Genel Kurulun Ardından
16 Mayıs 2019 Perşembe
Genel Kurulun Ardından

Genel Kurulun Ardından

İSMMMO’ nun  24.Olağan Genel Kurulunu Başarı İle Bitirdik. Genel Kurulda İSMMMO’ nun  Gerek Yönetim Gerekse Diğer Kurullarına Seçilen Meslektaşlarıma Önümüzdeki Dönemde Gerek Grubum Gerek Kendi Adıma Başarılar Dilerim. Onların Başarısı Ya Da Başarısızlığı Hepimizi Özellikle Mesleki Geleceğimizi Etkileyecektir. Umarım 3 Yıl İçin Görev Yapacak Olan Arkadaşlarımız, Grup Kimliklerini Bir Tarafa Bırakıp, Bugüne Kadar Yapılanın Tersine, Odamızın Tüm Kurul ve Komitelerini, Ülkemiz İçinde Temel Sorun Olan Nepotizim İle Değil, Adalet ve Liyakat Esaslarını Dikkate Alarak, Mesleki Gelişmeye Katkı Bulanacak Meslektaşlardan Oluşturmayı Tercih Ederler.

Yine Bu Sürede Danışma Meclisinin Toplanma Ve Çalışma Süreçleri Bir Takvime Bağlanması Öncelikli Konu Olmalıdır. Yönetim Almış Olduğu Tüm Kararları Aylık-Üç Aylık Periodlarla Danışma Meclisinin Gündemine Getirmeli ve Demokrasi ve Katılımcılık Adına, Bu Kararları Değerlendendirmeye Tabi Tutulmasını İstemelidir.

Yönetim Kurulu Adayı Olduğum İstanbul Katılımcı Muhasebeciler Hareketi Olarak Gerek Ülke Gerekse Mesleki Konularda Genel Kurulda Sergilediğimiz Duruş Özellikle Mesleki Gelişim Açısından Oldukça Önemlidir. Meslektaşın Çoğunluğu Tarafından Takdir Gören Bu Duruşumuz Ne Yazık Ki Oy Olarak Gerekli Karşılığı Bulamamıştır. Bizler Eleştiri-Öz Eleştiri Kültüründen Gelen İnsanlarız. Bu Durumu Değerlendiriyor Konu İle İlgili Gerekli Öz Eleştiri Süzgecinden Kendimizi Geçiriyoruz. Umarım Seçimlere Katılan Diğer Gruplarda Başta İktidar Erkleri Olmak Üzere Aynı Değerlendirmeyi Kendi İçlerinde Yapabilirler.

Genel Kurulda Gerek Meslek Gerekse Meslektaş İçin Yapmış Olduğumuz Önerilerin Önemli Kısmı, Meslektaşlarımız Tarafından- Üzülerek Belirtiyorum-  Kendi Grup Önderlerinin İsimleri Görülmediği İçin Reddedilmiştir. Özellikle Anneler Gününde Kadın Meslektaşlarımızı İçin Bir Anneler Günü Hediyesi Olacak Kreş Önerimiz Yine Kadın Meslektaşlarımız Tarafından Reddedilmiştir.

Genel Kurulda Grubum Adına Yapmış Olduğum Konuşmayı Süre Yetersizliği ve Mesleki Militanların Saldırısı Nedeniyle Ne Yazık Ki Tamamlayamadım. Burada Konuşmamın Tamamlayamadığım Kısmının, Mesleki Olarak Özellikle Yönetici Ve Kurul Huzur Haklarının Yüksekliği Konusunda Diğer Meslek Odalarının Durumu İle Karşılaştırmalı Kısmını Sizlere Sunuyorum;

İstanbul Tabip Odası 01.04.2018-31.03.2018 Dönemi Çalışma Raporu Gelir Tablosu;

Genel Yönetim Komisyon ve Kurul Giderleri 95.880,49

Yönetim Kurulu, Onur Kurulu, Temsilciler Kurulu 50.030,32 Tl

Oda Komisyon Giderleri 45.850,17 Tl

İstanbul Barosunun Bünyesinde 33 Adet Komisyon Kurul Ve Merkez Bulunmaktadır. Oldukça Detaylı, Bizim Meslek Odamız Tarafından Ne Yazık Ki Örnek Alınması Gereken Ve YMM Tastikli 01.10.2018—01.10.2018 Tahmini Bütçesine Göre Kurulların Tüm Tahmini Giderleri 885.000 Tl

İstanbul Barosunun İncelenen 01.10.2018—01.10.2018 Tahmini Bütçesinden Yönetim Kurulu Huzur Hakkına Rastlanmamıştır.

Tmmob İnşaat Mühendileri Odası İstanbul Şubesi 2017 Yılı Yönetim Kurulu Oturum Ücretleri 235,06 Tl

Tmmob Elektrik Mühendileri Odası İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu ve Diğer Kurullar Oturum Ücreti Almıyor.

