Dijital hizmet vergisi hak edenden alınmalıdır
13 Mayıs 2020 Çarşamba
Dijital hizmet vergimiz yürürlüğe girdi. Bu vergi küreselleşme sonrası dünya düzeninin ilk mali unsurlarından.
Dijital hizmet vergisi hak edenden alınmalıdır
GLOBAL İŞLER

Dijital hizmet vergisi hak edenden alınmalıdır

Ussal Şahbaz
Ussal@me.com

Dijital hizmet vergimiz yürürlüğe girdi. Bu vergi küreselleşme sonrası dünya düzeninin ilk mali unsurlarından. Kendi uydurduğumuz değil, global trende uygun bir vergi. Birçok Avrupa ülkesinin ardından biz de bu vergiyi alacağız. Bunların bazıları, mesela Fransa, ABD’nin yaptırım korkusundan geri adım atsa da, nasıl olsa bizim ABD pazarına önemli bir ihracatımız da yok.

Verginin amacına ulaşması için hedefinin iyi belirlenmesi lazım. Kanuna göre verginin uygulandığı üç kategoride şirket var: Birincisi, Facebook ve Google gibi Türkiye’den vatandaşın verisini alıp, bu sayede kurdukları hedefleme sistemi ile reklam satan şirketler. İkincisi, Netflix ve Spotify gibi internet üzerinden yayın yapan şirketler. Üçüncüsü ise e-ticaret şirketleri. Vergi sadece sahibi yabancı olan şirketlerden alınıyor.

Şeytan detaylarda gizlidir. Verginin hedefinin önemini anlatırken basit olsun diye sadece birinci ve üçüncü kategoriler arasındaki farka dikkat çekeceğim. Birinci kategorideki Facebook ve Google’ın internet üzerindeki konumunu anlamak için otobandan boğaz köprüsüne geldiğinizi düşünün. İnternetin bir yanında inovasyon yapan binlerce girişimci, diğer yanında bu inovatif ürünleri kullanan milyonlarca kişi var. Aradaki darboğaz ise Facebook ve Google. Eğer yeni ürün geliştirdiyseniz ve kullanıcıya ulaşmak istiyorsanız bu şirketlere para vermek zorundasınız.

Facebook tekel konumu sayesinde globalde yüzde 38 kar marjı ile çalışıyor. Üstelik WhatsApp gibi hiç para kazanmadığı ama veri topladığı ürünlerin maliyeti düşürüldükten sonra. Türkiye’den ne kadar para kazandığını bilmiyoruz, ancak milyar dolarlarla ölçülen bu kazancın vergilendirilmesi gerektiği aşikar. Üstelik Facebook bu kadar para kazandığı ülkemize ne yatırım yapıyor ne de doğru düzgün istihdam sağlıyor. Mesela Facebook’un Türkiye’de çalışan sayısı 0. Yazıyla sıfır.

Gelelim e-ticaret şirketlerine. Bu şirketler kendi başlarına e-ticaret yapamayacak KOBİ’lerin, esnafın, restoranların internet üzerinden satış yapmasını sağlıyor. Korona döneminde vızır vızır evlere hayat taşıyan kuryelerin şahsında e-ticaret şirketlerinin ekonomiye nasıl can verdiğini görüyoruz. Türkiye’de Amazon hariç tüm e-ticaretçiler, kendi vatandaşımız tarafından kurulmuş, yönetim kararları burada verilen, doğrudan binlerce, değer zinciri içinde ise yüzbinlerce kişiye istihdam sağlayan şirketler. Sonradan yabancılar tarafından satın alınmış olmaları bu gerçeği değiştirmiyor. Üstelik bu şirketler Google ve Facebook’un aksine tekel olmadıkları için anormal miktarda kâr da etmiyor. En babasının kâr marjı yüzde 5’i geçmez.

