Değişim Mali Müşavirler Grubu Yürütme Kurulu Başkanı Vedat Terzi; Hiç Bir Şeyi " " MIŞ GİBİ" Yapmayacağız Dedi.
09 Mayıs 2019 Perşembe
Değişim Mali Müşavirler Grubu Yürütme Kurulu Başkanı Vedat Terzi ve Yürütme Kurulu Üyeleri 11 Mayıs 2019 da . . . . .
Değişim Mali Müşavirler Grubu Yürütme Kurulu Başkanı Vedat Terzi; Hiç Bir Şeyi " " MIŞ GİBİ" Yapmayacağız Dedi.
Değişim Mali Müşavirler Grubu Yürütme Kurulu Başkanı Vedat Terzi; Hiç Bir Şeyi " " MIŞ GİBİ" Yapmayacağız Dedi.

Değişim Mali Müşavirler Grubu Yürütme Kurulu Başkanı Vedat Terzi ve Yürütme Kurulu Üyeleri 11 Mayıs 2019 da İstanbul SMMM Odası Seçimlerinde Bizde Varız Dediler.

Genel Yayın Yönetmenimiz Nusret Sümer, Yürütme Kurulu Başkanı Vedat Terzi, MMMBD Geçmiş Dönem Başkanlarından Mustafa Coşkun ve MMMBD Şişli Şube Başkanı Alim Kesik'le İstanbul SMMM Odası Seçimi Öncesi Mesleki Konuları Masaya Yatırdı.

Meslektaşımız Umudumuz, Mesleğimiz Geleceğimizdir!

11-12 Mayıs tarihlerinde Lütfü Kırdar Kongre ve Sergi Sarayında emeğimiz ve geleceğimiz için İstanbul SMMMO seçimlerine katılacağız. Bu Genel Kurulda ve Genel Kurul öncesinde mesleğimizin ve meslek örgütümüzün Finansal ve Sosyal alandaki tablolarına bakacağız.

Cumhuriyetin kurulmasından 66 yıl sonra 3568 sayılı yasa ile kimlik kazanan Meslek Örgütlerimizin Kamusal görevleri; mesleği ve meslektaşı hukuki ve sosyal alanda temsil etmek, ülkeye, mesleğe ve meslektaşa kamusal yarar sağlamaktır.

01.06.1989 Yılında 3568 s.k. ile yasal kimliğine kavuşan meslek yasamız üzerinden 30 yıl geçti. Yasa çıktığında İstanbul'da ilk olarak 6000 civarında olan meslektaş sayımız şu anda 42.552 sayısına ulaşmış bulunmakta. Bu meslektaşların İstanbul'da 15.705 kişisi Serbest çalışan meslek mensuplarından 26847 kişisi mesleği bağlı olarak icra eden meslek mensuplarından oluşmakta.

Meleğimizi icra eden meslek mensupları;

%12 si 31-35 yaş, %22 si 36-40 yaş, %20 sı 41-45 yaş, %15 46-51, %10 51-55 yaş aralığında olmakla birlikte meslektaşların %79 unun 31-55 yaş aralığında olduğu görülmektedir ki, buda faal çalışma yaşı içinde olduklarını göstermektedir.

1999 Yılında İstanbul'da 13884 olan meslektaş sayımız 2019 yılında 42552 meslek mensubuna ulaşmış bulunmaktadır. Meslektaş sayımız 20 yıl içinde 3 kat artmış bulunmaktadır. Buna karşılık İstanbul'da 2001 Aralık ayında 704.427 olan KDV mükellefi sayısı 2018 Aralık ayında 786.448 sayına ancak ulaşmıştır, (istatistik Bilgiler TÜRMOB ve GİB sistemleri ve belgelerinden derlenmiştir).

Böylesine plansız ve programsız olarak yapılan meslektaş artışı, üye sayısı çok olan İstanbul gibi odalarda Oda yöneticiliğini, meslekten daha çok para kazandıran bir rant sisteme dönüşmüştür.

Bu durumda Bürokratlaşan oda yöneticileri mesleğin ve meslektaşın sorunlarından uzaklaşmış ve meslektaşı temsil etme güçlerini kaybetmişlerdir. Bu rant paylaşımından istifade edemeyen bir kısım eski oda yöneticileri yeni ad ve unvanlarla grup kurmuştur.

