"8 Mart Emekçi Dünya Kadınlar Günü"
08 Mart 2017 Çarşamba
Bin sekiz yüzlü yıllarda insanlar çok ağır çalışma koşulları içindeydiler. Tıpkı biz muhasebeci kadınlar gibi…Çalıştıklarının karşılığını alamıyorlardı tıpkı biz muhasebeci kadınlar gibi…
"8 Mart Emekçi Dünya Kadınlar Günü"
"8 Mart Emekçi Dünya Kadınlar Günü"

Gülüzar Özev
Kadın Muhasebeciler Derneği Başkanı

Bin sekiz yüzlü yıllarda insanlar çok ağır çalışma koşulları içindeydiler. Tıpkı biz muhasebeci kadınlar gibi…Çalıştıklarının karşılığını alamıyorlardı tıpkı biz muhasebeci kadınlar gibi…Sosyal hayatları yoktu,  aynen biz muhasebeci kadınlar gibi…Tüm muhasebeci çalışanlar gibi ne yaslarını yutabiliyor ne özel günlerini kutlayabiliyorlardı. Kadın erkek farkı olmaksızın  zaman sadece çalışmak için vardı. 

8 Mart 1857 tarihinde ABD’nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi kadın korkunç sömürü düzenine dur demek istedi…Çalıştıkları tekstil fabrikasında greve gittiler. Patronlarının onları fabrikaya kilitlemesi ve polisin saldırısı sonucunda çıkan yangında 129 kadın diri diri yanarak can verdi. Cenaze törenleri büyük yankı yarattı on binlerce insan cenaze törenine katıldı… 

Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin 1910 yılında Danimarkanın Kopenhag kentinde  Uluslararası Kadınlar Konferansında bu acı günü Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanmasını önerdi. Öneri oy birliği ile kabul edildi. 

1921 yılında Moskova’da gerçekleştirilen 3. Uluslararası(enternasyonal) Kadınlar Konferansı’nda 8 Mart günü  “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” olarak belirlendi. 1977 yılında ise Birleşmiş Milletler 8 Mart’ı “Dünya Kadınlar Günü” olarak anılmasını kabul etti. 

Bugün bazı yerlerde 8 Mart her ne kadar “Dünya Kadınlar Günü “ olarak kutlansa da  emek üzerinde yapılan haksızlık ve vahşet üzerinden ortaya çıkan bu gün ancak ve ancak “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” olabilir.. Başka bir adlandırma mümkün değildir…Gerçeği inkardır. 

Ülkemizde Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlaması ilk defa 1921 yılında gerçekleşmiş 1975 yılından itibaren yaygın bir şekilde kutlamaya başlamıştır. 1980 askeri darbe ile özgürlüklerin kısıtlanmasından kadınlarda payını almış 8 Mart dört yıl süre ile kutlanamamıştır. 1984 yılında bu tarafa da ülkemizde 8 Mart her yıl yaygın olarak kutlanmaktadır. Muhasebeci kadınlar ise ne yazık ki bu kutlamalara alanlarda kitlesel olarak katılım sağlamamışlardır. 

Kadınların eşit işe eşit ücret ve insanca çalışma talepleri ile tarih yazdığı 8 Mart biz kadın muhasebecilerin sahip çıkması gerektiği gündür. Özgürleşmemizin ve ka emeğimizin karşılığının alınmasının yolu  8 Mart’lardan geçmektedir.  
3- Genel Yayın Yönetmenimiz Nusret Sümer Adı Olan Fakat, Tam Anlamıyla Uygulanamayan "Mali Tatilde" Edirne SMMM Odası Başkanı Sayın Kenan Karakuş' la Mesleki Konuları Masaya Yatırdılar.
Uluslararası Muhasebe Standartları Kurulu tarafından revize edilen ve 29 Mart 2018 tarihinde nihai metni yayımlanan"
Tekirdağ Sosyal Güvenlik İl Müdürü Fatma Derya ALAN 7143 sayılı Kanun'un yürürlüğe girdiğini hatırlatarak, yapılandırmanın 2018 Mart ayı ve öncesi dönemlere ait sigorta primi,
TBMM’ye sevk edilen bedelli askerlikten yararlanmak isteyen üniversite öğrencileri için bir yeniliğe gidilerek, temel askerlik eğitimlerinin tatil dönemlerine kaydırılabileceği belirtiliyor.
Konya SMMM Odası ve Konya Ticaret Odası, Konya Sanayi Odası, Sosyal Güvenlik Kurumu, Konya Çalışma ve İş Kurumu işbirliği ile
Tüketicilerin güncel yaşamlarında sıklıkla karşılaştıkları fatura ve borç ödeme konularında 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’da yapılan değişikliklerin ödemelerinde gecikmeleri
AK Partili Grup Başkanvekili Bülent Turan, milyonların beklediği bedelli askerlik haberini az önce açıkladı. AK Partili Turan, 'Yaş 25, ücret 15 bin TL ve 25 gün de askerlik olacak.' dedi
Türkiye Varlık Fonu ve Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu, Cumhurbaşkanlığı himayesine verilirken, ekonomi ile ilgili diğer pek çok kuruluş Hazine ve Maliye Bakanlığı ile ilgilendirildi.
Milyonlarca emekli hem maaş hem de ek ödemelerini zamlı olarak almaya başlıyor. Temmuz zamları bugünden itibaren hesaplara yatırılıyor.
Kurumların yurt dışı iştiraklerinden elde ettikleri kazançlar öteden beri Kurumlar Vergisi Yasa'mızda yer alan hüküm çerçevesinde vergiden istisna edilmekteydi.
Başta TÜRMOB olmak üzere, çeyrek yüzyılı aşkın süredir oda yönetimlerinde de bulunan yönetim anlayışı; eleştiriye kapalı, demokratik işleyişten uzak, etkisiz,
Konya SMMMO Başkanı Seyit Faruk Özselek, 15 Temmuz Demokrasi ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında,
Tur kapsamında , önce Eskişehir SMMM Odası Başkanı Sayın Neşet ERSOY ve Yönetim Kurulu ziyaret edildi.
İş-Kur’ a kayıtlı issizler arasından olmak üzere 1/1/2018 ila 31/12/2018 tarihleri arasında , işe alındığı yıldan önceki takvim yılında işyerinde kayıtlı sigortalı sayısının ortalamasına ilave olarak işe alınan,
Gayrimenkul Hukuku Enstitüsü Başkanı Avukat Ali Yüksel, İmar Barışı düzenlemesine başvurularda binanın oturumu, kat sayısı ve katların metrekaresinin hatalı ölçüldüğünü belirterek,
Konya Ticaret Odası Karatay Üniversitesi ile Konya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası arasında imzalanan “Sektör Danışmanlığı” protokolü hayata geçirildi.
Antalya İşitme Engelliler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Metin ÇAKAR, Dernek Sekreteri Gül DURAN ve eğitmen Güzin ALTINAY odamızı ziyaret etti.
Gerek Vergi Usul Hukukunda ve gerekse, 6183 sayılı AATUHK’nun uygulamasında mücbir sebepler sürelerin kullanımında önemli bir yer tutmaktadır.
Son yıllarda futbol kulüplerinin bilançolarında görülen dengesizlikler ve finansal risklerin artması sonucu UEFA,