Gelir Vergisi Beyanname Düzenleme Seminerine Yoğun İlgi
09 Mart 2017 Perşembe
İstanbul Ticaret Odası ve İstanbul Mali Müşavirler ve Muhasebeciler Derneği ortaklığı ile düzenlenen Gelir Vergisi Beyanname Düzenleme semineri İstanbul Ticaret Odası Meclis Salonu’nda yapıldı.
Gelir Vergisi Beyanname Düzenleme Seminerine Yoğun İlgi
Gelir Vergisi Beyanname Düzenleme Seminerine Yoğun İlgi 

İstanbul Ticaret Odası ve İstanbul Mali Müşavirler ve Muhasebeciler Derneği ortaklığı ile düzenlenen Gelir Vergisi Beyanname Düzenleme semineri İstanbul Ticaret Odası Meclis Salonu’nda yapıldı.

İTO Aktif Oyuncu

Toplantının açılışında konuşan İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Hasan Erkesim, İstanbul’un ülke ekonomisindeki tüm vergi gelirlerinin yüzde 45’inden fazlasını verdiğine değindi. “İTO da bunun en aktif oyuncusu” diyen Erkesim, İTO’nun kanun bazındaki düzenlemelerde etkin rol aldığını ifade ederek, son dönemlerde yapılan vergi düzenlemelerinin de piyasaları canlandıracağını söyledi. 

Yeni yasaya ihtiyaç var

İstanbul Vergi Dairesi Başkanı Bekir Bayrakdar, İstanbul Ticaret Odası’nın önemli bir platform haline geldiğini söyledi. Mali müşavirlerin bir köprü görevi gördüğünü de ifade eden Bayrakdar, “Sizlerin yaşadığı sıkıntıları biliyoruz. Sektörün yeni bir yasaya ihtiyacı var” diye konuştu. Varlık Barışı’nda süre uzatımı yapıldığını bunun çok önemli olduğunu söyleyerek bunun 2018 öncesi faydalanılacak önemli bir imkân olduğunu belirterek, “Mükelleflere bu konu tekrar hatırlatılmalı” dedi.
 
İstanbul Mali Müşavirler ve Muhasebeciler Derneği (İSMMMD) Başkanı Salih Ünal da 3568 sayılı meslek yasasının artık demode olduğunu ve ihtiyaçları karşılamada yetersiz olduğunu belirtti. Bu konuda esas beklentilerinin yeni bir yasa olduğunu dile getirdi. Ünal, yaptığı konuşmada getirilen yasal düzenlemelerin meslektaş ile mükellefi karşı karşıya getirdiğini belirterek “yasal düzenlemeler getirilirken meslektaşımızın hak ve hukukun gözetilmesi gerekmektedir” dedi.

Mahkemede mükellefi vergi uzmanı temsil etsin
İTO Mali Müşavirlik Meslek Komitesi Başkanı Salih Çakır, sıkıntı yaşadıkları bazı konuların Oda’nın girişimleriyle çözüme kavuştuğunu hatırlattı. Çakır, şimdiye kadar vergi mevzuatında yaşanan gelişmeleri şöyle değerlendirdi: “Bunlardan biri Bağ-Kur’da yüz liralık prim indirimiydi. Mükellefin ödeyeceği sigorta primine yapılırken kendisi için ödeyeceği prim unutulmuştu. Bunu biz hatırlattık ve yasal düzenleme buna göre çıkarıldı. Bir diğeri de vergisini düzenli ödeyene indirim yapılmasıydı. Bizim girişimlerimizle bu da kanunlaştı. 2018 yılından itibaren vergisini düzenli ödeyen mükellefler artık vergilerini %5 eksik ödeyecekler. Bir diğer konumuz da vergi ve sosyal güvenlik konularında mahkemelerde mükellefleri, vergi uzmanlarının temsil etmesi. Bu da gündemimizde bunun da takipçisiyiz” diye konuştu.


