Değişim Mali Müşavirler Grubu Yürütme Kurulu Başkanı Vedat Terzi; Hiç Bir Şeyi " " MIŞ GİBİ" Yapmayacağız Dedi.
09 Mayıs 2019 Perşembe
Değişim Mali Müşavirler Grubu Yürütme Kurulu Başkanı Vedat Terzi ve Yürütme Kurulu Üyeleri 11 Mayıs 2019 da . . . . .
Değişim Mali Müşavirler Grubu Yürütme Kurulu Başkanı Vedat Terzi; Hiç Bir Şeyi " " MIŞ GİBİ" Yapmayacağız Dedi.
Değişim Mali Müşavirler Grubu Yürütme Kurulu Başkanı Vedat Terzi; Hiç Bir Şeyi " " MIŞ GİBİ" Yapmayacağız Dedi.

Değişim Mali Müşavirler Grubu Yürütme Kurulu Başkanı Vedat Terzi ve Yürütme Kurulu Üyeleri 11 Mayıs 2019 da İstanbul SMMM Odası Seçimlerinde Bizde Varız Dediler.

Genel Yayın Yönetmenimiz Nusret Sümer, Yürütme Kurulu Başkanı Vedat Terzi, MMMBD Geçmiş Dönem Başkanlarından Mustafa Coşkun ve MMMBD Şişli Şube Başkanı Alim Kesik'le İstanbul SMMM Odası Seçimi Öncesi Mesleki Konuları Masaya Yatırdı.

Meslektaşımız Umudumuz, Mesleğimiz Geleceğimizdir!

11-12 Mayıs tarihlerinde Lütfü Kırdar Kongre ve Sergi Sarayında emeğimiz ve geleceğimiz için İstanbul SMMMO seçimlerine katılacağız. Bu Genel Kurulda ve Genel Kurul öncesinde mesleğimizin ve meslek örgütümüzün Finansal ve Sosyal alandaki tablolarına bakacağız.

Cumhuriyetin kurulmasından 66 yıl sonra 3568 sayılı yasa ile kimlik kazanan Meslek Örgütlerimizin Kamusal görevleri; mesleği ve meslektaşı hukuki ve sosyal alanda temsil etmek, ülkeye, mesleğe ve meslektaşa kamusal yarar sağlamaktır.

01.06.1989 Yılında 3568 s.k. ile yasal kimliğine kavuşan meslek yasamız üzerinden 30 yıl geçti. Yasa çıktığında İstanbul'da ilk olarak 6000 civarında olan meslektaş sayımız şu anda 42.552 sayısına ulaşmış bulunmakta. Bu meslektaşların İstanbul'da 15.705 kişisi Serbest çalışan meslek mensuplarından 26847 kişisi mesleği bağlı olarak icra eden meslek mensuplarından oluşmakta.

Meleğimizi icra eden meslek mensupları;

%12 si 31-35 yaş, %22 si 36-40 yaş, %20 sı 41-45 yaş, %15 46-51, %10 51-55 yaş aralığında olmakla birlikte meslektaşların %79 unun 31-55 yaş aralığında olduğu görülmektedir ki, buda faal çalışma yaşı içinde olduklarını göstermektedir.

1999 Yılında İstanbul'da 13884 olan meslektaş sayımız 2019 yılında 42552 meslek mensubuna ulaşmış bulunmaktadır. Meslektaş sayımız 20 yıl içinde 3 kat artmış bulunmaktadır. Buna karşılık İstanbul'da 2001 Aralık ayında 704.427 olan KDV mükellefi sayısı 2018 Aralık ayında 786.448 sayına ancak ulaşmıştır, (istatistik Bilgiler TÜRMOB ve GİB sistemleri ve belgelerinden derlenmiştir).

Böylesine plansız ve programsız olarak yapılan meslektaş artışı, üye sayısı çok olan İstanbul gibi odalarda Oda yöneticiliğini, meslekten daha çok para kazandıran bir rant sisteme dönüşmüştür.

Bu durumda Bürokratlaşan oda yöneticileri mesleğin ve meslektaşın sorunlarından uzaklaşmış ve meslektaşı temsil etme güçlerini kaybetmişlerdir. Bu rant paylaşımından istifade edemeyen bir kısım eski oda yöneticileri yeni ad ve unvanlarla grup kurmuştur.

Değerli Meslektaşlarımız bu günlerde büronuza, İşyerinize gelerek,gerek broşürlerle gerekse sosyal medya aracılığıyla yapacaklarını anlatıyorlar ancak sormak gerek 30 yılda ne yapıldı. Neden yapılamadı. Mesleğimiz ve meslektaşımız suni bir beyan erteleme politikası ile nasıl meşgul edildi. Beyanname sürelerini uzatmanın dışında meslektaşa ne yararları oldu?

