Bende Varım.....
21 Ekim 2018 Pazar
Oda seçimleri yaklaşınca , Oda seçimleri yaklaşınca, Aynı traş’a...Devam etmeyeceğiz.Aynı keseye aynı tasa aynı kurnaya... Aynı hamama... Aynı tellak’a...Aynen devam demeyeceğiz.
Bende Varım.....

Bende Varım.....

Emir Es - SMMM

Oda seçimleri yaklaşınca 

Aynı traş’a...
Devam etmeyeceğiz.

Aynı keseye aynı tasa aynı kurnaya...
Aynı hamama...
Aynı tellak’a...
Aynen devam demeyeceğiz.

Sandıksa sandık...
Demokrasiyse demokrasi ...
Hepsine tamam....

Demokrasiyse, sandıksa...
Lafı eğip bükmem ben de varım. ..
Ben de aynı hamam’daysam...
Yüzde 1’de de olsam. 1 kişi de olsam...
Bunu da siz hesap edeceksiniz...

Odaların seçilmiş ve atanmış kurulları komisyon başkanları ilçe temsilcilikleri delegeleri , falanı filanı her yer zaptedilmiş...

Birileri bir yerlere girmek için sözler almış sözler vermiş.....
Bütün kurulları dağıtılmış...


Oda da her köşe bilfiil işgal edilerek tek el’den yönetilmeye çalışılıyor. ..
Meslek, siyasetin oyuncağı olmuş....

Hala o bu şu sebeplerle meslek çoktan çürütulmüştur.

Güven vermeyen oda başkanlarına , bu sisteme, sistemin başına, onu oraya atayana hala tek kelime bile etmeyen meslektaşa, iş yapıyor gibi gözüken yöneticilerden artık utanıyorum. ..

O yasak, bu ceza gibi kısıtlamalarla meslektaşı hizaya getirmeye çalışanlardan....
Buna sessiz kalanlardan,


Ekmeğimizi elimizden alınırken sesleri çıkmayanlardan....


Köşesine çekilip etliye sütlüye karışmayanlardan....


1 gün 1 gündür diyerek oda kaynaklarıyla ayakta kalmanın hesaplarını yapanlardan....
Olur olmaz her konuya giren, ancak girmesi gereken esas baba konuya giremeyen cakma duayen meslektaşlardan da artık sıtkım sıyrılıyor yavaş yavaş.


Arkasına iktidarı, gücü alıp, bi güzel sırtını dayayıp, güçlü olduğunu, devrin onların devri olduğunu, kaşıyla gözüyle, bakışiyla, sırıtışıyla bize her an hissettiren meslektaslardan da haz etmiyorum.


Hoşlanmıyorum.

Biraz daha yolunu bulmak için onurunu gururunu bir kenara bırakıp ruhunu verenlerle aynı hamam’da olmaktan da...


Utanıyorum.

Şimdi bunu neden yazdığıma gelelim. .

Seçim bitince,
Berber aynı berber. Tıraş aynı tıraş...
Tellak aynı tellak...Hamam aynı hamam olursa,

Kurna da, tasta , kesede aynı olur ...
Yani sıfıra sıfır, elde var sıfır. ..

Meslektaşa angaryanın yanında baskının iyice arttığı, meslektaşın iyice sus’tuğu bu günlerde susmayanların, benim, bizim gibi düşünenlerin de olduğu bilinsin diye yazıyorum.

Aynı işi yaptığımız arkadaşlar eğer okurlarsa, ”Ya biz niye böyle sesimizi çıkarmıyoruz, niye bu kadar cesur değiliz, niye sosyal medyada zaman harcayarak çiçek böcek beğenileri yapıyoruz diye düşünürler, belki biraz olsun utanırlar... Çok zor ama belki biraz değişirler diye yazıyorum.

Mesleğin mutfağında onurlu, ahlaklı, dürüst meslektaşların olduğunu biliyorum, bu sistemden hoşlanmadıklarını, vitrindekilerden ne kadar rahatsız olduklarını, daraldıklarını ve şekilden şekile giren bu modellere ne kadar tepkili olduklarını biliyorum hatırlatmak için yazıyorum...

Mesleğe yeni başlamış olanlara biraz olsun umut vermek için yazıyorum.

Kötü örneklerin örnek olmadığı anlasınlar, kafaya takmasınlar diye yazıyorum.

Bu bizden, bu bizden değil mantığıyla kimseye yaltaklanmadan işini yapılabileceğini yeni meslektaşlara göstermek için de yazıyorum.