İşte bu nedenle bir yandan Google ve Facebook’a, diğer yanda e-ticaret şirketlerine ciro üzerinden aynı oranda yüzde 7,5 vergi uygulamak Dijital Hizmet Vergisi’nin amacına ulaşmasını engelleyecektir. Adil de değildir. Nitekim kanun koyucu Cumhurbaşkanımıza vergi oranını kategorilere göre farklılaştırma yetkisi vermiş. Şimdi yapılması gereken Google ve Facebook’un vergisini yüzde 15’e doğru çıkartmaktır (bu vergi reklamverene yansıtılırsa Rekabet Kurumu soruşturma açmalıdır). E-ticaretçilerin vergi oranı ise düşürülmelidir. Böylece hem amaç hasıl olur, hem de vergi geliri azalmaz. (Dünya)
Sunum; İSMMMO Y.K.Üyesi Halim Bursalı, İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Yücel Akdemir' le" Mesleki Gündem "
Teklif ile, temel gıda ve temizlik maddeleri ile elektrik, doğalgaz, su ve internet hizmetlerinde KDV'nin %1 oranında uygulanması amaçlanmaktadır.
Pandemi krizi ile tanışmamızdan bugüne küresel ölçekte beş ay, ülkemizde ise üç ayı aşan bir süreyi geçirdik. . . .
Sokağa çıkma yasağı geçtiğimiz gece 24.00’ten itibaren başladı. Corona virüsü tedbirleri kapsamında 14 büyükşehir ve Zonguldak ilimizde
Koronavirüs vakalarının azalmasıyla birlikte Başkan Erdoğan’ın duyurduğu normalleşme sürecinde yeni kararlar alındı.
"Bu Planla Koruma Olmaz" Antalya Meslek Odaları Eşgüdüm Kurulu olarak; kentimizin doğal, kültürel ve tarihi değerlerinin korunmasında,
Ülkemizde vergileme, büyük ölçüde vergi mükelleflerinin ödemeleri gereken vergileri kendilerinin hesaplayıp beyan etmesi esasına dayanmaktadır.
Bilindiği üzere, mücbir sebep kapsamında olmayan mükelleflerinin Ocak -Şubat -Mart 2020 geçici vergi dönemi bazında e-defter berat dosyası . . .
T.C. Merkez Bankası Döviz Kurları (2020 -2019 -2018 - 2017 - 2016 - 2015 - 2014 ve Diğer Yılları İçerir)
7194 sayılı Kanun ile Gelir Vergisi Kanunu’nun “Vergiye uyumlu mükelleflere vergi indirimi” başlıklı Mükerrer 121’inci maddesinde yapılan . . .
Teklif ile; COVID-19 salgını nedeni ile belediyelerin hizmetlerini aksatmadan yürütebilmesi için belediyelerin borçlanma limitinin, İller Bankası sermayesinin artırılması ve . . .
7Aralık 2019 tarihli 30971 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan 7194 sayılı Kanun ile Dijital Hizmet Vergisi, Konaklama Vergisi, Değerli Konut Vergisi derken
Bu Karantinalı Günlerde de Hizmetimiz 24 Saat Devam Ediyor. Corona Virüs - Covit- 19 Nedeniyle . . . .
Bu güne kadar 60 milyon lira ödenen mesleki yeterlilik belgesi teşvikleri 2022 yılına kadar devam edecek.
23/5/2020 tarihli ve 2569 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile 24 Mayıs 2020 tarihinden itibaren Sermaye Piyasası Kurulunca . . .
E-SMM Uygulamasına İnteraktif Vergi Dairesi Uygulaması Üzerinden de Başvuru Yapılabilmesi Hakkında Duyuru
Yazımızın genel içeriğine geçmeden önce Vergi Cenneti nedir ve şu an dünyada kaç tane vergi cenneti kabul edilen ülkenin . . .
Döviz talebini, banka döviz tevdiat hesaplarına uygulanan stopaj oranlarını artırarak ya da kambiyo vergisi getirerek durdurmak mümkün değil.
7194 sayılı Kanun’un 25’inci maddesiyle Vergi Usul Kanunu’nun 370’inci “İzaha Davet” başlıklı maddesi değiştirilmiş,