"8 Mart Emekçi Dünya Kadınlar Günü"
08 Mart 2017 Çarşamba
Bin sekiz yüzlü yıllarda insanlar çok ağır çalışma koşulları içindeydiler. Tıpkı biz muhasebeci kadınlar gibi…Çalıştıklarının karşılığını alamıyorlardı tıpkı biz muhasebeci kadınlar gibi…
"8 Mart Emekçi Dünya Kadınlar Günü"
"8 Mart Emekçi Dünya Kadınlar Günü"

Gülüzar Özev
Kadın Muhasebeciler Derneği Başkanı

Bin sekiz yüzlü yıllarda insanlar çok ağır çalışma koşulları içindeydiler. Tıpkı biz muhasebeci kadınlar gibi…Çalıştıklarının karşılığını alamıyorlardı tıpkı biz muhasebeci kadınlar gibi…Sosyal hayatları yoktu,  aynen biz muhasebeci kadınlar gibi…Tüm muhasebeci çalışanlar gibi ne yaslarını yutabiliyor ne özel günlerini kutlayabiliyorlardı. Kadın erkek farkı olmaksızın  zaman sadece çalışmak için vardı. 

8 Mart 1857 tarihinde ABD’nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi kadın korkunç sömürü düzenine dur demek istedi…Çalıştıkları tekstil fabrikasında greve gittiler. Patronlarının onları fabrikaya kilitlemesi ve polisin saldırısı sonucunda çıkan yangında 129 kadın diri diri yanarak can verdi. Cenaze törenleri büyük yankı yarattı on binlerce insan cenaze törenine katıldı… 

Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin 1910 yılında Danimarkanın Kopenhag kentinde  Uluslararası Kadınlar Konferansında bu acı günü Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanmasını önerdi. Öneri oy birliği ile kabul edildi. 

1921 yılında Moskova’da gerçekleştirilen 3. Uluslararası(enternasyonal) Kadınlar Konferansı’nda 8 Mart günü  “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” olarak belirlendi. 1977 yılında ise Birleşmiş Milletler 8 Mart’ı “Dünya Kadınlar Günü” olarak anılmasını kabul etti. 

Bugün bazı yerlerde 8 Mart her ne kadar “Dünya Kadınlar Günü “ olarak kutlansa da  emek üzerinde yapılan haksızlık ve vahşet üzerinden ortaya çıkan bu gün ancak ve ancak “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” olabilir.. Başka bir adlandırma mümkün değildir…Gerçeği inkardır. 

Ülkemizde Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlaması ilk defa 1921 yılında gerçekleşmiş 1975 yılından itibaren yaygın bir şekilde kutlamaya başlamıştır. 1980 askeri darbe ile özgürlüklerin kısıtlanmasından kadınlarda payını almış 8 Mart dört yıl süre ile kutlanamamıştır. 1984 yılında bu tarafa da ülkemizde 8 Mart her yıl yaygın olarak kutlanmaktadır. Muhasebeci kadınlar ise ne yazık ki bu kutlamalara alanlarda kitlesel olarak katılım sağlamamışlardır. 

Kadınların eşit işe eşit ücret ve insanca çalışma talepleri ile tarih yazdığı 8 Mart biz kadın muhasebecilerin sahip çıkması gerektiği gündür. Özgürleşmemizin ve ka emeğimizin karşılığının alınmasının yolu  8 Mart’lardan geçmektedir.  
16- Divan Başkanı Kenan Mülayim, Ondördüncü Gündem Maddesi Olan Seçim Maddesine Geçerek Üyelerin Oylarını Kullanarak Yeni Yönetimi Seçmesi İçin Hazırlıklarını Tamamladılar. (SON)
7144 Sayılı Yasa Kapsamında Bilançolardaki Taşınmazların Yeniden Değerlenmesi ve Vergisel Avantajları, Örnek Uygulamalar ve
Tektaş İmar Affı Uzmanı ve İnşaat Yüksek Mühendisi Hakan Çatalkaya, vatandaşların başvuru işlemlerini kolay yapabilmesi için imar affını 12 adımda anlattı.
Şubat 2008’den bu yana ihracat bedellerini yurda getirip getirmeme konusundaki serbesti, 4 Eylül tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Hazine ve Maliye Bakanlığı’na ait bir tebliğ ile sona erdi.
Bilindiği üzere; Katma Değer Vergisi Genel Uygulama Tebliği'nin (IV/E-13.) bölümünde yer alan ve iade edilecek KDV tutarının gerçek olup olmadığının tespit edilmesi suretiyle,
Ekonomik gidişat ve mevcut konjonktürel yapı belirli kavramları ön plana çıkarmakta ve kullanılmasını yaygın hale getirmektedir. Ekonomin zora girmesi, ticaret hayatının daralması ile
İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şube Başkanı Mehmet Albayrak ve Şube Yönetim Kurulu üyeleri Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali’yle bir araya geldi.
Konya SMMMO Başkanı Seyit Faruk ÖZSELEK, 30.09.2017 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanan 483 Sıra No’lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’nin ilgili maddesine göre,
Kadın Muhasebeciler Derneği üyeleri olarak Balıkesir/Erdek /Ocaklar ‘da bir araya geldiler. Annem Apart Otelinde gerçekleştirmiş oldukları toplantıda bir araya gelmenin . . . .
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası haftalık repo gösterge faiz oranını yüzde 24'e yükseltti. Foreks'in ilgili anketinde analistler faizin 375 baz puan faiz atırılmasını öngörmüştü.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzaladığı kararnameye göre Türkiye'de yerleşik kişiler her türlü menkul ve gayrimenkul satış ve kiralamasını TL üzerinden yapacak.
Daha önce bu köşede ve Milliyet Gazetesinde “Türk Vergi Ceza Sistemi"nin tamamen değişmek zorunda olduğunu ele almıştım.
30.09.2017 Tarihinde Resmi Gazetede yayımlanan 483 Sıra Nolu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’ne göre eski ve yeni nesil yazarkasalardan alınan günlük Z Raporlarına ait mali bilgilerin
Bursa Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nca, Kamu Gözetimi Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu onayıyla bağımsız denetçilere yönelik
Yeni eğitim öğretim dönemi, özel okullar ve devlet okullarının birinci sınıflarıyla başladı. Hafta başında yeni dönem tamamen başlamış olacak.
Acı içinde kıvranan adamı hastaneye kaldırıyorlar. Röntgenler çekiliyor, tahliller yapılıyor ve doktor sonucu açıklıyor ;
Yeni Ticaret Kanunu’nun yürürlüğe girdiği 2012 yılı ile birlikte yeni bir anlam kazanan bağımsız denetimde farklı düzenlemeler yapılmaya devam ediliyor.
İncelemelerde idarenin dayandığı delillerin genelde hukuk, özelde vergi hukuku tarafından kabul gören delillerden olması gerekir.
14/5/2018 tarihli ve 2018/11818 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı eki Karar’ın ekindeki listede yer alan mallar için 11/9/2018 tarihinden itibaren aynı Kararname