Bu Da Mı Yetmez? Evet Siz 30 Yıldır Oradasınız. Yetmez Mi ? . . .
09 Mayıs 2019 Perşembe
Otuz yılda geriye dönüp bir baktığınızda 100-120 kişilik seçilmişler ordusu olarak bir dönem o kurulda,
Bu Da Mı Yetmez? Evet Siz 30 Yıldır Oradasınız.  Yetmez Mi ? . . .
Değerli meslektaşlarım;

*  Bütün diktatörler seçime katılımın azlığından beslenir.

*  Değişim istiyorsan, seçime katıl oyunu kullan.

*  Yönetimden şikayetçiysen,  seçime katıl oyunu kullan.

*  Mesleğimizden ümidini kesmek istemiyorsan, seçime katıl, oyunu kullan.

*  Meslek adına fikrin varsa, seçime katıl oyunu kullan.

*  Mesleğine ve meslektaşına saygın varsa seçime katıl oyunu kullan.

*  Muhasebe mesleğinin geleceğinin tarihini yazmak istiyorsanız 

SEÇİMLERE KATILIN, OYUNUZU KULLANIN.

Bu Da Mı Yetmez?

Evet Siz 30 Yıldır Oradasınız.  Yetmez Mi ? . . . 

Canip ASLAN
Bağımsız Mali Müşavirler Grubu
İSMMMO Yönetim Kurulu Adayı

Hatta öyle bir oradasınız ki bizden başka kimse buraya gelemez zihniyetiyle oradasınız.

Otuz yılda geriye dönüp bir baktığınızda 100-120 kişilik seçilmişler ordusu olarak bir dönem o kurulda, gelecek dönem diğer kurulda olacak şekilde ahbap çavuş ilişkisiyle oradasınız.

Siz oradasınız; ev aldım borcum var diyene, çocuğum oldu ihtiyacım var diyene yer açtığınız listeleri üyeye dayatmak suretiyle kabul ettirdiğiniz için oradasınız.

Bu yetmez İstanbul duyacak, bu yetmez Türkiye duyacak diyorsunuz ya bakın İstanbul ve Türkiye neleri duyuyor;

Rusya'da Putin Başkan, Medvedev Başbakan, gelecek dönem Medvedev Başkan, Putin Başbakan.  Bizde Yahya ARIKANİSMMMO Başkanı, Yücel AKDEMİR TÜRMOB sekreteri, Bu dönem Yücel AKDEMİR  İSMMMO Başkanı, Yahya ARIKAN TÜRMOB Genel sekreteri olmayı içinize sindirebildiğinizi İstanbul duydu, tüm Türkiye duyacak; 

Yaklaşık 112 bin kişilik Mali Müşavir ve Yeminli Mali Müşavir ordusunun içinde TÜRMOB'da yönetim kurulu başkanlığı yapma ehliyetine sahip bir meslek mensubu bulamadığınızdan 2016 TÜRMOB seçimlerinde ithal bir Pazarlama Profesörünü transfer ederek seçime soktunuz. Yasal olmadığı konusunda yaptığımız tüm uyarıları göz ardı ederek seçilmesini sağladınız.  Neyse ki memleketin mahkemeleri var.  Gören gözlerden kaçıramadığınız için  Bağımsız Mali Müşavirler Grubu  TÜRMOB'un bu utancı yaşamasının önüne geçti. Çatı örgütümüze bu dayatmayı yaşattığınızı İstanbul duydu, tüm Türkiye duyacak. 

Siz oradasınız da meslek mensupları angaryaların, iş yükünün altında ezim ezim ezilmekte, ya istem dışı kalp krizi, beyin kanaması gibi ölümcül olaylar yaşamakta, ya da içinden çıkamaz hale geldiğini düşünerek intihar yolunu seçmekteler.  Kansere yakalananları söz konusu bile etmemize gerek kalmadığını İstanbul duydu, tüm Türkiye'de duydu.  

Yaptığınız tüm konuşmalarda, dernek şubelerinin genel kurullarında "meslek yok oluyor" diye verdiğiniz mesajları İstanbul duydu, tüm Türkiye duyacak. 

Ben buradan ayrılmam sekizinci katı verin, sekreterimi,  şoförlü VIP minibüsü tahsis edin diyerek  İSMMMO'nın sırtından inmediğinizi İstanbul duydu, tüm Türkiye duyacak. 

Meslektaşlarımız ücretini ödemeden giden müşterilerle haksız rekabeti sonuna kadar yaşarken sizlerin  etliye, sütlüye karışmadan,, suya sabuna dokunmadan saltanatınızı sürdürdüğünüzü İstanbul duydu, tüm Türkiye duyacak.

Binlerce lira alacağı olduğu halde mali müşavir değiştirilmesine göz yumduğunuzu, disiplin kurulu ve haksız rekabet kurullarının sadece isimden ibaret olduğunu İstanbul duydu, tüm Türkiye duyacak.

Oy kaygısıyla,  koltuk korkusuyla  kimseyi karşınıza almaya cesaret edemediğinizi  İstanbul duydu, tüm Türkiye duyacak.

Biz buradayız bizi İstanbul değil Türkiye duyacak diye çektirdiğiniz fotoğrafta bile öne çıkamadığınızı İstanbul  da gördü, tüm Türkiye de gördü.

Meslektaşın sorunlarından bi haber, memleket meselelerine karşı  vurdum duymaz olduğunuzu gizlemek için biz gidersek  oda başka ellere gider safsatasını yıllardır yutturduğunuzu İstanbul  duydu, tüm Türkiye duyacak. 

