13 Haziran SMMM'ler için neden önemli?
13 Haziran 2019 Perşembe
Samsun SMMMO Onursal Başkanı, Ahmet Hayvalı, 13 Haziran'ı, önemini ve mesleki açıdan beklentilerini yazdı...
13 Haziran SMMM
13 Haziran SMMM'ler için neden önemli?

Samsun SMMMO Onursal Başkanı,  Ahmet Hayvalı, 13 Haziran'ı, önemini ve mesleki açıdan beklentilerini yazdı...

13 Haziran, ülkemiz insanlarının büyük bir bölümü için pek bir şey ifade etmeyen sıradan bir gün olabilir. Ancak, muhasebe meslek mensubu için en önemli gündür.

Dünyanın en eski mesleklerinden olmasına ve ülkemizde de yüzyıllardır icra edilmesine karşın mesleki örgütlenme ve yasal statüye kavuşma talepleri önünde sürekli bir biçimde set oluşturulmuş ve ilk kez 1932 yılında TBMM’ ye sunulan yasa teklifi tamı tamamına belli aralıklarla ve birçok madde üzerinde değişiklikler yapılarak tekrar tekrar sunulmuş ve ne yazık ki bir kısmı hiç gündeme dahi alınmadan ve tamamı arşivlere kaldırılmış ve kadük olmuştur.

Nihayet, bundan tam 30 yıl önce dönemin Başbakan’ı merhum Turgut ÖZAL ve yine dönemin Maliye Bakanı merhum Ekrem PAKDEMİRLİ ‘ nin destekleri ile ve yasal sal statüye kavuşarak mesleki örgütlenme hedeflerine ulaşılması noktasında yılmadan mücadele eden ve işin peşini bırakmayan inanmış idealist meslektaşlarımızın sayesinde uğrunda tamı tamamına 57 yıl beklenen meslek yasamız kabul edilerek 13.06.1989 tarih ve 20194 sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanarak yürürlüğe girdi. 3568 sayılı Yasa’nın yayımlanmasında katkı veren emeği geçenlere teşekkür ediyor, vefat etmiş olanlara rahmet diliyor hayırla yadediyorum.

Bugün mesleğimizin yasal statüye kavuşmasının 30 uncu yıldönümü ve süreç içinde meslekteki sorunlarımızın azalmak bir yana giderek yoğunlaşması ve tahammül edilemez boyutlara ulaşmasının sıkıntısı ile yeni bir döneme başlamaktayız.

Beraberinde taşıdığı onlarca noksanına karşılık, kabullenip sahip çıktığımız ve mutlaka bir şekilde düzeltilerek çağdaş bir yapıya kavuşur diye umutla beklediğimiz meslek yasamızda bu anlamda herhangi bir düzenleme ne yazık ki gerçekleşmedi.

Akademik bir mesleğin mensupları olarak bizler;

Yıllarca kurum ve kuruluşların, gerçek ve tüzel kişilerin, devletle kurduğu vergi – finans ilişkilerinde, sistemin başrolünde oynadık. Köprü vazifesi gördük. ,
Ülkemizin sosyal ve ekonomik gelişiminde, özellikle kayıt dışı ekonominin kayıt altına alınmasında elimizi taşın altına koyduk ve etkili olduk.
Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi başta olmak üzere, Sosyal Güvenlik Kurumu ve ilgili tüm kurumlarda idarenin en güçlü “ görülmez eli” olduk. Ekonomik krizlerde “ çözüm ortağı  “ görüldük.
Ve biz gelinen bu noktada Hazine ve Maliye Bakanlığımız ve siyasi erk’ ten taleplerimiz aman aman gerçekleşemeyecek, yerine getirilemeyecek talepler olmadı asla.  

