Adım Adım TÜRMOB Genel Kuruluna Doğru
01 Eylül 2019 Pazar
Nusret Sümer
TÜRMOB 22. Olağan Seçimli Genel Kurulu 15.10.2016 Tarihinde Ankara Shearaton Otelde Gerçekleşmişti.
Adım Adım TÜRMOB Genel Kuruluna Doğru

Nusret Sümer
İktisadi Dayanışma İmtiyaz Sahibi

TÜRMOB 22. Olağan Seçimli Genel Kurulu 15.10.2016 Tarihinde Ankara Shearaton Otelde Gerçekleşmişti. Ve Bu Genel Kurulda da Divan başkanlığını TÜRMOB Geçmiş Dönem Genel Başkanı Sayın Mustafa Özyürek Yapmıştı.

Gerçekleşen bu Genel Kurul Bayağı ses getirmiş ve bir hayli de kulakları çınlatırken, Esnaf kesiminden de bir hayli eleştiri almış, hatta alay konusu bile olmuştu. 

Niye derseniz ?

Kendi Genel Kurulunu yapmaya çalışanlar (KİŞİ) Kendilerini temsil edecek olan yöneticileri bazı ayak oyunları içinde seçmeye çalışıyorlarsa, biz esnaf kesiminin işlerini Allah bilir ya nasıl yapıyorlardır (Müstesnalar kaideyi bozmaz) diye bir hayli söylenti ve dedikodulara sebep olmuştu.

Nasıl ve Niye derseniz konuyu biraz irdeleyelim. 

ÇDM Gurubu adına sayın Arıkan liste oluşturmuş, TÜRMOB Genel Başkanlığına sayın Prof. Dr. Cemal Yükselen' in Başkanlığında seçime giderek yönetime Yeminliler dahil 5 kişi sokabilmişti. Yönetimi oluşturan gruplardan sayın Dr. Masum Türker'inBaşkanlığındaki ekip Yönetime İki kişi sokabilmiş, üçüncü sandalyeyi çok az bir oy farkıyla kıl payı kaçırmışlardı, Meslekte Birlik Grubu da Yönetime iki kişi sokabilmişti.

Buraya kadar her şeye eyvallah; sayın Arıkan'ın ÇDM grubundaki yol arkadaşları seçime gitmeden önce sayın Yükselen'in TÜRMOB Genel Başkanlığı için hizmet süresinin yeterli olmadığı konusunda (5 yıl) defalarca kulağınızı çekmelerine ve uyarmalarına rağmen Arıkan bildiğini okumaya devam ederek, Birden çok mükellefine yön veren Mali Müşavirlerin bir şey bilmediklerini, yada her şeyin en iyisini ben bilirim bilgiçliği ile Sayın Yüksel'inin adaylığında ısrarlı tavırlarıyla hem kendini küçük düşürmüş, hem öğretim görevlisi sayın Cemal Yükselen'in kariyerine unutulmayacak koca bir leke sürmüştür.

Seçimler bitti. TÜRMOB da görev taksimatı yapıldıktan sonra, Sayın Cemal Yükselen 'in TÜRMOB Genel Başkanlığı ve kendisinin Genel Sekreterliği Sayman ve diğer kurul üyelerinin mazbataları (Ruhsatları) verildikten sonra RESMEN direksiyonun başına geçtiler.

Şahsiyetine ve kişiliğine her zaman saygı duyduğum  sayın Yükselen'e büyük saygısızlık yapılmış olup, TÜRMOB Genel Başkanı sayın Yükselen gözükse de, bir Proföser olarak ikinci bir ünvanla anılmaya başlanmıştır. Oda "Gölge Başkan" sayın Yükselen, gerçek başkan Arıkan söylentileri Türkiye genelinde aldı başını gitti. Halen devam ediyor....