Değerli Meslektaşlarımız bu günlerde büronuza, İşyerinize gelerek,gerek broşürlerle gerekse sosyal medya aracılığıyla yapacaklarını anlatıyorlar ancak sormak gerek 30 yılda ne yapıldı. Neden yapılamadı. Mesleğimiz ve meslektaşımız suni bir beyan erteleme politikası ile nasıl meşgul edildi. Beyanname sürelerini uzatmanın dışında meslektaşa ne yararları oldu?

Gerek Hazine ve Maliye Bakanlığı gerekse Sosyal Güvenlik Kurumlarının ücretsiz elemanı durumuna düşürülen meslektaşımız için ne yapıldı?

Sağlık nedeniyle mücbir gibi en önemli bir durum bile gündemde tutulamadı. .(Hastane heyet raporu ile bu sorun pek ala çözülebilir. Meslektaşımız ve vergi Mükellefi açısından anlatılmadı...)

Ücret tahsilatı da yasal bir çerçeveye kavuşturulamadı. En azından Kira ödemeleri gibi Bankacılık sistemi zorunlu hale getirilebilir.

'Dünyayı anlamak yetmez aslolan Değiştirmektir' sözünden hareketle, Sorunları yaratanlar sorunları çözemez düşüncesindeyiz.

 
Söyleşimizin Tamamını İzlemek İzlemek İçin aşağıdaki linki tıklayınız 

DEĞİŞİM MALİ MÜŞAVİRLER GRUBU SEÇİM BROŞÜRÜ İÇİN 
AŞAĞIDAKİ LİNKİ TIKLAYINIZ

DEĞİŞİM MALİ MÜŞAVİRLER GRUBU SEÇİM BROŞÜRÜ

59- Divan Başkanı Ziya Disanlı, Meslekte Birlik Grubundan Halil Erdem Gültekin' e Söz Verdi. Halil Erdem Gültekin Nispi Temsille İlgili Görüşlerini Sundu.(SON)
01 Ocak 2019 – 30 Haziran 2019 Tarihleri Arasında Yurt İçi ve Yurt Dışı Gelir Vergisinden İstisna Harcırah Tutarları
Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurulunca (KGK) faizsiz finans muhasebe standartlarına ilişkin kurul kararları yayımlandı.
Türkiye'mizin doğum günü olan:19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'mızın 100'üncü yılı kutlu olsun!
Noyan Doğan’ın moderatörlüğündeki ; Oda Başkanı Vehbi Karabıyık 20 Mayıs Pazartesi Günü Habertürk Televizyonunda canlı yayında olacak.
Bugün Yönetim Kurulunun Yapmış Olduğu Toplantı Sonunda; İstanbul YMM Odası Yönetim, ...
Milyonlarca emeklinin yanı sıra aileleriyle beraber 200 bine yakın iş göremezlik geliri alan vatandaşa da bayram ikramiyesi verilecek.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi tarafından öğrencilerin kullandığı mavi kart öğrenci aylık abonman ücreti 85 liradan 40 liraya düşürülmüştü.
Son yazımda defter ve belgelerin vergi incelemesine yetkili elemanlara ibraz edilememesi halinde doğrudan KDV indirimi reddiyatı yapılması durumunda
Çalıştığı fabrikada, kendisiyle aynı işi yapan işçilerin daha çok maaş aldığını belirten işçi, işverenin 'eşitlik' ilkesine uymadığını öne sürüp noter kanalıyla istifa etti.
Genel kurulda verilen taahhütlerin yakın takipçisi olacağız.
Vergi, devletin ülkesi üzerindeki egemenlik hakkına dayanarak, kamu giderlerini karşılamak üzere, karşılıksız ve zorla aldığı ekonomik değerdir.
Son 3 yılda odamızın ne yaptığı hakkında bilgisi olan aramızda sadece oda yöneticileri var, bizler yokuz.
2018 Yılı Aktif Toplamı 3,449,600 TL veya Net Satışlar Toplamı 6,898,900 TL’nin aşan üretim ve hizmet işletmeleri,
“Siyaset tek kişilik bir oyun değildir.” Derler; uzun soluklu ve ekip işidir. Siyasete küskünlük, kırgınlık olmaz Mücadele ettiğin zemin ve şartlar gözden geçirilir ancak ....
Kıdem tazminatı, işçinin çeşitli sebeplerle işyerinden ayrılırken işveren tarafından İş Kanunu gereğince vermiş olduğu bir tazminat.