Tmmob Bağlı Diğer Birimlerde De Ağırlıklı Olarak Yönetim Kurulu Ve Diğer Kurullar Oturum Ücreti Almıyor.

Sevgili Meslektaşlarımıza Yukarıda Sadece 3 Kurumun Gerekli Bilgilerini Verdim. Meslektaşlarım Tüm Mesleki Odaların Genel Merkezlerini Ve Şubelerini İnceleyerek Benzer Bilgilere Ulaşabilir. Lütfen Odamızın Yöneticilerine Ödediği Huzur Haklarını Yukarıda Belirttiğim Tablolar İle Karşılaştırınız.

Gelin Mesleğimizi Bu Ayıptan Kurtaralım. Kamuoyunda Ne Yazık ki Bizden Çok Daha Etkin Ve Üzülerek Belirtiyorum ki Saygın Odalarda ki Durum Bu. Bu Konuda Vereceğimiz Önergeyi Desteklemenizi Bekliyorum.

Yine Bu Odaların Çoğunda Yardımlaşma Sandığı Mevcuttur. Yine Yardımlaşma Sandığı Konusunda Vereceğimiz Önerge De Sizlerin Desteğini Bekliyorum.

Kreş Önergemiz Bütün Sivil Kuruluşlarına Örnek Olacak Bir Önergedir. Gider Esası Dikkate Alınarak Çalışacak Kreşlerimiz Özellikle Çalışan Kadın Meslektaşlarımız İçin Oldukça Önemlidir. Projede Yaratılacak Katkı Belediyelerin Devreye Girmesi İle Daha da Arttırılabilinir.

Önümüzdeki Süreçte Genel Kurula Katılan-Katılmayan-Katılamayan Tüm Meslektaşlarımızda Genel Kurulda Meslek İçin Yaptıklarımızı Değerlendirmelerini, Oda Faaliyetlerini ve Yönetimin Çalışmalarını Takip Etmelerini, Çalışmalar Yeterli İse Takdir Etmelerini, Yetersiz İse De Bunları Açık Açık Hiç Bir Makamdan Ya Da Kimseden Korkmadan Özgürce Belirtmelerini İstiyorum.

Saygılarımla.

Dr. Erol Çelen

59- Divan Başkanı Ziya Disanlı, Meslekte Birlik Grubundan Halil Erdem Gültekin' e Söz Verdi. Halil Erdem Gültekin Nispi Temsille İlgili Görüşlerini Sundu.(SON)
01 Ocak 2019 – 30 Haziran 2019 Tarihleri Arasında Yurt İçi ve Yurt Dışı Gelir Vergisinden İstisna Harcırah Tutarları
Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurulunca (KGK) faizsiz finans muhasebe standartlarına ilişkin kurul kararları yayımlandı.
Türkiye'mizin doğum günü olan:19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'mızın 100'üncü yılı kutlu olsun!
Noyan Doğan’ın moderatörlüğündeki ; Oda Başkanı Vehbi Karabıyık 20 Mayıs Pazartesi Günü Habertürk Televizyonunda canlı yayında olacak.
Bugün Yönetim Kurulunun Yapmış Olduğu Toplantı Sonunda; İstanbul YMM Odası Yönetim, ...
Milyonlarca emeklinin yanı sıra aileleriyle beraber 200 bine yakın iş göremezlik geliri alan vatandaşa da bayram ikramiyesi verilecek.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi tarafından öğrencilerin kullandığı mavi kart öğrenci aylık abonman ücreti 85 liradan 40 liraya düşürülmüştü.
Son yazımda defter ve belgelerin vergi incelemesine yetkili elemanlara ibraz edilememesi halinde doğrudan KDV indirimi reddiyatı yapılması durumunda
Çalıştığı fabrikada, kendisiyle aynı işi yapan işçilerin daha çok maaş aldığını belirten işçi, işverenin 'eşitlik' ilkesine uymadığını öne sürüp noter kanalıyla istifa etti.
Genel kurulda verilen taahhütlerin yakın takipçisi olacağız.
Vergi, devletin ülkesi üzerindeki egemenlik hakkına dayanarak, kamu giderlerini karşılamak üzere, karşılıksız ve zorla aldığı ekonomik değerdir.
Son 3 yılda odamızın ne yaptığı hakkında bilgisi olan aramızda sadece oda yöneticileri var, bizler yokuz.
2018 Yılı Aktif Toplamı 3,449,600 TL veya Net Satışlar Toplamı 6,898,900 TL’nin aşan üretim ve hizmet işletmeleri,
“Siyaset tek kişilik bir oyun değildir.” Derler; uzun soluklu ve ekip işidir. Siyasete küskünlük, kırgınlık olmaz Mücadele ettiğin zemin ve şartlar gözden geçirilir ancak ....
Kıdem tazminatı, işçinin çeşitli sebeplerle işyerinden ayrılırken işveren tarafından İş Kanunu gereğince vermiş olduğu bir tazminat.