ASMO Başkanı Çavdar: 31 Mart’tan Sonra Bizi Vahim Bir Ekonomik Tablo Beklemekte
15 Mart 2019 Cuma
ASMO Başkanı Emrullah Tayfun Çavdar, ülkenin en önemli sorunun ekonomi olduğunu söyleyerek, “Hangi adayın ne senedi var bizi ilgilendirmiyor.
ASMO Başkanı Çavdar: 31 Mart’tan Sonra Bizi Vahim Bir Ekonomik Tablo Beklemekte
ASMO Başkanı Çavdar: 31 Mart’tan Sonra Bizi Vahim Bir Ekonomik Tablo Beklemekte

ASMO Başkanı Emrullah Tayfun Çavdar, ülkenin en önemli sorunun ekonomi olduğunu söyleyerek, “Hangi adayın ne senedi var bizi ilgilendirmiyor. Bizi bu ekonomik yangın nasıl ve ne zaman söndürülecek o ilgilendiriyor” dedi.

Antalya Serbest Muhasebeciler Mali Müşavirler Odası (ASMO) ‘İş Mahkemeleri ve Yargıtay Karaları Işığında İşyeri Kayıt ve Belgelerinin İncelenmesi İş Yeri Uygulamaları’ başlıklı seminer düzenledi. Oda toplantı salonunda yapılan eğitim seminerine ASMO Başkanı Emrullah Tayfun Çavdar,

Oda yönetimi ve çok sayıda meslek mensubu katıldı. Semineri Ankara SMMMO Eğitmeni Atakan Kayataş verdi. Sunum öncesi meslek sorunları ve gündemle ilgili bir konuşma yapan Başkan E. Tayfun Çavdar, ülke gündeminin en önemli sorununun ekonomi olmasına rağmen

gündemin vatandaşı ilgilendirmeyen konularla meşgul edildiğini öne sürdü. Başkan Çavdar, “ ülkenin en öncelikli konusu ekonomi ve ekonomide yaşanalar. Oysa ülke gündemi yerel seçimlere kilitlenmiş durumda ve bu nedenle ekonomiyle ilgili hiçbir konu ele alınmamakta.

Ülke gündemi hangi adayın hangi senedi var. yok başka şeyler bunlarla meşgul ediliyor. Kimse kusura bakmasın bizi bunlar ilgilendirmiyor. Bizi cebimiz ilgilendiriyor. Yani ülke ilgilendiriyor. Ülkenin içinde olduğu ekonomik sıkıntı ilgilendiriyor” diye konuştu.

Ülke gündeminin gereksiz konularla meşgul edildiği eleştirisinde bulunan Başkan Çavdar, “ Ekonomiyi konuşan yok. Bu ekonomik yangın nasıl ve ne zaman söndürülecek bizi bunlar ilgilendiriyor.

Bu konuların konuşulması gerek, 31 Marttan sonra bizi vahim bir ekonomik tablo beklemekte. Bunları oturulup konuşulması değerlendirilmesi lazım” diye konuştu.


Bıçak Kemiğe Dayandı

Geçtiğimiz ay mesleki örgüt olarak 30 yıllarını kutladıklarını ama bu kutlamanın dahi buruk geçtiğini hatırlatan Başkan Çavdar, mesleki sıkıntıların artık had safhaya ulaştığını ve bunlarla ilgili çözüm merciinde olanların bu güne kadar hiçbir çalışma içinde bulunmadığını anlattı.

Çavdar, “Tabiri caiz ise bıçak kemiğe dayandı. Bizleri yöneten iradeden, sadece istiyoruz ki ve diliyoruz ki çıkarılacak bütün kanunlar tebliğler ve ona benzer yönetmelikler bu meslek örgütü ile istişare edilsin.

Bu meslek örgütü bu istişareler sonucunda ortaya çıkacak olan yasaları sahada uygulayacak olan meslek örgütü” dedi. Çavdar, “Biz çok şey istemiyoruz. Bazı düzenlemeler istiyoruz. Mücbir sebebimiz yok. Hasta olmaya, cenazemize gitmeye hakkımız yok.

Bunu kaç kere dile getirmemize rağmen bununla ilgili hiçbir düzenleme yapılmıyor” diye meslekle ilgili sıkıntıları dile getirdi. Çavdar, 2008 yılından beri meslekle ilgili sadece 3568 sayılı yasada bir düzenleme yapıldığını bunun da nispi temsille ilgili olduğunu kaydetti.

Çavdar, sorunları ve çözümle ilgili yolları defalarca yetkililere iletmelerine rağmen hiçbir sonuç alınamadığına vurgu yaptı.

