Antalya SMMM Odasından Basın Açıklaması; Çözüm İstiyoruz...
04 Mart 2019 Pazartesi
Gelişmiş batı ülkelerinde yüz yıl önce, ülkemizde ise ancak otuz yıl önce 3565 sayılı kanunla yasal statüsüne kavuşan muhasebe mesleğimizin,
Antalya SMMM Odasından Basın Açıklaması; Çözüm İstiyoruz...
ÇÖZÜM İSTİYORUZ.

İŞ YETİŞTİRME PAHASINA CANIMIZDAN OLMAK İSTEMİYORUZ!

Değerli Basın Mensupları

Gelişmiş batı ülkelerinde yüz yıl önce, ülkemizde ise ancak otuz yıl önce 3565 sayılı kanunla yasal statüsüne kavuşan muhasebe mesleğimizin, ‘‘Muhasebe Haftası’nı’’ ve ‘‘ Odamızın 29. Kuruluş Yıl Dönümünü’’  meslektaşlarımız ile birlikte hüzünle karşılıyoruz.   

Otuz yıl önce yasal statüsüne kavuşan meslek yasamızda, seçim maddeleri dışında maalesef çağın gerektirdiği önemli değişiklikler yapılmamıştır.

Oysa Teknoloji 4,0’ın Muhasebe 4,0’ı çok etkilediği bir mesleği icra ediyoruz. Otuz yıl önce tüm beyanname ve bildirimler elle doldurularak verilirken, bugün beyannamelerin %98’i elektronik ortamda verilmektedir. Bu günkü gelinen sistemde;  vergi mükellefleri vergi dairesine gitmek yerine, meslek mensuplarının bürolarına giderek sorunlarını buralarda çözmektedirler. 

Değerli Basın Mensupları

Çağın gerektirdiği gelişimi ve değişimi kavrayamayan bir meslek yasası sorunu ve stresini yaşamaktayız. 

Maalesef kamunun, her işi önce muhasebeciler üzerinden halletme anlayışı meslek mensuplarını her geçen gün yeni bir iş yükü ile karşı karşıya bırakmaktadır.

Kendilerine yüklenen iş ve sorumluluklarını karşılıksız, özveriyle yerine getirmeye çalışan meslek mensuplarımız; maalesef artan iş yükü ve angaryalar karşısında ezilmektedir...

Meslektaşlarımız; ‘‘İŞ YETİŞTİRME!’’ adı altında yaşadıkları mesleki stres ile hayatlarını hiçe sayıyor. Kaybediyor!
 
Geçen ay Eskişehir’de bir meslektaşımız, Bu hafta Mersin’de iki meslektaşımız, mesleğin stresine yenik düşerek kalp krizi ve benzeri nedenlerle hayatlarını kaybetti. Yine bu hafta Geçici Vergilerin son günü Eskişehir’de bir başka meslektaşımız işlerini yetiştirmek için hastaneye gitmeyerek, yani yaşamını hiçe sayarak beyin kanaması geçirmiş ve ne yazık ki o meslektaşımızda Perşembe günü hayatını yitirmiştir.

Meslek camiası olarak, meslektaşlarımızın vefatı, rahatsızlanması hepimizi derinden üzerken, yaşadığımız bu üzüntü verici durum; bizleri içinde bulunduğumuz koşulları sorgulamaya itmektedir.

GÖRÜYORUZ Kİ; Meslek mensupları olarak sorumluluklarımız çok fazla ve HASTA OLMAYA BİLE HAKKIMIZ YOK!

Hepimizin bildiği gibi, 1989 yılında yürürlüğe giren 3568 Sayılı Meslek Yasamız artık GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞTİR.

Sürekli değişen mevzuat nedeniyle asla dinlenme fırsatı bulunmayan meslek mensuplarının,  hiçbir tatili, mücbir sebebi, yurt dışı temsil hakkı bulunmamaktadır. 

Yasalaşması için büyük mücadele verdiğimiz, Mali Tatil olarak çıkan düzenlemenin, BİZLERE HİÇBİR KATKISI YOKTUR.
 
Meslektaşımız birçok sorunla baş başa bırakılmış, ANGARYALARA BOĞULMUŞ,
harcamış olduğu emeğine karşılık kamudan hiçbir gelir elde edemediği gibi; personelini, kirasını, bilişim, yazılım, kırtasiye vb. giderlerini kendisi karşılamak için yoğun çalışma temposuna girmiştir.

BİZLER; ACİLEN   SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLİK VE YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLİK KANUNUNDA Değişiklik Yapılmasını istiyoruz.

TÜRMOB ve ODALARIN görüşünün alınarak hazırlanacak güncel MESLEK YASASININ biran önce Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görüşülerek yürürlüğe girmesini ve mesleğimizin daha iyi koşullara taşımasını istiyoruz. 