Daha büyük bir destan yazacağız diye yola çıktınız ya; angaryaların önüne 30 yıldır geçemediniz, tahsilat konusunda 30 yıldır en ufak bir iyileşme yapamadınız, haksız rekabeti adeta 30 yıldır kendiniz desteklediniz ve bu sorunlara "küçük şeylerle beni meşgul etmeyin" özdeyişini!  kullanabildiniz ya daha neyin destanını yazmak için görev istediğinizi İstanbul  biliyor, tüm Türkiye duyacak.

Son anda  telefonuma gelen mesaj neyin peşinde olduğunuzun da açık göstergesi oldu. “NİSBİ AİDATI KALDIRIYORUZ” mesajı ne meslek ve ne de meslektaşı düşünmediğiniz, tek kaygınızın koltuğu kaybetmek olduğunu, meslektaşlarımıza nisbi aidatı tahsil edebilmek için icra gönderdiğinizi İstanbul biliyor, tüm Türkiye de duyacak.

31 Mart seçimleriyle İstanbul' a gelen bahar 12 MAYIS İSMMMO genel kurulunda da mesleğe gelecek baharın müjdecisi olacaktır. Bizler gitmez zannedilenlerin de gidebildiklerini gördük.

2015 yılında bir kıvılcım olarak  Bağımsız Mali Müşavirler Grubunun yakmış olduğu değişim ateşinin bu gün önü alınamaz bir ateş seline döndüğünü gördüğümüz için mesleğimize ve meslektaşımıza 11-12 MAYIS  İSMMMO genel kurulunda baharı müjdeliyoruz.

Şu konuda hakkınızı teslim etmeliyim ki slogan atmada günceli iyi takip ediyorsunuz. Şu anda "HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLACAK DİYORSUNUZ" ya kahkahalarla gülmek geliyor içimizden. 30  YILDA HANGİ GÜZELLİĞE İMZA ATTINIZ Kİ ÖNÜMÜZDEKİ ÜÇ YIL  İÇİN GÜZELLİK  VAAD EDİYORSUNUZ?  Bunu İstanbul duydu, Türkiye duydu.  Kısacası duymayan kalmadı.

Değerli meslektaşlarım;
- Bütün diktatörler seçime katılımın azlığından beslenir.
- Değişim istiyorsan, seçime katıl oyunu kullan.
- Yönetimden şikayetçiysen,  seçime katıl oyunu kullan.
- Mesleğimizden ümidini kesmek istemiyorsan, seçime katıl, oyunu kullan.
- Meslek adına fikrin varsa, seçime katıl oyunu kullan.
- Mesleğine ve meslektaşına saygın varsa seçime katıl oyunu kullan.
- Muhasebe mesleğinin geleceğinin tarihini yazmak istiyorsanız 
SEÇİMLERE KATILIN, OYUNUZU KULLANIN.
59- Divan Başkanı Ziya Disanlı, Meslekte Birlik Grubundan Halil Erdem Gültekin' e Söz Verdi. Halil Erdem Gültekin Nispi Temsille İlgili Görüşlerini Sundu.(SON)
01 Ocak 2019 – 30 Haziran 2019 Tarihleri Arasında Yurt İçi ve Yurt Dışı Gelir Vergisinden İstisna Harcırah Tutarları
Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurulunca (KGK) faizsiz finans muhasebe standartlarına ilişkin kurul kararları yayımlandı.
Türkiye'mizin doğum günü olan:19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'mızın 100'üncü yılı kutlu olsun!
Noyan Doğan’ın moderatörlüğündeki ; Oda Başkanı Vehbi Karabıyık 20 Mayıs Pazartesi Günü Habertürk Televizyonunda canlı yayında olacak.
Bugün Yönetim Kurulunun Yapmış Olduğu Toplantı Sonunda; İstanbul YMM Odası Yönetim, ...
Milyonlarca emeklinin yanı sıra aileleriyle beraber 200 bine yakın iş göremezlik geliri alan vatandaşa da bayram ikramiyesi verilecek.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi tarafından öğrencilerin kullandığı mavi kart öğrenci aylık abonman ücreti 85 liradan 40 liraya düşürülmüştü.
Son yazımda defter ve belgelerin vergi incelemesine yetkili elemanlara ibraz edilememesi halinde doğrudan KDV indirimi reddiyatı yapılması durumunda
Çalıştığı fabrikada, kendisiyle aynı işi yapan işçilerin daha çok maaş aldığını belirten işçi, işverenin 'eşitlik' ilkesine uymadığını öne sürüp noter kanalıyla istifa etti.
Genel kurulda verilen taahhütlerin yakın takipçisi olacağız.
Vergi, devletin ülkesi üzerindeki egemenlik hakkına dayanarak, kamu giderlerini karşılamak üzere, karşılıksız ve zorla aldığı ekonomik değerdir.
Son 3 yılda odamızın ne yaptığı hakkında bilgisi olan aramızda sadece oda yöneticileri var, bizler yokuz.
2018 Yılı Aktif Toplamı 3,449,600 TL veya Net Satışlar Toplamı 6,898,900 TL’nin aşan üretim ve hizmet işletmeleri,
“Siyaset tek kişilik bir oyun değildir.” Derler; uzun soluklu ve ekip işidir. Siyasete küskünlük, kırgınlık olmaz Mücadele ettiğin zemin ve şartlar gözden geçirilir ancak ....
Kıdem tazminatı, işçinin çeşitli sebeplerle işyerinden ayrılırken işveren tarafından İş Kanunu gereğince vermiş olduğu bir tazminat.