Bende Varım.....
21 Ekim 2018 Pazar
Oda seçimleri yaklaşınca , Oda seçimleri yaklaşınca, Aynı traş’a...Devam etmeyeceğiz.Aynı keseye aynı tasa aynı kurnaya... Aynı hamama... Aynı tellak’a...Aynen devam demeyeceğiz.
Bende Varım.....

Bende Varım.....

Emir Es - SMMM

Oda seçimleri yaklaşınca 

Aynı traş’a...
Devam etmeyeceğiz.

Aynı keseye aynı tasa aynı kurnaya...
Aynı hamama...
Aynı tellak’a...
Aynen devam demeyeceğiz.

Sandıksa sandık...
Demokrasiyse demokrasi ...
Hepsine tamam....

Demokrasiyse, sandıksa...
Lafı eğip bükmem ben de varım. ..
Ben de aynı hamam’daysam...
Yüzde 1’de de olsam. 1 kişi de olsam...
Bunu da siz hesap edeceksiniz...

Odaların seçilmiş ve atanmış kurulları komisyon başkanları ilçe temsilcilikleri delegeleri , falanı filanı her yer zaptedilmiş...

Birileri bir yerlere girmek için sözler almış sözler vermiş.....
Bütün kurulları dağıtılmış...


Oda da her köşe bilfiil işgal edilerek tek el’den yönetilmeye çalışılıyor. ..
Meslek, siyasetin oyuncağı olmuş....

Hala o bu şu sebeplerle meslek çoktan çürütulmüştur.

Güven vermeyen oda başkanlarına , bu sisteme, sistemin başına, onu oraya atayana hala tek kelime bile etmeyen meslektaşa, iş yapıyor gibi gözüken yöneticilerden artık utanıyorum. ..

O yasak, bu ceza gibi kısıtlamalarla meslektaşı hizaya getirmeye çalışanlardan....
Buna sessiz kalanlardan,


Ekmeğimizi elimizden alınırken sesleri çıkmayanlardan....


Köşesine çekilip etliye sütlüye karışmayanlardan....


1 gün 1 gündür diyerek oda kaynaklarıyla ayakta kalmanın hesaplarını yapanlardan....
Olur olmaz her konuya giren, ancak girmesi gereken esas baba konuya giremeyen cakma duayen meslektaşlardan da artık sıtkım sıyrılıyor yavaş yavaş.


Arkasına iktidarı, gücü alıp, bi güzel sırtını dayayıp, güçlü olduğunu, devrin onların devri olduğunu, kaşıyla gözüyle, bakışiyla, sırıtışıyla bize her an hissettiren meslektaslardan da haz etmiyorum.


Hoşlanmıyorum.

Biraz daha yolunu bulmak için onurunu gururunu bir kenara bırakıp ruhunu verenlerle aynı hamam’da olmaktan da...


Utanıyorum.

Şimdi bunu neden yazdığıma gelelim. .

Seçim bitince,
Berber aynı berber. Tıraş aynı tıraş...
Tellak aynı tellak...Hamam aynı hamam olursa,

Kurna da, tasta , kesede aynı olur ...
Yani sıfıra sıfır, elde var sıfır. ..

Meslektaşa angaryanın yanında baskının iyice arttığı, meslektaşın iyice sus’tuğu bu günlerde susmayanların, benim, bizim gibi düşünenlerin de olduğu bilinsin diye yazıyorum.

Aynı işi yaptığımız arkadaşlar eğer okurlarsa, ”Ya biz niye böyle sesimizi çıkarmıyoruz, niye bu kadar cesur değiliz, niye sosyal medyada zaman harcayarak çiçek böcek beğenileri yapıyoruz diye düşünürler, belki biraz olsun utanırlar... Çok zor ama belki biraz değişirler diye yazıyorum.

Mesleğin mutfağında onurlu, ahlaklı, dürüst meslektaşların olduğunu biliyorum, bu sistemden hoşlanmadıklarını, vitrindekilerden ne kadar rahatsız olduklarını, daraldıklarını ve şekilden şekile giren bu modellere ne kadar tepkili olduklarını biliyorum hatırlatmak için yazıyorum...

Mesleğe yeni başlamış olanlara biraz olsun umut vermek için yazıyorum.

Kötü örneklerin örnek olmadığı anlasınlar, kafaya takmasınlar diye yazıyorum.

