Bu Da Mı Yetmez? Evet Siz 30 Yıldır Oradasınız. Yetmez Mi ? . . .
09 Mayıs 2019 Perşembe
Otuz yılda geriye dönüp bir baktığınızda 100-120 kişilik seçilmişler ordusu olarak bir dönem o kurulda,
Bu Da Mı Yetmez? Evet Siz 30 Yıldır Oradasınız.  Yetmez Mi ? . . .
Değerli meslektaşlarım;

*  Bütün diktatörler seçime katılımın azlığından beslenir.

*  Değişim istiyorsan, seçime katıl oyunu kullan.

*  Yönetimden şikayetçiysen,  seçime katıl oyunu kullan.

*  Mesleğimizden ümidini kesmek istemiyorsan, seçime katıl, oyunu kullan.

*  Meslek adına fikrin varsa, seçime katıl oyunu kullan.

*  Mesleğine ve meslektaşına saygın varsa seçime katıl oyunu kullan.

*  Muhasebe mesleğinin geleceğinin tarihini yazmak istiyorsanız 

SEÇİMLERE KATILIN, OYUNUZU KULLANIN.

Bu Da Mı Yetmez?

Evet Siz 30 Yıldır Oradasınız.  Yetmez Mi ? . . . 

Canip ASLAN
Bağımsız Mali Müşavirler Grubu
İSMMMO Yönetim Kurulu Adayı

Hatta öyle bir oradasınız ki bizden başka kimse buraya gelemez zihniyetiyle oradasınız.

Otuz yılda geriye dönüp bir baktığınızda 100-120 kişilik seçilmişler ordusu olarak bir dönem o kurulda, gelecek dönem diğer kurulda olacak şekilde ahbap çavuş ilişkisiyle oradasınız.

Siz oradasınız; ev aldım borcum var diyene, çocuğum oldu ihtiyacım var diyene yer açtığınız listeleri üyeye dayatmak suretiyle kabul ettirdiğiniz için oradasınız.

Bu yetmez İstanbul duyacak, bu yetmez Türkiye duyacak diyorsunuz ya bakın İstanbul ve Türkiye neleri duyuyor;

Rusya'da Putin Başkan, Medvedev Başbakan, gelecek dönem Medvedev Başkan, Putin Başbakan.  Bizde Yahya ARIKANİSMMMO Başkanı, Yücel AKDEMİR TÜRMOB sekreteri, Bu dönem Yücel AKDEMİR  İSMMMO Başkanı, Yahya ARIKAN TÜRMOB Genel sekreteri olmayı içinize sindirebildiğinizi İstanbul duydu, tüm Türkiye duyacak; 

Yaklaşık 112 bin kişilik Mali Müşavir ve Yeminli Mali Müşavir ordusunun içinde TÜRMOB'da yönetim kurulu başkanlığı yapma ehliyetine sahip bir meslek mensubu bulamadığınızdan 2016 TÜRMOB seçimlerinde ithal bir Pazarlama Profesörünü transfer ederek seçime soktunuz. Yasal olmadığı konusunda yaptığımız tüm uyarıları göz ardı ederek seçilmesini sağladınız.  Neyse ki memleketin mahkemeleri var.  Gören gözlerden kaçıramadığınız için  Bağımsız Mali Müşavirler Grubu  TÜRMOB'un bu utancı yaşamasının önüne geçti. Çatı örgütümüze bu dayatmayı yaşattığınızı İstanbul duydu, tüm Türkiye duyacak. 

Siz oradasınız da meslek mensupları angaryaların, iş yükünün altında ezim ezim ezilmekte, ya istem dışı kalp krizi, beyin kanaması gibi ölümcül olaylar yaşamakta, ya da içinden çıkamaz hale geldiğini düşünerek intihar yolunu seçmekteler.  Kansere yakalananları söz konusu bile etmemize gerek kalmadığını İstanbul duydu, tüm Türkiye'de duydu.  

Yaptığınız tüm konuşmalarda, dernek şubelerinin genel kurullarında "meslek yok oluyor" diye verdiğiniz mesajları İstanbul duydu, tüm Türkiye duyacak. 

