Emeğin Bayramı “Eğer sevgi üretmiyorsa yüreğiniz, başarılı bir üretici değilsiniz.
01 Mayıs 2019 Çarşamba
“İnsanları birbirine yaklaştıran ve arada görünmez bir bağ meydana getiren olumlu bir duygu” diye tanımlar psikologlar sevgiyi.
Emeğin Bayramı “Eğer sevgi üretmiyorsa yüreğiniz, başarılı bir üretici değilsiniz.
Görü-yorum

Emeğin Bayramı

SMMM Hıdır Daştan

“Eğer sevgi üretmiyorsa yüreğiniz, başarılı bir üretici değilsiniz.” der Karl Marx. Nedir sevgi, neden öncelik onda ve neden olmazsa olmaz? 

“İnsanları birbirine yaklaştıran ve arada görünmez bir bağ meydana getiren olumlu bir duygu” diye tanımlar psikologlar sevgiyi. Sevgi varsa güven var, güven varsa amaca giden yol kısalır ve o yol için harcanacak emek daha da kutsallaşır. O halde önce sevgi üretmeli ve sevgiyle sarmalı, kucaklamalı hayatı. Sevgiyle ekmeli çiftçi tohumu toprağa, sevgiyle çıkmalı öğretmenin ağzından A B C, sevgiyle vurmalı madenci kazmayı yerin yedi bin kat altında kömüre, sevgiyle salınmalı ağ denize, sevgiyle başlamalı her hece, her söz; sevgi olmalı yüreği açacak anahtar duygu ve eylem. Buluşurken de, ayrılırken de sevgiyle olmalı merhabalar, elvedalar, sevgiyle.

Her şey üretim ile başladı ve her şey emek istedi milyonlarca seneden bu yana; ateş emek istedi, su emek istedi, ok, yay, mızrak emek istedi, peşinden koşulan bizon emek istedi. 

Tembellik yapsaydı Newton ne “diferansiyel” ne “integral” bulunabilirdi. Edison vazgeçseydi üretmekten, binlerce kez yaptığı deneyin bin birincisi olmayacağı gibi kaybedeni olacaktı insanlık aydınlık geceleri. Sevgiyle çalıştı, emek verdi, pes etmedi ve üretti aydınlığı.

Johannes Gutenberg’in emeği ve bıkmaz tükenmez çalışması ile değil mi modern matbaanın icadı? Rönesans ve reform hareketlerinin başlama sebebidir Gutenberg ve matbaası. Eğitime direkt katkısı nedeniyle bilimde, teknolojide ve ilerlemede çok büyük rol oynamış, emeğin kutsallığının bir başka sembol ismi olmuştur Gutenberg. 

Gazi Mustafa Kemal "Siyasi, askeri zaferler ne kadar büyük olurlarsa olsunlar, ekonomik zaferlerle taçlandırılmazlarsa meydana gelen zaferler devamlı olamaz, az zamanda söner." derken, ekonominin önemine ve üretime vurgu yapmıştır. Her ne kadar günümüzde hak ettiği değeri bulmasa da emek kutsal, emekçi kıymetlidir. İnsanlık adına aşk ile sevgi ile fayda yaratan ne varsa onun için akıtılan alın teri kutsaldır. 

Ekonominin temeli insandır, ne zaman ki siyasi irade işçinin, emekçinin, üretenin haklarının korunmasını yasalar ile teminat altına alırsa, gerek tarımda, gerek sanayide ve hizmet sektörlerinde yine yeniden kendi kendine yeten ülkeler kategorisinde yer almamamız mümkün müdür? Sosyal, siyasal ve ekonomik olarak üretimden uzaklaşan, emeğe hak ettiği değeri vermeyen, işçisiyle, emeklisiyle, köylüsüyle küs düzenlerin ithalata dayalı yaşam sürmesi ve dışa bağımlı olması kaçınılmazdır. Dünya’nın kaderini değiştiren, imkânsıza diz çökmeyip destan yazan, Dünya’nın en büyük emekçisini, Mustafa Kemal Atatürk’ü yetiştiren milletimizin “emek ve dayanışma günü” kutlu olsun. (01.05.2019)
59- Divan Başkanı Ziya Disanlı, Meslekte Birlik Grubundan Halil Erdem Gültekin' e Söz Verdi. Halil Erdem Gültekin Nispi Temsille İlgili Görüşlerini Sundu.(SON)
01 Ocak 2019 – 30 Haziran 2019 Tarihleri Arasında Yurt İçi ve Yurt Dışı Gelir Vergisinden İstisna Harcırah Tutarları
Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurulunca (KGK) faizsiz finans muhasebe standartlarına ilişkin kurul kararları yayımlandı.
Türkiye'mizin doğum günü olan:19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'mızın 100'üncü yılı kutlu olsun!
Noyan Doğan’ın moderatörlüğündeki ; Oda Başkanı Vehbi Karabıyık 20 Mayıs Pazartesi Günü Habertürk Televizyonunda canlı yayında olacak.
Bugün Yönetim Kurulunun Yapmış Olduğu Toplantı Sonunda; İstanbul YMM Odası Yönetim, ...
Milyonlarca emeklinin yanı sıra aileleriyle beraber 200 bine yakın iş göremezlik geliri alan vatandaşa da bayram ikramiyesi verilecek.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi tarafından öğrencilerin kullandığı mavi kart öğrenci aylık abonman ücreti 85 liradan 40 liraya düşürülmüştü.
Son yazımda defter ve belgelerin vergi incelemesine yetkili elemanlara ibraz edilememesi halinde doğrudan KDV indirimi reddiyatı yapılması durumunda
Çalıştığı fabrikada, kendisiyle aynı işi yapan işçilerin daha çok maaş aldığını belirten işçi, işverenin 'eşitlik' ilkesine uymadığını öne sürüp noter kanalıyla istifa etti.
Genel kurulda verilen taahhütlerin yakın takipçisi olacağız.
Vergi, devletin ülkesi üzerindeki egemenlik hakkına dayanarak, kamu giderlerini karşılamak üzere, karşılıksız ve zorla aldığı ekonomik değerdir.
Son 3 yılda odamızın ne yaptığı hakkında bilgisi olan aramızda sadece oda yöneticileri var, bizler yokuz.
2018 Yılı Aktif Toplamı 3,449,600 TL veya Net Satışlar Toplamı 6,898,900 TL’nin aşan üretim ve hizmet işletmeleri,
“Siyaset tek kişilik bir oyun değildir.” Derler; uzun soluklu ve ekip işidir. Siyasete küskünlük, kırgınlık olmaz Mücadele ettiğin zemin ve şartlar gözden geçirilir ancak ....
Kıdem tazminatı, işçinin çeşitli sebeplerle işyerinden ayrılırken işveren tarafından İş Kanunu gereğince vermiş olduğu bir tazminat.