Bursa SMMM Odası Başkanı Doğan Yılmaz Önceliğimiz " Mücbir Sebep " Olacak Dedi
07 Temmuz 2019 Pazar
Bursa SMMM Odası Başkanı Doğan Yılmaz'ı Mali Tatil Döneminde Ziyaret Ettik.Başkan Doğan Yılmaz ve Başkan Vekili Nazan Özsoy'u Görev Başında Görünce.
Bursa SMMM Odası Başkanı Doğan Yılmaz Önceliğimiz " Mücbir Sebep " Olacak Dedi
Bursa SMMM Odası Başkanı Doğan Yılmaz Önceliğimiz "Mücbir Sebep "Olacak Dedi

Bursa SMMM Odası Başkanı Doğan Yılmaz'ı Mali Tatil Döneminde Ziyaret Ettik. Başkan Doğan Yılmaz ve Başkan Vekili Nazan Özsoy'u Görev Başında Görünce. 

Diğer meslek mensuplarının yakındığı gibi Sayın Doğan Yılmaz' ı görev başında görünce;  Gerçekten "Mali Tatilin Adı Var Kendisi Yok ! Mali Tatilin Fiili Uygulaması Yok!" cümlesinin yerinde kullanıldığı kanısına vardık.

Bursa SMMM Odası Başkanı sayın Doğan Yılmaz'ı;

* Bursa SMMM Odası Geçmiş Dönem Basın yayın Komisyonu Başkanı Sayın Ali Erdoğan, 

* Yine geçmiş Dönem Denetleme Kurulu Üyesi sayın A. Süleyman Güzey, 

* İyi Parti Osmangazi İlçesi Yönetim Kurulu Üyesi SMMM  sayın Selma Çalışır ve 

* İktisadi Dayanışma İmtiyaz sahibi Nusret Sümer,

Başkan Yılmaz'ı makamında ziyaret ederek tebriklerini sundular, yeni başkana yeni görevlerinde başarılar dilediler.

Bu arada  sayın Yılmaz'a hep birlikte yeni görevlerinde başarılar diledikten sonra, başkana mesleki anlamda ilk icraatlarının ne olacağını sorduk.

"Mücbir Sebep" biz meslek mensuplarının bir numaralı sorunu derken, devam etti.

Nasıl ki avukatlar, mecbur kaldıkları anlarda girecek oldukları duruşmaları bir dilekçe ile erteleme hakkına sahipler. Fakat bizlerde böyle bir hak yok. Bizlerin hastalanmaya dahi hakkı yok dedi. 

Bilhassa kadın meslektaşlarımıza  doğumlarda ve ölümlerde bir beyan dönemi erteleme hakkı verilmeli. Veya Maliye Bakanlığının uygun göreceği bir süre olmalıdır dedi.

Ayrıca Mali tatillerde beyanlar bir dönem ertelenmelidir. 1-20 Temmuz da mali tatili uygula uygulayabilirsen, Mali Tatil dönemi biter bitmez beyannamelerle kaynaşmaya başlıyoruz. Bu da MALİ TATİL  olmuyor, MALİ EZİYET oluyor. Bir deyişle."Mali Tatilin Adı Var Kendisi Yok ! Mali Tatilin Fiili Uygulaması Yok!" Buda bizi çok üzüyor dedi.

Mali tatilin mevcut haliyle meslek mensuplarına ve maliye camiasına katkısı olmadığını söyleyen BSMMMO Başkanı Doğan Yılmaz, “Mali Tatil Kanunu, ilk çıktığı haliyle bile yetersizken, günümüze kadar yapılan değişiklik ve güncellemeler ile tamamen amacını yitirmiştir. Mali tatilin adı var ama kendisi yok. Yasa mevcut haliyle kalacaksa, yürürlükten kaldırılmasını istiyoruz” dedi. 
Sunum; İSMMMO Y.K.Üyesi Halim Bursalı, İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Yücel Akdemir' le" Mesleki Gündem "
Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu hafta sonu 15 ilde uygulanacak olan sokağa çıkma sınırlaması uygulamasının iptal edildiğini açıkladı. Erdoğan kararını Twitter hesabından yaptı.
Sokağa çıkma kısıtlaması öncesinde cuma günü market, bakkal, manav, kasap ve kuru yemişçiler. .
Corona virüsü salgınıyla gelen ekstra zamların altında ezilen emekliye mini zam, memur ve memur emeklilerine de mini zam farkı göründü.
Son zamanlarda “liyakat” sözcüğünü çok kullanılır olduk. Personel alımlarında, tüm atamalarda, kamuda, özel sektörde hep bir liyakat sözü dolaşıp duruyor
Gelir Vergisi Kanunu’nun ticari kazançlarla ilgili 40’ncı ve serbest meslek erbabı ile ilgili 68’inci maddesinde 7194 sayılı Kanun’la yapılan değişikliklerle,
ABD Ticaret Temsilciliği, 2 Haziran 2020 tarihinde yaptığı duyuruda[1] dijital hizmet vergisi (DHV) uygulayan veya uygulayacak olan Avusturya,. . .
Bilindiği üzere; 518 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’nin 3. maddesindeki düzenleme ile;
Antalya Meslek Odaları Eşgüdüm Kurulu olarak; kentimizin doğal, kültürel ve tarihi değerlerinin korunmasında, . . .
Günümüz iş dünyasında işletmeler iş yerine bağlılığı artırmak amacıyla çalışanlarına pek çok sosyal yardımlar ve ilave olanaklar sağlayabiliyorlar.
Serbest döviz fonlarında gerçek kişiler için yüzde 10, tüzel kişiler için yüzde 0 (sıfır) olan vergi tevkifatı oranı yüzde 15’e çıkarıldı.
Teklif ile, Çiftçi Kayıt Sisteminin (ÇKS) yanı sıra Tarımsal Üretim Kayıt Sisteminin (TÜKAS) kayıtlarının da esas alınarak üreticilere tarım . . .
Rekabetin Korunması Kanunu'nda değişiklik öngören teklif, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonunda kabul edildi.
Teklif ile, sağlık personeline verilen fiili hizmet süresi zammının 60 günden 90 güne çıkarılması öngörülmektedir.
Bilindiği üzere, Büyük ve Orta Boy İşletmeler için Finansal Raporlama Standardı (BOBİ FRS) 29/07/2017 tarihinde yayımlanmış ve . . .
Kötü günleri geride bıraktığımız ve eski değil de yavaş yavaş yeni normale dönmeye başladığımız bu günlerde,
Başkanlığımızca 19 Ekim 2019 tarihinde yazılı, 04-14 Şubat 2020 tarihlerinde sözlü bölümü yapılan Gelir Uzmanlığı Yeterlik Sınavı’nın sonucu açıklandı.
Başkanlığımızca toplumda vergi bilincinin ve vergiye gönüllü uyumun artırılmasına yönelik olarak vatandaşlarımıza ve mükelleflerimize sunduğumuz . . . .
Epeydir günlük hukuk sorunların yazmaktan yeni yayınların tanıtımını yapamamış, mali hukuk alanındaki yeni ve önemli yayınları duyuramamıştım.