DİKKAT!...DİKKAT!....
11 Eylül 2019 Çarşamba
2019/2 Meraklısına MMMMMG TÜRMOB Seçimlerinde Müşavirlik Hizmeti Vermeye Başladı.
DİKKAT!...DİKKAT!....
DİKKAT!...DİKKAT!.... 

2019/02 MERAKLISINA MMMMMG TÜRMOB SEÇİMLERİNDE MÜŞAVİRLİK HİZMETİ VERMEYE BAŞLADI.

SMMM & Bağımsız Denetçi
Mustafa Çoşkun
(İstanbul - Kadıköy)

Sevgili meslektaşlarım bildiğiniz gibi 12-13 Ekim 2019 tarihinde Olağan Genel Kurulu’nu yapacak. Bizim ‘İktidarsız’ grup ne mutlu ki böyle seçimlere girmiyor. Ancak Mutlu Mesut Muhasebeci Mali Müşavirler Grubu (MMMMMG) seçim işleri ve konularında danışmalık hizmetine başladı. 

Geçen Yazıda bahsettiğim gibi bu yazılar az meslek, çok taşlama ve dedikodu içeriyor. Meraklı olmayanların bu yazıyı okuyup zaman harcamalarına gerek yok. 

TÜRMOB seçimleri için Adaylar boy göstermeye başladılar; Biz de ne yapalım üç yılda bir olan bir iki günlük keyfimizin biraz tadını çıkaralım.

İlk çıkan aday;  Yılların eskitemediği inatçı, kararlı, gerek meslek siyasetini gerekse ülke siyasetini çok iyi bilen Oda ve Odalar birliği kurulurken Dernekçileri (Demokratik Birlik Grubu) tasfiye edilmesine olanak sağlayarak mevcut ‘Çağdaş Onursal’ları’ tepemize diken Parti Başkanlığı yapmış, Milletvekilliği yapmış, Meslek örgütü içinden, Meslek örgütünü uluslar arası alanlarda temsil etmiş, Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanlığı yapmış. Kendini ‘Ben Muhasebeci Masum’ diye tanıtan Sn. Dr.Masum Türker;

İkinci Aday; 21.08.2019 tarihinde tek belirleyici Sn. Onursal’ın sıkıştığında hatırladığı ‘Ön seçim’ ile seçilmiş Maliye Bakanlığında Gelirler Kontrolörü olarak çalışmış 1978 doğumlu yani TÜRMOB Kurulduğunda İlk Okul 5.sınıf ögrencisi olan 2000 yılında sınavla Gelirler Kontrolör yardımcısı olarak Mali teşkilata giren 2010 yılında Gelirler Baş Konrolörlüğüne atanan ve atandıktan bir süre sonra ayrılan (kendi isteği ile mi yoksa uygulanan mobbing nedeniyle mi ayrıldı bilmiyoruz) bir süre Gelirler Kontrolörleri Derneği İstanbul Şube Başkanı olarak görev yapan ve 2016 yılında sayın Onursal’ın tarafından TÜRMOB yönetimine atanan Sn.Emre Kartaloğlu. 41 yaşında 41 kere maşallah diyebileceğimiz bir aday.

Kanaatimize göre TÜRMOB başkanlığı bu iki aday arasında olacak desem; ama inanmayın? Evet bu adaylardan 1. Olan kesin aday ve bu dönem çok iddialı;

İkinci aday ise asılında genç, dinamik, yakışıklı mesleki bilgisi ve becerileri son derece yüksek ve adeta ‘Harika cocuk’ unvanı ile anılabilecek bir YMM üstadımız; Ancak ne yazık ki gerçek tam böyle değil, 

Bu üstadımız meslek örgütünü 2010 yılından bu yana üye olarak 2016 yılından bu yana TÜRMOB yöneticisi olarak tanıyor. Tabiki bu durum davulcu tokmak hikayesini hatırlatıyor. Davul Birinin elinde tokmak başka birinin. 

2016 yılında 3568 -5786 sayılı yasaları ve değişiklik leri dahi okumamış bir Prof. Üstadı tepeden inme bir şekilde başkan adayı yapan ve Mahkemece Başkanlığı düşürülen Cemal Yükselen örneği önümüzde duruyor.

