Gelir Vergisi Beyanname Düzenleme Seminerine Yoğun İlgi
09 Mart 2017 Perşembe
İstanbul Ticaret Odası ve İstanbul Mali Müşavirler ve Muhasebeciler Derneği ortaklığı ile düzenlenen Gelir Vergisi Beyanname Düzenleme semineri İstanbul Ticaret Odası Meclis Salonu’nda yapıldı.
Gelir Vergisi Beyanname Düzenleme Seminerine Yoğun İlgi
Gelir Vergisi Beyanname Düzenleme Seminerine Yoğun İlgi 

İstanbul Ticaret Odası ve İstanbul Mali Müşavirler ve Muhasebeciler Derneği ortaklığı ile düzenlenen Gelir Vergisi Beyanname Düzenleme semineri İstanbul Ticaret Odası Meclis Salonu’nda yapıldı.

İTO Aktif Oyuncu

Toplantının açılışında konuşan İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Hasan Erkesim, İstanbul’un ülke ekonomisindeki tüm vergi gelirlerinin yüzde 45’inden fazlasını verdiğine değindi. “İTO da bunun en aktif oyuncusu” diyen Erkesim, İTO’nun kanun bazındaki düzenlemelerde etkin rol aldığını ifade ederek, son dönemlerde yapılan vergi düzenlemelerinin de piyasaları canlandıracağını söyledi. 

Yeni yasaya ihtiyaç var

İstanbul Vergi Dairesi Başkanı Bekir Bayrakdar, İstanbul Ticaret Odası’nın önemli bir platform haline geldiğini söyledi. Mali müşavirlerin bir köprü görevi gördüğünü de ifade eden Bayrakdar, “Sizlerin yaşadığı sıkıntıları biliyoruz. Sektörün yeni bir yasaya ihtiyacı var” diye konuştu. Varlık Barışı’nda süre uzatımı yapıldığını bunun çok önemli olduğunu söyleyerek bunun 2018 öncesi faydalanılacak önemli bir imkân olduğunu belirterek, “Mükelleflere bu konu tekrar hatırlatılmalı” dedi.
 
İstanbul Mali Müşavirler ve Muhasebeciler Derneği (İSMMMD) Başkanı Salih Ünal da 3568 sayılı meslek yasasının artık demode olduğunu ve ihtiyaçları karşılamada yetersiz olduğunu belirtti. Bu konuda esas beklentilerinin yeni bir yasa olduğunu dile getirdi. Ünal, yaptığı konuşmada getirilen yasal düzenlemelerin meslektaş ile mükellefi karşı karşıya getirdiğini belirterek “yasal düzenlemeler getirilirken meslektaşımızın hak ve hukukun gözetilmesi gerekmektedir” dedi.

Mahkemede mükellefi vergi uzmanı temsil etsin
İTO Mali Müşavirlik Meslek Komitesi Başkanı Salih Çakır, sıkıntı yaşadıkları bazı konuların Oda’nın girişimleriyle çözüme kavuştuğunu hatırlattı. Çakır, şimdiye kadar vergi mevzuatında yaşanan gelişmeleri şöyle değerlendirdi: “Bunlardan biri Bağ-Kur’da yüz liralık prim indirimiydi. Mükellefin ödeyeceği sigorta primine yapılırken kendisi için ödeyeceği prim unutulmuştu. Bunu biz hatırlattık ve yasal düzenleme buna göre çıkarıldı. Bir diğeri de vergisini düzenli ödeyene indirim yapılmasıydı. Bizim girişimlerimizle bu da kanunlaştı. 2018 yılından itibaren vergisini düzenli ödeyen mükellefler artık vergilerini %5 eksik ödeyecekler. Bir diğer konumuz da vergi ve sosyal güvenlik konularında mahkemelerde mükellefleri, vergi uzmanlarının temsil etmesi. Bu da gündemimizde bunun da takipçisiyiz” diye konuştu.


2016’da vergide yapılan düzenlemeler

* Genç girişimcilere kazanç istisnası 
* Basit usule tabi mükelleflere kazanç indirimi uygulanması
* Kreş ve gündüz bakımevlerinde vergi istisnası 
* Isı yalıtımı ve enerji tasarrufu sağlamaya yönelik harcamalarda ticari kazançtan indirim
* Personel istihdamına yönelik teşvikler

Toplantının oturum başkanlığını ise İTO Mali Müşavirlik Meslek Komitesi Başkan Yardımcısı ve Meclis Üyesi Bayram Bilgin üstlendi. Toplantıda İVDB Mükellef Hizmetleri Gelir Vergileri Grup Müdürü Rıza Bilgiç, Müdür Yardımcısı Murat Sever ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Ethem Yüksel Kahveci gelir vergisinde özellik arz eden konuları ele aldılar ve sorulan soruları cevaplandırdılar. 

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki torba yasa teklifi görüşmelerinde yeni bir düzenlemeye gidildiğini söyleyen BSMMMO Başkanı Ahmet Hikmet Sönmez, “7143 Sayılı Kanun ile vergi ve . . . .
Mali müşavirlik için ilk adım olan SMMM Staja Başlama Sınavı’na yönelik düzenlenen hazırlık kursu, Öğr. Gör. Adem Yıldırım’ın verdiği ‘Finansal Muhasebe’ dersiyle başladı.
Türkiye'nin ilk mesleki haber ajansı ve mevzuat portalı 35. yıl dönümünü kutladı.
Teklif ile; 3096 sayılı Türkiye Elektrik Kurumu Dışındaki Kuruluşların Elektrik Ürteimi, İletimi, ...
Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliğinden: 5786 sayılı Yasa ile değişik 3568 sayılı Yasa ve 19 Ağustos...
Konya SMMM Odası Başkanı Seyit Faruk ÖZSELEK, 7143 Sayılı Yapılandırma Kanunu kapsamında yapılandırılan borçlarını ödeyemeyen mükellefler için çıkarılan kanuna dikkat çekti.
İstanbul’da Marmara Üniversitesi Göztepe Kampusu’nda 01-02 Aralık 2018 tarihlerinde yapılan ‘SMMM Yeterlilik Sınavı’ Bursa’dan 295 mali müşavir adayının katılımıyla gerçekleşti.
Geçen ay basında çıkan bir haber Antalya kamuoyunun ilgisini Narenciye Bahçesi alanına yöneltmiştir. Şehrin ortasında neredeyse tek kalmış, Antalya’nın simgesi narenciye ağaçları ile
Mesleğimizin, Meslek Mensuplarının Geleceği Kişisel Çıkarlara ve Makamlara Feda Edilmektedir."
Kentsel dönüşüm kapsamına giren binalardan daire ve dükkan alan vatandaşlar tapu harç ödemelerini geri alabilecek.
Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliğinden:
Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi . . . Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi . . .
"Burası 2019 Oda seçimlerinin başlangıç yeri olacaktır. Devrim burada başlıyor"
Yılın başından başlayıp artan bir hızla, ekonomideki olumsuz gelişmeleri ortadan kaldırmak için hükümet yoğun bir mesai harcamaktadır.
Dünya Helal Zirvesi 2018 ve 6. İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Helal Expo Fuarı, Yenikapı’daki...
Piyasalar tarafından merakla beklenen 2018 Kasım ayı enflasyon rakamları belli oldu.
Aylardır birbiri ardına rekor kıran enflasyon, milyonlarca memur ve emekli ile asgari ücretlilere yapılacak zamlar yaklaşınca eksiye geçti.