Göreve başlamalarının ardından kısa bir süre sonra Yargıtaya (Yüksek Seçim Kuruluna) başvuran bazı duyarlı meslek mensupları sayın Yükselen'in Genel Başkanlığa hizmet süresi yetmediği için, yani beş yılı doldurmadığı için Yargıtay başkanlığını görevden düşürmüş, ardından dünya tatlısı arkadaşım, dostum, YMM A.Masis Yontan TÜRMOB genel başkanlığına getirilerek, sayın Yükselen'ede Başkan Yardımcılığı ünvanı verilerek, göreve devam kararı aldılar. 

Bazıları da ; Sayın Yükselen için o her zaman bizim gönlümüzün başkanı, gönlümüzde başkan diyerek, sayın Yükselen'e destek çıkmaya çalışsalar da. Zaten sayın Yükselen' in bu tür şakşakcılığa ihtiyacı yok. Çünkü o kendini kendi dalında kanıtlamış değerli bir Öğretim Görevlisi. Şak şaklara ve poh pohlara ihtiyacı yok. Olacağını da zannetmiyorum. Tek aklıma takılan böyle bir oyunu bozması gerekirken neden bu oyuna alet oldu ?

Sayın Arıkan'a soruyorum... 3568 sayılı Yasanın yürürlüğe girmesinden sonra ilk 20 yılda meslek ve meslek mensupları için ekibinizle büyük çaba sarfettiniz. Çok çalıştınız, çok uğraş verdiniz. Bunu hiçbir meslek mensubu inkar etmiyor. Bizde İktisadi Dayanışma olarak inkar etmiyoruz. Şu eleştiriyi kendi grubundaki bazı arkadaşlar ve diğer gruptakiler dahil, son 10 yıldır meslek mensupları adına bir şey yapamadı. Bizler her yönden çok güç durumdayız. Şu an kendi koltuğunu ve kendini düşünmekten başka bir şey yapamaz hale geldi. Artık koltuğu bırakma zamanı geldi derler.

Biz Biliyoruz; Muhasebe mesleğini çok seviyorsunuz bundan kimsenin kuşkusu yok. Madem bu mesleği ve meslek mensuplarını bu kadar çok seviyorsunuz neden hala tek adamlığa oynuyorsunuz. Sizden başka bu mesleğin sorunlarını bilen, çözüm getirecek olan başka meslek mensubu ve meslek mensupları yok mu ? 

Niye derseniz ? Türkiye çapında güzel bir örgütlenme sağlayan ÇDM Grubunda artık çatırdamalar başladı. Bunu neden görmüyorsunuz veya görmek istemiyorsunuz? 

Örnek; İstanbul'da yapılan son genel kurulda neden 9 grup yönetime aday oldu? Hiç düşündünüz mü? İki elinizi şakağınıza koyup kendinizi yargıladınızmı ?  Hadi bu grubun ikisi Meslekte Birlik Grubuna ait, Diğer 7 grup tamamen Çağdaş Muhasebeciler Grubundan kopma, küstürülmelerinden ve önlerinin kesilmesinden ortaya çıkan gruplardır.

Arıca bir anlam veremiyorum? Yeminli Mali Müşavirlik sınavına defalarca girdiniz, hangi şartlarda Yeminli Mali Müşavirlik Belgesini aldığınızı çok iyi biliyoruz. Ama sonunda aldınız. Neden Mazbatanızı (Ruhsatınızıalmadınız ? Ve Yeminli olarak Meslek Mensuplarının savaşını Yeminli Mali Müşavirlerle birlik içinde vermediniz ?

Madem Mazbatanızı (Ruhsatınızı) almayacaktınız neden kendinizi bu kadar yordunuz ? Kendinize güveniyorsanız bu yaştan sonra alın mazbatanızı (Ruhsatınızı) beş yıl YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİR olarak hizmet yapın aslanlar gibi TÜRMOB Genel Başkanlığına soyunun. Niye halen bazılarının gölgesinde seçime giderek, halen insanları yönetmeye çalışıyorsunuz ? Kendinizi küçük düşürmekten vaz geçin. At terli yemiyor artık. Bunu sizde biliyorsunuz.

