Eylül 2018 ; Sevgili Meslektaşlarım, Değerli Muhasebe Ailesi,
10 Eylül 2018 Pazartesi
Eylül ayı ile beraber ülkemizde her yıl yeni bir süreç başlar, aslında yurdumuzda iki yılbaşı vardır.
Eylül 2018 ;  Sevgili Meslektaşlarım, Değerli Muhasebe Ailesi,
Eylül 2018

Metin yalçın - Balıkesir SMMO Başkanı

Sevgili Meslektaşlarım, Değerli Muhasebe Ailesi,

Eylül ayı ile beraber ülkemizde her yıl yeni bir süreç başlar, aslında yurdumuzda iki yılbaşı vardır.

Bir, takvimlerdeki yeni yıl 1 ocak, iki ülkede her şeyin tatilde olduğu yazın bitiş ayı Eylül ayı.

Okulların açılması dahil her şeyin yeni başlangıcı olan bir aydır Eylül. Hazirandan beri yavaşlatılmış, ertelenmiş, ihmal edilmiş her şeyin tamamlanacağı aydır.

Bir daha olmayacak dediğimiz yapılandırma ve matrah artırımı işlemleri tam bir yaz dönemini adeta silip süpürdü.

Bu yıl 24 Haziran a gelen cumhurbaşkanlığı seçimi yazın ortasına gelen iki bayram ,hepsi peş peşe adeta haziran ağustos dönemini emdi.

Seçimin hemen arkasından gelen ekonomik fırtına ve Allaha havale ettiğimiz döviz kuru krizi yanında son olarak Halk bankasında yürütülen skandal ekonomi örgütü olan bizlerin ekonomiye ve sisteme olan güvenlerini buharlaştırdı.

100 günde 400 proje açıklayan yeni hükümetin 6 saatte bir yeni proje üretmesini beklerken seçimden bu yana geçen 68 günde 68 ayrı dertle uğraştık.       

Böyle bir dönemde haliyle bizde Ağustos yazımızı yazamadık periyodik bültenimizi de mart eylül arası 6 aylık yapmaya karar verdik.

Bunlar bu telaşlı dönemi kurtarmak için bizim küçük çarelerimizdi. Tabii yine geldik eylül’ e dayandık.

Bizim gibi bir güneş ülkesinde yazın uçmuş akılların başa göç etmesidir Eylül.

Ve yine bizim gibi toplumsal belleği ağır sızılar taşıyan tüm ülkelerde olduğu üzere, unutulmuş sızıların yer yer yeniden hatırlanmasıdır.

Bu bağlamda 38.yılını dolduran ama hiç kapanmayan toplumsal yara 12 Eylül darbesini lanetle anıyorum.

1 Eylül 1939 da Nazilerin Polonya’yı işgaliyle başlayan faşizmin lanetinden de 80 yıldır  kurtulmaya çalışan dünya halklarının 1 Eylül Dünya barış gününü kutluyorum.

Tabii ki mesleğimizde aynı takvimsel döngüde kalmaktadır. Güneş ülkesinin güneş ili olan ilimizde de Haziran-Eylül arası dingin geçer.

Eylül ayının 14 ünde Akdeniz  Muhasebeciler Federasyonu (FCM) nun 14.Yıllık konferansına  katılacağız.

Eylül başlamışken durmak olmaz.

15 Eylül 2018 Tarihinde odamız tiyatrıo topluluğu Bandırma Kuş Cenneti Festivali Kapsamında Bandırma da sahne ye çıkacak.

27 Eylül 2018 tarihinde BES, E- Beyanname, Defter Beyan sistemi vb. uygulamalar ile diğer e uygulamalar için LUCA toplantısını yapacağız.

Son iki dönemdir odamız yönetim anlayışının önemli ayrıcalıklarından olan periyodik oda meclis toplantılarımızın yaz dönemi için olanını 25 Eylül 2018 de Balıkesir de yapacağız.

 2019 yılının ilk altı ayını planlayacağımız bu toplantıya ilişkin diğer ayrıntılar Eylül ayı içinde oda idaremizce paylaşılacaktır.

TESMER şubemiz gelecek dönemlere ait bilgi paylaşım toplantıları programını ay içinde duyuracaktır.

Bir nevi yeni faaliyet dönemi olan sonbahar döneminde üyelerimizi ve kendimizi daha çok geliştirmek hedefimizdir. “Durgun su çürür” önermesini dikkate alarak yürüttüğümüz çalışmalara atkı sunmanız ürettiklerimizi kolektifleştirerek etki ve kalitesini arttıracaktır.

