ASMO Başkanı Çavdar: 31 Mart’tan Sonra Bizi Vahim Bir Ekonomik Tablo Beklemekte
15 Mart 2019 Cuma
ASMO Başkanı Emrullah Tayfun Çavdar, ülkenin en önemli sorunun ekonomi olduğunu söyleyerek, “Hangi adayın ne senedi var bizi ilgilendirmiyor.
ASMO Başkanı Çavdar: 31 Mart’tan Sonra Bizi Vahim Bir Ekonomik Tablo Beklemekte
ASMO Başkanı Çavdar: 31 Mart’tan Sonra Bizi Vahim Bir Ekonomik Tablo Beklemekte

ASMO Başkanı Emrullah Tayfun Çavdar, ülkenin en önemli sorunun ekonomi olduğunu söyleyerek, “Hangi adayın ne senedi var bizi ilgilendirmiyor. Bizi bu ekonomik yangın nasıl ve ne zaman söndürülecek o ilgilendiriyor” dedi.

Antalya Serbest Muhasebeciler Mali Müşavirler Odası (ASMO) ‘İş Mahkemeleri ve Yargıtay Karaları Işığında İşyeri Kayıt ve Belgelerinin İncelenmesi İş Yeri Uygulamaları’ başlıklı seminer düzenledi. Oda toplantı salonunda yapılan eğitim seminerine ASMO Başkanı Emrullah Tayfun Çavdar,

Oda yönetimi ve çok sayıda meslek mensubu katıldı. Semineri Ankara SMMMO Eğitmeni Atakan Kayataş verdi. Sunum öncesi meslek sorunları ve gündemle ilgili bir konuşma yapan Başkan E. Tayfun Çavdar, ülke gündeminin en önemli sorununun ekonomi olmasına rağmen

gündemin vatandaşı ilgilendirmeyen konularla meşgul edildiğini öne sürdü. Başkan Çavdar, “ ülkenin en öncelikli konusu ekonomi ve ekonomide yaşanalar. Oysa ülke gündemi yerel seçimlere kilitlenmiş durumda ve bu nedenle ekonomiyle ilgili hiçbir konu ele alınmamakta.

Ülke gündemi hangi adayın hangi senedi var. yok başka şeyler bunlarla meşgul ediliyor. Kimse kusura bakmasın bizi bunlar ilgilendirmiyor. Bizi cebimiz ilgilendiriyor. Yani ülke ilgilendiriyor. Ülkenin içinde olduğu ekonomik sıkıntı ilgilendiriyor” diye konuştu.

Ülke gündeminin gereksiz konularla meşgul edildiği eleştirisinde bulunan Başkan Çavdar, “ Ekonomiyi konuşan yok. Bu ekonomik yangın nasıl ve ne zaman söndürülecek bizi bunlar ilgilendiriyor.

Bu konuların konuşulması gerek, 31 Marttan sonra bizi vahim bir ekonomik tablo beklemekte. Bunları oturulup konuşulması değerlendirilmesi lazım” diye konuştu.


Bıçak Kemiğe Dayandı

Geçtiğimiz ay mesleki örgüt olarak 30 yıllarını kutladıklarını ama bu kutlamanın dahi buruk geçtiğini hatırlatan Başkan Çavdar, mesleki sıkıntıların artık had safhaya ulaştığını ve bunlarla ilgili çözüm merciinde olanların bu güne kadar hiçbir çalışma içinde bulunmadığını anlattı.

Çavdar, “Tabiri caiz ise bıçak kemiğe dayandı. Bizleri yöneten iradeden, sadece istiyoruz ki ve diliyoruz ki çıkarılacak bütün kanunlar tebliğler ve ona benzer yönetmelikler bu meslek örgütü ile istişare edilsin.

Bu meslek örgütü bu istişareler sonucunda ortaya çıkacak olan yasaları sahada uygulayacak olan meslek örgütü” dedi. Çavdar, “Biz çok şey istemiyoruz. Bazı düzenlemeler istiyoruz. Mücbir sebebimiz yok. Hasta olmaya, cenazemize gitmeye hakkımız yok.

Bunu kaç kere dile getirmemize rağmen bununla ilgili hiçbir düzenleme yapılmıyor” diye meslekle ilgili sıkıntıları dile getirdi. Çavdar, 2008 yılından beri meslekle ilgili sadece 3568 sayılı yasada bir düzenleme yapıldığını bunun da nispi temsille ilgili olduğunu kaydetti.

Çavdar, sorunları ve çözümle ilgili yolları defalarca yetkililere iletmelerine rağmen hiçbir sonuç alınamadığına vurgu yaptı.