Gerek Hazine ve Maliye Bakanlığı gerekse Sosyal Güvenlik Kurumlarının ücretsiz elemanı durumuna düşürülen meslektaşımız için ne yapıldı?

Sağlık nedeniyle mücbir gibi en önemli bir durum bile gündemde tutulamadı. .(Hastane heyet raporu ile bu sorun pek ala çözülebilir. Meslektaşımız ve vergi Mükellefi açısından anlatılmadı...)

Ücret tahsilatı da yasal bir çerçeveye kavuşturulamadı. En azından Kira ödemeleri gibi Bankacılık sistemi zorunlu hale getirilebilir.

'Dünyayı anlamak yetmez aslolan Değiştirmektir' sözünden hareketle, Sorunları yaratanlar sorunları çözemez düşüncesindeyiz.

 
Söyleşimizin Tamamını İzlemek İzlemek İçin aşağıdaki linki tıklayınız 

DEĞİŞİM MALİ MÜŞAVİRLER GRUBU SEÇİM BROŞÜRÜ İÇİN 
AŞAĞIDAKİ LİNKİ TIKLAYINIZ

DEĞİŞİM MALİ MÜŞAVİRLER GRUBU SEÇİM BROŞÜRÜ

1- Genel Yayın Yönetmenimiz Nusret Sümer Edirne'de SMMM lik Yapan Hanife Saatçi İle Kadın Muhasebeciler Derneğini Kurma Aşaması Üzerine Mini Söyleşi Yaptı.
Kişisel Verileri Koruma Kurulunca, icra takibi kapsamında borçlunun yakınına telefonla kısa mesaj gönderen avukata 50 bin lira idari para cezası verildi.
Yeni göreve gelen BSMMMO yönetimini makamında ağırlayan Vali Yakup Canbolat, tarihi ve doğal güzellikleri ile adeta turizm cenneti konumunda olan
Yurt dışından yolcu beraberinde getirilen cep telefonu maktu harç tutarı, 500 liradan bin 500 liraya yükseldi.
Bilindiği üzere, Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından, 12.05.2016 gün ve 52535 sayılı resen terkin işlemleri hakkında 2016/2 sayılı Uygulama İç Genelgesi yayınlanmıştır.
Haydi hayırlı olsun Mesleğimize ve meslektaşlarımıza yeni kazanç kapıları açmaya devam eden Devletimize milletimize allah zeval vermesin.
İlgide kayıtlı özelge talep formunda, kendi kamyonunuzla şehirler arası yük taşımacılığı faaliyetiyle iştigal ettiğinizi ve işletme hesabı esasına göre . . . .
İlgide kayıtlı özelge talep formunda, üzerinde 2656 m² inşaat alanlı idari kısım ve depoların bulunduğu,
Özelge: Faydalı ömrü bitmeden veya bittikten sonra kullanımına devam edilen iktisadi kıymetlere yapılan bakım ve onarım giderlerinin itfası hk.
Kıdem tazminatı yıllarca çalışanların sigortası niteliğinde. Memur maaşlarındaki artışa endeksli olan bu tazminata temmuz itibarıyla zam geldi.
Ev içerisinde yaşayanlar tarafından yapılabilecek temizlik, ütü, yemek yapma, çamaşır, bulaşık yıkama, . . . .
MSB: S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sisteminin birinci grup malzemelerinin Mürted Hava Meydanı / Ankara’ya intikali bugün başladı
Tarımsal faaliyetlerin uzman kişiler tarafından yapılmasını teşvik amacıyla Amasya, Düzce, İzmir ve Mardin'de kırsal alanda yaşayan veya yaşamayı taahhüt eden, tarım, hayvancılık, ormancılık,
BİST, 23 kıymetli madenler aracı kuruluşunun Kıymetli Madenler Piyasası'ndaki işlem yapma yetkilerinin iptal edildiğini duyurdu
Sigara tüketimi geçen yıla oranla yüzde 12 artarken, Türkiye’de üretilen sigaralarda yerli tütün kullanım oranı yüzde 12,07’ye düştü.
Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem’i makamında ziyaret eden BSMMMO Başkanı Doğan Yılmaz, Erdem’den seçim sürecinde . . . . .
Yeni TTK ve Danıştay kararları sonrası limited şirket ortaklarının sorumlulukları arttı. Yeni durum dikkatle incelendiğinde anonim şirketlerin ....
Arama Kurtarma Teşkilatı (AKUT) Onursal Başkanı Ali Nasuh Mahruki bu görevinden istifa etti.