Başkan'dan Meslektaşa Sesleniş
30 Aralık 2017 Cumartesi
Mesleğin sıkıntıları çok... Ağır çalışma şartlarından, tahsilat sorununa, tahsil edilmeyen gelirin %18 KDV oranı ile vergilendirilmesine kadar birçok sorunumuz mevcut.
Başkan

Başkan'dan Meslektaşa Sesleniş

Ethem Yüksel Kahveci - (İstanbul Meslekte Birlik Başkanı)

Mesleğin sıkıntıları çok... Ağır çalışma şartlarından, tahsilat sorununa, tahsil edilmeyen gelirin %18 KDV oranı ile vergilendirilmesine kadar birçok sorunumuz mevcut.

Bu sorunlar meslek yasamız çıktığı günden bugüne kadar maalesef çözülmedi. Uzun yıllara rağmen mesleğin saygınlığı maalesef artmadı. Benzer mesleklerle karşılaştırıldığında avukatların, mimarların, mühendislerin, doktorlarında tabi ki birçok sorunu mevcut ama bu meslekler biz muhasebe mesleğini icra edenlere göre toplumda daha saygın, Ayrıca maddi olanakları da daha fazla.Oysa geçen uzun yıllar bizim mesleğimizin sadece kâtiplikten muhasebeciliğe çevrilmesi sonucunu doğurdu. Oysa olması gereken muhasebecilikten mali müşavirliğe/denetçiliğe hatta arabuluculuğa geçiş olmalı idi.


Meslek yasamızın yürürlüğe girdiği günden bugüne kadar gerek üst kurulumuz olan TÜRMOB gerekse İstanbul mali müşavirler Odası geçen yaklaşık 30 yıllık sürede yeterli performansı gösterememiştir. Meslektaşın ufkunu açacak, meslektaşa itibar kazandıracak projeler üretememiş bu konuda idare ve hükümet ile uzlaşmak, görüşmek yerine siyasi parti gibi davranmayı tercih etmiştir.


Gelinen noktada meslektaş mutsuzdur, sıkıntı içindedir. Sorunları çözecek, yapılabilecek olanı talep edip aynı zamanda takip edecek kadroları bekletmektedir. Mesleği temsil noktasında olanlar bu görevi ifa edememektedir.


Değerli meslektaşlar; gerek üst kurul olan TÜRMOB'a gerekse odalara yönetici olarak gitmiş olan insanların sizce kaç tanesi sizinle aynı sıkıntıları çekiyor? Bu kişilerde kaçı basit bir KDV veya muhtasar beyannameyi yapıp internetten sizler gibi gönderebiliyor? Ya da bu kişiler sizce en son kaç yıl önce bir beyannameyi veya bildirgeyi onayladı?

Sözün özü; Mesleği sizinle aynı şartlarda yapmayan, aynı sorunları yaşamayan insanların sizin sorunlarınızı çözmek gibi bir derdi de olmuyor. Bu nedenle hangi grubu desteklerseniz destekleyin gelin bir değişiklik yapın mesleği icra etmeyenlerin sizi temsil etmeleri için onlara oy vermeyin. Sendika ağalığına benzeyen Oda ve TÜRMOB yönetimlerini değiştirmek için bugün ilk gün olsun emeğin ve alınterinin kutsallığına sahip çıkalım.


Devlet kurumlan ve iktidar ile kavga etmek yerine paydaşlarımızla aynı masa etrafında oturup mesleğin ve meslektaşın sorunlarını çözmeye talibiz. Bunun için sizleri, bizimle birlikte mücadeleye ve katkı sunmaya davet ediyoruz.

6- Fatih SGK Müdürü Coşkun Bilgin ,"7143 Sayılı Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması Kapsamında SGK İşlemleri İle Teşviklerine İlişkin" Sunumlarını Tamamlayarak Semineri Sonlandırdılar.
Tüketicilerin güncel yaşamlarında sıklıkla karşılaştıkları fatura ve borç ödeme konularında 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’da yapılan değişikliklerin ödemelerinde gecikmeleri
AK Partili Grup Başkanvekili Bülent Turan, milyonların beklediği bedelli askerlik haberini az önce açıkladı. AK Partili Turan, 'Yaş 25, ücret 15 bin TL ve 25 gün de askerlik olacak.' dedi
Türkiye Varlık Fonu ve Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu, Cumhurbaşkanlığı himayesine verilirken, ekonomi ile ilgili diğer pek çok kuruluş Hazine ve Maliye Bakanlığı ile ilgilendirildi.
Milyonlarca emekli hem maaş hem de ek ödemelerini zamlı olarak almaya başlıyor. Temmuz zamları bugünden itibaren hesaplara yatırılıyor.
Kurumların yurt dışı iştiraklerinden elde ettikleri kazançlar öteden beri Kurumlar Vergisi Yasa'mızda yer alan hüküm çerçevesinde vergiden istisna edilmekteydi.
Başta TÜRMOB olmak üzere, çeyrek yüzyılı aşkın süredir oda yönetimlerinde de bulunan yönetim anlayışı; eleştiriye kapalı, demokratik işleyişten uzak, etkisiz,
Konya SMMMO Başkanı Seyit Faruk Özselek, 15 Temmuz Demokrasi ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında,
Tur kapsamında , önce Eskişehir SMMM Odası Başkanı Sayın Neşet ERSOY ve Yönetim Kurulu ziyaret edildi.
İş-Kur’ a kayıtlı issizler arasından olmak üzere 1/1/2018 ila 31/12/2018 tarihleri arasında , işe alındığı yıldan önceki takvim yılında işyerinde kayıtlı sigortalı sayısının ortalamasına ilave olarak işe alınan,
Gayrimenkul Hukuku Enstitüsü Başkanı Avukat Ali Yüksel, İmar Barışı düzenlemesine başvurularda binanın oturumu, kat sayısı ve katların metrekaresinin hatalı ölçüldüğünü belirterek,
Konya Ticaret Odası Karatay Üniversitesi ile Konya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası arasında imzalanan “Sektör Danışmanlığı” protokolü hayata geçirildi.
Antalya İşitme Engelliler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Metin ÇAKAR, Dernek Sekreteri Gül DURAN ve eğitmen Güzin ALTINAY odamızı ziyaret etti.
Gerek Vergi Usul Hukukunda ve gerekse, 6183 sayılı AATUHK’nun uygulamasında mücbir sebepler sürelerin kullanımında önemli bir yer tutmaktadır.
Son yıllarda futbol kulüplerinin bilançolarında görülen dengesizlikler ve finansal risklerin artması sonucu UEFA,
Önceki yazımızda Kurumlar Vergisi Kanunu'nun (KVK) 7. maddesinde düzenlenen “kontrol edilen kurum kazancı” müessesesini irdelemeye başlamıştık.
Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi'nin ilk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, düzenlediği basın toplantısında
Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi (Kararname Numarası: 1), Genel Kadro ve Usulü Hakkında Cumhurbaşkanlığı ...
Vergi mevzuatının sık değiştiğini bilmeyen yok. Mesleği bu alanda olanlar bile değişikliklere yetişmekte zorlanıyorlar. Dikkatinizi çekti mi bilmiyorum,