Bu coğrafyada O’nun etkisi bitmez
31 Ekim 2019 Perşembe
Bursa Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nca (BSMMMO) Cumhuriyet Bayramı çerçevesinde, Tarihçi Yazar Sinan Meydan’ın sunumunda
Bu coğrafyada O’nun etkisi bitmez
Bu coğrafyada O’nun etkisi bitmez

Bursa Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nca (BSMMMO) Cumhuriyet Bayramı çerçevesinde, Tarihçi Yazar Sinan Meydan’ın sunumunda Atatürk Etkisi konulu söyleşi gerçekleşti.  


BAOB Yerleşkesi'ndeki Oda Hizmet Binası’nda düzenlenen Atatürk Etkisi konulu söyleşiye, Oda Başkanı Doğan Yılmaz başta olmak üzere çok sayıda meslek mensubu katılım gösterdi. Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Başkan Doğan Yılmaz, "Bu yıl 96. yılını kutladığımız Cumhuriyet Bayramı çerçevesinde bir söyleşi planladık. Aslında bir balo yapmayı planlıyorduk ama şu anda ordumuzun yürüttüğü Barış Pınarı Harekatı devam ederken, balo yapmayı uygun görmedik. Söyleşiyi gerçekleştirecek olan Tarihçi Yazar Sinan Meydan’ın, Ulu Önderimizin bu coğrafyaya etkisini konu alan sunumunun akıllarımızda yer edeceği inancıyla tüm katılımcılara teşekkür ediyorum" diye konuştu. Doğan Yılmaz’ın ardından söyleşiyi gerçekleştirmek üzere söz alan Sinan Meydan, "Ekonominiz bağımsız olmadan siyasetiniz de bağımsız olmaz. Kurucu unsurumuz olan Mustafa Kemal' in sözüdür. Bu söz Osmanlı İmparatorluğu’nun iflası ve işgalinden sonra sarf eden Atatürk'ün günümüzde bile düşündüğümüzde ne kadar doğru bir söz olduğunu görmekteyiz" diye 


“DİRENİŞ VE KURTULUŞUN ETKİSİDİR”

“Mustafa Kemal etkisi, bu coğrafyada kısaca direniş ve kurtuluşun etkisidir. Türkiye'yi hem emperyal işgalden hem de geri kalmışlıktan çekip çıkarmanın etkisidir” diyen Sinan Meydan, "Bu coğrafyada son 400 yıla baktığımızda Türk Milleti’nin kurtuluşuna dair panzehir olacak etki sade ve sadece Atatürk etkisidir. Sadece Türkiye'de değil dünya ölçeğine baktığımızda kurtarıcı bir etkiye sahip olduğunu görürsünüz Atatürk'ün, bu etkisi yaşanmış bitmiş tarih olmuş bir etki değildir. Bu topraklarda, coğrafyamızda ancak ve ancak yolumuzu Atatürk etkisiyle aydınlatabiliriz" dedi. Cumhuriyetin temelinde akıl ve bilimin olduğunu da sözlerine ekleyen Sinan Meydan, şunları söyledi: “Bu coğrafyada Atatürk etkisi vardır ve hiç silinmeyecektir. İçimizde ölümsüz olan Mustafa Kemal'i hiç bir zaman çıkartmamalıyız. Ülkesi için çalışan üreten herkes de bu etkinin yaşamasını sağlayan fertlerdir." Söyleşi etkinliği, BSMMMO Başkanı Doğan Yılmaz’ın günün anısına, Tarihçi Yazar Sinan Meydan’a plaket takdim etmesiyle sona erdi. 

Sunum; İSMMMO Y.K.Üyesi Halim Bursalı, İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Yücel Akdemir' le" Mesleki Gündem "
Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu hafta sonu 15 ilde uygulanacak olan sokağa çıkma sınırlaması uygulamasının iptal edildiğini açıkladı. Erdoğan kararını Twitter hesabından yaptı.
Sokağa çıkma kısıtlaması öncesinde cuma günü market, bakkal, manav, kasap ve kuru yemişçiler. .
Corona virüsü salgınıyla gelen ekstra zamların altında ezilen emekliye mini zam, memur ve memur emeklilerine de mini zam farkı göründü.
Son zamanlarda “liyakat” sözcüğünü çok kullanılır olduk. Personel alımlarında, tüm atamalarda, kamuda, özel sektörde hep bir liyakat sözü dolaşıp duruyor
Gelir Vergisi Kanunu’nun ticari kazançlarla ilgili 40’ncı ve serbest meslek erbabı ile ilgili 68’inci maddesinde 7194 sayılı Kanun’la yapılan değişikliklerle,
ABD Ticaret Temsilciliği, 2 Haziran 2020 tarihinde yaptığı duyuruda[1] dijital hizmet vergisi (DHV) uygulayan veya uygulayacak olan Avusturya,. . .
Bilindiği üzere; 518 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’nin 3. maddesindeki düzenleme ile;
Antalya Meslek Odaları Eşgüdüm Kurulu olarak; kentimizin doğal, kültürel ve tarihi değerlerinin korunmasında, . . .
Günümüz iş dünyasında işletmeler iş yerine bağlılığı artırmak amacıyla çalışanlarına pek çok sosyal yardımlar ve ilave olanaklar sağlayabiliyorlar.
Serbest döviz fonlarında gerçek kişiler için yüzde 10, tüzel kişiler için yüzde 0 (sıfır) olan vergi tevkifatı oranı yüzde 15’e çıkarıldı.
Teklif ile, Çiftçi Kayıt Sisteminin (ÇKS) yanı sıra Tarımsal Üretim Kayıt Sisteminin (TÜKAS) kayıtlarının da esas alınarak üreticilere tarım . . .
Rekabetin Korunması Kanunu'nda değişiklik öngören teklif, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonunda kabul edildi.
Teklif ile, sağlık personeline verilen fiili hizmet süresi zammının 60 günden 90 güne çıkarılması öngörülmektedir.
Bilindiği üzere, Büyük ve Orta Boy İşletmeler için Finansal Raporlama Standardı (BOBİ FRS) 29/07/2017 tarihinde yayımlanmış ve . . .
Kötü günleri geride bıraktığımız ve eski değil de yavaş yavaş yeni normale dönmeye başladığımız bu günlerde,
Başkanlığımızca 19 Ekim 2019 tarihinde yazılı, 04-14 Şubat 2020 tarihlerinde sözlü bölümü yapılan Gelir Uzmanlığı Yeterlik Sınavı’nın sonucu açıklandı.
Başkanlığımızca toplumda vergi bilincinin ve vergiye gönüllü uyumun artırılmasına yönelik olarak vatandaşlarımıza ve mükelleflerimize sunduğumuz . . . .
Epeydir günlük hukuk sorunların yazmaktan yeni yayınların tanıtımını yapamamış, mali hukuk alanındaki yeni ve önemli yayınları duyuramamıştım.