O zaman bu yüz binlik ahı gitmiş vahı kalmış meslek mensuplarını ele güne rezil eden bu anlayış bu kez ne yapmak istiyor.

Aslında belli ; Davul genç başkanın elinde olacak, tokmak onursal’ın . İnsana sorarlar YMM sınavlarını verdiğin halde YMMM ruhsatını niçin kullanmıyorsun bu etik mi? 

Niçin YMM Delegesi adayı olmadın nispi temsil senin de işine yarar. O zaman niçin YMM oldun?

Buradan ortaya çıkıyor ki Sn. Onursal örgütü tanımayan örgütsel faaliyetler hakkında ancak anlatılanları ve yazılı olanları bilme olasılığı olan bir genç üstadı hangi ve ne amaçla Genel Başkanlığa aday gösterir.

Bu yazıyı okuyan meraklılar hemen şunu söyleyecek. Ya kardeşim sen de ne biçim bir adamsın ‘O kişi Ön seçimle geldi’.

Tabi’ki toplumda ve mesleki kitlede yenilenme ve değişim isteği ve katılımcılık açık ve net . Bu avantajdan yararlanmak istedikleri gözüküyor. Sn. Kartaloğlu bu anlamda dağılmaya yüz tutan Sözüm ona ‘Çağdaş’ kurtarıcısı olarak Sn. Onursal tarafından öneriliyor

Yine bu grupta önseçim olunca 2.bir aday var. Eski Hesap Uzmanı uzun yıllardan bu yana Türmob’da hemen hemen bütün kurullarda görev yapmış YMM Hüseyin Yıldız; En son olarak da Cumhuriyet Gazetesine (Bugün hapiste olan yazarlar atıldıktan sonra) yönetici olan üstat meslektaşımız. Başkanlık için yapılan oylamada bu üstat 40 civarında Sn. Kartaloğlu 80 civarında oy alıyor. Bir başka aday (Ankara YMM den 2 oy aldığı söyleniyor)

Şu andaki Genel Başkanımızın ne eksiği vardı. Hangi hataları yaptı ki aday dahi gösterilmiyor. Hatta bir dönemi bile tamamlayamamış başkanımız aday mı olmadı yoksa aday olma mı dediler? Yoksa etnik kökeni nedeniyle mi? Bu çevre ona da bir şey uydurur. Kendi istemedi v.s. Ancak aşağıdaki olayı duyunca tüylerim diken diken oldu.
 
Azerbaycan Muhasebe örgütü ile yapılacak heyetler arası toplantıya gitmek içinAzerbaycan devletinin vize vermediği Sn. Genel Başkanımız Masis Yontan’a örgütü sahip çıkamamıştır. Vize vermek veya vermemek tabiî ki Azerbaycan yetkililerinin kendi tesarrufudur. 

Biz onların tasarruflarını eleştirebiliriz. Ancak fazla söyleyecek söz bulamayız. Ama meslek örgününün başkanının kabul edilmediği bir resmi görüşmeye katılmamak da herhalde TÜRMOB yönetiminin görevidir. Genel Başkanına sahip çıkamayan bir örgütün üyesi olmaktan zul duyuyorum. TÜRMOB yönetiminde bulunan tüm yöneticiler bunun sorumlusudurlar. 

Bu işin asıl sorumlusu İktidardaki çoğunluk olan‘Çağdışı’ anlayıştır. Yapılması gereken açık ve netti TÜRMOB Türkiye Cumhuriyeti’nin bu alandaki Tek mesleki örgütü’dür. Devletler arası ilişkide onun Başkanı örgütü Dışarıya karşı temsil eder. İmzası Türkiye Cumhuriyeti’ni ve TÜRMOB’u bağlar. İsteyen yöneticiler bireysel olarak istedikleri yere gidebilirler. Ermeni Kökenli T.C. yurttaşı bir Genel Başkanı kabul etmeyen bir yere kurumsal ziyaret yapılmaz. Bu durumu kabullenen bir meslek örgütü yönetimi üyelerini temsil edebilir mi?

Irkçılığın ve ayrımcılığın zirve yaptığı Dünya ve Türkiye’de farklı dini, etnik, sosyal, guruplara mensup T.C. yurttaşı onurlu meslektaşlarımız ne yazık ki bu tür mesleki yapılarda da ayrımcılığa maruz kalmaktadırlar. 

