İhracatçılar "YEŞİL PASAPORT" larına kavuşuyor, Peki Mali Müşavirler Ne zaman Kavuşacak ?
16 Ocak 2017 Pazartesi
Nusret Sümer
Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci, ihracatçı şirketlerin yeşil pasaportlarının Ocak ayı bitmeden verilebileceğini vurgularken, uzun zamandır " YEŞİL PASAPORT" için bekleyen Mali Müşavirler için ne bir ses, nede bir seda var.
İhracatçılar  "YEŞİL PASAPORT" larına kavuşuyor, Peki Mali Müşavirler Ne zaman Kavuşacak ?

Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci, ihracatçı şirketlerin yeşil pasaportlarının Ocak ayı bitmeden verilebileceğini vurgularken, uzun zamandır " YEŞİL PASAPORT" için bekleyen Mali Müşavirler için ne bir ses, nede bir seda var.

Uzun zamandır heyecanla beklediği "YEŞİL PASAPORT" hakkı Meclis’e getirilen düzenlemeyle gerçekleşecek ihracatçılardan sonra, mesleğinde on yılını dolduran Avukatlara yeşil pasaport verilmesi hakkında kanun teklifi verilmesi üzerine, ülke genelinde sayıları yüz onbin leri aşan Mali Müşavirlerin gözleri, bağlı bulundukları SMMM Odalarına ve üst kurulları olan TÜRMOB'a çevrildi.

TÜRMOB yönetimi konu hakkında ne düşünür bilemeyiz ama, 2016 Mayıs sonunda gerçekleştirilen İSMMMO oda seçimlerinde  BMMG' unun genel kurula sunduğu seçim bildirgesinde, Mali Müşavirlik mesleğinde on yılını doldurmuş olanlara yeşil pasaport verilmesi konusunu vurgulamıştı. Ve bu bildirgeye diğer gruplardan da bir hayli destek gelmişti.

Genel kurula katılan meslek mensuplarının hatırlayacağı gibi, meslekte on yılını tamamlamış olanlara "YEŞİL PASAPORT" verilmesi talebi üzerine, İSMMMO yönetiminde etkin olan bir yetkili, Bu Grubu hayal kurmakla suçlamıştı. 

Yeşil Pasaportun Kullanıcılarına Sunduğu Avantajları Nelerdir?

Yeşil pasaportlulara ülkemizde ve yurtdışında normal pasaportlulara göre ayrı bir itibar gösterildiği iddiası kesinlikle doğru değildir.

Hatta talep formunun çalıştığınız birimce onaylanması ve yalnızca İl Emniyet Müdürlüklerine başvuru yapılabilmesi nedeniyle normal pasaporta göre temin etme süreci daha uzundur.

Sık seyahat edenler bilhassa Avrupa kapılarında Türk pasaportuna ve Türk vatandaşına bakış açısını bizden daha iyi bileceklerdir. Yeşil pasaportun, hukukiliği tartışma konusu yapılabilecek yalnızca iki avantajı vardır:

* Pasaport harcı ödememek.

* Bazı ülkelere önceden vize almaksızın giriş yapabilmek (bunların büyük kısmı Birleşik Krallık ve (Serbest) İrlanda hariç AB ülkeleridir).

Bu günlerde; 2016 Yılı Aralık ayı  bütçe açığı 27 milyar TL olurken, 2016 yılı genelinde ise bütçe açığı 29,3 milyar TL olarak gerçekleştiğini Maliye Bakanı Sayın Naci Ağbal, şahsen doğruladı.

Ağbal, "Geçen yıl bütçe giderleri 583,7 milyar lira, 

Bütçe gelirleri 554,4 milyar lira, 

Bütçe açığı ise 29,3 milyar lira olarak gerçekleşti. 

Sene başında 29,7 milyar lira olarak öngördükleri bütçe açığı, 2016 yılı başlangıç hedefimizin 430 milyon lira altında gerçekleşmiştir" açıklamasını yapmıştı.

Yeşil pasaport konusunda; Ekonomi Bakanı Sayın Zeybekci,

"Son 3 yılda yıllık ortalama ihracatı 1-10 milyon dolar arasındaki ihracat şirketlere 1, 

10-25 milyon dolar arasındakilere 2,

25-50 milyon dolar arasındakilere 3,

50-100 milyon dolar arasındakilere 4,

100 milyon doların üzerindekilere 5 yeşil pasaport hakkı verilecek"dedi.

Türkiye'nin, Rusya ile yaş sebze ve meyve ihracatının önemli bir kısmında, taşımacılık kotalarında, Türk çalışanların izinlerinde sorunlar yaşadığına dikkati çeken Zeybekci, görüşmelerin bütün hızıyla ve olumlu yönde devam ettiğini söylerken,

" YEŞİL PASAPORT"  talebini hayal kurmak olarak gören oda yöneticilerinin, hiçbir hayalin gerçekleşmeyecek kadar büyük, hiçbir umudun hafife alınacak kadar küçük olmadığı gerçeğini bilmeleri gerektiğini düşünüyoruz. Ancak  meslek mensuplarının sorunlarını yıllardır çözmek için uğraş verirlerken, Mali Müşavirlere; "YEŞİL PASAPORT" verilmesi çalışmalarını hızlandırmaları ve duyarsız kalmamaları gerekiyor.

Nice Sanayilere, Nice iş adamlarına, Nice ihracatçıya yön veren Mali Müşavirlerin Türkiye ekonomisine vermiş olduğu katkıların küçümsenmemesi  gerekliliğinin bilinmesi, Oda yöneticilerinin bu gerçeği bilmelerine rağmen, hala taarruza geçmeyerek beklemeleri için çk fazla iyi niyetli  olmak  gerekiyor. Bizce daha fazla iyiniyetli olmak ve hala beklemede kalmaktan sadece " MARAZA" doğar sözcüğünü unutmamak gerekir. Mali Müşavirlerin Hakları konusunda gereken tüm kapılar çalınmalı hatta aşındırılmalıdır, Bu kapılar....
6- Oturum Başkanı Kenan Buga; Sunumların ve Soru-Cevap Bölümünün Tamamlanmasından Sonra, Panelistlere Teşekkür Plaketleri Verildi. Daha Sonra İktisadi Dayanışma Kameralarına Topluca Resim Vererek Panele Son Verdiler.
Kadın Muhasebeciler Konferansı
Mali Müşavirlerden Türk Sanat Müziği Konseri
İstanbul Meslekte Birlik olarak öğrencilere yönelik ücretsiz seminer, konferans ve eğitim programları düzenliyor
Güncel Mevzuat Çerçevesinde KDV Konulu Toplantıya Davetlisiniz.