Başkan'dan Meslektaşa Sesleniş
30 Aralık 2017 Cumartesi
Mesleğin sıkıntıları çok... Ağır çalışma şartlarından, tahsilat sorununa, tahsil edilmeyen gelirin %18 KDV oranı ile vergilendirilmesine kadar birçok sorunumuz mevcut.
Başkan

Başkan'dan Meslektaşa Sesleniş

Ethem Yüksel Kahveci - (İstanbul Meslekte Birlik Başkanı)

Mesleğin sıkıntıları çok... Ağır çalışma şartlarından, tahsilat sorununa, tahsil edilmeyen gelirin %18 KDV oranı ile vergilendirilmesine kadar birçok sorunumuz mevcut.

Bu sorunlar meslek yasamız çıktığı günden bugüne kadar maalesef çözülmedi. Uzun yıllara rağmen mesleğin saygınlığı maalesef artmadı. Benzer mesleklerle karşılaştırıldığında avukatların, mimarların, mühendislerin, doktorlarında tabi ki birçok sorunu mevcut ama bu meslekler biz muhasebe mesleğini icra edenlere göre toplumda daha saygın, Ayrıca maddi olanakları da daha fazla.Oysa geçen uzun yıllar bizim mesleğimizin sadece kâtiplikten muhasebeciliğe çevrilmesi sonucunu doğurdu. Oysa olması gereken muhasebecilikten mali müşavirliğe/denetçiliğe hatta arabuluculuğa geçiş olmalı idi.


Meslek yasamızın yürürlüğe girdiği günden bugüne kadar gerek üst kurulumuz olan TÜRMOB gerekse İstanbul mali müşavirler Odası geçen yaklaşık 30 yıllık sürede yeterli performansı gösterememiştir. Meslektaşın ufkunu açacak, meslektaşa itibar kazandıracak projeler üretememiş bu konuda idare ve hükümet ile uzlaşmak, görüşmek yerine siyasi parti gibi davranmayı tercih etmiştir.


Gelinen noktada meslektaş mutsuzdur, sıkıntı içindedir. Sorunları çözecek, yapılabilecek olanı talep edip aynı zamanda takip edecek kadroları bekletmektedir. Mesleği temsil noktasında olanlar bu görevi ifa edememektedir.


Değerli meslektaşlar; gerek üst kurul olan TÜRMOB'a gerekse odalara yönetici olarak gitmiş olan insanların sizce kaç tanesi sizinle aynı sıkıntıları çekiyor? Bu kişilerde kaçı basit bir KDV veya muhtasar beyannameyi yapıp internetten sizler gibi gönderebiliyor? Ya da bu kişiler sizce en son kaç yıl önce bir beyannameyi veya bildirgeyi onayladı?

Sözün özü; Mesleği sizinle aynı şartlarda yapmayan, aynı sorunları yaşamayan insanların sizin sorunlarınızı çözmek gibi bir derdi de olmuyor. Bu nedenle hangi grubu desteklerseniz destekleyin gelin bir değişiklik yapın mesleği icra etmeyenlerin sizi temsil etmeleri için onlara oy vermeyin. Sendika ağalığına benzeyen Oda ve TÜRMOB yönetimlerini değiştirmek için bugün ilk gün olsun emeğin ve alınterinin kutsallığına sahip çıkalım.


Devlet kurumlan ve iktidar ile kavga etmek yerine paydaşlarımızla aynı masa etrafında oturup mesleğin ve meslektaşın sorunlarını çözmeye talibiz. Bunun için sizleri, bizimle birlikte mücadeleye ve katkı sunmaya davet ediyoruz.

16- Divan Başkanı Kenan Mülayim, Ondördüncü Gündem Maddesi Olan Seçim Maddesine Geçerek Üyelerin Oylarını Kullanarak Yeni Yönetimi Seçmesi İçin Hazırlıklarını Tamamladılar. (SON)
85 numaralı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile bazı sözleşmelerin dövizle düzenlenmesi yasaklandı. Karar, perakendeden danışmanlığa, gayrimenkulden finansa pek çok sektör için değişiklikler getirecek.
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın, açıkladığı, 2019-2021 yıllarını kapsayan Yeni Ekonomi Programı'na (YEP) sigorta ve Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) de girdi.
Başkan Recep Tayyip Erdoğan, devlete karşı işlenen suçlarda affın söz konusu olabileceğini ancak kişilere karşı işlenen suçta bunun mümkün olmadığını dile getirmişti.
Günlük koşuşturma içinde pek çok kişi ve davranışla karşılaşıyoruz. Bir kısmı bizi etkiliyor, fark ediyoruz ve bu davranışın neden yapıldığını düşünüyoruz. Çoğunluğunu ise fark etmiyoruz.
Bilindiği gibi 13 Eylül tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 85 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı ile 32 sayılı Türk Parası Kıymetini Koruma (TPKK) Hakkında Karara bir düzenleme eklenerek;
SGK e-bildirge şifre alma işlemleri e-Sigorta Sözleşmesi e-devlet üzerinden onaylanarak otomatik olarak alınacak.
Yirmi birinci yüzyılda, sosyal hayatın hemen her kesişme noktasında dijitalleşmenin ayak izlerini görmek mümkün. Dijital teknoloji:
TGTV Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı Av. Hamza Akbulut yaptığı yazılı açıklamayla 20 Eylül günü Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan . . . .
7144 Sayılı Yasa Kapsamında Bilançolardaki Taşınmazların Yeniden Değerlenmesi ve Vergisel Avantajları, Örnek Uygulamalar ve
Tektaş İmar Affı Uzmanı ve İnşaat Yüksek Mühendisi Hakan Çatalkaya, vatandaşların başvuru işlemlerini kolay yapabilmesi için imar affını 12 adımda anlattı.
Enflasyon muhasebesi, iş dünyası tarafından uzun yıllardır hep bir beklenti olarak hiç gündemden düşmedi. Bugüne kadar getirilen sınırlı düzenlemeler ise, özellikle yüksek enflasyon dönemlerinde beklentileri karşılayamadı…
Şubat 2008’den bu yana ihracat bedellerini yurda getirip getirmeme konusundaki serbesti, 4 Eylül tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Hazine ve Maliye Bakanlığı’na ait bir tebliğ ile sona erdi.
Bilindiği üzere; Katma Değer Vergisi Genel Uygulama Tebliği'nin (IV/E-13.) bölümünde yer alan ve iade edilecek KDV tutarının gerçek olup olmadığının tespit edilmesi suretiyle,
Ekonomik gidişat ve mevcut konjonktürel yapı belirli kavramları ön plana çıkarmakta ve kullanılmasını yaygın hale getirmektedir. Ekonomin zora girmesi, ticaret hayatının daralması ile
İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şube Başkanı Mehmet Albayrak ve Şube Yönetim Kurulu üyeleri Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali’yle bir araya geldi.
Konya SMMMO Başkanı Seyit Faruk ÖZSELEK, 30.09.2017 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanan 483 Sıra No’lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’nin ilgili maddesine göre,
Kadın Muhasebeciler Derneği üyeleri olarak Balıkesir/Erdek /Ocaklar ‘da bir araya geldiler. Annem Apart Otelinde gerçekleştirmiş oldukları toplantıda bir araya gelmenin . . . .
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası haftalık repo gösterge faiz oranını yüzde 24'e yükseltti. Foreks'in ilgili anketinde analistler faizin 375 baz puan faiz atırılmasını öngörmüştü.