Avrupa’dan vergisiz ithalat için menşe belgesi zorunluluğu
26 Temmuz 2018 Perşembe
Bilindiği gibi Avrupa Birliği ülkeleri ile Türkiye arasındaki Gümrük Birliği Anlaşması çerçevesinde birlik üyesi ülkelerden Türkiye’ye ya da
Avrupa’dan vergisiz ithalat için menşe belgesi zorunluluğu
Serbest Kürsü

Avrupa’dan vergisiz ithalat için menşe belgesi zorunluluğu

İlhan BULUT / Gümrük Müşaviri

Bilindiği gibi Avrupa Birliği ülkeleri ile Türkiye arasındaki Gümrük Birliği Anlaşması çerçevesinde birlik üyesi ülkelerden Türkiye’ye ya da Türkiye’den birlik üyesi ülkelere yapılan sanayi ve işlenmiş tarım ürünleri ticaretinde gümrük vergisi sıfırdır. Son dönemlerde ülkeler, kendi yerli üreticilerini korumak ve dış ticaret dengelerini kendi lehlerine çevirmek amacıyla birçok argümanı devreye koymaktadır.

Ülkemizde bazı ülke veya ülke grupları menşeli eşyanın Avrupa üzerinden gelerek ülkemiz aleyhine ortaya çıkan tarife farklılığının gidermek maksatlı birtakım önlemler almaktadır. Bunun için birçok karar alınırken özellikle 22 Temmuz’da yürürlüğe giren “Bazı ürünlerin ithalatında ek mali yükümlülük tahsili hakkında karar” la AB’den gelen ancak “ihracatçı beyanı” veya “menşe şahadetnamesi” ile AB menşeli olduğu tevsik edilmeyen ürünler için ek mali yükümlülük tahsilini devreye koymuştur. 

Sonuç olarak AB’den ithalat yapan firmaların A.TR Belgesi gümrük vergisini sıfırlarken AB menşeli olduğunu tevsik eden menşei şahadetnamesi veya ihracatçı beyanı düzenlenmezse ilave gümrük vergisi ödemek zorunda kalacaklardır. (Dünya)
Mali müşavirlik için ilk adım olan SMMM Staja Başlama Sınavı’na yönelik düzenlenen hazırlık kursu, Öğr. Gör. Adem Yıldırım’ın verdiği ‘Finansal Muhasebe’ dersiyle başladı.
Türkiye'nin ilk mesleki haber ajansı ve mevzuat portalı 35. yıl dönümünü kutladı.
Teklif ile; 3096 sayılı Türkiye Elektrik Kurumu Dışındaki Kuruluşların Elektrik Ürteimi, İletimi, ...
Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliğinden: 5786 sayılı Yasa ile değişik 3568 sayılı Yasa ve 19 Ağustos...
Konya SMMM Odası Başkanı Seyit Faruk ÖZSELEK, 7143 Sayılı Yapılandırma Kanunu kapsamında yapılandırılan borçlarını ödeyemeyen mükellefler için çıkarılan kanuna dikkat çekti.
İstanbul’da Marmara Üniversitesi Göztepe Kampusu’nda 01-02 Aralık 2018 tarihlerinde yapılan ‘SMMM Yeterlilik Sınavı’ Bursa’dan 295 mali müşavir adayının katılımıyla gerçekleşti.
Geçen ay basında çıkan bir haber Antalya kamuoyunun ilgisini Narenciye Bahçesi alanına yöneltmiştir. Şehrin ortasında neredeyse tek kalmış, Antalya’nın simgesi narenciye ağaçları ile
Mesleğimizin, Meslek Mensuplarının Geleceği Kişisel Çıkarlara ve Makamlara Feda Edilmektedir."
Kentsel dönüşüm kapsamına giren binalardan daire ve dükkan alan vatandaşlar tapu harç ödemelerini geri alabilecek.
Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliğinden:
Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi . . . Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi . . .
"Burası 2019 Oda seçimlerinin başlangıç yeri olacaktır. Devrim burada başlıyor"
Yılın başından başlayıp artan bir hızla, ekonomideki olumsuz gelişmeleri ortadan kaldırmak için hükümet yoğun bir mesai harcamaktadır.
Dünya Helal Zirvesi 2018 ve 6. İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Helal Expo Fuarı, Yenikapı’daki...
Piyasalar tarafından merakla beklenen 2018 Kasım ayı enflasyon rakamları belli oldu.
Aylardır birbiri ardına rekor kıran enflasyon, milyonlarca memur ve emekli ile asgari ücretlilere yapılacak zamlar yaklaşınca eksiye geçti.
“Mükemmel bir dijital dönüşüm için ihtiyacımız nedir?” diye sorarsanız, size verebileceğim en iyi cevap: “Tasarım Odaklı Düşünme” olur.