ABD’de çalışırken aylık bağlanır mı?
21 Temmuz 2020 Salı
Oldukça fazla Google taraması yaptım ama dişe dokunur bir şey bulamadığım için size danışmak istedim. Ağabeyim 7-8 yıldır yurtdışında.
ABD’de çalışırken aylık bağlanır mı?
ABD’de çalışırken aylık bağlanır mı?

Sezgin Özcan
Oldukça fazla Google taraması yaptım ama dişe dokunur bir şey bulamadığım için size danışmak istedim. Ağabeyim 7-8 yıldır yurtdışında. Yurtdışı borçlanması yapmadan prim günü ve yaşı itibarıyla emekliliğe hak kazandı. Bana verdiği vekaletle emeklilik işlemlerine başladım. Başvurunun ardından SGK'dan ağabeyimin şu an çalışıp çalışmadığına dair bir dilekçesini istediler. Ağabeyim şu an ABD'de çalışıyor. Bu şekilde bir dilekçe verdiğimizde maaşın bağlanmaması söz konusu olur mu? Veli Bahadır Tipi

Ağabeyinize sadece 2008/Ekim ayından önceki yurt içi çalışmalarına göre emekli aylığı bağlanırsa, ABD'de çalışmaya başlaması emekli aylığının kesilmesini gerektirmeyeceğinden, ABD'de çalışıyor olması emekli aylığı bağlanmasına engel olmaz.

SGK genelgesine göre, 2008/Ekim ayı öncesi ve sonrası çalışmalara göre 5510 sayılı Kanun'un geçici 2. maddesine göre aylık bağlandıktan sonra yabancı ülke mevzuatına tabi çalışmaya başlayanların aylıkları çalışma tarihini takip eden ödeme dönemi başından itibaren kesiliyor. SGK'nın bu görüşüne katılmıyorum. Ancak ağabeyinize 2008/Ekim ayı öncesi ve sonrası çalışmalarına göre aylık bağlanacak ise genelgeye göre, ABD'de çalışması devam ederken aylık bağlanmaz.

Hafta tatili izni hafta içi kullandırılabilir mi?

Çalışmakta olduğum işyerinde cumartesi ve pazar tam gün çalışıyoruz, hafta içi herhangi bir günde izin yapıyoruz. Bu uygulama doğru mudur? Yani pazar çalışmasını hafta içi izniyle ödemek doğru mudur? Nadir Arıbaş

4857 sayılı İş Kanunu'nun 46. maddesinde, İş Kanunu kapsamına giren işyerlerinde, işçilere tatil gününden önce Kanun'un 63. maddesine göre belirlenen iş günlerinde çalışmış olmaları koşulu ile yedi günlük zaman dilimi içinde kesintisiz 24 saat dinlenme (hafta tatili) verileceği, çalışılmayan hafta tatili için işveren tarafından bir iş karşılığı olmaksızın o günün ücretinin tam olarak ödeneceği hüküm altına alınmış.

Kanun'un 63. maddesine göre de haftalık çalışma süresi 45 saat olup, aksi kararlaştırılmamışsa bu süre, işyerinde haftanın çalışılan günlerine eşit ölçüde bölünerek uygulanır.

Buna göre, haftanın yedi günü, diğer bir deyişle pazar günü de çalışılan işyerinde haftanın altı günü çalışan işçi hafta tatiline hak kazanır ve hafta tatili haftanın herhangi bir gününde kullandırılabilir. Hafta tatilinin mutlaka pazar günü kullandırılması gerekmez. (Sözcü)
7- Beslenme Konusunda Dr. Aytül Gencer Sunumlarını Tamamladıktan Sonra Teşekkür Konuşmasını Dernek Başkanı Gülüzar Özev Yaptıktan Sonra Topluca İktisadi Dayanışma Kameralarına Resim Vererek Etkinlik Sona Erdi.
Anayasa Mahkemesi Borçtan Dolayı Eve Haciz Konulmasını Mülkiyet Hakkı İhlali Saydı. 6 Ağustos 2020 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanan Anayasa Mahkemesi Kararı ile . . . .
Cumhurbaşkanının 2811 sayılı Kararı ile sözleşme fesih yasağı ve ücretsiz izin uygulaması süreleri “1 ay”daha uzatılmıştır.
Pandeminin iş ve çalışma yaşamına etkilerini azaltmak amacıyla uygulanan “Sosyal Koruma Kalkanı” programı çerçevesinde
31 Temmuz 2020 tarihli ve 31202 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 2812 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile 24/12/2007 tarihli ve 2007/13033 sayılı
Annem, babamdan dul maaşı alıyordu. Babam işçi emeklisi. Annemin maaşı her ayın 26. günü hesabına yatıyordu.
Dijital dönüşüm; kurumların iş süreçlerinde verimliliğini arttırmak, tüm operasyonlarda devamlı bir iletişim ve dönüşüm içinde olmak,. . . .
Ülkemizde bağımsız denetim uygulamalarının genele yayılması, 2012 yılında yürürlüğe giren yeni Ticaret Kanunu hükümleriyle gerçekleşmiş bulunmaktadır.
Türkiye Çocuk Çevre Kulüpleri Yönetmeliğinin Yürürlükten Kaldırılmasına Dair Yönetmelik
İş yeri işlemlerinde kolaylık sağlamak, kayıt dışı istihdamla çapraz mücadele ve istihdam üzerindeki formalitelerin azaltılması amacıyla
Okurlarımız erteleme gelecek mi başlığını görünce hemen anlamışlardır konuyu. Öyle ya bir süredir gündemde ilk sıralarda olan . . . .
7194 sayılı Kanun ile değiştirilen 213 sayılı VUK’nın “İzaha Davet” başlıklı 370’inci maddesinin uygulanmasının usul ve esaslarını belirleyen
Nakdi ücret desteği ödemeleri 7 Ağustos itibariyle başladı. Vatandaşlar nakdi ücret desteği ödemelerini banka hesapları ve PTT aracılığıyla gerçekleştirebilecekler.
Değerli okurlar, malumunuz son birkaç haftadır altın fiyatları üst üste rekorlar kırmakta ve tarihin en yüksek düzeylerine ulaşmış bulunmaktadır.
T.C. Merkez Bankası Döviz Kurları (2020 -2019 -2018 - 2017 - 2016 - 2015 - 2014 ve Diğer Yılları İçerir)
17 Ekim 2020 Tarihinde Gelir Uzmanlığı Yeterlik Sınavı Yapılacaktır.
Toplam 115 gıda ürününün çeşitli ülke ve ülke gruplarından ithalatına uygulanacak ek gümrük vergisi oranları yeniden belirlendi.
Yukarıdaki başlığı boşuna atmıyoruz. “Vergi” gibi önemli ve bir o kadar da tehlikeli silahla bu kadar oynanmaz ki!...