurdu.
Büyük ve Orta Boy İşletmeler İçin Finansal Raporlama Standardı Konulu Toplantı Düzenledi. Kamu Gözetimi;
Mesleğimizi icra eden tüm mesleki çalışma gruplarının mesleğin ve meslektaşın sorunları karşısında duyarlı olmaları mesleğin ve meslektaşın sorunlarını ilgili kurum ve
Sahte fatura nedir, nasıl önlenir?Halk arasında ‘naylon’ olarak bilinen sahte fatura kullanımı KDV uygulaması ile başladı ve ihracatta KDV iadesiyle yaygınlaştı.
Maliye Bakanı Naci Ağbal, kayıt dışılığın önüne geçmek amacıyla internet ortamında yapılan bütün ticareti gece-gündüz takip edeceklerini söyledi.
Fed'in faiz kararı öncesinde piyasalarda temkinli hava hakim.Asya borsaları Wall Street'teki rekor seviyelerin desteğine rağmen, işlemcilerin ABD para politikasına ilişkin
Bu yılın mart ayında Gelir İdaresi Başkanlığı'nın web sayfasında, Kurumlar Vergisi Kanunu'nun 19/3 maddesinin (b) bendi hükümleri kapsamındaki
Sunumlarını Yapan Ayşegül Tezcan' nın Yapmış Olduğu İzmir Kadın Muhasebeciler Derneği Toplantısı ; İzmir Otel Pasaport Toplantı Salonunda Gerçekleşti.
Kira sözleşmesine atılan imzalar hem mülk sahibini, hem de kiracıyı sorumluluk altına alıyor Gaziantep'te 1 Ocak 2011 tarihinde mülkünü kiraya veren