Değişim Mali Müşavirler Grubu Yürütme Kurulu Başkanı Vedat Terzi; Hiç Bir Şeyi " " MIŞ GİBİ" Yapmayacağız Dedi.
09 Mayıs 2019 Perşembe
Değişim Mali Müşavirler Grubu Yürütme Kurulu Başkanı Vedat Terzi ve Yürütme Kurulu Üyeleri 11 Mayıs 2019 da . . . . .
Değişim Mali Müşavirler Grubu Yürütme Kurulu Başkanı Vedat Terzi; Hiç Bir Şeyi " " MIŞ GİBİ" Yapmayacağız Dedi.
Değişim Mali Müşavirler Grubu Yürütme Kurulu Başkanı Vedat Terzi; Hiç Bir Şeyi " " MIŞ GİBİ" Yapmayacağız Dedi.

Değişim Mali Müşavirler Grubu Yürütme Kurulu Başkanı Vedat Terzi ve Yürütme Kurulu Üyeleri 11 Mayıs 2019 da İstanbul SMMM Odası Seçimlerinde Bizde Varız Dediler.

Genel Yayın Yönetmenimiz Nusret Sümer, Yürütme Kurulu Başkanı Vedat Terzi, MMMBD Geçmiş Dönem Başkanlarından Mustafa Coşkun ve MMMBD Şişli Şube Başkanı Alim Kesik'le İstanbul SMMM Odası Seçimi Öncesi Mesleki Konuları Masaya Yatırdı.

Meslektaşımız Umudumuz, Mesleğimiz Geleceğimizdir!

11-12 Mayıs tarihlerinde Lütfü Kırdar Kongre ve Sergi Sarayında emeğimiz ve geleceğimiz için İstanbul SMMMO seçimlerine katılacağız. Bu Genel Kurulda ve Genel Kurul öncesinde mesleğimizin ve meslek örgütümüzün Finansal ve Sosyal alandaki tablolarına bakacağız.

Cumhuriyetin kurulmasından 66 yıl sonra 3568 sayılı yasa ile kimlik kazanan Meslek Örgütlerimizin Kamusal görevleri; mesleği ve meslektaşı hukuki ve sosyal alanda temsil etmek, ülkeye, mesleğe ve meslektaşa kamusal yarar sağlamaktır.

01.06.1989 Yılında 3568 s.k. ile yasal kimliğine kavuşan meslek yasamız üzerinden 30 yıl geçti. Yasa çıktığında İstanbul'da ilk olarak 6000 civarında olan meslektaş sayımız şu anda 42.552 sayısına ulaşmış bulunmakta. Bu meslektaşların İstanbul'da 15.705 kişisi Serbest çalışan meslek mensuplarından 26847 kişisi mesleği bağlı olarak icra eden meslek mensuplarından oluşmakta.

Meleğimizi icra eden meslek mensupları;

%12 si 31-35 yaş, %22 si 36-40 yaş, %20 sı 41-45 yaş, %15 46-51, %10 51-55 yaş aralığında olmakla birlikte meslektaşların %79 unun 31-55 yaş aralığında olduğu görülmektedir ki, buda faal çalışma yaşı içinde olduklarını göstermektedir.

1999 Yılında İstanbul'da 13884 olan meslektaş sayımız 2019 yılında 42552 meslek mensubuna ulaşmış bulunmaktadır. Meslektaş sayımız 20 yıl içinde 3 kat artmış bulunmaktadır. Buna karşılık İstanbul'da 2001 Aralık ayında 704.427 olan KDV mükellefi sayısı 2018 Aralık ayında 786.448 sayına ancak ulaşmıştır, (istatistik Bilgiler TÜRMOB ve GİB sistemleri ve belgelerinden derlenmiştir).

Böylesine plansız ve programsız olarak yapılan meslektaş artışı, üye sayısı çok olan İstanbul gibi odalarda Oda yöneticiliğini, meslekten daha çok para kazandıran bir rant sisteme dönüşmüştür.

Bu durumda Bürokratlaşan oda yöneticileri mesleğin ve meslektaşın sorunlarından uzaklaşmış ve meslektaşı temsil etme güçlerini kaybetmişlerdir. Bu rant paylaşımından istifade edemeyen bir kısım eski oda yöneticileri yeni ad ve unvanlarla grup kurmuştur.

Değerli Meslektaşlarımız bu günlerde büronuza, İşyerinize gelerek,gerek broşürlerle gerekse sosyal medya aracılığıyla yapacaklarını anlatıyorlar ancak sormak gerek 30 yılda ne yapıldı. Neden yapılamadı. Mesleğimiz ve meslektaşımız suni bir beyan erteleme politikası ile nasıl meşgul edildi. Beyanname sürelerini uzatmanın dışında meslektaşa ne yararları oldu?