Neler istiyor ve bekliyoruz?.
 • Angaryalar kaldırılmalıdır.
 • Başta 5/4 olmak üzere anti demokratik maddeler kaldırılmalıdır.
 • TÜRMOB genel kurulunda kabul edilen yönetmelikler bir an önce yayınlanmalıdır.
 • Başta Ba/Bs olmak üzere sadece bilgi amaçlı bildirimlerden alınmakta olan özel usulsüzlük cezaları kaldırılmalıdır.
 • Meslek mensuplarımızın tahsilat ve ödemelerinde büyük bir sorun haline gelen Gelir - KDV yasaları çelişkisi ortadan kaldırılmalıdır. ( GVK madde 67 ile KDV Kanunu 10. Maddesi çelişkisi)
 • Ücret tarifesinin yayınlanma yetkisi meslek örgütüne bırakılmalıdır.
 • Denetim sürecinde; yetki belgeleri ve ruhsat harçları bedelleri kaldırılmalıdır.
 • Denetim yapacak meslek mensupları ayrıca sınava tabi tutulmamalıdır.
 • Meslek mensubunun KDV yükü azaltılmalı ve en azından % 8 ‘ e çekilmelidir. .
 • “Mahsup - iade sorunları”, “ internet vergi dairesi uygulamaları” ve “kod uygulamaları” için vergi daireleri arasında ve vergi dairesinin kendi içinde uygulama birlikteliği sağlanmalıdır.
 • Meslek mensuplarımızın işleri ile ilgili olarak yaptıkları her türlü gider kabul edilebilmelidir.
 • İşte beklentilerimiz, taleplerimiz bunlardan ibaret. Çözümleri o kadar mı zor acaba? Aslında biraz ilgi, biraz anlayış bekliyoruz. Hepsi bu kadar.  Altını çizerek belirtmekte yarar gördüğümüz husus şudur. Bizler mesleğimizi doğru icra etmek ve bunu yaparken de haklarımızın teslim edilmesini talep ediyoruz hepsi budur.
Tüm bu sıkıntılar içinde camiamızın yasal statüye kavuşmasının 30 uncu yıl dönümünü buruk ta olsa kutluyor ve sesimize olumlu yanıt verileceği umudu ile saygılarımı sunuyorum.(Samsun HaberTV)
1- Genel Yayın Yönetmenimiz Nusret Sümer Edirne'de SMMM lik Yapan Hanife Saatçi İle Kadın Muhasebeciler Derneğini Kurma Aşaması Üzerine Mini Söyleşi Yaptı.
Kişisel Verileri Koruma Kurulunca, icra takibi kapsamında borçlunun yakınına telefonla kısa mesaj gönderen avukata 50 bin lira idari para cezası verildi.
Yeni göreve gelen BSMMMO yönetimini makamında ağırlayan Vali Yakup Canbolat, tarihi ve doğal güzellikleri ile adeta turizm cenneti konumunda olan
Yurt dışından yolcu beraberinde getirilen cep telefonu maktu harç tutarı, 500 liradan bin 500 liraya yükseldi.
Bilindiği üzere, Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından, 12.05.2016 gün ve 52535 sayılı resen terkin işlemleri hakkında 2016/2 sayılı Uygulama İç Genelgesi yayınlanmıştır.
Haydi hayırlı olsun Mesleğimize ve meslektaşlarımıza yeni kazanç kapıları açmaya devam eden Devletimize milletimize allah zeval vermesin.
İlgide kayıtlı özelge talep formunda, kendi kamyonunuzla şehirler arası yük taşımacılığı faaliyetiyle iştigal ettiğinizi ve işletme hesabı esasına göre . . . .
İlgide kayıtlı özelge talep formunda, üzerinde 2656 m² inşaat alanlı idari kısım ve depoların bulunduğu,
Özelge: Faydalı ömrü bitmeden veya bittikten sonra kullanımına devam edilen iktisadi kıymetlere yapılan bakım ve onarım giderlerinin itfası hk.
Kıdem tazminatı yıllarca çalışanların sigortası niteliğinde. Memur maaşlarındaki artışa endeksli olan bu tazminata temmuz itibarıyla zam geldi.
Ev içerisinde yaşayanlar tarafından yapılabilecek temizlik, ütü, yemek yapma, çamaşır, bulaşık yıkama, . . . .
MSB: S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sisteminin birinci grup malzemelerinin Mürted Hava Meydanı / Ankara’ya intikali bugün başladı
Tarımsal faaliyetlerin uzman kişiler tarafından yapılmasını teşvik amacıyla Amasya, Düzce, İzmir ve Mardin'de kırsal alanda yaşayan veya yaşamayı taahhüt eden, tarım, hayvancılık, ormancılık,
BİST, 23 kıymetli madenler aracı kuruluşunun Kıymetli Madenler Piyasası'ndaki işlem yapma yetkilerinin iptal edildiğini duyurdu
Sigara tüketimi geçen yıla oranla yüzde 12 artarken, Türkiye’de üretilen sigaralarda yerli tütün kullanım oranı yüzde 12,07’ye düştü.
08.07.2019 tarihinde TBMM'ne sunulan kanun teklifinde özetle aşağıdaki konulara yer verilmiştir.
Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem’i makamında ziyaret eden BSMMMO Başkanı Doğan Yılmaz, Erdem’den seçim sürecinde . . . . .
Yeni TTK ve Danıştay kararları sonrası limited şirket ortaklarının sorumlulukları arttı. Yeni durum dikkatle incelendiğinde anonim şirketlerin ....