İlk İş
02 Temmuz 2019 Salı
23 Haziran 2019 tarihinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına seçilen Sayın Ekrem İmamoğlu CNNTÜRK’e bir demeç vermiştir.
İlk İş
                                                 İLK İŞ ! . . . . 

23 Haziran 2019 tarihinde  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına seçilen Sayın Ekrem İmamoğlu CNNTÜRK’e bir demeç vermiştir.

Söz konusu demecinde İmamoğlu,belediye ilgili ortaya atılan yolsuzluk iddiaları konusunda “ilk işinin”bu iddiaları araştırmak olduğunu ve bunu ULUSLAR ARASI DENEYİME SAHİP DENETİM ŞİRKETLERİNİN İNCELEMESİ ile yapılacağını söyledi.

İstanbul Belediyesi stratejik öneme sahip bir Devlet kurumudur.Yabancı denetim şirketlerinden herhangi birisi tarafından denetlenmesi son derece yanlış ve sakıncalıdır.Yolsuzluk iddiaları elbette araştırılmalıdır ancak bu araştırma kamucu bir anlayışla yerine getirilmelidir.

Kendisi de işadamı olan sayın İmamoğlu’nun İstanbul’da yeterli deneyime ve bilgi birikimine sahip örgütlü mali müşavir ve denetçilerin bulunduğunu bilmemesi mümkün değildir.Belediye nezdinde yaptırılacak her türlü incelemeyi yerine getirmeye hazır meslek mensuplarımız varken İmamoğlu’nun İLK İŞ olarak aklına yabancı denetim firmalarının gelmesi dikkat çekicidir!

Sayın İmamoğlu’nu bu tavrından vazgeçmeye ve Belediye ilgili denetim işleri de dahil her türlü çalışmayı milli bir perspektifle yerine getirmeye çağırıyoruz.28/06/2019

              Saygılarımızla

TÜRKİYE MALİ MÜŞAVİRLER BİRLİĞİ ( T M B )
                    Yürütme Kurulu adına
Oktay Yeşilyurt                           Belma Sabuncu
Başkan                                          Sekreter
Sunum; İSMMMO Y.K.Üyesi Halim Bursalı, İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Yücel Akdemir' le" Mesleki Gündem "
Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu hafta sonu 15 ilde uygulanacak olan sokağa çıkma sınırlaması uygulamasının iptal edildiğini açıkladı. Erdoğan kararını Twitter hesabından yaptı.
Sokağa çıkma kısıtlaması öncesinde cuma günü market, bakkal, manav, kasap ve kuru yemişçiler. .
Corona virüsü salgınıyla gelen ekstra zamların altında ezilen emekliye mini zam, memur ve memur emeklilerine de mini zam farkı göründü.
Son zamanlarda “liyakat” sözcüğünü çok kullanılır olduk. Personel alımlarında, tüm atamalarda, kamuda, özel sektörde hep bir liyakat sözü dolaşıp duruyor
Gelir Vergisi Kanunu’nun ticari kazançlarla ilgili 40’ncı ve serbest meslek erbabı ile ilgili 68’inci maddesinde 7194 sayılı Kanun’la yapılan değişikliklerle,
ABD Ticaret Temsilciliği, 2 Haziran 2020 tarihinde yaptığı duyuruda[1] dijital hizmet vergisi (DHV) uygulayan veya uygulayacak olan Avusturya,. . .
Bilindiği üzere; 518 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’nin 3. maddesindeki düzenleme ile;
Antalya Meslek Odaları Eşgüdüm Kurulu olarak; kentimizin doğal, kültürel ve tarihi değerlerinin korunmasında, . . .
Günümüz iş dünyasında işletmeler iş yerine bağlılığı artırmak amacıyla çalışanlarına pek çok sosyal yardımlar ve ilave olanaklar sağlayabiliyorlar.
Serbest döviz fonlarında gerçek kişiler için yüzde 10, tüzel kişiler için yüzde 0 (sıfır) olan vergi tevkifatı oranı yüzde 15’e çıkarıldı.
Teklif ile, Çiftçi Kayıt Sisteminin (ÇKS) yanı sıra Tarımsal Üretim Kayıt Sisteminin (TÜKAS) kayıtlarının da esas alınarak üreticilere tarım . . .
Rekabetin Korunması Kanunu'nda değişiklik öngören teklif, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonunda kabul edildi.
Teklif ile, sağlık personeline verilen fiili hizmet süresi zammının 60 günden 90 güne çıkarılması öngörülmektedir.
Bilindiği üzere, Büyük ve Orta Boy İşletmeler için Finansal Raporlama Standardı (BOBİ FRS) 29/07/2017 tarihinde yayımlanmış ve . . .
Kötü günleri geride bıraktığımız ve eski değil de yavaş yavaş yeni normale dönmeye başladığımız bu günlerde,
Başkanlığımızca 19 Ekim 2019 tarihinde yazılı, 04-14 Şubat 2020 tarihlerinde sözlü bölümü yapılan Gelir Uzmanlığı Yeterlik Sınavı’nın sonucu açıklandı.
Başkanlığımızca toplumda vergi bilincinin ve vergiye gönüllü uyumun artırılmasına yönelik olarak vatandaşlarımıza ve mükelleflerimize sunduğumuz . . . .
Epeydir günlük hukuk sorunların yazmaktan yeni yayınların tanıtımını yapamamış, mali hukuk alanındaki yeni ve önemli yayınları duyuramamıştım.