Kimileri ise oy devşirme için bu onurlu meslektaşları etliye sütlüye karışmamak kaydıyla kurullarda göstermektedirler. Ancak bunların ses çıkaranları hızla tasfiye etmekte ve marjinal ilan etmektedir. Bu tür durumlarda ‘şeytan’ insanın aklına başka şeyler takıyor yoksa Sevgili YMM İ.Hüseyin Yıldız’ da böyle bir sürecin kurbanı mı oldu? Her şey olabilirsiniz her yerde durabilirsiniz ancak Başkanlık asla!.. 

Bu seçimlerde Ege grubu olarak tanımlanan İzmir SMMM ve Ege Odaları mevcut statükonun diğer tarafına sıcak bakmaktadırlar. Sn. Rıfat Torumtay NalbantoğluSn. Onursal’ın yöntemlerinin etik olmadığını ve bu dönem aday olmamasını söyleyerek şu an için o gruptan ayrı bir yol çizmektedir. 

Yeni yolu ise ya; kendisi ayrı bir grup olarak seçime girecek (Küçük ihtimal) veya Kadim dostu Sn. Dr. Masum Türker ile birlikte bir ittifaklar Listesi ile seçime girecek gözükmektedir. (Hatırlamakta yarar var. Bu durum; TÜRMOB 10. Olağan Genel Kurulunun hesaplaşması mı ? Bilenler bilmeyenlere anlatabilirler)

Meslekte Birlik Platformu bu yıl biraz karışık, Hala TÜRMOB Denetleme Kurulu üyesi olan Sn.Nevzat Akkaya Yönetim Kurulu üyeliği için adaylığını açıklamış bulunmakta. Ancak İstanbul Meslekte Birlik Grubu 150 delege ile bunu Ankara’ya kaptırmak istemiyor. Bu ekipte de SMMM adaylar açısından tartışmalar devam etmekte SMMM ler Başkan olamayacağına göre bu ekip YMM adayını nereden belirleyecek bilmiyoruz. 

TKMH grubu bu süreçte kesin kararını almamış olmasına rağmen. Türkiye Muhasebeciler Platformu yapısından kopmuş değil. Sn. Dr. Masum Türker’in mesleki ve Örgütsel tecrübesinden yararlanmak yönünde eğilimleri gözükmekte. Ancak bu durumun Sn. Türker’in bireyci başkanlık yaklaşımı konusunda farklılıkları bulunmakta ve TMP’nin son üç yıl içinde bileşenlerini yeterince aydınlatmadığı konusunda ve kararları bireysel alınması konularında çekinceleri bulunmaktadır. Nispi temsil konusunda temelden düşünsel farklılıkları bulunmaktadır. En son kararlarını TKMH Türkiye meclisinin görüşlerini alarak verecekleri belirtiliyor.

2013 yılında TKMH den kopan ve İstanbul’da Kendilerine İKMH diyen eski DMP (Demokrat Muhasebeciler Platformu) grubu 2018 yılı içinde Türkiye' de kimi illerde olan eski arkadaşları ve bir kısım meslektaşlar ile Türkiye Demokrat Muhasebeciler Platformunu kurdular. Bunların ne tür bir tavır alacakları bilinmemekle birlikte ya bağımsız kalarak veya kerhen destek olarak kendilerine yakın bir adayın Ankara veya İstanbul’dan ‘Çağdaş’ yapıya destek olacakları düşünülmektedir. Bilindiği gibi 2013 yılı TÜRMOB seçiminde 25 oy almışlardı. Eğer TMP (Türkiye Muhasebeciler Platformu ) 26 oy daha alsa mevcut Statükolardan birisi daha büyük yara alacaktı.

TKMH yı ittifaklar konusunda eleştiren dostlarımız 31.Mart.2019 seçimleri ve 23.Haziran.2019 İstanbul Ankara Adana v.b. Mahalli idareler seçimlerindeki ittifaklar konusuna biraz daha yakından bakmalılar görüşündeyiz. İstanbul,Ankara, Adana v.bazı illerde mevcut Statüko karşısındaki güçler ‘Bağırlarına taş basarak’ çok benimsemeseler dahi stratejik oy kullanmışlardır. TKMH da 2013 seçimlerinde tam da bu yolu seçmiştir.

