Çalışmak isteyen işçi emekliliğe zorlanamaz
09 Ağustos 2019 Cuma
Akşam yazarı Okan Güray Bülbül, bugünkü yazısında çalışmak isteyen işçinin emekliye sevk edilip edilmeyeceğini yazdı. İşte Bülbül'ün yazısı...
Çalışmak isteyen işçi emekliliğe zorlanamaz
Çalışmak isteyen işçi emekliliğe zorlanamaz

Akşam yazarı Okan Güray Bülbül, bugünkü yazısında çalışmak isteyen işçinin emekliye sevk edilip edilmeyeceğini yazdı. İşte Bülbül'ün yazısı...

Bir işyerinde, eğer iç yönetmelikle hüküm altına alınmamışsa, çalışanın zorla emekliye sevk edilmesi mümkün değildir. Böyle bir duruma maruz kalan işçi, işverenin baskısını belgelerle ispat ederek, işe iade davası açabilir.

Soru: Ocak 2019’da emekliliği hak ettiğim an işveren istifa etmemi istedi. Ben işe devam etmek istedim. 20 günlük zorunlu ücretli izine çıkmam istendi. Talebim olmadığı için imza atmadım. Psikolojik baskıyla hemen emekliliğimi istemem ifade edildi. Baskıyı kaldıramadım ve emeklilik dilekçesi verdim. İşveren vekilinin gönderdiği baskı dolu WhatsApp mesajları dahil tüm delilleri topladım. İşyerinde emekli olup, çalışanlar var. İşe iade davası açabilir miyim?

30 GÜNLÜK SÜREYE DİKKAT!

Cevap: İşçinin zorla emekliye sevk edilmesi mümkün değildir. Ancak iç yönetmelik, uygulama esası gibi belgelerle emekliliğe hak kazanmış işçilerin çalıştırılmayacağı hüküm altına alınmışsa bu yönde işlem yapılabilir. Ancak bunun için yazılı bir kural olması ve uygulamanın bütün işçiler için uygulanması gerek. Sizin durumunuzda böyle olmadığı anlaşılıyor. İşverenin baskısıyla işlem yaptığını ortaya koyarak, işe iade davası açabilirsiniz. Dava için fesih tarihinden itibaren 30 günlük sürenin geçmemesi gerek. Süre kaçırılsa bile ayrımcılık iddiasıyla da dava açmanız mümkün. İşyerinde emekliye ayrılmış ancak çalışmaya devam eden kişilerin olduğunu da ispatlamanız gerekecektir.

İKRAMİYE ALABİLİRSİNİZ

Soru: 16 Temmuz 2019 itibarıyla kamudaki görevimden ayrılmak için emeklilik dilekçesi verdim. 23 Temmuz itibarıyla dilekçem SGK’da bekliyor. Bayram parası alabilecek miyim?

Cevap: Bayram ikramiyesinden yararlanmak için bayram ikramiyesinin ödendiği tarihte gelir veya aylık alıyor olmak gerekiyor. Sizin de emekli aylığınız başvurduğunuz tarihi takip eden ay başından itibaren yani 1 Ağustos tarihinden itibaren bağlanacağı için siz de ağustos ayı itibarıyla emekli aylığı alıyor durumdasınız. Dolayısıyla bayram ikramiyesinden yararlanma hakkına sahipsiniz.

EVDE BAKIM PARASI KESİLİR

Soru: Eşim 100\69 engelli, oğlum 100\98 raporlu. İkisi için vakıftan 2.610 TL bakım ücreti alıyorum. Eşim için engelli maaşı başvurusu yapabilir miyiz? (Emre Konuk)

Cevap: Eşinizin engelli aylığı alabilmesi için hanedeki kişi başına düşen gelirin 609,67 TL’nin altında olması gerek. Bu sınırın üzerinde gelir olduğu için eşinizin engelli aylığı alması halinde evde bakım parası alamazsınız.

YAŞ ŞARTI ARANMIYOR, PRİM GÜNÜNÜ DOLDURMAK YETERLİ

Soru: 2006 yılında SSK’lı olarak işe girdim. 2010 yılında ise Göztepe Devlet Hastanesi’nden yüzde 42 engelli raporu aldım. Temmuz ayında 3967 günüm doldu. Ne zaman emekli olurum? (Mehmet Naci Arı)

Cevap: Yüzde 42 engellilik oranı ve 2006’daki ilk kez sigortalılığınız nedeniyle emeklilik için 4400 prim günü ve 20 yıl sigortalılık şartlarına tabisiniz. Engelli emekliliğinde yaş şartı olmadığı için 20 yıl ve 4400 prim gününü sağladığınızda aylık bağlatabilirsiniz. 29 Aralık 2026’da 4400 prim gününüzü tamamlamış olursanız, hemen aylık bağlatabilirsiniz.(sigortagundem.com)
Günlerce yazdık, daha pek çok kişi de yazdı. Basında ve medyada pek çok haber çıktı. İnsanlar neler yapabileceklerini araştırdılar, soruşturdular,
Ticari kazançlarda binek otomobili amortisman ve giderlerine getirilen sınırlamalar Mevcut uygulamada, işletme aktifine kayıtlı
12 Ocak Pazar günü Okmeydanı’nda bulunan Şebinkarahisarlılar Yardımlaşma Derneğinde yapılan genel kurulda seçilen yönetim görev bölümü yaptı
T.C. Merkez Bankası Döviz Kurları (2020 -2019 -2018 - 2017 - 2016 - 2015 - 2014 ve Diğer Yılları İçerir)
Borçlu borcunu ödemezse, alacaklı devlet yardımıyla alacağını alabilir. Devletin yardımıyla alacaklının alacağını tahsil etmesine, . . .
340 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ekinde yer alan sözleşmeler, 18.02.2017 tarih ve 29983 sayılı Resmi Gazete'de . .
Yeminli Mali Müşavirlerin sonu "0" ve "5" olan yıllarda Mal Bildirimi yapmaları gerekmektedir. İlgi bilglendirme yazıları için tıklayınız
2019 Yılında 480,00 TL olan oda aidatları öncesinde % 56’lık zam oranı ile 750,00 TL ye çıkarılmış,
İşletme Ağırlıklı İngilizce Dil kursularımız, konularında uzman ve tecrübeli Türk ve yabancı eğitmenler tarafından verilmekte ve . . .
07 Mart 2020 Tarihinde Düzenlenecek Olan Staja Giriş Sınavı Başvuru Listesi İlan Edilmiştir.
“Faizsiz Finans Etik Kuralları, Muhasebe ve Denetim Standartları: Tartışmalar ve Öneriler” konulu PANEL, 16 Ocak 2020 Perşembe günü,
" Sevda Dediğin" TSM Konserine Davetlisiniz. " Sevda Dediğin" TSM Konserine Davetlisiniz. " Sevda Dediğin" TSM Konserine Davetlisiniz.
Seminer de Sunumları, Anlatımları, Yorumları MMMB Derneği Fatih Şube Başkanı Mehmet Altınordu Yaparken, Zaman Zaman Meslek Mensuplarından Gelen Soruları Cevapladı.
Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2019 yılı Ekim döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 608.000 kişi artarak 4.396.000 kişi oldu.
Kamu alacaklarının cebri takip ve tahsil usullerini düzenleyen 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun, . . . .