Ankara SMMMO Başkanı Derhal Serbest Bırakılmalıdır….
20 Mart 2020 Cuma
Ankara Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Sayın Ali Şahin, corono virüs salgını nedeniyle meslektaşlarımızı . . .
Ankara SMMMO Başkanı Derhal Serbest Bırakılmalıdır….

Ankara SMMMO Başkanı Derhal Serbest Bırakılmalıdır….


                Ankara Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Sayın Ali Şahin, corono virüs salgını nedeniyle meslektaşlarımızı bu riske karşı korunması ve sağlıklarının tehlikeye atılmaması talebiyle Hazine ve Maliye Bakanlığı önünde basın açıklaması yapmıştır.

                Sayın Cumhurbaşkanımız ve sayın Sağlık Bakanımız  başta olmak üzere, Korona Virüse karşı  korunmak için herkese “ Evden Çıkmayın “ çağrılarının  yapıldığı bir ortamda beyan ve bildirgelerinin uzatılmaması meslektaşın sağlığını tehlikeye atmaktadır.

                Beyan ve bildirgeler elektronik ortamda verilmektedir. Ancak  bu beyan ve bildirgelerin verilebilmesi için müşterilerden fatura v.s. evrakların alınması; bilgisayarlarda muhasebe programlarımıza muhasebe kaydı ile kayıt altına alınıp, kontrol edilip doğru bir şekilde beyan edilmesi gerekmektedir. Özellikle KDV beyanında  kayıt altına alınmadan KDV indiriminden faydalanılamaz. Meslektaşlarımız bu zorunlu görevleri yerine getirebilmek için,  bürolarında bulunmak ve çalışma arkadaşları ile birlikte meslek sorumluluğu gereği  fiziki olarak bürolarda ve işyerlerinde bulunmak durumundadır.Sayın Hazine ve Maliye Bakanımız beyan ve bildirgelerin Dijital ortamda verildiğini bu nedenle beyan ve bildirimlerin ertelenmesine gerek olmadığı yönünde görüş belirtmiştir.

          Dijital yani elektronik ortamda beyan vermek yaptığımız işin en son halkasıdır. Beyan aşamasına gelmeden önce gerek müşteriye giderek gerekse doğrudan işyerlerimize ulaşan kağıt evrakları fiilen kayıtlara almamız gerekmektedir. Bu kayıt işlemi olmadan beyan oluşturmak mümkün değildir.Birçok kesim gibi genel ekonomik sıkıntılar bizleri de etkilediğinden meslektaşlarımız bu işleri yapmak üzere evlerinden çıktıklarında işyerine gelmek sonrasında evlerine dönmek için yoğun şekilde toplu taşıma araçlarını kullanmaktadırlar.Bu nedenle virüs tehdidi ile birinci derecede muhatap olmaktadırlar. 

         Sayın Hazine ve Maliye Bakanımızın Mali Müşavirlerin yukarıda belirttiğimiz koşullarda çalışmakta olduğunu bilmiyor olması bizler için üzüntü kaynağıdır.

          Ankara oda başkanımız Sayın Ali Şahin bu durumu  ve taleplerimizi anlatmak için basın açıklaması yapmak istemiştir.Oda başkanının bu tavrı acil bir durumu dile getirmekten ibaret olup,basın açıklaması yaptı diye gözaltına alınması yanlış ve üzüntü vericidir. Oda başkanı haklı bir iş yapmıştır. Gözaltına alınması ve engellenmesi  meslek camiamızın kabul edeceği bir durum değildir.. Bizler devlete doğru verginin toplanmasını sağlayan meslek grubuyuz. Hazine ve Maliye Bakanlığı, bizim hem sağlığımızı hem de taleplerimizi dikkate almak zorundadır.

           Ankara oda Başkanımız derhal serbest bırakılmalıdır.  

         Başta TÜRMOB  ve İSMMMO olmak üzere  bütün odalar bu duruma karşı etkin tavır almalı ve İlgili kurumlara karşı taleplerimizi tıpkı Ankara odasının yaptığı gibi meşru zeminlerde aktif olarak savunmalıdır. Mesleki kurumlarımızı yönetenler eğer bugüne kadar olduğu gibi edilgenliklerini sürdüreceklerse derhal o koltukları boşaltmalıdırlar…20.03.2020

                 Saygılarımızla, 

TÜRKİYE MALİ MÜŞAVİRLER BİRLİĞİ ( T M B )
                  Yürütme Kurulu adına 

Oktay Yeşilyurt                       Belma Sabuncu
      Başkan                                      Sekreter
TÜRMOB - Video Seminer - Corona Virüs Nedeni İle Çalışma Hayatında Uygulanabilecek Düzenlemeler.
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 1 Nisan'da hayata geçecek olan konaklama vergisinin sektördeki sıkıntılardan dolayı yılbaşına ertelendiğini açıkladı.
Rusya'nın daha önce duyurduğu koronavirüs aşısının bazı hayvanlarda testlerinin tamamlandığı belirtilerek . . .
Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi Genel Tebliği (Sıra No: 1)’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (Sıra No: 8)
Korona virüs [Covid- 19] salgını nedeniyle ardı ardına yeni kararlar uygulamaya konurken Ticaret Bakanlığı tarafından şirketlerin kâr payı
İçişleri Bakanlığının yeni tip koronavirüs tedbirleri kapsamında yayımladığı genelge kapsamında büyükşehirler ve
Çin Halk Cumhuriyeti’nde ortaya çıkıp ülkemiz ile birlikte tüm dünyayı etkisi altına alan koranavirüs salgını,
Kısa Çalışma Ödeneği Hakkında Açıklamalar Sorular ve Cevaplar Konusunda Canlı Yayın Yapılacaktır.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile mücadelede yeni tedbirleri açıkladı.
Yaşamakta olduğumuz Covid-19 salgınına karşı alınan tedbirlerin önemli bir kısımını ekonomik tedbirler oluşturmaktadır.
Koronavirüs salgının etkisinin artması nedeniyle Ulaştırma Bakanlığı, aracının muayene süresi gelenlere 3 ay daha süre tanıdı.
1 Ocak 2019 - 31 Aralık 2019 hesap dönemine ilişkin Kurumlar Vergisi Beyannamesi 1-30 Nisan tarihleri arasında verilecektir.
SPK, izinsiz foreks işlemi yaptığı tespit edilen 21 internet sitesi hakkında erişimi engeli kararı aldı Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) internet üzerinden . . . .
Koronavirüs salgını dolayısıyla kişileri/ mükellefleri rahatlatıcı hukuki düzenlemeler bir birinin peşi sıra yayınlanıyor.
2016 yılında başlanılan ve 2017 yılında, 2018 yılı Ocak ila 2018 Eylül döneminde ve 2019 yılında uygulanmış olan asgari ücret desteğine . . .
GİB tarafından 19.10.2019 tarihinde yayınlanan tebliğ ile 2018 ve/veya 2019 brüt cirosu 5 Milyon TL ve üzeri ...
İktidar, salgın hastalık nedeniyle işyerleri kapanan ya da ciroları sıfıra inen işyerlerinde çalışan işçilerin mağduriyetini önlemek için
Bu duyuru, TFRS 9 Finansal Araçlar’da yer alan hükümlere yönelik herhangi bir değişiklik meydana getirmemekte olup,