Gel gelelim 2019 seçimleri nasıl olacak; Seçimin şekli konusunda bu dönem bildiğiniz gibi ilkler yaşanıyor. 2010 yılından bu yana ‘ Bazı kendini bilmez vatan millet düşmanı bir kısım solcu’ TKMH adıyla 2010 yılında seçime SMMM listesi ile girdiler. O zaman Onursal olmayan Sn. Onursal ın Divan Başkanlığı yaptığı Genel Kurulda seçime grup olarak alınmadılar. Bunun üzerine Bağımsız adaylar ile seçime katılan bu ‘aşırı’lar mahkemeye gittiler ve Seçime sokulmamalarının kanuna aykırı olduğu iddiası ile dava açtılar Bu dava 2018 yılı sonuna doğru Danıştay’da sonuçlandı. Bu dava ile ‘aşırı’lar Pişmiş aşa su kattılar. Bütün düzen alt üst oldu. Statükolar tek tek yıkılmaya başladı. Tüm Meslektaşlar Özgürleşti. Delege ağalığı büyük darbe aldı. Bu dönem ki TÜRMOB seçimleri de böyle olacak. Delege ağaları tekrar daha büyük bir yara alacaklar.

Oda seçimleri geçti ve Danıştay kararı kimi eksik uygulamalar ile tamamıyla uygulanmaya çalışıldı. TÜRMOB’da da uygulanacak. Duyumlarıma göre bir kısım Statükocu grup İktidar ve Muhalefetiyle kendi aralarında anlaşarak Danıştay kararını bozmaya çalışacaklarmış

Delege olmadığım için buradan açık açık ilan ediyorum. Delege olmasam bile TÜRMOB’un Bir üyesi olarak Genel Kurul İptali Davası açmam hukuken mümkün. Tüm TÜRMOB yönetimine, Kurullarına, Delegelerine aşağıdaki Danıştay Kararını bir kez daha okumalarını tavsiye ediyorum. tamamı ektedir.

Bu statükocuların söylediği şudur. Tabiki Statükocu dediğimde mevcut Yönetim erki içinde bulunan tüm yöneticileri ve gruplarını kastediyorum. ‘Biz Danıştay Kararından önce Biz bu yönetmeliği Değiştirdik dolayısıyla yeni yönetmelik geçerlidir.’ Ben de diyorum ki Danıştay kararını ihtiva etmeyen hiçbir kararın hükmü yoktur. Yani Dava sürecinde Davayı Kaybedeceklerini anlayan Statükocuların çalakalem kanunu aşmak için çıkardıkları ‘Yönetmelik Yok hükmündedir’.

Son söz olarak İSMMMO Genel Kurulunda yaptığım Konuşmada şunları söyledim;

Sevgili meslektaşlarım 30 yılda bizler (Demokratik Birlik,Değişim-Katılımcı olanlar) meslek mücadelesinde çok şey yapamadık ancak bir şey yaptık herkesi özgürleştirdik.’’ Yönetmelik Değişiklikleri statükonun dışında herkesin işine yarayacak. Söyle bir hatırlayalım nispi temsil ve yönetmelik değişiklikleri öncesi sizleri hiç ziyaret ettiler mi? Şimdi herkes siz delege arkadaşlarımla temasa geçip projelerini anlatıyorlar. 

Dikkat kazandırmak ve kaybettirmek sizlerin ellerinde.

İsterseniz vezir isterseniz rezil edebilir veya kendiniz öyle olursunuz. Sürçü lisan ettiysek affola. Kalın sağlıcakla!... 30.08.2019

Hararet nardadır sacda değildir
Keramet baştadır taç da değildir
Her ne arar isen kendinde ara
Kudüs te Mekke de Hacda değil.

Sakın bir kimsenin gönlünü yıkma
Gerçek erenlerin sözünden çıkma
Eğer insan isen ölmezsin korkma
Aşığı kurt yemez uçta değildir. (Hacı Bektaş Veli)

Not: Aşağıda Halen Türmob Denetleme Kurulu üyesi olan Sn. Ali Yenidoğan’a tebliğ edilen Odalar Birliği seçim yönetmenliğinin iptal kararı ektedir. 

