Başkan'dan Meslektaşa Sesleniş
30 Aralık 2017 Cumartesi
Mesleğin sıkıntıları çok... Ağır çalışma şartlarından, tahsilat sorununa, tahsil edilmeyen gelirin %18 KDV oranı ile vergilendirilmesine kadar birçok sorunumuz mevcut.
Başkan

Başkan'dan Meslektaşa Sesleniş

Ethem Yüksel Kahveci - (İstanbul Meslekte Birlik Başkanı)

Mesleğin sıkıntıları çok... Ağır çalışma şartlarından, tahsilat sorununa, tahsil edilmeyen gelirin %18 KDV oranı ile vergilendirilmesine kadar birçok sorunumuz mevcut.

Bu sorunlar meslek yasamız çıktığı günden bugüne kadar maalesef çözülmedi. Uzun yıllara rağmen mesleğin saygınlığı maalesef artmadı. Benzer mesleklerle karşılaştırıldığında avukatların, mimarların, mühendislerin, doktorlarında tabi ki birçok sorunu mevcut ama bu meslekler biz muhasebe mesleğini icra edenlere göre toplumda daha saygın, Ayrıca maddi olanakları da daha fazla.Oysa geçen uzun yıllar bizim mesleğimizin sadece kâtiplikten muhasebeciliğe çevrilmesi sonucunu doğurdu. Oysa olması gereken muhasebecilikten mali müşavirliğe/denetçiliğe hatta arabuluculuğa geçiş olmalı idi.


Meslek yasamızın yürürlüğe girdiği günden bugüne kadar gerek üst kurulumuz olan TÜRMOB gerekse İstanbul mali müşavirler Odası geçen yaklaşık 30 yıllık sürede yeterli performansı gösterememiştir. Meslektaşın ufkunu açacak, meslektaşa itibar kazandıracak projeler üretememiş bu konuda idare ve hükümet ile uzlaşmak, görüşmek yerine siyasi parti gibi davranmayı tercih etmiştir.


Gelinen noktada meslektaş mutsuzdur, sıkıntı içindedir. Sorunları çözecek, yapılabilecek olanı talep edip aynı zamanda takip edecek kadroları bekletmektedir. Mesleği temsil noktasında olanlar bu görevi ifa edememektedir.


Değerli meslektaşlar; gerek üst kurul olan TÜRMOB'a gerekse odalara yönetici olarak gitmiş olan insanların sizce kaç tanesi sizinle aynı sıkıntıları çekiyor? Bu kişilerde kaçı basit bir KDV veya muhtasar beyannameyi yapıp internetten sizler gibi gönderebiliyor? Ya da bu kişiler sizce en son kaç yıl önce bir beyannameyi veya bildirgeyi onayladı?

Sözün özü; Mesleği sizinle aynı şartlarda yapmayan, aynı sorunları yaşamayan insanların sizin sorunlarınızı çözmek gibi bir derdi de olmuyor. Bu nedenle hangi grubu desteklerseniz destekleyin gelin bir değişiklik yapın mesleği icra etmeyenlerin sizi temsil etmeleri için onlara oy vermeyin. Sendika ağalığına benzeyen Oda ve TÜRMOB yönetimlerini değiştirmek için bugün ilk gün olsun emeğin ve alınterinin kutsallığına sahip çıkalım.


Devlet kurumlan ve iktidar ile kavga etmek yerine paydaşlarımızla aynı masa etrafında oturup mesleğin ve meslektaşın sorunlarını çözmeye talibiz. Bunun için sizleri, bizimle birlikte mücadeleye ve katkı sunmaya davet ediyoruz.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki torba yasa teklifi görüşmelerinde yeni bir düzenlemeye gidildiğini söyleyen BSMMMO Başkanı Ahmet Hikmet Sönmez, “7143 Sayılı Kanun ile vergi ve . . . .
Mali müşavirlik için ilk adım olan SMMM Staja Başlama Sınavı’na yönelik düzenlenen hazırlık kursu, Öğr. Gör. Adem Yıldırım’ın verdiği ‘Finansal Muhasebe’ dersiyle başladı.
Türkiye'nin ilk mesleki haber ajansı ve mevzuat portalı 35. yıl dönümünü kutladı.
Teklif ile; 3096 sayılı Türkiye Elektrik Kurumu Dışındaki Kuruluşların Elektrik Ürteimi, İletimi, ...
Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliğinden: 5786 sayılı Yasa ile değişik 3568 sayılı Yasa ve 19 Ağustos...
Konya SMMM Odası Başkanı Seyit Faruk ÖZSELEK, 7143 Sayılı Yapılandırma Kanunu kapsamında yapılandırılan borçlarını ödeyemeyen mükellefler için çıkarılan kanuna dikkat çekti.
İstanbul’da Marmara Üniversitesi Göztepe Kampusu’nda 01-02 Aralık 2018 tarihlerinde yapılan ‘SMMM Yeterlilik Sınavı’ Bursa’dan 295 mali müşavir adayının katılımıyla gerçekleşti.
Geçen ay basında çıkan bir haber Antalya kamuoyunun ilgisini Narenciye Bahçesi alanına yöneltmiştir. Şehrin ortasında neredeyse tek kalmış, Antalya’nın simgesi narenciye ağaçları ile
Mesleğimizin, Meslek Mensuplarının Geleceği Kişisel Çıkarlara ve Makamlara Feda Edilmektedir."
Kentsel dönüşüm kapsamına giren binalardan daire ve dükkan alan vatandaşlar tapu harç ödemelerini geri alabilecek.
Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliğinden:
Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi . . . Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi . . .
"Burası 2019 Oda seçimlerinin başlangıç yeri olacaktır. Devrim burada başlıyor"
Yılın başından başlayıp artan bir hızla, ekonomideki olumsuz gelişmeleri ortadan kaldırmak için hükümet yoğun bir mesai harcamaktadır.
Dünya Helal Zirvesi 2018 ve 6. İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Helal Expo Fuarı, Yenikapı’daki...
Piyasalar tarafından merakla beklenen 2018 Kasım ayı enflasyon rakamları belli oldu.
Aylardır birbiri ardına rekor kıran enflasyon, milyonlarca memur ve emekli ile asgari ücretlilere yapılacak zamlar yaklaşınca eksiye geçti.