2016’da vergide yapılan düzenlemeler

* Genç girişimcilere kazanç istisnası 
* Basit usule tabi mükelleflere kazanç indirimi uygulanması
* Kreş ve gündüz bakımevlerinde vergi istisnası 
* Isı yalıtımı ve enerji tasarrufu sağlamaya yönelik harcamalarda ticari kazançtan indirim
* Personel istihdamına yönelik teşvikler

Toplantının oturum başkanlığını ise İTO Mali Müşavirlik Meslek Komitesi Başkan Yardımcısı ve Meclis Üyesi Bayram Bilgin üstlendi. Toplantıda İVDB Mükellef Hizmetleri Gelir Vergileri Grup Müdürü Rıza Bilgiç, Müdür Yardımcısı Murat Sever ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Ethem Yüksel Kahveci gelir vergisinde özellik arz eden konuları ele aldılar ve sorulan soruları cevaplandırdılar. 

6- Fatih SGK Müdürü Coşkun Bilgin ,"7143 Sayılı Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması Kapsamında SGK İşlemleri İle Teşviklerine İlişkin" Sunumlarını Tamamlayarak Semineri Sonlandırdılar.
Tüketicilerin güncel yaşamlarında sıklıkla karşılaştıkları fatura ve borç ödeme konularında 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’da yapılan değişikliklerin ödemelerinde gecikmeleri
AK Partili Grup Başkanvekili Bülent Turan, milyonların beklediği bedelli askerlik haberini az önce açıkladı. AK Partili Turan, 'Yaş 25, ücret 15 bin TL ve 25 gün de askerlik olacak.' dedi
Türkiye Varlık Fonu ve Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu, Cumhurbaşkanlığı himayesine verilirken, ekonomi ile ilgili diğer pek çok kuruluş Hazine ve Maliye Bakanlığı ile ilgilendirildi.
Milyonlarca emekli hem maaş hem de ek ödemelerini zamlı olarak almaya başlıyor. Temmuz zamları bugünden itibaren hesaplara yatırılıyor.
Kurumların yurt dışı iştiraklerinden elde ettikleri kazançlar öteden beri Kurumlar Vergisi Yasa'mızda yer alan hüküm çerçevesinde vergiden istisna edilmekteydi.
Başta TÜRMOB olmak üzere, çeyrek yüzyılı aşkın süredir oda yönetimlerinde de bulunan yönetim anlayışı; eleştiriye kapalı, demokratik işleyişten uzak, etkisiz,
Konya SMMMO Başkanı Seyit Faruk Özselek, 15 Temmuz Demokrasi ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında,
Tur kapsamında , önce Eskişehir SMMM Odası Başkanı Sayın Neşet ERSOY ve Yönetim Kurulu ziyaret edildi.
İş-Kur’ a kayıtlı issizler arasından olmak üzere 1/1/2018 ila 31/12/2018 tarihleri arasında , işe alındığı yıldan önceki takvim yılında işyerinde kayıtlı sigortalı sayısının ortalamasına ilave olarak işe alınan,
Gayrimenkul Hukuku Enstitüsü Başkanı Avukat Ali Yüksel, İmar Barışı düzenlemesine başvurularda binanın oturumu, kat sayısı ve katların metrekaresinin hatalı ölçüldüğünü belirterek,
Konya Ticaret Odası Karatay Üniversitesi ile Konya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası arasında imzalanan “Sektör Danışmanlığı” protokolü hayata geçirildi.
Antalya İşitme Engelliler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Metin ÇAKAR, Dernek Sekreteri Gül DURAN ve eğitmen Güzin ALTINAY odamızı ziyaret etti.
Gerek Vergi Usul Hukukunda ve gerekse, 6183 sayılı AATUHK’nun uygulamasında mücbir sebepler sürelerin kullanımında önemli bir yer tutmaktadır.
Son yıllarda futbol kulüplerinin bilançolarında görülen dengesizlikler ve finansal risklerin artması sonucu UEFA,
Önceki yazımızda Kurumlar Vergisi Kanunu'nun (KVK) 7. maddesinde düzenlenen “kontrol edilen kurum kazancı” müessesesini irdelemeye başlamıştık.
Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi'nin ilk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, düzenlediği basın toplantısında
Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi (Kararname Numarası: 1), Genel Kadro ve Usulü Hakkında Cumhurbaşkanlığı ...
Vergi mevzuatının sık değiştiğini bilmeyen yok. Mesleği bu alanda olanlar bile değişikliklere yetişmekte zorlanıyorlar. Dikkatinizi çekti mi bilmiyorum,