GİB’in Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi
25 Şubat 2020 Salı
01.01.2020 tarihinden itibaren, Muhtasar ve Hizmet Prim Beyannamesi uygulamasına başlanılmış olup, Ocak 2020 dönemine ait olup
GİB’in Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi
GİB’in Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi

Berker Bostancı - (Hürses)

GİB’in Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesine İlişkin Sıkça Sorulan Soru ve Cevaplar

01.01.2020 tarihinden itibaren, Muhtasar ve Hizmet Prim Beyannamesi uygulamasına başlanılmış olup, Ocak 2020 dönemine ait olup 26 Şubat 2020 tarihine kadar verilecek olan Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi yapılacak beyanlar Türkiye geneline şamil kılınmıştır.

13.01.2020 tarihli Vergi Usul Kanunu Sirküleri/122 ile ücretin gizliliğini korumak üzere 1003 kodlu Muhtasar ve Prim Hizmet beyannamesini, 1003A ve 1003B olarak düzenlendiği duyurulmuş idi. Duyuruda mevcut beyanname şifresinden ayrı olarak, kullanıcı kodu, parola ve şifre almak suretiyle, sadece ücret gelirlerinin beyanına ilişkin 1003B kodlu Muhtasar ve Prim Hizmet beyannamesinin verilebileceğine ilişkin açıklama yapılmıştı. Ücret ödemelerine ilişkin beyanın 1003B ile yapan mükellefler, ücret ödemeleri dışındaki kira ödemesi, serbest meslek ödemesi kesintisi, kar payı kesintileri vb. kesintileri 1003A kodlu Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi ile beyan etmeye devam edeceklerdir.

Beyannamelerini kendileri gönderebilecek mükelleflerin ücrete ilişkin 1003B kodlu beyannameyi verebilmeleri için “0003 Gelir Stopajı” mükellefiyetinin yanı sıra “0095 Ücretlere İlişkin Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi” mükellefiyetinin de tesis edilmesi gerekmektedir.

e-Beyanname sistemine beyanname göndermek isteyenler, her hangi bir beyanname formatına uygun olarak hazırlanan xml dosyalarının, herhangi bir sıkıştırma programında sıkıştırılarak gönderilmesi yeterlidir. Mükellefler kullandıkları herhangi bir muhasebe programı aracılığıyla beyanname düzenleyebilecekleri gibi, Başkanlıkça sunulan hizmetlerden de yararlanılması mümkün olduğu belirtilmektedir. Başkanlık mükelleflerin kolayca beyanname düzenlemeleri için 2 platform oluşturduğu belirtilmektedir.

Anılan beyannamenin kullanılmasına ilişkin olarak Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) ile Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ortak olarak kullanım kılavuzları ile soru ve cevapların yer aldığı broşür hazırlanmış olup,

https://ebeyanname.gib.gov.tr/index.html

adresinden ulaşabilirsiniz.

Veya aynı sitede yer alan; Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi ile ilgili; soru ve cevaplara, kılavuzlara (mükellefiyet tesisi, mükellefiyet değişikliği ile 1003A ve 1003B düzenleme kılavuzlarına direkt aşağıda linklerden ulaşabilirsiniz.

Soru cevaplar : https://ebeyanname.gib.gov.tr/muphb5.pdf

1003A Beyanname Düzenleme Kılavuzu : https://ebeyanname.gib.gov.tr/muphb1.pdf

1003A Beyanname Mükellefiyet Tesis : https://ebeyanname.gib.gov.tr/muphb3.pdf

Muhtasar Mükellefiyet Değişikliği Bildirimi: https://ebeyanname.gib.gov.tr/muphb4.pdf

1003B Beyanname Düzenleme Kılavuzu : https://ebeyanname.gib.gov.tr/muphb2.pdf
TÜRMOB - Video Seminer - Corona Virüs Nedeni İle Çalışma Hayatında Uygulanabilecek Düzenlemeler.
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 1 Nisan'da hayata geçecek olan konaklama vergisinin sektördeki sıkıntılardan dolayı yılbaşına ertelendiğini açıkladı.
Rusya'nın daha önce duyurduğu koronavirüs aşısının bazı hayvanlarda testlerinin tamamlandığı belirtilerek . . .
Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi Genel Tebliği (Sıra No: 1)’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (Sıra No: 8)
Korona virüs [Covid- 19] salgını nedeniyle ardı ardına yeni kararlar uygulamaya konurken Ticaret Bakanlığı tarafından şirketlerin kâr payı
İçişleri Bakanlığının yeni tip koronavirüs tedbirleri kapsamında yayımladığı genelge kapsamında büyükşehirler ve
Çin Halk Cumhuriyeti’nde ortaya çıkıp ülkemiz ile birlikte tüm dünyayı etkisi altına alan koranavirüs salgını,
Kısa Çalışma Ödeneği Hakkında Açıklamalar Sorular ve Cevaplar Konusunda Canlı Yayın Yapılacaktır.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile mücadelede yeni tedbirleri açıkladı.
Yaşamakta olduğumuz Covid-19 salgınına karşı alınan tedbirlerin önemli bir kısımını ekonomik tedbirler oluşturmaktadır.
Koronavirüs salgının etkisinin artması nedeniyle Ulaştırma Bakanlığı, aracının muayene süresi gelenlere 3 ay daha süre tanıdı.
1 Ocak 2019 - 31 Aralık 2019 hesap dönemine ilişkin Kurumlar Vergisi Beyannamesi 1-30 Nisan tarihleri arasında verilecektir.
SPK, izinsiz foreks işlemi yaptığı tespit edilen 21 internet sitesi hakkında erişimi engeli kararı aldı Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) internet üzerinden . . . .
Koronavirüs salgını dolayısıyla kişileri/ mükellefleri rahatlatıcı hukuki düzenlemeler bir birinin peşi sıra yayınlanıyor.
2016 yılında başlanılan ve 2017 yılında, 2018 yılı Ocak ila 2018 Eylül döneminde ve 2019 yılında uygulanmış olan asgari ücret desteğine . . .
GİB tarafından 19.10.2019 tarihinde yayınlanan tebliğ ile 2018 ve/veya 2019 brüt cirosu 5 Milyon TL ve üzeri ...
İktidar, salgın hastalık nedeniyle işyerleri kapanan ya da ciroları sıfıra inen işyerlerinde çalışan işçilerin mağduriyetini önlemek için
Bu duyuru, TFRS 9 Finansal Araçlar’da yer alan hükümlere yönelik herhangi bir değişiklik meydana getirmemekte olup,