Bu bizden, bu bizden değil mantığıyla kimseye yaltaklanmadan işini yapılabileceğini yeni meslektaşlara göstermek için de yazıyorum.

Ben ve benim gibi düşünenlerin de var olduğunu göstermek için yazıyorum.

Meslektaşların yüzüne bakarken kendimi iyi hissetmek için yazıyorum.

Bu meslek camiasinda dağıtılan ‘nimet’leri elinin tersi ile iten meslektaşların olduğunu bilsin diye yazıyorum.


Son bişey...


Heryerde kurnaz bulunur. Bende kurnazlık yapabilirim, gelene ağam gidene paşam diyebilirim. Yanaşma düzenine ayak uydurabilirim. Kime yanaşacağımi da bilirim.


İyi de bilirim....


Herkesin midesi yanaşma ruhunu, iktidarların adamı olmayı kaldırmaz.

Hele benim hiç kaldırmaz.


Bilen bilir. 


Nokta.

VakıfBank, bireysel kredi kartlarına ödeme kolaylığı sağlanması, aksamadaki bireysel ve ticari kredilerin yapılandırılması ile
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme ..
Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yayımlanan Mali ve Sosyal Haklar Genelgesiyle birlikte kıdem tazminatında tavan ücret de netleşti.
Vergi Cezaları Yükseldi.....Vergi Cezaları Yükseldi .........Vergi Cezaları Yükseldi ........
Bilindiği gibi 213 sayılı VUK genel tebliği seri no 449 10 Nisan 2015 tarihli resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.(
Ülkemiz yeni yıla, geçen yıldan devreden sorunlarla girdi. Bu sorunların 2018 yılından daha fazla şiddetle 2019 yılında devam edeceğini hep birlikte görüyoruz ve yaşıyoruz.
Çalışma ve Aile Bakanı Selçuk, emeklilerin maaş farklarının 25 Ocak'ta ödeneceğini açıkladı.Çalışma ve Aile Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, emeklilerin maaş farklarının 25 Ocak'ta ödeneceğini duyurdu.
Ekonomide yaşanan sıkıntılı sürecin ardından, kredi kartı borçlarının yapılandırılmasından vergi indirimlerine, istihdamdan KOBİ desteklerine kadar birçok alanda atılan adımlar piyasalara destek oluyor.
2018 yılını kapattık ve hatta 2019 yılının ilk haftasını da geride bıraktık. 2018 yılı bilançoları toparlanma aşamasında iken bu yazı ile önemli bir konuda uyarıda bulunmuş olalım.
İGDAŞ, İstanbul'da kuvvetli lodosun etkili olacağını ve rüzgarın etkisi ile oluşabilecek baca gazı zehirlenmelerine karşı bacalı doğalgaz cihazı kullanıcılarının,
Ehliyet sınavları ile ilgili yapılan değişiklikle birlikte sürücü adayları artık her gün sınav olabilecek. Teorik eğitimin tamamlanmasının ardından e-sınav için randevu alabilecek kişiler
Tebligat İşlemleri, 1 Ocak 2019' dan İtibaren Elektronik Yolla Yapılacak....Tebligat İşlemleri, 1 Ocak 2019' dan İtibaren Elektronik Yolla Yapılacak
Ziraat Bankası’nın kredi kartı borçlarını yapılandırırken arayacağı şartlar belli olmaya başladı. Borcu olanların sistem üzerinden görülebileceğini belirten Ziraat Bankası yetkilileri,
Ocak Ayı Kahvaltılı Eğitim Toplantısı 09 Ocak 2019 Çarşamba Günü Saat: 09:00-12:00 saatlerinde Bayrampaşa Marnas Hotelsde Gerçekleşti.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İmar Barışı ile ilgili gerekçeyi; “Ülkemizdeki imara aykırı yapıların yüzde 50'in üzerinde olduğu bilinmektedir.
Vergi ve Sosyal Güvenlik Mevzuatındaki önemli değişiklikler E-Uygulamalar kapsamındaki son düzenlemeler
Konya SMMM Odası Gelir İdasi Başkanlığı işbirliğinde “Defter Beyan Sistemi ile Elektronik Defter ve Belge Uygulamalarında Son Gelişmeler”
Türkiye İktisadi Girişim ve İş Ahlakı Derneği (İGİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Karahan, “İstanbul için iki çocuklu bir ailenin çalışanının alması gereken asgari düzeyde