Ben buradan ayrılmam sekizinci katı verin, sekreterimi,  şoförlü VIP minibüsü tahsis edin diyerek  İSMMMO'nın sırtından inmediğinizi İstanbul duydu, tüm Türkiye duyacak. 

Meslektaşlarımız ücretini ödemeden giden müşterilerle haksız rekabeti sonuna kadar yaşarken sizlerin  etliye, sütlüye karışmadan,, suya sabuna dokunmadan saltanatınızı sürdürdüğünüzü İstanbul duydu, tüm Türkiye duyacak.

Binlerce lira alacağı olduğu halde mali müşavir değiştirilmesine göz yumduğunuzu, disiplin kurulu ve haksız rekabet kurullarının sadece isimden ibaret olduğunu İstanbul duydu, tüm Türkiye duyacak.

Oy kaygısıyla,  koltuk korkusuyla  kimseyi karşınıza almaya cesaret edemediğinizi  İstanbul duydu, tüm Türkiye duyacak.

Biz buradayız bizi İstanbul değil Türkiye duyacak diye çektirdiğiniz fotoğrafta bile öne çıkamadığınızı İstanbul  da gördü, tüm Türkiye de gördü.

Meslektaşın sorunlarından bi haber, memleket meselelerine karşı  vurdum duymaz olduğunuzu gizlemek için biz gidersek  oda başka ellere gider safsatasını yıllardır yutturduğunuzu İstanbul  duydu, tüm Türkiye duyacak. 

Daha büyük bir destan yazacağız diye yola çıktınız ya; angaryaların önüne 30 yıldır geçemediniz, tahsilat konusunda 30 yıldır en ufak bir iyileşme yapamadınız, haksız rekabeti adeta 30 yıldır kendiniz desteklediniz ve bu sorunlara "küçük şeylerle beni meşgul etmeyin" özdeyişini!  kullanabildiniz ya daha neyin destanını yazmak için görev istediğinizi İstanbul  biliyor, tüm Türkiye duyacak.

Son anda  telefonuma gelen mesaj neyin peşinde olduğunuzun da açık göstergesi oldu. “NİSBİ AİDATI KALDIRIYORUZ” mesajı ne meslek ve ne de meslektaşı düşünmediğiniz, tek kaygınızın koltuğu kaybetmek olduğunu, meslektaşlarımıza nisbi aidatı tahsil edebilmek için icra gönderdiğinizi İstanbul biliyor, tüm Türkiye de duyacak.

31 Mart seçimleriyle İstanbul' a gelen bahar 12 MAYIS İSMMMO genel kurulunda da mesleğe gelecek baharın müjdecisi olacaktır. Bizler gitmez zannedilenlerin de gidebildiklerini gördük.

2015 yılında bir kıvılcım olarak  Bağımsız Mali Müşavirler Grubunun yakmış olduğu değişim ateşinin bu gün önü alınamaz bir ateş seline döndüğünü gördüğümüz için mesleğimize ve meslektaşımıza 11-12 MAYIS  İSMMMO genel kurulunda baharı müjdeliyoruz.

Şu konuda hakkınızı teslim etmeliyim ki slogan atmada günceli iyi takip ediyorsunuz. Şu anda "HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLACAK DİYORSUNUZ" ya kahkahalarla gülmek geliyor içimizden. 30  YILDA HANGİ GÜZELLİĞE İMZA ATTINIZ Kİ ÖNÜMÜZDEKİ ÜÇ YIL  İÇİN GÜZELLİK  VAAD EDİYORSUNUZ?  Bunu İstanbul duydu, Türkiye duydu.  Kısacası duymayan kalmadı.