Gerek Hazine ve Maliye Bakanlığı gerekse Sosyal Güvenlik Kurumlarının ücretsiz elemanı durumuna düşürülen meslektaşımız için ne yapıldı?

Sağlık nedeniyle mücbir gibi en önemli bir durum bile gündemde tutulamadı. .(Hastane heyet raporu ile bu sorun pek ala çözülebilir. Meslektaşımız ve vergi Mükellefi açısından anlatılmadı...)

Ücret tahsilatı da yasal bir çerçeveye kavuşturulamadı. En azından Kira ödemeleri gibi Bankacılık sistemi zorunlu hale getirilebilir.

'Dünyayı anlamak yetmez aslolan Değiştirmektir' sözünden hareketle, Sorunları yaratanlar sorunları çözemez düşüncesindeyiz.

 
Söyleşimizin Tamamını İzlemek İzlemek İçin aşağıdaki linki tıklayınız 

DEĞİŞİM MALİ MÜŞAVİRLER GRUBU SEÇİM BROŞÜRÜ İÇİN 
AŞAĞIDAKİ LİNKİ TIKLAYINIZ

DEĞİŞİM MALİ MÜŞAVİRLER GRUBU SEÇİM BROŞÜRÜ

Sunum; İSMMMO Y.K.Üyesi Halim Bursalı, İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Yücel Akdemir' le" Mesleki Gündem "
Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu hafta sonu 15 ilde uygulanacak olan sokağa çıkma sınırlaması uygulamasının iptal edildiğini açıkladı. Erdoğan kararını Twitter hesabından yaptı.
Sokağa çıkma kısıtlaması öncesinde cuma günü market, bakkal, manav, kasap ve kuru yemişçiler. .
Corona virüsü salgınıyla gelen ekstra zamların altında ezilen emekliye mini zam, memur ve memur emeklilerine de mini zam farkı göründü.
Son zamanlarda “liyakat” sözcüğünü çok kullanılır olduk. Personel alımlarında, tüm atamalarda, kamuda, özel sektörde hep bir liyakat sözü dolaşıp duruyor
Gelir Vergisi Kanunu’nun ticari kazançlarla ilgili 40’ncı ve serbest meslek erbabı ile ilgili 68’inci maddesinde 7194 sayılı Kanun’la yapılan değişikliklerle,
ABD Ticaret Temsilciliği, 2 Haziran 2020 tarihinde yaptığı duyuruda[1] dijital hizmet vergisi (DHV) uygulayan veya uygulayacak olan Avusturya,. . .
Bilindiği üzere; 518 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’nin 3. maddesindeki düzenleme ile;
Antalya Meslek Odaları Eşgüdüm Kurulu olarak; kentimizin doğal, kültürel ve tarihi değerlerinin korunmasında, . . .
Günümüz iş dünyasında işletmeler iş yerine bağlılığı artırmak amacıyla çalışanlarına pek çok sosyal yardımlar ve ilave olanaklar sağlayabiliyorlar.
Serbest döviz fonlarında gerçek kişiler için yüzde 10, tüzel kişiler için yüzde 0 (sıfır) olan vergi tevkifatı oranı yüzde 15’e çıkarıldı.
Teklif ile, Çiftçi Kayıt Sisteminin (ÇKS) yanı sıra Tarımsal Üretim Kayıt Sisteminin (TÜKAS) kayıtlarının da esas alınarak üreticilere tarım . . .
Rekabetin Korunması Kanunu'nda değişiklik öngören teklif, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonunda kabul edildi.
Teklif ile, sağlık personeline verilen fiili hizmet süresi zammının 60 günden 90 güne çıkarılması öngörülmektedir.
Bilindiği üzere, Büyük ve Orta Boy İşletmeler için Finansal Raporlama Standardı (BOBİ FRS) 29/07/2017 tarihinde yayımlanmış ve . . .
Kötü günleri geride bıraktığımız ve eski değil de yavaş yavaş yeni normale dönmeye başladığımız bu günlerde,
Başkanlığımızca 19 Ekim 2019 tarihinde yazılı, 04-14 Şubat 2020 tarihlerinde sözlü bölümü yapılan Gelir Uzmanlığı Yeterlik Sınavı’nın sonucu açıklandı.
Başkanlığımızca toplumda vergi bilincinin ve vergiye gönüllü uyumun artırılmasına yönelik olarak vatandaşlarımıza ve mükelleflerimize sunduğumuz . . . .
Epeydir günlük hukuk sorunların yazmaktan yeni yayınların tanıtımını yapamamış, mali hukuk alanındaki yeni ve önemli yayınları duyuramamıştım.