Geri Kazanım Katılım Payı (GEKAP) Beyanı Hakkında Özet Bilgiler!
28 Temmuz 2020 Salı
Değerli Arkadaşlar, kısaca Gekap beyannamesi hakkında gerekli bilgileri aşağıda sunuyorum. Okumanız dileğiyle,
Geri Kazanım Katılım Payı (GEKAP) Beyanı Hakkında Özet Bilgiler!

Geri Kazanım Katılım Payı (GEKAP) Beyanı Hakkında Özet Bilgiler!


SMMM - Erol Çardak

Değerli Arkadaşlar, kısaca Gekap beyannamesi hakkında gerekli bilgileri aşağıda sunuyorum. Okumanız dileğiyle,

- Ek-1 listede yazılı ürün ve ambalajları piyasaya İLK SÜRENLER GEKAP’ a tabi, beyanname vererek vergisini ödeyecekler. Üzerinde Marka ve Logosu olan üreten ve satan ile İthal ederek Ülkeye getirenler

- Hiçbir meslektaşın ambalaj ve ürün saymasına gerek yoktur. 

Şöyleki;

- Beyana tabi Ek-1 Listedeki ürünleri ve ambalaj maddelerini imal edip piyasaya süren; 

Örneğin: İçeceği şişede ve plastik petle satan tüm firmalar 

 • (Cola,Pepsi,Maden Suyu,Meyve Suyu,Süt, Bira, Alkollü İçki, Gazoz, Sirke, Soslar,  Sıvı Bitkisel Yağ, Limonota vb.) 
 • Coca-Cola, Pepsi, Çamlıca, Ülker, Torku, Beypazarı, Freşa, Efes, Tuborg, Tariş, Kızılay, AOÇ, Jav- Su, Pınar, Hayat, Saka,Uludağ, Komili, Biryağ, Trakya Birlik, Tarım Kredi, Meysu vb.) 

Aklınıza gelen tüm markalar bu ürünleri piyasaya sürdükleri tarih itibariyle, Şişe, Pet, Kapak, Marka Ambalajından dolayı beyanname ile GEKAP vergilerini beyan edecek ve ödeyecektir. İLK piyasaya süren marka ve logosu bulunan bu firmalar olup, bayi,market ve diğer satış noktaları bunları beyan etmeyeceklerdir.

- Bu ürünleri imal eden ve satan firmalara ambalaj maddelerini imal ederek satan imalatçılar Gekap ödemeyeceklerdir. (Ambalaj maddelerini imal eden firma ve şahıslar tedarikçi olarak geçmektedir.)

- Bitkisel ve Zirai ilacı İLK PİYASAYA SÜREN o ilacı imal edip satan firmalar olduğundan (Örneğin: Eczacıbaşı, Bayer vb. ilaç firmaları) beyan ederek Gekap ödeyecekler, bu ürünleri tüketici ile buluşturan ecza depoları,zirai ilaç satış noktaları, eczaneler beyan etmeyecek ve gekap ödemeyecektir.

- Teneke, Plastik ve Cam içinde piyasaya İLK SÜRENLER aynı şekilde GEKAP beyannamesi verecek ve vergisini ödeyecektir. Firmaları, 

Örnek: 
 • (Salça Firmaları, 
 • Zeytin Firmaları, 
 • Madeni ve 
 • Bitkisel Yağ 
 • Akfa,
 • Olca,
 • Burcu, 
 • Marmara 
 • Birlik, 
 • Shell,
 • Opet,
 • Aytemiz,
 • Biryag,
 • Trakya Birlik, 
 • Tarım Kredi,
 • Komili,
 • Ülker,
 • Torku,
 • Orkide,
 • Kırlangıç, 
 • Turyağ,Vera vb. )

Teneke, Cam,Plastik tüm ambalaj maddelerinin Gekap Beyannamesini verecek ve vergisini ödeyecektir. Ek-1 listede ürün olarak da geçen Madeni ve Bitkisel yağlar da Gekap’a tabi olduğundan bu ürünlerin ilk ambalaj maddeleri Gekap’a tabi olmadığı için beyannamenin ilgili satırında beyan edilerek vergisi ödenmeyecektir.

- Madeni ve Bitkisel yağların ilk ambalaj maddesi sıvı olan bu ürünlerin teneke, cam veya plastik bidon,şişe,pet vb. olmadan sunulamaz. Bu nedenle İLK AMBALAJ maddeleri BİRİNCİL ambalaj sayılmaktadır. Buna ilave olarak karton kutu, kutuların sarılı olduğu naylon(plastik) ve yüklenmesi için tahta paletlerde Gekap’a tabidir.

- Ek-1 Liste de yeralan Akü,Batarya,Araç Lastikleri imal edip piyasaya İLK SÜRENLER tarafından beyan edilecek olup, Otomobil, taşıt araçları ve İş Makinaları imal eden firmaya yaptıkları teslimler beyanname de gösterilecek ancak orijinal ilk piyasaya sürülen araçlarda kullanılan lastik, akü, bataryalar için GEKAP ödenmeyecektir. (Mutlu Akü, İnci,Tudor,Lassa,Pirelli, GoodYear, Continental,Brigdestone,Dunlop,Toshiba vb.) Bu ürünleri piyasaya süren yazılı firmalar taşıt araçları,iş makinası imal eden (Tofaş,Renault,Toyota,Opel,Honda,Fiat, Cat vb.) firmalar haricinde toptan veya perakende satışları için Gekap’a tabi beyan verecek ve vergisini ödeyeceklerdir.
- Ek-1 Listede geçen tüm ürün ve ambalajlarda yukarıda yazılı kriterler geçerlidir. Elektrikli Küçük Eşya, Beyaz eşya, Pil vb. (Ek-1 Liste EXCEL tablosu olarak ayrı sunulmuştur.)

