Gelir Vergisi Beyanname Düzenleme Seminerine Yoğun İlgi
09 Mart 2017 Perşembe
İstanbul Ticaret Odası ve İstanbul Mali Müşavirler ve Muhasebeciler Derneği ortaklığı ile düzenlenen Gelir Vergisi Beyanname Düzenleme semineri İstanbul Ticaret Odası Meclis Salonu’nda yapıldı.
Gelir Vergisi Beyanname Düzenleme Seminerine Yoğun İlgi
Gelir Vergisi Beyanname Düzenleme Seminerine Yoğun İlgi 

İstanbul Ticaret Odası ve İstanbul Mali Müşavirler ve Muhasebeciler Derneği ortaklığı ile düzenlenen Gelir Vergisi Beyanname Düzenleme semineri İstanbul Ticaret Odası Meclis Salonu’nda yapıldı.

İTO Aktif Oyuncu

Toplantının açılışında konuşan İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Hasan Erkesim, İstanbul’un ülke ekonomisindeki tüm vergi gelirlerinin yüzde 45’inden fazlasını verdiğine değindi. “İTO da bunun en aktif oyuncusu” diyen Erkesim, İTO’nun kanun bazındaki düzenlemelerde etkin rol aldığını ifade ederek, son dönemlerde yapılan vergi düzenlemelerinin de piyasaları canlandıracağını söyledi. 

Yeni yasaya ihtiyaç var

İstanbul Vergi Dairesi Başkanı Bekir Bayrakdar, İstanbul Ticaret Odası’nın önemli bir platform haline geldiğini söyledi. Mali müşavirlerin bir köprü görevi gördüğünü de ifade eden Bayrakdar, “Sizlerin yaşadığı sıkıntıları biliyoruz. Sektörün yeni bir yasaya ihtiyacı var” diye konuştu. Varlık Barışı’nda süre uzatımı yapıldığını bunun çok önemli olduğunu söyleyerek bunun 2018 öncesi faydalanılacak önemli bir imkân olduğunu belirterek, “Mükelleflere bu konu tekrar hatırlatılmalı” dedi.
 
İstanbul Mali Müşavirler ve Muhasebeciler Derneği (İSMMMD) Başkanı Salih Ünal da 3568 sayılı meslek yasasının artık demode olduğunu ve ihtiyaçları karşılamada yetersiz olduğunu belirtti. Bu konuda esas beklentilerinin yeni bir yasa olduğunu dile getirdi. Ünal, yaptığı konuşmada getirilen yasal düzenlemelerin meslektaş ile mükellefi karşı karşıya getirdiğini belirterek “yasal düzenlemeler getirilirken meslektaşımızın hak ve hukukun gözetilmesi gerekmektedir” dedi.

Mahkemede mükellefi vergi uzmanı temsil etsin
İTO Mali Müşavirlik Meslek Komitesi Başkanı Salih Çakır, sıkıntı yaşadıkları bazı konuların Oda’nın girişimleriyle çözüme kavuştuğunu hatırlattı. Çakır, şimdiye kadar vergi mevzuatında yaşanan gelişmeleri şöyle değerlendirdi: “Bunlardan biri Bağ-Kur’da yüz liralık prim indirimiydi. Mükellefin ödeyeceği sigorta primine yapılırken kendisi için ödeyeceği prim unutulmuştu. Bunu biz hatırlattık ve yasal düzenleme buna göre çıkarıldı. Bir diğeri de vergisini düzenli ödeyene indirim yapılmasıydı. Bizim girişimlerimizle bu da kanunlaştı. 2018 yılından itibaren vergisini düzenli ödeyen mükellefler artık vergilerini %5 eksik ödeyecekler. Bir diğer konumuz da vergi ve sosyal güvenlik konularında mahkemelerde mükellefleri, vergi uzmanlarının temsil etmesi. Bu da gündemimizde bunun da takipçisiyiz” diye konuştu.


2016’da vergide yapılan düzenlemeler

* Genç girişimcilere kazanç istisnası 
* Basit usule tabi mükelleflere kazanç indirimi uygulanması
* Kreş ve gündüz bakımevlerinde vergi istisnası 
* Isı yalıtımı ve enerji tasarrufu sağlamaya yönelik harcamalarda ticari kazançtan indirim
* Personel istihdamına yönelik teşvikler

Toplantının oturum başkanlığını ise İTO Mali Müşavirlik Meslek Komitesi Başkan Yardımcısı ve Meclis Üyesi Bayram Bilgin üstlendi. Toplantıda İVDB Mükellef Hizmetleri Gelir Vergileri Grup Müdürü Rıza Bilgiç, Müdür Yardımcısı Murat Sever ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Ethem Yüksel Kahveci gelir vergisinde özellik arz eden konuları ele aldılar ve sorulan soruları cevaplandırdılar. 

