Eylül 2018 ; Sevgili Meslektaşlarım, Değerli Muhasebe Ailesi,
10 Eylül 2018 Pazartesi
Eylül ayı ile beraber ülkemizde her yıl yeni bir süreç başlar, aslında yurdumuzda iki yılbaşı vardır.
Eylül 2018 ;  Sevgili Meslektaşlarım, Değerli Muhasebe Ailesi,
Eylül 2018

Metin yalçın - Balıkesir SMMO Başkanı

Sevgili Meslektaşlarım, Değerli Muhasebe Ailesi,

Eylül ayı ile beraber ülkemizde her yıl yeni bir süreç başlar, aslında yurdumuzda iki yılbaşı vardır.

Bir, takvimlerdeki yeni yıl 1 ocak, iki ülkede her şeyin tatilde olduğu yazın bitiş ayı Eylül ayı.

Okulların açılması dahil her şeyin yeni başlangıcı olan bir aydır Eylül. Hazirandan beri yavaşlatılmış, ertelenmiş, ihmal edilmiş her şeyin tamamlanacağı aydır.

Bir daha olmayacak dediğimiz yapılandırma ve matrah artırımı işlemleri tam bir yaz dönemini adeta silip süpürdü.

Bu yıl 24 Haziran a gelen cumhurbaşkanlığı seçimi yazın ortasına gelen iki bayram ,hepsi peş peşe adeta haziran ağustos dönemini emdi.

Seçimin hemen arkasından gelen ekonomik fırtına ve Allaha havale ettiğimiz döviz kuru krizi yanında son olarak Halk bankasında yürütülen skandal ekonomi örgütü olan bizlerin ekonomiye ve sisteme olan güvenlerini buharlaştırdı.

100 günde 400 proje açıklayan yeni hükümetin 6 saatte bir yeni proje üretmesini beklerken seçimden bu yana geçen 68 günde 68 ayrı dertle uğraştık.       

Böyle bir dönemde haliyle bizde Ağustos yazımızı yazamadık periyodik bültenimizi de mart eylül arası 6 aylık yapmaya karar verdik.

Bunlar bu telaşlı dönemi kurtarmak için bizim küçük çarelerimizdi. Tabii yine geldik eylül’ e dayandık.

Bizim gibi bir güneş ülkesinde yazın uçmuş akılların başa göç etmesidir Eylül.

Ve yine bizim gibi toplumsal belleği ağır sızılar taşıyan tüm ülkelerde olduğu üzere, unutulmuş sızıların yer yer yeniden hatırlanmasıdır.

Bu bağlamda 38.yılını dolduran ama hiç kapanmayan toplumsal yara 12 Eylül darbesini lanetle anıyorum.

1 Eylül 1939 da Nazilerin Polonya’yı işgaliyle başlayan faşizmin lanetinden de 80 yıldır  kurtulmaya çalışan dünya halklarının 1 Eylül Dünya barış gününü kutluyorum.

Tabii ki mesleğimizde aynı takvimsel döngüde kalmaktadır. Güneş ülkesinin güneş ili olan ilimizde de Haziran-Eylül arası dingin geçer.

Eylül ayının 14 ünde Akdeniz  Muhasebeciler Federasyonu (FCM) nun 14.Yıllık konferansına  katılacağız.

Eylül başlamışken durmak olmaz.

15 Eylül 2018 Tarihinde odamız tiyatrıo topluluğu Bandırma Kuş Cenneti Festivali Kapsamında Bandırma da sahne ye çıkacak.

27 Eylül 2018 tarihinde BES, E- Beyanname, Defter Beyan sistemi vb. uygulamalar ile diğer e uygulamalar için LUCA toplantısını yapacağız.

Son iki dönemdir odamız yönetim anlayışının önemli ayrıcalıklarından olan periyodik oda meclis toplantılarımızın yaz dönemi için olanını 25 Eylül 2018 de Balıkesir de yapacağız.

 2019 yılının ilk altı ayını planlayacağımız bu toplantıya ilişkin diğer ayrıntılar Eylül ayı içinde oda idaremizce paylaşılacaktır.

TESMER şubemiz gelecek dönemlere ait bilgi paylaşım toplantıları programını ay içinde duyuracaktır.

Bir nevi yeni faaliyet dönemi olan sonbahar döneminde üyelerimizi ve kendimizi daha çok geliştirmek hedefimizdir. “Durgun su çürür” önermesini dikkate alarak yürüttüğümüz çalışmalara atkı sunmanız ürettiklerimizi kolektifleştirerek etki ve kalitesini arttıracaktır.

