Gelir Vergisi Beyanname Düzenleme Seminerine Yoğun İlgi
09 Mart 2017 Perşembe
İstanbul Ticaret Odası ve İstanbul Mali Müşavirler ve Muhasebeciler Derneği ortaklığı ile düzenlenen Gelir Vergisi Beyanname Düzenleme semineri İstanbul Ticaret Odası Meclis Salonu’nda yapıldı.
Gelir Vergisi Beyanname Düzenleme Seminerine Yoğun İlgi
Gelir Vergisi Beyanname Düzenleme Seminerine Yoğun İlgi 

İstanbul Ticaret Odası ve İstanbul Mali Müşavirler ve Muhasebeciler Derneği ortaklığı ile düzenlenen Gelir Vergisi Beyanname Düzenleme semineri İstanbul Ticaret Odası Meclis Salonu’nda yapıldı.

İTO Aktif Oyuncu

Toplantının açılışında konuşan İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Hasan Erkesim, İstanbul’un ülke ekonomisindeki tüm vergi gelirlerinin yüzde 45’inden fazlasını verdiğine değindi. “İTO da bunun en aktif oyuncusu” diyen Erkesim, İTO’nun kanun bazındaki düzenlemelerde etkin rol aldığını ifade ederek, son dönemlerde yapılan vergi düzenlemelerinin de piyasaları canlandıracağını söyledi. 

Yeni yasaya ihtiyaç var

İstanbul Vergi Dairesi Başkanı Bekir Bayrakdar, İstanbul Ticaret Odası’nın önemli bir platform haline geldiğini söyledi. Mali müşavirlerin bir köprü görevi gördüğünü de ifade eden Bayrakdar, “Sizlerin yaşadığı sıkıntıları biliyoruz. Sektörün yeni bir yasaya ihtiyacı var” diye konuştu. Varlık Barışı’nda süre uzatımı yapıldığını bunun çok önemli olduğunu söyleyerek bunun 2018 öncesi faydalanılacak önemli bir imkân olduğunu belirterek, “Mükelleflere bu konu tekrar hatırlatılmalı” dedi.
 
İstanbul Mali Müşavirler ve Muhasebeciler Derneği (İSMMMD) Başkanı Salih Ünal da 3568 sayılı meslek yasasının artık demode olduğunu ve ihtiyaçları karşılamada yetersiz olduğunu belirtti. Bu konuda esas beklentilerinin yeni bir yasa olduğunu dile getirdi. Ünal, yaptığı konuşmada getirilen yasal düzenlemelerin meslektaş ile mükellefi karşı karşıya getirdiğini belirterek “yasal düzenlemeler getirilirken meslektaşımızın hak ve hukukun gözetilmesi gerekmektedir” dedi.

Mahkemede mükellefi vergi uzmanı temsil etsin
İTO Mali Müşavirlik Meslek Komitesi Başkanı Salih Çakır, sıkıntı yaşadıkları bazı konuların Oda’nın girişimleriyle çözüme kavuştuğunu hatırlattı. Çakır, şimdiye kadar vergi mevzuatında yaşanan gelişmeleri şöyle değerlendirdi: “Bunlardan biri Bağ-Kur’da yüz liralık prim indirimiydi. Mükellefin ödeyeceği sigorta primine yapılırken kendisi için ödeyeceği prim unutulmuştu. Bunu biz hatırlattık ve yasal düzenleme buna göre çıkarıldı. Bir diğeri de vergisini düzenli ödeyene indirim yapılmasıydı. Bizim girişimlerimizle bu da kanunlaştı. 2018 yılından itibaren vergisini düzenli ödeyen mükellefler artık vergilerini %5 eksik ödeyecekler. Bir diğer konumuz da vergi ve sosyal güvenlik konularında mahkemelerde mükellefleri, vergi uzmanlarının temsil etmesi. Bu da gündemimizde bunun da takipçisiyiz” diye konuştu.


2016’da vergide yapılan düzenlemeler

* Genç girişimcilere kazanç istisnası 
* Basit usule tabi mükelleflere kazanç indirimi uygulanması
* Kreş ve gündüz bakımevlerinde vergi istisnası 
* Isı yalıtımı ve enerji tasarrufu sağlamaya yönelik harcamalarda ticari kazançtan indirim
* Personel istihdamına yönelik teşvikler

Toplantının oturum başkanlığını ise İTO Mali Müşavirlik Meslek Komitesi Başkan Yardımcısı ve Meclis Üyesi Bayram Bilgin üstlendi. Toplantıda İVDB Mükellef Hizmetleri Gelir Vergileri Grup Müdürü Rıza Bilgiç, Müdür Yardımcısı Murat Sever ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Ethem Yüksel Kahveci gelir vergisinde özellik arz eden konuları ele aldılar ve sorulan soruları cevaplandırdılar. 

16- Oturum Başkanı İYMMO Yönetim Kurulu Başkanı Vehbi Karabıyık ve Sayıştay Başkanı Seyit Ahmet Baş Sayıştay Hakkında Açıklamalarına Devam Ederken, Zama,Zaman Meslek Mensuplarından Gelen Sorulara Yanıt Verilerek, Toplantıya Son Verildi.
Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliğinden:
” Başta Atamız Mustafa Kemal Atatürk Olmak Üzere Canını vatana siper etmiş, cesaretiyle destan yazmış tüm şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyoruz…
30 Ağustos 2015 yılında mesleğine, ve meslektaşına inanmış bir avuç insanın BAĞIMSIZLIK BENİM KARAKTERİMDİR sözünden hareketle çıkmış olduğu yolculuğun
İhracat Bedellerinin 180 Gün İçerisinde Türkiye’ye Getirilmesi ve Yüzde 80’inin Bankaya Bozdurulması..
Dönüşüm veya Yok Olmak…Dijital teknolojiler ile tetiklenen 4. Sanayi devriminin inşa edildiği bugünlerde, yapay zekâ, robot kullanımı,
Bağımsız Mali Müşavirler Grubu; WOW İstanbul Hotels&Convetion Centerde Dayanışma Yemeğinde Bir Araya Geldi.
Koro Başkanı; Cumali Fırat ve Koro Şefi; Alper Ayorak Eşliğinde Üyelerine ve Konuklarına Müzik Ziyafeti Çekti.
Yargıtay 12. Hukuk Dairesi, borçlu çiftçinin tarla-bahçede kullandığı traktörünün haczedilemeyeceğine hükmetti.
ASMO Başkanı Emrullah Tayfun Çavdar, ülkenin en önemli sorunun ekonomi olduğunu söyleyerek, “Hangi adayın ne senedi var bizi ilgilendirmiyor.
2019 yılının Mart ayına girmiş bulunmaktayız. Yılın Mart ayı beyan ayı demek oluyor. Bugünkü yazımızda kira geliri elde edenlerin nasıl vergilendirileceklerini ele alacağız.
Bilindiği gibiTürkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 15 Şubat 2018 tarihinde kabul edilen ve 10 Mart 2018 Tarihli ve 30356 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan
Yıllık beyannameye dahil edilen gelirlerden yapılacak indirimler nelerdir? Yıllık beyanname ile bildirilecek gelirlere ilişkin indirimler,
Varlık Fonu tarafından ihraç edilen sermaye piyasası araçlarının bazı sınırlamalardan muaf tutulmasına karar verildi.
Emekliler bu yıl 2 bin lira bayram ikramiyesi alırken, hanesine aylık bin 305 lira da evde bakım desteği girebilecek
Kızılay Kan Merkezi’nce yürütülen kan ve kök hücre bağışı kampanyasına mali müşavirler de destek verdi.