Bayram Bizim Neyimize ! . .
24 Mayıs 2020 Pazar
Hava bugün bulutsuz. Dün de bulutsuzdu, önceki gün de. Donuk, ruhsuz, biraz da sisli. Bizim payımıza çalışmak düştü yine.
Bayram Bizim Neyimize ! . .
Bayram Bizim Neyimize ! . . 

Hava bugün bulutsuz.  Dün de  bulutsuzdu, önceki gün de.  Donuk, ruhsuz, biraz da sisli. Bizim payımıza çalışmak düştü yine. Üste para ödemeli hem de.  Kasası açık veren kasiyer gibi. En ufak bir hatada, sinek bir şey değil ama evler yıkar abesliğinde ağır para cezaları.  Bir sigara içimi kadar olsun,  kendimize ayıramadığımız zamanlar, bayramda da yerini buldu. Korona salgını varmış, insanlar bir araya gelemiyormuş, biz hep öyleydik a dostlar. Biz Hiç bir araya  gelemedik, halleşemedik. Saymazsak eğer seminer arası beş dakikalık yüzeysel konuşmaları.

* Yabancılaştık yabancılaştırdılar bizi bize, bizi kendimize…

* Su bulandı bulanıyor ha bire…

* Bayramdan sokak yasağından muaf ettiler, aslında mahvettiler…

* Güzel olan ne varsa; hayallerimizi, gençliğimizi, sağlığımızı…

* Dinlediğimiz kuş sesleri değil, bilgisayar cızırtılarıydı…

Mitolojinin yalancısıyım;  Penelope, yıllar yılı akşama kadar ördüğü kazağı, sabaha kadar sökermiş. Güzel bir amaç için. Biz meslektaşlar da, güzel Penelope gibi, her gün, doldur beyanname, ver bildirge ne uğruna, kim uğruna ! Yakaladık mı güzel günleri, yoksa karanlığa mı gömüldük ? 

Vazgeçtik güneşli havalarda sevdiklerimizle dolaşmaktan. Korona herkesin başında! Ama herkesin!  Eh! Gelen düğün bayram dedik ! 

Dedik te bayram günü evimizde keyfe keder oturmak, film izlemek, kitap okumak, yemek pişirmek varken, yok KDV, yok geçici, yok Ba-Bs, yok Kurumlar, ha yetişti ha yetişecek derken kalp spazmı geçirir olduk. Kırk yılın başı kimliklerimizin hatırını  saydılar. Sevinemedik. Çalışmak içindi verilen izin.  Ah kardeşim, bayram bizim neyimize. 
 
Razıydık belki de,  bizim de haklarımız verilse. Ne duyan vardı sesimizi, ne de dinleyen. Zalimin zulmüydü gün akşamlarında, eve dönüşlerimiz. Bu bir kavgaydı, öncesi yok sonrası yok. 120 bin mali müşavir,  beyannameyle ve yoksullukla pençeleşmekte

120 bin Mali müşavir çalışanları ve ailelerle eder bir milyon kişi. Muhasebeciler hesap tutmayı iyi bilirler. Kalemlerin tuşların kavgası, feri sönmüş gözlerin dalgın bakışı. Hakkı ödenmeyen hemşireler, doktorlar, sağlıkçılar anlatırken dertlerini medyada, hakkımız ödenmedi derlerken, muhasebeciler sanki  memnun mesuttu lar. 

Yalnız hakkı ödenmeyen  değil hakkı görülmeyen muhasebeciler.  İşte bu yazı, onun için yazılmıştır. Tarihe not düşmektir efendilerin  ettiklerini. Kim bilir gelecekte yönetenler, evlatlarını  sevmeyi öğrenirler ümidiyle. 

Sözün kısası sevgili meslek mensuplarımız ve okurlar;

Huzursuzluk büyük, rahatsızlık derin, yaşanılanlar tam bir çile. Bayram bizim neyimize… 

Kadın Muhasebeciler Derneği Genel Başkanı 
Gülüzar Özev
1- Prof. Dr. Barış Sipahi - (İşletme Sermayesi Yönetimi)
Koronavirüs pandemisi hayatımızda derin etkiler bıraktı, bırakmaya da devam ediyor. Salgının etkisinin azalmasıyla birlikte,
Geçen yazımda Kurumlar Vergisi Kanunu’nun (KVK) istisnaları düzenleyen 5/1e maddesinde yer alan . . . .
Bilindiği üzere; Vergi Usul Kanunu uyarınca düzenlenmesi zorunlu olan belgelerin elektronik ortamda düzenlenmesine yönelik olarak . . .
Sosyal Güvenlik Kurumunca çıkartılan 18/6/2020 tarihli ve 2020/20 sayılı “İşveren İşlemleri Genelgesiyle” hem işyeri tescil ve
Konya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler (SMMM) Odası Başkanı Abdil Erdal, Başkan Yardımcısı Celal Emiroğlu ve Oda Sekreteri . . . .
5520 sayılı Kurumlar Vergisi Kanunu’nun (KVK) istisnaları düzenleyen 5. maddesinin birinci fıkrasının (e) bendinde, kurumların, . . . .
Büyük Mükellefler Vergi Dairesi Başkanlığı’nın da hizmet vereceği Vergi Denetim Kurulu ile Gelir İdaresi Başkanlığı Ataşehir Hizmet Binası,
1 Temmuz tarihi itibariyle e-Fatura ve e-Arşiv Fatura uygulamalarına dahil olan mükelleflerce 30 Haziran 2020 tarihine “5.000 TL ve 30.000 TL e-Arşiv Fatura Portalı”ndan düzenlenmesi gereken e-Arşiv Faturalar Hakkında
Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, temmuz ayı burs ve kredi ödemelerinin 6 ile 10 Temmuz tarihleri arasında . . . .
Avukatlık Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Adalet Komisyonunda kabul edildi
Kıdem tazminatının TES'e dönüştürülmesine ilişkin yasal düzenlemeyle ilgili süreç devam ederken, yeni kıdem tazminatı tavanı da belli oldu.
Belirli Kriterleri Aşan İşyerleri, 6698 Sayılı Kanuna Göre, Veri Sorumluları Siciline (VERBİS’e) 30.06.2020 Tarihine Kadar Yapılması . . . .
Vergi Usul Kanunu’nun 7103 sayılı Kanun’un 12’nci maddesi ile değişik 353’üncü maddesinin birinci fıkrasının (1) ve (2) numaralı bentlerinde, . . .
Ozan Bingöl, sosyal medya hesabından bira, rakı ve sigaraların maktu ÖTV tutarlarının yüzde 6,89 oranında artırıldığını belirtti.
Türk Tabipleri Birliği COVID-19 İzleme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Kayıhan Pala’nın katıldığı bir internet haber sitesinde,
Dünya koronavirüs ile ilgili olarak ilk dalgayı atlatmış olmasına rağmen ilk dalga boyunca yapılan harcamalar nedeniyle artan
509 sıra No.lu VERGİ USUL KANUNU GENEL TEBLİĞİ ile yapılan düzenlemeler kapsamında zorunlu olması öngörülen . . .