Ben ve benim gibi düşünenlerin de var olduğunu göstermek için yazıyorum.

Meslektaşların yüzüne bakarken kendimi iyi hissetmek için yazıyorum.

Bu meslek camiasinda dağıtılan ‘nimet’leri elinin tersi ile iten meslektaşların olduğunu bilsin diye yazıyorum.


Son bişey...


Heryerde kurnaz bulunur. Bende kurnazlık yapabilirim, gelene ağam gidene paşam diyebilirim. Yanaşma düzenine ayak uydurabilirim. Kime yanaşacağımi da bilirim.


İyi de bilirim....


Herkesin midesi yanaşma ruhunu, iktidarların adamı olmayı kaldırmaz.

Hele benim hiç kaldırmaz.


Bilen bilir. 


Nokta.

“SGK Teşviği Yazılımı, E-Serbest Meslek Makbuzu, E-İrsaliye Ve Mali Müşavirlerin Kendi Mükelleflerinin E-Faturalarını Tek Portaldan Takip Edip Kendi Muhasebe Programlarına Aktarabilecekleri Yeni Sistemler” Konulu Seminer Düzenledi
İtirazın Konusu : 9/6/1932 tarihli ve 2004 sayılı İcra ve İflas Kanunu’nun 18/2/1965 tarihli ve 538 sayılı Kanun’un 114. maddesiyle değiştirilen 278. maddesinin üçüncü fıkrasının;
Gider ekle fonksiyonunun “stopaj kodu” bölümünde yer alan “014- Huzur Hakkı” ve “016-Yer altı maden işçileri” tür kodları ile kayıt yapılmaması gerektiğine
Bunlardan en önemlisi ise mevcut durumda sadece iş uyuşmazlıklarında geçerli olan Arabuluculuk kurumu bundan sonra ticari davalar içinde geçerli olacaktır.
Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından 03.08.2018 tarihinde açıklanan "100 Günlük İcraat Programı"nda Hazine ve
Konkordato şirketleri olası bir iflastan kurtarmayı hedefleyen bir düzenleme olarak uygulanıyor. Reuters’a bilgi veren üç yetkili konkordato sistemi hakkında yeniden bir düzenleme yapılabileceğini belirttiler.
Emekli maaşlarında Ocak 2019 zammı ve memur maaşlarında Ocak 2019 zammı merak konusu. Enflasyon mucizevi şekilde düşmezse yılbaşında memur ve memur emeklileri
Son iki haftada, Sayıştay'ın 2017 yılına ilişkin olarak; büyükşehir, il ve ilçe belediyeleri ile ilgili denetim raporları gazetelerde çarşaf çarşaf yayınlanıyor.
08 Kasım 2018 tarihinde İstanbul SMMM Odası Eğitmeni Halim BURSALI ‘nın sunumu ile Antalya SMM odamızda gerçekleştirdik.
Bursa Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nca (BSMMMO) Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikal edişinin 80’inci yıldönümü sebebiyle,
Rüzgâr ağırdan eser, her 10 Kasım sabahı, her bir yere savurur, sararmış yaprakları.
İNCE MEDYA GRUP Stüdyolarından MANŞETX Gazetesinden canlı olarak yayınlanan, usta gazeteci Necmi İnce'nin hazırlayıp sunduğu İ
Meslek yasamızın çıkması ve odalarımızın kurulmasının üzerinden 28 yıl geçmiş bulunmaktadır.
27.03.2018 Tarih ve 30373 sayılı resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren bazı kanun ve kanun hükmünde kararnamelerde değişiklik yapılması hakkında kanunla 4447 sayılı işsizlik sigortası kanununa ;
Emeklilerin intibak umudunu yeşerten bir gelişme yaşandı. 2000 yılından sonra emekli olanların aylık bağlanma oranlarının yükseltilmesi için 7 maddeden oluşan bir intibak teklifi Meclis'e sunuldu.
Erdoğan'ın maaşına yüzde 26 zam yapılacak. CHP’li Ünal Demirtaş, emekli maaşlarının Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın maaş zammına endekslenmesini öngören yasa teklifini Meclis’e sundu.
İşçilerin hakkı olan haftalık tatili bazı durumlarda gidebilir mi? Mesela hafta içinde rapor alınırsa hafta sonu izin hakkı kaybedilir mi? Kaç gün raporlu olunursa çalışılmış günler gibi sayılır?