Özellikle yeni mesleğe başlayan meslektaşlarımızı ve meslektaş adaylarımızı kendileri için daha önemli olduğunu düşündüğüm gelişim çalışmalarına daha çok yer almaya davet ediyorum.

Her zaman söylediğimiz gibi bizler söylediğimizin eylemi için mücadele ediyoruz.

Mesleki mücadeleye hiçbir katkı sunmayan, örgütün kurumsal toplantılarına katılmayan, bilgi paylaşımlarını basın bültenlerini okumayan meslek mensuplarının kendi gönüllerini eğlendirme mücadeleleri ile de vakit geçiremeyeceğiz.

Örgütün çalışmalarına katılıp demokratik kurullarımızda geleceğimizi ve geçmişimizi tartışmak geleceğimizi belirleyecektir.

Mesleğimizle ilgili her türden katkı, öneri ve görüş çok değerlidir. Hatta eleştiriler en önemlileridir.

Seçim bildirgemizde yazdığımız gibi herhangi bir konuda eleştirisi olan ve ben olsaydım şöyle çözerdim diyen arkadaşlarımıza bu dediklerini gerçekleştirme için komisyon kurma ve bütçe kullanma dahil her hakkı vereceğimiz bilinmelidir.

Tüm arkadaşlarımızı mücadeleye davet ediyoruz.

En güzel günleri birlikte inşa etmek dileğiyle esen kalın.

Yeni Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde Ekonomi ve Vergi Ekseninde Muhasebe ve Denetime Bakış
Uzun yıllar AK Parti İlçe Başkanı olarak görev yaptığı Gaziosmanpaşa’da belediye başkanlığına aday olan Pirdal, ‘hizmet için, cesaret ve erdemle yola çıktık.
“SGK Teşviği Yazılımı, E-Serbest Meslek Makbuzu, E-İrsaliye Ve Mali Müşavirlerin Kendi Mükelleflerinin E-Faturalarını Tek Portaldan Takip Edip Kendi Muhasebe Programlarına Aktarabilecekleri Yeni Sistemler” Konulu Seminer Düzenledi
İtirazın Konusu : 9/6/1932 tarihli ve 2004 sayılı İcra ve İflas Kanunu’nun 18/2/1965 tarihli ve 538 sayılı Kanun’un 114. maddesiyle değiştirilen 278. maddesinin üçüncü fıkrasının;
Gider ekle fonksiyonunun “stopaj kodu” bölümünde yer alan “014- Huzur Hakkı” ve “016-Yer altı maden işçileri” tür kodları ile kayıt yapılmaması gerektiğine
Bunlardan en önemlisi ise mevcut durumda sadece iş uyuşmazlıklarında geçerli olan Arabuluculuk kurumu bundan sonra ticari davalar içinde geçerli olacaktır.
Halka açık şirketlerin hisse alım satımından doğan kazançların vergilendirilmesi konusunu daha önce bu köşede ele almıştım.
Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından 03.08.2018 tarihinde açıklanan "100 Günlük İcraat Programı"nda Hazine ve
Bazı sektörleri desteklemek için yapılan vergi indirimleri diğer sektörlerde de heyecan yarattı ve beklentileri artırdı. Adil bir vergi sistemi herkesi memnun edebilir…
Herkesin dilinde... Konkordato! TDK'ya göre dilimize İtalyanca'daki concordato kelimesinden geçmiş.Papalık makamı ile hükümetler arasında yapılan anlaşmalara
Konkordato şirketleri olası bir iflastan kurtarmayı hedefleyen bir düzenleme olarak uygulanıyor. Reuters’a bilgi veren üç yetkili konkordato sistemi hakkında yeniden bir düzenleme yapılabileceğini belirttiler.
Emekli maaşlarında Ocak 2019 zammı ve memur maaşlarında Ocak 2019 zammı merak konusu. Enflasyon mucizevi şekilde düşmezse yılbaşında memur ve memur emeklileri
Son iki haftada, Sayıştay'ın 2017 yılına ilişkin olarak; büyükşehir, il ve ilçe belediyeleri ile ilgili denetim raporları gazetelerde çarşaf çarşaf yayınlanıyor.
Meslek Mensuplarını , Taraklı-Göynük ve Mudurnu Kültürel Etkinliğinde Bir Araya Getirerek Rehber Ayfer Kuralay Eşliğinde Doyumsuz Bir Etkinlik Gerçekleştirdiler.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Ebediyete İntikalinin 80'inci Yıl Dönümü Nedeniyle Düzenlenen Resmi Tören de BMM Grubu Derneği de Yerini Aldı.
08 Kasım 2018 tarihinde İstanbul SMMM Odası Eğitmeni Halim BURSALI ‘nın sunumu ile Antalya SMM odamızda gerçekleştirdik.