- Küçük esnaf, market,bakkal,kuruyemişçi,hırdavatçı,çiçekçi,pastane,lokanta,pizzacı, kargo, cafe vb. satış noktaları ise kullandıkları karton kutu, kağıt bardak, ücretli poşet hariç diğer hışır veya plastik poşet, kağıt, kese kağıdı, masalara serilen kağıt reklam örtü vb. ambalaj maddeleri için kullandıkları ambalaj miktarları kadar GEKAP beyan edecek ve vergisini ödeyeceklerdir.

Saymalarına gerek yoktur kullandıkları ambalaj miktarları tedarik ettikleri yani ürettirdikleri faturalı ambalaj maddesi kadardır. Faturalı ambalaj malzemesi girişi yoksa kese kağıdını kendi yapıyorsa aylık tükettikleri kağıt ambalaj kg. göre beyan edip vergisini ödeyeceklerdir.

- Ambalaj Malzemesi Depozitolu olanlar (Şişe,Palet,Pet (Damacana), Tahta Palet vb. GEKAP’a tabi değildir.

- 2020 Yılında 2 dönem halinde (Ocak-Haziran),(Temmuz -Aralık) takip eden ayların son günü beyanname ve ödeme süresi olup, bu dönem bayram nedeniyle 4 Ağustos 2020 son günüdür. Pandemi nedeniyle süresi 6 aya çıkarılmıştır. Ocak,Şubat,Mart döneminde beyan verip vergisini ödeyenler bu beyanlarını dahil ederek gösterecek ve ödedikleri vergileri mahsup edeceklerdir. 2021’den itibaren üç aylık dönemler halinde beyanname verilecektir.

- Ücretli Poşet ile Gekap’a tabi Ek- 1 Liste tek beyanname olarak birleştirilmiş olup, beyanname verilerek, Gekap vergisi ödenecektir.

GEKAP Detay bilgisine, Nisan 2020’de yayınlanan 328 sayılı Yaklaşım Dergisindeki makalemden ve Mali Müşavirlerin Dünyası Facebook sayfasından ulaşabilirsiniz. Kolaylıklar diliyorum.
7- Beslenme Konusunda Dr. Aytül Gencer Sunumlarını Tamamladıktan Sonra Teşekkür Konuşmasını Dernek Başkanı Gülüzar Özev Yaptıktan Sonra Topluca İktisadi Dayanışma Kameralarına Resim Vererek Etkinlik Sona Erdi.
Anayasa Mahkemesi Borçtan Dolayı Eve Haciz Konulmasını Mülkiyet Hakkı İhlali Saydı. 6 Ağustos 2020 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanan Anayasa Mahkemesi Kararı ile . . . .
Cumhurbaşkanının 2811 sayılı Kararı ile sözleşme fesih yasağı ve ücretsiz izin uygulaması süreleri “1 ay”daha uzatılmıştır.
Pandeminin iş ve çalışma yaşamına etkilerini azaltmak amacıyla uygulanan “Sosyal Koruma Kalkanı” programı çerçevesinde
31 Temmuz 2020 tarihli ve 31202 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 2812 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile 24/12/2007 tarihli ve 2007/13033 sayılı
Annem, babamdan dul maaşı alıyordu. Babam işçi emeklisi. Annemin maaşı her ayın 26. günü hesabına yatıyordu.
Dijital dönüşüm; kurumların iş süreçlerinde verimliliğini arttırmak, tüm operasyonlarda devamlı bir iletişim ve dönüşüm içinde olmak,. . . .
Ülkemizde bağımsız denetim uygulamalarının genele yayılması, 2012 yılında yürürlüğe giren yeni Ticaret Kanunu hükümleriyle gerçekleşmiş bulunmaktadır.
Türkiye Çocuk Çevre Kulüpleri Yönetmeliğinin Yürürlükten Kaldırılmasına Dair Yönetmelik
İş yeri işlemlerinde kolaylık sağlamak, kayıt dışı istihdamla çapraz mücadele ve istihdam üzerindeki formalitelerin azaltılması amacıyla
Okurlarımız erteleme gelecek mi başlığını görünce hemen anlamışlardır konuyu. Öyle ya bir süredir gündemde ilk sıralarda olan . . . .
7194 sayılı Kanun ile değiştirilen 213 sayılı VUK’nın “İzaha Davet” başlıklı 370’inci maddesinin uygulanmasının usul ve esaslarını belirleyen
Nakdi ücret desteği ödemeleri 7 Ağustos itibariyle başladı. Vatandaşlar nakdi ücret desteği ödemelerini banka hesapları ve PTT aracılığıyla gerçekleştirebilecekler.
Değerli okurlar, malumunuz son birkaç haftadır altın fiyatları üst üste rekorlar kırmakta ve tarihin en yüksek düzeylerine ulaşmış bulunmaktadır.
T.C. Merkez Bankası Döviz Kurları (2020 -2019 -2018 - 2017 - 2016 - 2015 - 2014 ve Diğer Yılları İçerir)
17 Ekim 2020 Tarihinde Gelir Uzmanlığı Yeterlik Sınavı Yapılacaktır.
Toplam 115 gıda ürününün çeşitli ülke ve ülke gruplarından ithalatına uygulanacak ek gümrük vergisi oranları yeniden belirlendi.
Yukarıdaki başlığı boşuna atmıyoruz. “Vergi” gibi önemli ve bir o kadar da tehlikeli silahla bu kadar oynanmaz ki!...