Değerli meslektaşlarım;
- Bütün diktatörler seçime katılımın azlığından beslenir.
- Değişim istiyorsan, seçime katıl oyunu kullan.
- Yönetimden şikayetçiysen,  seçime katıl oyunu kullan.
- Mesleğimizden ümidini kesmek istemiyorsan, seçime katıl, oyunu kullan.
- Meslek adına fikrin varsa, seçime katıl oyunu kullan.
- Mesleğine ve meslektaşına saygın varsa seçime katıl oyunu kullan.
- Muhasebe mesleğinin geleceğinin tarihini yazmak istiyorsanız 
SEÇİMLERE KATILIN, OYUNUZU KULLANIN.
1- Genel Yayın Yönetmenimiz Nusret Sümer Balıkesir SMMM Odası Başkanı Ertuğ Aslan ve Oda Sekreteri Eren Çekiç'le Muhasebe Mesleğini ve Meslek Mensuplarının Sorunlarını Masaya Yatırdı.
Paranın olduğu yerde verginin olmaması beklenemez ve vergi hayatın birçok yerinde olduğu gibi dini vazifelerin yerine getirilmesinde de hayatımızın içinde.
Vergi icra hukuku olarak da bilinen 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun’un 13’üncü maddesinde hüküm altına alınan ihtiyati haciz müessesesi . . . . .
Yazılı bölümü 13-14 Nisan 2019 tarihlerinde, sözlü bölümü ise 20-21-22 Ağustos 2019 tarihlerinde gerçekleştirilen
Gülerken düşündüren……………….Düşündürürken öğreten……………..Öğrettiğini unutturmayan……………Maliyenin ve mesleğimizin unutulmaz hocası……
Elbette ki, 5510 Sayılı Kanunla Kanun’un 53. Maddesi’nde yer alan 1.10.2008 tarihinde yürürlüğe giren 4/b bendi kapsamında (Bağ-Kur) sigortalı sayılanların,
Bilindiği gibi, 213 sayılı VUK’nun 353/1 maddesi hükmüne göre verilmesi ve alınması gereken fatura ve gider pusulası ve müstahsil makbuzu ile
Yeni TTK’nın 390. maddesinin birinci fıkrasına göre, “Esas sözleşmede aksine ağırlaştırıcı bir hüküm bulunmadığı takdirde, yönetim kurulu üye tam sayısının
3 yıldır işsiz, etrafımın yardımıyla yaşıyorum. 1 Ekim 1977 doğumluyum. 25 Ekim 1999'da SSK kapsamında mühendis olarak işe başladım ve
Maliye Bakanlığı, Temmuz ayı bütçe sonuçlarını açıkladı. İlk 6 ayda 78.6 milyar TL açık veren bütçe, Merkez Bankası'nın ihtiyat akçesinin Hazine'ye devrinden sonra...
Otomotiv sektör temsilcileri yaşadıkları kriz karşısında bazı isteklerini ve önerilerini sıralıyorlar. Aralarında Rusya’da sektörün yaşadığı krizden
Toplantının hemen başında Zorlu Holding CEO’su Ömer Yüngül, “Tekstil sizin için ne anlama geliyor?” diye sordu. Ucuz işgücü, zorlu çalışma şartları, ç
Bankalarca verilen kredilere ilişkin usul ve esaslar, 19/10/2005 tarihli ve 5411 sayılı Bankacılık Kanunu’nun hükümlerine dayanılarak hazırlanan ve
İdeal olan şirketlerin kendi öz kaynakları ile yatırımlarını yapmaları ve faaliyetlerini sürdürmeleri olmakla birlikte, bu her zaman mümkün olmaz ve kaynak ihtiyacı
Bu Kanunun amacı; Türkiye’nin turizm hedeflerine ulaşmasını teminen; turizm imkân ve fırsatlarının dünyada tanıtılmasına, turizm potansiyelinin tüm yönleri ile değerlendirilerek . . . . .
BİLSEM sonucu MEB tarafından adayların erişimine açıldı. Binlerce adayın merakla beklediği sonuçlar sonrasında kesin kayıt hakkı elde edecek isimler ortaya çıktı.
Gelir İdaresi özelgeleri, vergi cezası ve gecikme faizine karşı koruma sağlıyor. Aynı nitelikli özelgeler sadece özelgenin verildiği değil bütün mükellefler için aynı
T.C. Merkez Bankası Döviz Kurları (2019 - 2018 - 2017 - 2016 - 2015 - 2014 Yıllarını İçerir)
2576 sayılı “Bölge İdare Mahkemeleri, İdare Mahkemeleri ve Vergi Mahkemeleri’nin Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun”un, “Vergi Mahkemeleri’nin Görevleri” başlıklı