Bursa Yeminli Mali Müşavirler Odası Başkanı Kemal Tığoğulları' ndan;
18 Mayıs 2019 Cumartesi
Bir dönemin sonuna geliyoruz. Sizlerin takdirleriyle göreve geldiğimiz 3 Haziran 2016 tarihinden bu yana geçen üç yıllık sürede . . . .
Bursa Yeminli Mali Müşavirler Odası Başkanı Kemal Tığoğulları
Saygıdeğer Üyelerimiz;

Bir dönemin sonuna geliyoruz. Sizlerin takdirleriyle göreve geldiğimiz 3 Haziran 2016 tarihinden bu yana geçen üç yıllık sürede Odamız adına yapılan faaliyetleri sıralamak istedim.

Bu süre zarfında 7 kurum ya da kuruluş temsilcileri Odamızı ziyaret ettiler.

Biz yönetim kurulu olarak 12 kurum ya da kuruluşu ziyaret ettik.

Odamızda 19 eğitim toplantısını misafirlerimiz ve üyelerimizin sunumu ile gerçekleştirdik.

Başta Onursal Başkanlarımız olmak üzere 30’a yakın üyemizin ofislerini ziyaret ederek kendileriyle bilgi alış verişinde bulunduk.

2016-2017-2018 ve 2019 yılları Ramazan ayı münasebetiyle Bursa’da üyelerimiz ve protokol ile iftar yemeğinde bir araya geldik. Ayrıca 2018 ve 2019 yılları iftar yemekleri ile Balıkesir’de meslektaşlarımız ve vergi ve denetim protokolü ile buluştuk.

90 ila 101. YMM Oda Başkanları Toplantılarına Başkan veya Yönetim Kurulu Üyeleri ile birlikte katıldık. 90. YMM Oda Başkanlar Toplantısına ev sahipliği yaptık.

TÜRMOB 81 ve 82. Başkanlar Kuruluna Başkan düzeyinde katıldık.

Dini bayramlar sonrasında Odamızda bayramlaşma töreni gerçekleştirdik.

İzmir’de düzenlenen 4. YMM ve Tasdik Sempozyumuna kurullarımız ve üyelerimizle katılım sağladık. Sempozyumun gala gecesinde 5. YMM ve Tasdik Sempozyumuna ev sahibi olarak açıklanmamızın gurur ve sevincini yaşadık.

Balıkesir ziyaretimiz ile Vergi Denetim Kurulu Başkanı, Vergi Dairesi Başkanı ve Müdürlerini ziyaret ederek üyelerimizin sorunlarını paylaştık. Balıkesir’de faaliyet gösteren üyelerimiz ve protokol ile bir araya geldik.

Eğitim ve Mevzuat Komisyonu, Ar-Ge ve İndirimler Komisyonu ile Bağımsız Denetim Komisyonu kurarak eğitim ve bilgilendirme çalışmalarına hız verdik.

Meslekte 20. Yılını dolduran üyelerimize plaket verme törenlerine devam ettik.

Bütün bu faaliyetlerimiz ile burada sıralayamadığımız tüm etkinlikleri internet sitemizin “Etkinlikler” bölümünde ,eğitim dökümanlarını ise “Seminer Notları” bölümünde yayınladık.

25-26 Mayıs 2019 tarihlerinde gerçekleştirilecek Odamızın 24. Seçimli Olağan Genel Kurulunun mesleğimiz ve meslektaşlarımız için hayırlı olmasını diliyor, 2016-2019 döneminde birlikte görev yaptığımız yönetim, denetim, disiplin ve delegasyon üyelerimize teşekkür ediyor, yeni dönemde görev alacak Kurul Üyeleri ile Türmob Delegelerine başarılı çalışmalar diliyorum.

Saygılarımla,                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                               
Kemal TIĞOĞULLARI
Bursa YMMO Bşk.
1- Genel Yayın Yönetmenimiz Nusret Sümer Balıkesir SMMM Odası Başkanı Ertuğ Aslan ve Oda Sekreteri Eren Çekiç'le Muhasebe Mesleğini ve Meslek Mensuplarının Sorunlarını Masaya Yatırdı.
Gelir İdaresi özelgeleri, vergi cezası ve gecikme faizine karşı koruma sağlıyor. Aynı nitelikli özelgeler sadece özelgenin verildiği değil bütün mükellefler için aynı
T.C. Merkez Bankası Döviz Kurları (2019 - 2018 - 2017 - 2016 - 2015 - 2014 Yıllarını İçerir)
2576 sayılı “Bölge İdare Mahkemeleri, İdare Mahkemeleri ve Vergi Mahkemeleri’nin Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun”un, “Vergi Mahkemeleri’nin Görevleri” başlıklı
7186 Sayılı Gelir Vergisi Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Torba kanun yayımlanmıştır.
Bilindiği gibi, ziraat odaları tarafından kendi üyelerine zirai araç kiralaması halinde bu işlemin kurumlar vergisi yönünden ve KDV yönünden
2012 yılında hayatımıza gönüllülük esasına dayalı olarak giren e-Fatura uygulaması 2014 yılı itibariyle belirli mükellef grupları için zorunlu hale gelmişti.
KYK yurt başvuruları ile ilgili beklenen açıklama geldi. Yurt başvurusunun dijital ortamdan gerçekleştirileceği bilgisi ilk kez Cumhurbaşkanlığı
İşveren tarafından işçinin ücreti sözleşme şartlarına uygun olarak hesap edilmez veya ödenmezse haklı nedenle fesih hakkı doğar ve işsizlik maaşı alınır.
Okulların açılacağı tarih Milli Eğitim Bakanlığı tarafından paylaşılan eğitim öğretim takviminde yerini almıştı
Kişi emeklilik için dilekçesini bayram ikramiyelerinin ödeneceği tarihten önce verip, maaşını henüz almasa dahi ikramiyelerini peşin alabilecek.
5510 Sayılı Kanun'un 4/(b) bendine göre,1) Köy ve mahalle muhtarı seçilenler, 2) Hizmet akdine bağlı olmaksızın kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlardan;
Hazine ve Maliye Bakanlığı, 31 Ekim 2019 tarihinde Hazine’nin Ağustos, Eylül ve Ekim 2019 aylarına ilişkin borç ödemeleri ve borçlanma takvimini açıkladı.
9 Ağustos 2016 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunla...
Paris Anlaşmasına taraf olan 197 ülkeden 185’i anlaşmayı onayladı. Türkiye ise dünya genelinde bu anlaşmayı onaylamayan 12 ülkeden biri…
16.06.2019 tarihinde sizlere duyurulan; nisbi aidat hakkındaki yürütmeyi durdurma kararı ile ilgili olarak Yönetim Kurulumuzca başlatılan hukuki araştırmalar sonuçlanmıştır.
Bir yıl içinde birden fazla işverenden ücret aldıysanız bu yazıyı okumanızı öneririm Bu yazı bir yıl içinde birden fazla işverenden
Belediye şirketleri piyasaya yönelik ve fiyatlandırılabilir nitelikteki mal ve hizmetleri sunmak için belediyelerin ticaret hukuku düzenlemelerine göre