Daha önceki söylemlerinizde bu meslek örgütünü Maliye kökenliler yönetemez. Çünkü onlar biz serbest kökenlilerin sorunlarını bilmez diyordunuz. Şimdi ise kişiliğine saygı duyduğum, pırıl pırıl bir insan olan Maliye kökenli sayın Emre Kartaloğlu' nun kanatları altında seçime gidiyorsunuz. Hala usanmadınız mı insanlara gölge başkanlık yapmaktan? Kendinize saygınız yoksa 110 bin meslek mensubuna damı saygınız kalmadı ? Biliyorsunuz ki taş yerinde ağırdır. 

Size zaman zaman kızsam da yiğidi öldür fakat hakkını yeme demişler. Bırakın artık gölge başkanlığı size hiç yakışmıyor. İstanbul SMMM Odası başkanlığı yaparken son iki üç dönem hariç meslek mensupları sizi saygı ile anıyor, önünüzde düğme ilikliyorlardı. Şimdi ise birçoğu sizi tınlamıyor bile... Böylemi olmalıydı sayın Arıkan ? Soruyorum size.

Yoksa; Amacınız Yeminli Mali Müşavirlik Mazbatasını (Ruhsatını) almamakla üç yıl sonra tekrar İstanbul SMMM Odası başkanlığına soyunmak mı olacak? Ömrümüz yeterse bekleyip hep birlikte göreceğiz.

Detayları; TÜRMOB yönetimine aday olan başkan adaylarının tamamını açıklarken, meslek mensuplarını bilgilendirme yazılarıma devam edeceğim.

ÖNEMLİ NOT: TÜRMOB YÖNETİMİNE ADAYLIKLARI KONUSUNDA
  1. Eski Devlet Bakanı, TÜRMOB Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Dr. Masum Türker'in adaylığı konusunda,
  2. Sayın A.Rifat Nalbantoğlu' nun Arıkan'dan Neden koptuğu hk.
  3. Sayın Ethem Yüksel Kahveci den alacağımız bilgi dahilinde Meslekte Birlik Grubundan TÜRMOB adayının kim olacağı hk. 
  4. Aldığımız bilgiye göre; Meslekte birlik yönetimi Sayın Nevzat Akkaya'yı seçti istanbul 3 dönem 9 yıl aynı yöntemle seçildi. Bu dönem seçilemeyince koptular kopan İstanbul 'n Olduğu vurgulandı.
  5. İstanbul Katılımcı Muhasebeciler Hareketi Yürütme Kurulu Başkanı Sayın E. Funda Üçüncü' nün TÜRMOB Yönetimine aday olacakları hk.
  6. Öncü Mali Müşavirler Grubu Başkanı sayın Serdar Özkan ve Ekibinin TÜRMOB yönetimi için liste çıkartacakları hk.
  7. Türkiye Mali Müşavirler Grubu Başkanı sayın Oktay Yeşilyurt'un neden sayın Arıkan'a oy vermeyeceği hk.,
  8. Türkiye Katılımcı Muhasebeciler Hareketi Sözcüsü Sayın Metin Yalçın'ın Şuan desteğimiz sayın Masum Türker' den yana demesi hk. 
Sizlere Geniş Bilgi Vermeye devam edeceğiz. Lütfen Bizi Takip Ediniz ...
5- İstanbul Baro Başkanı Mehmet Durakoğlu, İstanbul Adalet Sarayı önündeki 'Savunma Mitingi'nde Basın Açıklamasını Yaparken Hareketli Anlar Yaşandı.(SON)
e-fatura e-arşiv fatura e-smm e-irsaliye e-defter, e-uygulamalara ilişkin özellikli konular
Dikkat ! . . . Bugün Üç Canlı Yayın Yapılacaktır. Bursa SMMM Odası, İstanbul SMMM Odası ve Kayseri SMMM Odası Tarafından Canlı Yayınlar Yapılacaktır.
"Nisan Ayı Bordro Uygulamaları " Konusunda Bugün Saat:15:00 Canlı Yayın Yapılacaktır.
" 2019 Yılı Kurumlar Vergisi Beyannamesinde Özellikli Hususlar Konusunda" Canlı Yayın Yapacaktır