Avrupa’dan vergisiz ithalat için menşe belgesi zorunluluğu
26 Temmuz 2018 Perşembe
Bilindiği gibi Avrupa Birliği ülkeleri ile Türkiye arasındaki Gümrük Birliği Anlaşması çerçevesinde birlik üyesi ülkelerden Türkiye’ye ya da
Avrupa’dan vergisiz ithalat için menşe belgesi zorunluluğu
Serbest Kürsü

Avrupa’dan vergisiz ithalat için menşe belgesi zorunluluğu

İlhan BULUT / Gümrük Müşaviri

Bilindiği gibi Avrupa Birliği ülkeleri ile Türkiye arasındaki Gümrük Birliği Anlaşması çerçevesinde birlik üyesi ülkelerden Türkiye’ye ya da Türkiye’den birlik üyesi ülkelere yapılan sanayi ve işlenmiş tarım ürünleri ticaretinde gümrük vergisi sıfırdır. Son dönemlerde ülkeler, kendi yerli üreticilerini korumak ve dış ticaret dengelerini kendi lehlerine çevirmek amacıyla birçok argümanı devreye koymaktadır.

Ülkemizde bazı ülke veya ülke grupları menşeli eşyanın Avrupa üzerinden gelerek ülkemiz aleyhine ortaya çıkan tarife farklılığının gidermek maksatlı birtakım önlemler almaktadır. Bunun için birçok karar alınırken özellikle 22 Temmuz’da yürürlüğe giren “Bazı ürünlerin ithalatında ek mali yükümlülük tahsili hakkında karar” la AB’den gelen ancak “ihracatçı beyanı” veya “menşe şahadetnamesi” ile AB menşeli olduğu tevsik edilmeyen ürünler için ek mali yükümlülük tahsilini devreye koymuştur. 

Sonuç olarak AB’den ithalat yapan firmaların A.TR Belgesi gümrük vergisini sıfırlarken AB menşeli olduğunu tevsik eden menşei şahadetnamesi veya ihracatçı beyanı düzenlenmezse ilave gümrük vergisi ödemek zorunda kalacaklardır. (Dünya)
12- TMUD Komisyon Başkanı YMM Sabri Tümer, Görüşlerini Sunan Meslek Mensuplarına Cevap Vermesi İçin TÜRMOB Yönetim Kurulu Üyesi YMM Dr. Masum Türker Görüşlerini Sunduktan Sonra Türker'e Plaketinin Verilmesinden Sonra İktisadi Dayanışma Kameralarına Aile Resmi Verdiler.
1 Şubat-30 Nisan 2019 tarihleri arasında işe alınan sigortalılar için 3 ay süreyle prim, vergi ve ücret desteği sağlanacak. Çiftçilerin borç yapılandırmasındaki destek artırılacak
(2019 - 2018 - 2017 - 2016 - 2015 - 2014 Yıllarını İçerir) (2019 - 2018 - 2017 - 2016 - 2015 - 2014 Yıllarını İçerir) (2019 - 2018 - 2017 - 2016 - 2015 - 2014 Yıllarını İçerir)
20 Şubat 2019 tarihli Resmi Gazete’de 24 Seri Nolu Katma Değer Vergisi Genel Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ yayımlandı. Bu Tebliğ düzenlemesi ile KDV iadelerinde önemli değişikliğe gidildi.
20.02.2019 tarihli ve 30692 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 24 Seri No.lu Katma Değer Vergisi Genel Uygulama Tebliğinde ...
İzmir Bölge İdare Mahkemesi, KHK ile görevine iade edilen öğretmenin açtığı davada, zorunlu nitelikteki ek ders görevi karşılığındaki ücretlerin ödenmesi gerektiğine karar verdi.
Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği'nin genel kurulunda yeni başkan belirlendi. Tek aday olan Simone Kaslowski genel kurulda başkanlığa seçildi.
7143 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair Kanun kapsamında yapılandırılan borçların Aralık 2018 ve Ocak 2019’da ödenmesi gereken taksitlerinin ...
2018 Yılı Aktif Toplamı 3,449,600 TL veya Net Satışlar Toplamı 6,898,900 TL’nin aşan üretim ve hizmet işletmeleri, 2019 yılında maliyet hesaplarını 7⁄A seçeneğine göre tutmak zorundadırlar.
Yükseköğretim Kurulu tarafından verilen eşdeğerlik kararlarının kamuoyuyla paylaşılmaması İdare Mahkemesinin kararında hataya sebebiyet verdi.
Hazine ve Maliye Bakanlığı, satılan konutların tapudaki satış kaydı ile alınan banka kredilerini karşılaştırıp satış bedelini düşük gösteren mükellefleri vergi dairelerine çağırdı.
İstanbul SMMM Odası Geçmiş Dönem Üsküdar İlçe Temsilcisi Sayın SUAT ANTİK'in Değerli annesi hakkın rahmetine kavuşmuştur.
Sosyal Güvenlik Kurumu, 5434-5510 sayılı Kanuna tabi olma ile memuriyete başlangıç tarihlerinin nasıl belirleneceği hakkında durumları 13 farklı örnekle açıkladı.
2019 yılının Ocak ayına ilişkin bütçe sonuçları açıklandı. Bilindiği üzere her yılın ocak ayı bütçesi fazla verir, bunun nedeni yılın ilk ayında ödenekler hemen serbest bırakılmadığı için
Hazine ve Maliye Bakanlığı, satılan konutların tapudaki satış kaydı ile alınan banka kredilerini karşılaştırıp satış bedelini düşük gösteren mükellefleri vergi dairelerine çağırdı.
Resmi Gazete’de yer alarak yürürlüğe giren yasal düzenlemeye göre yenilenen kiralarında kira bedeli artış oranı, tüketici fiyat endeksindeki on iki aylık ortalamayı geçemeyecek.
Turnuvada Mmmbd Geçmiş Dönem Başkanı İrfan Demirci Tüm Rakiplerini Yenerek, Turnuva Şampiyonu Olurken,
İhbar tazminatı hesaplama nasıl yapılır? İhbar tazminatı süreleri yasa ile belirlenir. İşçiler işten çıkarılmaları durumunda bu tazminatı almaya hak kazanır.