BMMG Kurucu Başkanı Turgay Kanarya' dan " Önce Sağlık"
17 Mart 2020 Salı
Değerli meslektaşlarım ve kıymetli okuyucular; bildiğiniz üzere geçtiğimiz aralık ayında Çin’de görülen ve sonrasında tüm dünyaya hızla yayılan
BMMG Kurucu Başkanı Turgay Kanarya
ÖNCE SAĞLIK…!

Değerli meslektaşlarım ve kıymetli okuyucular; bildiğiniz üzere geçtiğimiz aralık ayında Çin’de görülen ve sonrasında tüm dünyaya hızla yayılan Corona Virus (korona virüs)  bir solunum yolu enfeksiyonu olup, bulaşma riskinin yüksek olması ve ölümcül sebeplere yol açması nedeniyle oldukça dikkat edilmesi gereken bir virüs türüdür.

Sağlık Bakanlığı ve Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre yeni tip Corona Virus (COVID-19) en yaygın belirtileri kuru öksürük, yüksek ateş, boğaz ağrısı ve nefes darlığı şeklinde seyrederken burun akıntısı, ishal, baş ağrısı ve yorgunluk hissi şeklinde de seyretmektedir.

Yeni tip Corona Virus (COVID-19) virüs ailesine karşı koruma sağlayacak bir aşı geliştirilmediğinden bu virüsten korunmak için Dünya Sağlık Örgütünün önerdiği  korunma yöntemlerine dikkat ederek bu bağlamda önlemler almak faydalı olacaktır.

Dünya Sağlık Örgütü;

•    Enfekte olmuş kişilerle yakın temastan kaçınmanın,

•    El hijyenine dikkat etmenin, sık aralıklarla elleri en az 20 saniye sabun ve su ile yıkamanın; sabun ve su olmadığı durumlarda alkol bazlı el antiseptiği kullanmanın; özellikle hasta insanlar veya çevresi ile doğrudan temas ettikten sonra elleri mutlaka yıkamanın,

•    Enfekte olduysanız eğer, mesafeyi korumanın, öksürürken, hapşırırken tek kullanımlık kağıt mendil ile ağızın ve burnun kapatılmasının; kağıt mendilin bulunmadığı durumlarda ise dirsek içinin kullanılmasının, ellerin yıkanmasının; gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmaktan kaçınmanın,

•    Enfekte olan kişilerin dokunduğu yüzeylerin dezenfekte edilmesinin,

•    Hasta kişilerin mümkünse kalabalık yerlere girmemesinin, (Spor salonları, yüzme havuzları, alış-veriş merkezleri vb.) eğer girmek zorunda kalınıyorsa ağız ve burnun kapatılmasının, mümkünse tıbbi maske kullanılmasının önemli olduğunu belirtmiştir.

Siz değerli meslektaşlarım ve kıymetli okuyucularımızın da bu önerileri azami derecede dikkate almaları hem kendi sağlığı hem de çevresindekilerin sağlığı açısından önem arz etmektedir.

Malumunuz özellikle biz meslek mensupları, yaptığımız işin niteliği gereği hem daha fazla insanla temas halindeyiz hem de müşterilerimizden sürekli kağıt evrak topladığımız için onunla birlikte ciddi bir toza maruz kalıyoruz.  Bu durumda solunum yoluyla hastalığa yakalanma riskimizi üst seviyeye çıkarıyor. Odalarırımız (Ankara Odası Hariç) ve Birliğimiz maalesef bu durum karşısında sessiz kalmayı tercih ediyor. 

VUK 13.maddesinde MÜCBİR SEBEP halleri sayılmış olmasına rağmen, bakanlık bu yetkisini kullanmadığından hastalandığımızda bile çalışma zaruretimiz doğmaktadır. 

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının  en azından bu süreçte bizlerin  sağlığını dikkate alarak mart ve nisan ayı içerinde verilecek beyanname ve bildirimlerin verilme ve ödeme sürelerinin 3 ay süre ile ertelenmesinin sağlıklı ve faydalı olacağı kanaatindeyim.

Meslektaşlarımın ve kıymetli okuyucularımın sağduyulu davranmasını, ülkemiz adına bu salgının en az etkiyle atlatılmasını temenni ediyor ve sağlıklı günler diliyorum.

BMMG Kurucu Başkanı
Turgay Kanarya
TÜRMOB - Video Seminer - Corona Virüs Nedeni İle Çalışma Hayatında Uygulanabilecek Düzenlemeler.
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 1 Nisan'da hayata geçecek olan konaklama vergisinin sektördeki sıkıntılardan dolayı yılbaşına ertelendiğini açıkladı.
Rusya'nın daha önce duyurduğu koronavirüs aşısının bazı hayvanlarda testlerinin tamamlandığı belirtilerek . . .
Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi Genel Tebliği (Sıra No: 1)’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (Sıra No: 8)
Korona virüs [Covid- 19] salgını nedeniyle ardı ardına yeni kararlar uygulamaya konurken Ticaret Bakanlığı tarafından şirketlerin kâr payı
İçişleri Bakanlığının yeni tip koronavirüs tedbirleri kapsamında yayımladığı genelge kapsamında büyükşehirler ve
Çin Halk Cumhuriyeti’nde ortaya çıkıp ülkemiz ile birlikte tüm dünyayı etkisi altına alan koranavirüs salgını,
Kısa Çalışma Ödeneği Hakkında Açıklamalar Sorular ve Cevaplar Konusunda Canlı Yayın Yapılacaktır.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile mücadelede yeni tedbirleri açıkladı.
Yaşamakta olduğumuz Covid-19 salgınına karşı alınan tedbirlerin önemli bir kısımını ekonomik tedbirler oluşturmaktadır.
Koronavirüs salgının etkisinin artması nedeniyle Ulaştırma Bakanlığı, aracının muayene süresi gelenlere 3 ay daha süre tanıdı.
1 Ocak 2019 - 31 Aralık 2019 hesap dönemine ilişkin Kurumlar Vergisi Beyannamesi 1-30 Nisan tarihleri arasında verilecektir.
SPK, izinsiz foreks işlemi yaptığı tespit edilen 21 internet sitesi hakkında erişimi engeli kararı aldı Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) internet üzerinden . . . .
Koronavirüs salgını dolayısıyla kişileri/ mükellefleri rahatlatıcı hukuki düzenlemeler bir birinin peşi sıra yayınlanıyor.
2016 yılında başlanılan ve 2017 yılında, 2018 yılı Ocak ila 2018 Eylül döneminde ve 2019 yılında uygulanmış olan asgari ücret desteğine . . .
GİB tarafından 19.10.2019 tarihinde yayınlanan tebliğ ile 2018 ve/veya 2019 brüt cirosu 5 Milyon TL ve üzeri ...
İktidar, salgın hastalık nedeniyle işyerleri kapanan ya da ciroları sıfıra inen işyerlerinde çalışan işçilerin mağduriyetini önlemek için
Bu duyuru, TFRS 9 Finansal Araçlar’da yer alan hükümlere yönelik herhangi bir değişiklik meydana getirmemekte olup,