Bildiğiniz gibi yönetmeliklere ilişkin Dava İstanbul’dan bendeniz Mustafa Coşkunİzmir’den şu anda Türmob Denetleme Kurulu üyesi Sn. Ali Yenidoğan tarafından açılmıştı. 

Aşağıda TÜRMOB’a gönderilen nüshası çok temiz ve okunaklı olduğu için Sn. Ali Yenidoğan’a gönderilen sureti paylaştım. 29.08.2019

(Yazılım ve İmla hatalarından dolayı tüm okuyanlardan özür dilerim.)
9- Marmara GAMES 2019 Bireysel ve Takım Sporları Yarış Organizasyonunda İstanbul SMMM Odasının Sponsor Olduğu Masa Tenisi Dalında Yarışmacılar Kıran Kırana Yarışa Devam Etti.
Limited şirketlerde, ortağın şirketten çıkabilmesinde ön koşul, ortaklıktan pay devri yapılarak ayrılmadır. Pay devri noterde yapılarak,
Miras kalan malvarlığı nedeniyle veraset ve intikal vergisi doğuyor. Ancak bu vergi her şartta ödenmiyor. Bazı istisna tutarları mevcut.
“Türkiye’de ikamet etmeyenlere özel fatura kapsamında yapılan satış (bavul ticareti) işlemlerini kolaylaştırmak amacıyla,
Ülkemizde yaşanılan ekonomik darboğazı aşmak, şirketlerin sınırlı bir sürede de olsa bir limana sığınarak ticari hayatlarını devam ettirebilmeleri adına
Marmara Games 2019 Bireysel ve Takım Sporları Yarış Organizasyonu Açılış Töreni 15 Kasım 2019 Cuma günü
Muhasebe-Finans Denetim Sempozyumu 20 KASIM 2019 - NOV 20, 2019) 13.30 - 15.00 Saatleri Arasında Yapılacaktır.
Böyle bir vergi mi var ki zam olsun diyebilirsiniz. Bu ad altında ödediğimiz bir vergi yok. Ancak vergi kanunlarının kabul etmediği çok sayıda gider
Türkiye İstatistik Kurumu, ağustos ayı iş gücü istatistiklerini açıkladı. Buna göre, işsizlik oranı ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre 2,9 puanlık artışla
Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın faydalanıcı kurum, PwC Türkiye’nin yüklenici firma olduğu ve
Milyonları ilgilendiren karar Yargıtay 3. Hukuk Dairesi'nden geldi. Yüksek Mahkeme; sözleşmede belirtilen vade tarihinde ödenmeyen
Türkiye Bilişim Derneği’nce (TBD) düzenlenen "Güvenli Dijital Gelecek: Yapay Zeka" temalı 36’ncı Ulusal Bilişim Kurultayı 6-7 Kasım günlerinde Bilgi Teknolojileri ve
31 Ekim 2019 tarihli DÜNYA Gazetesi’nde yayımlanan yazımızda açıklandığı üzere, 24 Ekim 2019 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM)
Hepimizin bildiği üzere 07.11.2019 tarih ve 30941 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 7190 sayılı Kanun ile 4458 sayılı Gümrük Kanunu’nun bazı maddelerinde
Yeniden değerleme müessesesi vergi mevzuatımızdan, enflasyon düzeltmesi müessesesinin kabulü ile birlikte, 1.1.2004 tarihi itibariyle kaldırılmıştır.
Gelir İdaresi özelgeleri, vergi cezası ve gecikme faizine karşı koruma sağlıyor. Aynı nitelikli özelgeler sadece özelgenin verildiği değil bütün mükellefler için
15 Ağustos 2019 tarihli DÜNYA gazetesinde yayımlanan “Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı ve Turizm Payı” başlıklı yazımızda 7183 sayılı Kanunla kurulan
"Son Düzenlemelere Göre E-Dönüşüm, E-Fatura ve Güncel Mevzuattaki Son Değişiklikler" Konulu Etkinliğe İlgi Yoğun Oldu.
Annem 31 Ekim 1962 doğumlu olup, sigorta girişi 1 Temmuz 1984'tür. Toplam sigortalı prim gün sayısı 2629 gün.