Başkan'dan Meslektaşa Sesleniş
30 Aralık 2017 Cumartesi
Mesleğin sıkıntıları çok... Ağır çalışma şartlarından, tahsilat sorununa, tahsil edilmeyen gelirin %18 KDV oranı ile vergilendirilmesine kadar birçok sorunumuz mevcut.
Başkan

Başkan'dan Meslektaşa Sesleniş

Ethem Yüksel Kahveci - (İstanbul Meslekte Birlik Başkanı)

Mesleğin sıkıntıları çok... Ağır çalışma şartlarından, tahsilat sorununa, tahsil edilmeyen gelirin %18 KDV oranı ile vergilendirilmesine kadar birçok sorunumuz mevcut.

Bu sorunlar meslek yasamız çıktığı günden bugüne kadar maalesef çözülmedi. Uzun yıllara rağmen mesleğin saygınlığı maalesef artmadı. Benzer mesleklerle karşılaştırıldığında avukatların, mimarların, mühendislerin, doktorlarında tabi ki birçok sorunu mevcut ama bu meslekler biz muhasebe mesleğini icra edenlere göre toplumda daha saygın, Ayrıca maddi olanakları da daha fazla.Oysa geçen uzun yıllar bizim mesleğimizin sadece kâtiplikten muhasebeciliğe çevrilmesi sonucunu doğurdu. Oysa olması gereken muhasebecilikten mali müşavirliğe/denetçiliğe hatta arabuluculuğa geçiş olmalı idi.


Meslek yasamızın yürürlüğe girdiği günden bugüne kadar gerek üst kurulumuz olan TÜRMOB gerekse İstanbul mali müşavirler Odası geçen yaklaşık 30 yıllık sürede yeterli performansı gösterememiştir. Meslektaşın ufkunu açacak, meslektaşa itibar kazandıracak projeler üretememiş bu konuda idare ve hükümet ile uzlaşmak, görüşmek yerine siyasi parti gibi davranmayı tercih etmiştir.


Gelinen noktada meslektaş mutsuzdur, sıkıntı içindedir. Sorunları çözecek, yapılabilecek olanı talep edip aynı zamanda takip edecek kadroları bekletmektedir. Mesleği temsil noktasında olanlar bu görevi ifa edememektedir.


Değerli meslektaşlar; gerek üst kurul olan TÜRMOB'a gerekse odalara yönetici olarak gitmiş olan insanların sizce kaç tanesi sizinle aynı sıkıntıları çekiyor? Bu kişilerde kaçı basit bir KDV veya muhtasar beyannameyi yapıp internetten sizler gibi gönderebiliyor? Ya da bu kişiler sizce en son kaç yıl önce bir beyannameyi veya bildirgeyi onayladı?

Sözün özü; Mesleği sizinle aynı şartlarda yapmayan, aynı sorunları yaşamayan insanların sizin sorunlarınızı çözmek gibi bir derdi de olmuyor. Bu nedenle hangi grubu desteklerseniz destekleyin gelin bir değişiklik yapın mesleği icra etmeyenlerin sizi temsil etmeleri için onlara oy vermeyin. Sendika ağalığına benzeyen Oda ve TÜRMOB yönetimlerini değiştirmek için bugün ilk gün olsun emeğin ve alınterinin kutsallığına sahip çıkalım.


Devlet kurumlan ve iktidar ile kavga etmek yerine paydaşlarımızla aynı masa etrafında oturup mesleğin ve meslektaşın sorunlarını çözmeye talibiz. Bunun için sizleri, bizimle birlikte mücadeleye ve katkı sunmaya davet ediyoruz.

16- Oturum Başkanı İYMMO Yönetim Kurulu Başkanı Vehbi Karabıyık ve Sayıştay Başkanı Seyit Ahmet Baş Sayıştay Hakkında Açıklamalarına Devam Ederken, Zama,Zaman Meslek Mensuplarından Gelen Sorulara Yanıt Verilerek, Toplantıya Son Verildi.
Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliğinden:
” Başta Atamız Mustafa Kemal Atatürk Olmak Üzere Canını vatana siper etmiş, cesaretiyle destan yazmış tüm şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyoruz…
30 Ağustos 2015 yılında mesleğine, ve meslektaşına inanmış bir avuç insanın BAĞIMSIZLIK BENİM KARAKTERİMDİR sözünden hareketle çıkmış olduğu yolculuğun
İhracat Bedellerinin 180 Gün İçerisinde Türkiye’ye Getirilmesi ve Yüzde 80’inin Bankaya Bozdurulması..
Dönüşüm veya Yok Olmak…Dijital teknolojiler ile tetiklenen 4. Sanayi devriminin inşa edildiği bugünlerde, yapay zekâ, robot kullanımı,
Bağımsız Mali Müşavirler Grubu; WOW İstanbul Hotels&Convetion Centerde Dayanışma Yemeğinde Bir Araya Geldi.
Koro Başkanı; Cumali Fırat ve Koro Şefi; Alper Ayorak Eşliğinde Üyelerine ve Konuklarına Müzik Ziyafeti Çekti.
Yargıtay 12. Hukuk Dairesi, borçlu çiftçinin tarla-bahçede kullandığı traktörünün haczedilemeyeceğine hükmetti.
ASMO Başkanı Emrullah Tayfun Çavdar, ülkenin en önemli sorunun ekonomi olduğunu söyleyerek, “Hangi adayın ne senedi var bizi ilgilendirmiyor.
2019 yılının Mart ayına girmiş bulunmaktayız. Yılın Mart ayı beyan ayı demek oluyor. Bugünkü yazımızda kira geliri elde edenlerin nasıl vergilendirileceklerini ele alacağız.
Bilindiği gibiTürkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 15 Şubat 2018 tarihinde kabul edilen ve 10 Mart 2018 Tarihli ve 30356 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan
Yıllık beyannameye dahil edilen gelirlerden yapılacak indirimler nelerdir? Yıllık beyanname ile bildirilecek gelirlere ilişkin indirimler,
Varlık Fonu tarafından ihraç edilen sermaye piyasası araçlarının bazı sınırlamalardan muaf tutulmasına karar verildi.
Emekliler bu yıl 2 bin lira bayram ikramiyesi alırken, hanesine aylık bin 305 lira da evde bakım desteği girebilecek
Kızılay Kan Merkezi’nce yürütülen kan ve kök hücre bağışı kampanyasına mali müşavirler de destek verdi.