Meslek Örgütlerine İnsafsız Eleştiri

Meslek odalarına ve oda yönetimlerine mesleğin sorunları ve çözüm yollarıyla ilgili meslektaşlarının hazırladığı bir mail geldiği bilgisini veren Başkan Çavdar, mailin içeriğindeki tüm sorunların altına imza atabileceğini çözüm yollarını birlikte üretmeleri gerektiğini gerek

TÜRMOB gerekse odalar olarak olan eksiklikleri ve hataları giderip düzeltmeleri gerektiğini anlattı. Çavdar, maili hazırlayanlara çözüm noktasında TÜRMOB ve odalara haksızlık ettiklerini belirterek, “ Biz birlikte bunu ele alalım ama.

Bu sıraladığınız sorunlarla ilgili ülkeyi yöneten bir irade var bu iradeye de aynı maili gönderdiniz mi? Bunu yapmıyorsunuz. Sadece TÜRMOB ve odaları eleştirmeniz resmen insafsızlık.

Bu sorunların çözümleriyle ilgili ülkeyi yöneten iradeye niçin bu eleştirileri yapmıyorsunuz” diye sordu.  Çavdar, “Tespiti yapılan bütün sorunlar dahil olmak üzere,  bugün, ülkeyi yöneten iradeye tek satır iletilmemesi insafsızlık” dedi.
5- Oturum Başkanı İstanbul Okan üniversitesi Meslek Yüksek okulu Hukuk Bölümü Adalet Programı Öğr. Gör. Sinan Derman,"Kıdem Tazminatı Fonu" ve "Kıdem Tazminatı ve Özellik Arz Eden Durumlar " Konusunda Konuklardan Gelen Sorulara Yanıt Verildi.
Tarım Sigortaları Havuzu’na devlet tarafından taahhüt edilecek hasar fazlası olanları belli oldu.
Her 100 çalışandan 85’i kıdem tazminatını alamıyor. Mahkemelerde işçi ile işveren arasındaki uyuşmazlıkların yüzde 70’i kıdemden kaynaklanıyor.
Artan fiyat hareketlerinin önüne geçmek amacıyla Mart ayında yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile patates ve soğan için gümrük vergileri sıfırlanmıştı.
Zirve de açılış konuşması yapan ATSO Başkanı Sn: DAVUT ÇETİN; “Zor günler geçiyor, valimiz bize moral, bakanlıklar destek veriyor...
14/5/2018 tarihli ve 2018/11818 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı eki Karar’ın ekindeki listede yer alan. . .
Kademeli indirim modeli kapsamında öncelikle geçici olarak yüzde 22'ye çıkarılan oranın 20'ye düşürülmesi bekleniyor.
Düzenlenen Etkinlik 13 Nisan 2019 Cumartesi günü 16;00 -19;00 saatleri arasında yapıldı.
Özellikle yakın akrabalar arasında karşılıksız para hareketi ya da mal hareketi yapılabiliyor. Örneğin, abi kardeşine, koca karısına daire alabiliyor.
Ekonomi reform paketinin en önemli ayağı yeni vergi sistemi hayata geçirilecek. Buna göre az kazanandan az vergi alınacak, asgari ücretlinin vergi yükü azalacak.
Sermaye Şirketleri (anonim, limited, sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketler), Sermaye Piyasası Kurulu’nun düzenleme ve denetimine tabi fonlar,
1990’lı yıllarda Hollywood’un gişe rekortmeni bilim kurgu filmlerinde 21. yüzyıl dünyayı ele geçirmek isteyen robotların, uçan arabaların,
Şirket tasfiyeleri daha da kolaylaşacak.Enerji ve inşaat için finansal fonlar kurulacak. Emeklilik sistemi değişecek. . . . . .
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak İstanbul'da düzenlediği toplantıyla Reform Paketi'ni açıkladı.
BMMG, MMMBD Fatih Şubesi İle Müşterek Düzenlediği; Kahvaltılı Etkinlikte; Fatih Ottamans Life Hotel Deluxe’ de 300 Civarında Meslek Mensupları İle Adeta "Fatih Çıkarması " Yaptı.
İstanbul Yüksek Ticaret ve Marmara Üniversitesi İ.İ.Bilimler Fakültesi Derneği Genel Merkezi tarafından düzenlenen 2019 yılı Eşgüdüm Toplantısı
Sabah : 00:09 da başlayan seçim yarışı Gece Yarısından sonra Saat 00:20. de Bitti