Özellikle yeni mesleğe başlayan meslektaşlarımızı ve meslektaş adaylarımızı kendileri için daha önemli olduğunu düşündüğüm gelişim çalışmalarına daha çok yer almaya davet ediyorum.

Her zaman söylediğimiz gibi bizler söylediğimizin eylemi için mücadele ediyoruz.

Mesleki mücadeleye hiçbir katkı sunmayan, örgütün kurumsal toplantılarına katılmayan, bilgi paylaşımlarını basın bültenlerini okumayan meslek mensuplarının kendi gönüllerini eğlendirme mücadeleleri ile de vakit geçiremeyeceğiz.

Örgütün çalışmalarına katılıp demokratik kurullarımızda geleceğimizi ve geçmişimizi tartışmak geleceğimizi belirleyecektir.

Mesleğimizle ilgili her türden katkı, öneri ve görüş çok değerlidir. Hatta eleştiriler en önemlileridir.

Seçim bildirgemizde yazdığımız gibi herhangi bir konuda eleştirisi olan ve ben olsaydım şöyle çözerdim diyen arkadaşlarımıza bu dediklerini gerçekleştirme için komisyon kurma ve bütçe kullanma dahil her hakkı vereceğimiz bilinmelidir.

Tüm arkadaşlarımızı mücadeleye davet ediyoruz.

En güzel günleri birlikte inşa etmek dileğiyle esen kalın.

5- Oturum Başkanı İstanbul Okan üniversitesi Meslek Yüksek okulu Hukuk Bölümü Adalet Programı Öğr. Gör. Sinan Derman,"Kıdem Tazminatı Fonu" ve "Kıdem Tazminatı ve Özellik Arz Eden Durumlar " Konusunda Konuklardan Gelen Sorulara Yanıt Verildi.
Tarım Sigortaları Havuzu’na devlet tarafından taahhüt edilecek hasar fazlası olanları belli oldu.
Her 100 çalışandan 85’i kıdem tazminatını alamıyor. Mahkemelerde işçi ile işveren arasındaki uyuşmazlıkların yüzde 70’i kıdemden kaynaklanıyor.
Artan fiyat hareketlerinin önüne geçmek amacıyla Mart ayında yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile patates ve soğan için gümrük vergileri sıfırlanmıştı.
Zirve de açılış konuşması yapan ATSO Başkanı Sn: DAVUT ÇETİN; “Zor günler geçiyor, valimiz bize moral, bakanlıklar destek veriyor...
14/5/2018 tarihli ve 2018/11818 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı eki Karar’ın ekindeki listede yer alan. . .
Kademeli indirim modeli kapsamında öncelikle geçici olarak yüzde 22'ye çıkarılan oranın 20'ye düşürülmesi bekleniyor.
Düzenlenen Etkinlik 13 Nisan 2019 Cumartesi günü 16;00 -19;00 saatleri arasında yapıldı.
Özellikle yakın akrabalar arasında karşılıksız para hareketi ya da mal hareketi yapılabiliyor. Örneğin, abi kardeşine, koca karısına daire alabiliyor.
Ekonomi reform paketinin en önemli ayağı yeni vergi sistemi hayata geçirilecek. Buna göre az kazanandan az vergi alınacak, asgari ücretlinin vergi yükü azalacak.
Sermaye Şirketleri (anonim, limited, sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketler), Sermaye Piyasası Kurulu’nun düzenleme ve denetimine tabi fonlar,
1990’lı yıllarda Hollywood’un gişe rekortmeni bilim kurgu filmlerinde 21. yüzyıl dünyayı ele geçirmek isteyen robotların, uçan arabaların,
Şirket tasfiyeleri daha da kolaylaşacak.Enerji ve inşaat için finansal fonlar kurulacak. Emeklilik sistemi değişecek. . . . . .
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak İstanbul'da düzenlediği toplantıyla Reform Paketi'ni açıkladı.
BMMG, MMMBD Fatih Şubesi İle Müşterek Düzenlediği; Kahvaltılı Etkinlikte; Fatih Ottamans Life Hotel Deluxe’ de 300 Civarında Meslek Mensupları İle Adeta "Fatih Çıkarması " Yaptı.
İstanbul Yüksek Ticaret ve Marmara Üniversitesi İ.İ.Bilimler Fakültesi Derneği Genel Merkezi tarafından düzenlenen 2019 yılı Eşgüdüm Toplantısı
Sabah : 00:09 da başlayan seçim yarışı Gece Yarısından sonra Saat 00:20. de Bitti