Bu konuda senelerdir her platformda ifade ettiğimiz aşağıdaki düşüncelerimizin yeni yasada yer almasını istiyoruz.

Meslek mensubunun veya birinci derece yakınının hastalık, vefat vb. durumlarında MÜCBİR SEBEP hakkına sahip olmasını, 

MÜKELLEF KOTASI – Zamana Dayalı Ücret Uygulamasının gelmesini,  

Ticaretin sınırının olmadığı ekonomik süreçte, meslek mensuplarına yabancı meslektaşları ile rekabet edebilmeleri için YEŞİL PASAPORT HAKKI TANINMASINI,

DÖRDÜNCÜ DÖNEM GEÇİCİ VERGİ BEYANININ KALDIRILMASINI, 

BEYAN VE ÖDEME SÜRELERİNDE YAŞANAN UZAMA KAOSUNU ÖNLEYEN DAHA GERÇEKCİ BİR DÜZENLEME YAPILMASINI,

YENİ İŞYERİ AÇACAK ve ŞARTALARI UYGUN TÜM MESLEK MENSUPLARINA KOSGEB DESTEĞİNİN verilmesini istiyoruz.

HİÇBİR MESLEKTAŞIMIZIN İŞ YETİŞTİRME STRESİ ALTINDA HAYATINI KAYBETMESİNİ İSTEMİYORUZ.

Değerli Basın Mensupları

Mesleğini icra ederken doktorunun dinlenme önerisine rağmen, yetiştirmek zorunda olduğu beyannameleri düzenlemek pahasına masasının başında kalp krizi geçirerek vefat eden meslek mensuplarımıza Allah’tan rahmet diliyoruz.

Odamızın Kuruluşunun 29. Yılını Kutladığımız ve Muhasebe Haftamıza buruk olarak girdiğimiz bugünlerde; ebediyete intikal eden bütün meslektaşlarımızı rahmet ile anıyorum. 

BAŞIMIZ SAĞOLSUN!

Emrullah Tayfun ÇAVDAR
Başkan
59- Divan Başkanı Ziya Disanlı, Meslekte Birlik Grubundan Halil Erdem Gültekin' e Söz Verdi. Halil Erdem Gültekin Nispi Temsille İlgili Görüşlerini Sundu.(SON)
01 Ocak 2019 – 30 Haziran 2019 Tarihleri Arasında Yurt İçi ve Yurt Dışı Gelir Vergisinden İstisna Harcırah Tutarları
Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurulunca (KGK) faizsiz finans muhasebe standartlarına ilişkin kurul kararları yayımlandı.
Türkiye'mizin doğum günü olan:19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'mızın 100'üncü yılı kutlu olsun!
Noyan Doğan’ın moderatörlüğündeki ; Oda Başkanı Vehbi Karabıyık 20 Mayıs Pazartesi Günü Habertürk Televizyonunda canlı yayında olacak.
Bugün Yönetim Kurulunun Yapmış Olduğu Toplantı Sonunda; İstanbul YMM Odası Yönetim, ...
Milyonlarca emeklinin yanı sıra aileleriyle beraber 200 bine yakın iş göremezlik geliri alan vatandaşa da bayram ikramiyesi verilecek.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi tarafından öğrencilerin kullandığı mavi kart öğrenci aylık abonman ücreti 85 liradan 40 liraya düşürülmüştü.
Son yazımda defter ve belgelerin vergi incelemesine yetkili elemanlara ibraz edilememesi halinde doğrudan KDV indirimi reddiyatı yapılması durumunda
Çalıştığı fabrikada, kendisiyle aynı işi yapan işçilerin daha çok maaş aldığını belirten işçi, işverenin 'eşitlik' ilkesine uymadığını öne sürüp noter kanalıyla istifa etti.
Genel kurulda verilen taahhütlerin yakın takipçisi olacağız.
Vergi, devletin ülkesi üzerindeki egemenlik hakkına dayanarak, kamu giderlerini karşılamak üzere, karşılıksız ve zorla aldığı ekonomik değerdir.
Son 3 yılda odamızın ne yaptığı hakkında bilgisi olan aramızda sadece oda yöneticileri var, bizler yokuz.
2018 Yılı Aktif Toplamı 3,449,600 TL veya Net Satışlar Toplamı 6,898,900 TL’nin aşan üretim ve hizmet işletmeleri,
“Siyaset tek kişilik bir oyun değildir.” Derler; uzun soluklu ve ekip işidir. Siyasete küskünlük, kırgınlık olmaz Mücadele ettiğin zemin ve şartlar gözden geçirilir ancak ....
Kıdem tazminatı, işçinin çeşitli sebeplerle işyerinden ayrılırken işveren tarafından İş Kanunu gereğince vermiş olduğu bir tazminat.