Meslek Örgütlerine İnsafsız Eleştiri

Meslek odalarına ve oda yönetimlerine mesleğin sorunları ve çözüm yollarıyla ilgili meslektaşlarının hazırladığı bir mail geldiği bilgisini veren Başkan Çavdar, mailin içeriğindeki tüm sorunların altına imza atabileceğini çözüm yollarını birlikte üretmeleri gerektiğini gerek

TÜRMOB gerekse odalar olarak olan eksiklikleri ve hataları giderip düzeltmeleri gerektiğini anlattı. Çavdar, maili hazırlayanlara çözüm noktasında TÜRMOB ve odalara haksızlık ettiklerini belirterek, “ Biz birlikte bunu ele alalım ama.

Bu sıraladığınız sorunlarla ilgili ülkeyi yöneten bir irade var bu iradeye de aynı maili gönderdiniz mi? Bunu yapmıyorsunuz. Sadece TÜRMOB ve odaları eleştirmeniz resmen insafsızlık.

Bu sorunların çözümleriyle ilgili ülkeyi yöneten iradeye niçin bu eleştirileri yapmıyorsunuz” diye sordu.  Çavdar, “Tespiti yapılan bütün sorunlar dahil olmak üzere,  bugün, ülkeyi yöneten iradeye tek satır iletilmemesi insafsızlık” dedi.
3- Kahvaltılı Etkinlikte, Hakan Ustabaş,Bilgilendirme Konuşmalarını Yapması İçin İstanbul SMMM Odası Yönetim Kurulu Üyesi Ethem Yüksel Kahveci'yi Kürsüye Davet Etti. (SON).
Kocaeli Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nın (KSMMMO) 23.Olağan Genel Kurul öncesi takvimi açıkladı.
KGK’nın “Bağımsız Denetçiler İçin Sürekli Eğitim Tebliği”ne uygun şekilde tasarlanmış “Bağımsız Denetim Standartları – II” Eğitimi düzenlenmiştir.
T.C. Merkez Bankası Döviz Kurları (2019 - 2018 - 2017 - 2016 - 2015 - 2014 Yıllarını İçerir)
Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik Staj Başlatma Sınavı Hazırlık Kursları
Yeni askerlik sistemi TBMM Genel Kurulu’nda! Kalıcı bedelli ve tek tip askerlik sistemini kapsayan yeni askerlik sistemi henüz vatani görevini yapmamış
İmar barışından yararlanmak için başvuru süresi 15 Haziran’da, ödemeler ise 30 Haziran’da sona eriyor. Ancak,
İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası bir duyuru yayınlayarak “Danıştay 8.Dairenin vermiş olduğu nispi aidat kararı ve genel kurulda alınan
Bilindiği gibi, zamanaşımı belirli bir sürenin geçmesi ile bir hakkın kazanılmasına, kaybedilmesine veya bir yükten kurtulmaya neden olan süredir.
Diyelim ki; e bildirgeyi son günü veriyorsunuz. Ve elektrikler kesildi yada internet ağı bağlantısında sorun çıktı gönderme imkanı olmadı.
Bilindiği üzere, 85 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı ve sonrasında Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın yayımladığı Tebliğ ile 32 sayılı Karar'da değişiklikler yapılarak
İzmit 1. İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı’nca onaylanan Kocaeli Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası 23. Genel Kurul Hazirun Listeleri,
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre İmar Barışı için başvuru süresi yeniden uzatılmayacak.
Burgaz adasında Sait Faik Abasıyanık’ın kitapları değerlendirildi, yaşamı anlatıldı. Kadın Muhasebeciler Derneğinin düzenlemiş olduğu etkinlikte Yazar Emin Karaca çok güzel,
Her Şeyin Kalbiniz Kadar Güzel Olmasını Temenni Ederiz. İyi Bayramlar....
Bilindiği gibi GVK’nın 88’inci maddesine göre; Gelirin toplanmasında gelir kaynaklarının bir kısmından hasıl olan zararlar(80’inci maddede yazılı diğer kazanç ve . . .
Son dönemlerde en çok tartışılan, gündemden düşmeyen konu…. KIDEM TAZMİNATI…….Tasarının yasalaşması durumunda bir kıdem tazminatı fonu oluşturulacak.
Yeminli Mali Müşavirlik Tasdik Raporlarının Elektronik Ortamda Gönderilmesi Hakkında Genel Tebliğ (Sıra No: 1), Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği (Sıra No: 507)
Kendimiz İçin Akciğer Sağlığı Toplum İçin Temiz Hava İstiyoruz. Gelecek İçin Tütün Maddesi Kullanılmasını ve İzmarit İstemiyoruz…..