16- Divan Başkanı Kenan Mülayim, Ondördüncü Gündem Maddesi Olan Seçim Maddesine Geçerek Üyelerin Oylarını Kullanarak Yeni Yönetimi Seçmesi İçin Hazırlıklarını Tamamladılar. (SON)
85 numaralı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile bazı sözleşmelerin dövizle düzenlenmesi yasaklandı. Karar, perakendeden danışmanlığa, gayrimenkulden finansa pek çok sektör için değişiklikler getirecek.
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın, açıkladığı, 2019-2021 yıllarını kapsayan Yeni Ekonomi Programı'na (YEP) sigorta ve Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) de girdi.
Başkan Recep Tayyip Erdoğan, devlete karşı işlenen suçlarda affın söz konusu olabileceğini ancak kişilere karşı işlenen suçta bunun mümkün olmadığını dile getirmişti.
Günlük koşuşturma içinde pek çok kişi ve davranışla karşılaşıyoruz. Bir kısmı bizi etkiliyor, fark ediyoruz ve bu davranışın neden yapıldığını düşünüyoruz. Çoğunluğunu ise fark etmiyoruz.
Bilindiği gibi 13 Eylül tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 85 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı ile 32 sayılı Türk Parası Kıymetini Koruma (TPKK) Hakkında Karara bir düzenleme eklenerek;
SGK e-bildirge şifre alma işlemleri e-Sigorta Sözleşmesi e-devlet üzerinden onaylanarak otomatik olarak alınacak.
Yirmi birinci yüzyılda, sosyal hayatın hemen her kesişme noktasında dijitalleşmenin ayak izlerini görmek mümkün. Dijital teknoloji:
TGTV Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı Av. Hamza Akbulut yaptığı yazılı açıklamayla 20 Eylül günü Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan . . . .
7144 Sayılı Yasa Kapsamında Bilançolardaki Taşınmazların Yeniden Değerlenmesi ve Vergisel Avantajları, Örnek Uygulamalar ve
Tektaş İmar Affı Uzmanı ve İnşaat Yüksek Mühendisi Hakan Çatalkaya, vatandaşların başvuru işlemlerini kolay yapabilmesi için imar affını 12 adımda anlattı.
Enflasyon muhasebesi, iş dünyası tarafından uzun yıllardır hep bir beklenti olarak hiç gündemden düşmedi. Bugüne kadar getirilen sınırlı düzenlemeler ise, özellikle yüksek enflasyon dönemlerinde beklentileri karşılayamadı…
Şubat 2008’den bu yana ihracat bedellerini yurda getirip getirmeme konusundaki serbesti, 4 Eylül tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Hazine ve Maliye Bakanlığı’na ait bir tebliğ ile sona erdi.
Bilindiği üzere; Katma Değer Vergisi Genel Uygulama Tebliği'nin (IV/E-13.) bölümünde yer alan ve iade edilecek KDV tutarının gerçek olup olmadığının tespit edilmesi suretiyle,
Ekonomik gidişat ve mevcut konjonktürel yapı belirli kavramları ön plana çıkarmakta ve kullanılmasını yaygın hale getirmektedir. Ekonomin zora girmesi, ticaret hayatının daralması ile
İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şube Başkanı Mehmet Albayrak ve Şube Yönetim Kurulu üyeleri Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali’yle bir araya geldi.
Konya SMMMO Başkanı Seyit Faruk ÖZSELEK, 30.09.2017 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanan 483 Sıra No’lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’nin ilgili maddesine göre,
Kadın Muhasebeciler Derneği üyeleri olarak Balıkesir/Erdek /Ocaklar ‘da bir araya geldiler. Annem Apart Otelinde gerçekleştirmiş oldukları toplantıda bir araya gelmenin . . . .
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası haftalık repo gösterge faiz oranını yüzde 24'e yükseltti. Foreks'in ilgili anketinde analistler faizin 375 baz puan faiz atırılmasını öngörmüştü.