100 Yıldır Memleket 30 Senedir Meslek Sevdasıyla Biz Buradayız Diyorsunuz Ya…..
20 Şubat 2019 Çarşamba
İstanbul Mali Müşavir Ve Muhasebeciler Odası kısaca İSMMMO aday tanıtım toplantısı yaptı ve 2019 yılında grubu seçime götürecek başkan adayını ....
100 Yıldır Memleket 30 Senedir Meslek Sevdasıyla Biz Buradayız Diyorsunuz Ya…..

100 Yıldır Memleket

30 Senedir Meslek Sevdasıyla

Biz Buradayız

Diyorsunuz Ya…..

Canip Aslan - SMMM - İstanbul

İstanbul Mali Müşavir Ve Muhasebeciler Odası kısaca İSMMMO aday tanıtım toplantısı yaptı ve 2019 yılında grubu seçime götürecek başkan adayını İSMMMO’nın olanaklarıyla görkemli! bir toplantıyla tanıttı. Tanıtımın sloganı da “100 yıldır memleket, 30 yıldır meslek sevdasıyla” cümlesi olarak belirlenmiş.

1000-1500 kişiyle mutlu mesut tanıtımınızı yaptınız da geride kalan 50 bin meslek mensubunun bu muhteşem!!! Şovunuz hakkında düşüncelerini merak ediyor musunuz? 

O kadar farklı yerlerdeyiz ki ne mesleği düşürdüğünüz durumdan ve ne de meslektaşlarımızın çektiği sıkıntılardan haberiniz yok. 

Dahası sizin baktığınız noktadan görünmüyor. Yine de ben size mesleğimiz ve meslektaşımızın yaşadıkları, çektikleri hakkında biraz ayna tutmaya çalışayım

Siz 30 yıldır meslek sevdası diyorsunuz ya, biz kabus gibi çöktünüz DEĞİŞİM zamanı diyoruz.

Siz 30 yıldır koltuğunuzdan kalkamadığınıza göre , biz size Hint Atasözünü hatırlatalım diyoruz.

Siz 30 yıldır mesleğin itibarını yerle bir ettiniz, biz bu meslek bu muameleye layık değil  diyoruz,

Siz saraylarınızda keyif sürüyorsunuz, biz 2.500-3.000,- TL kazanamadığı için bürolarını kapatan meslektaşlarımız var diyoruz.

30 yıldır hiç değişmeyen her ortamda gündeme getirdiğiniz TAHSİLAT, ANGARYA, HAKSIZ REKABET konularını size hatırlatan arkadaşlarımıza “BENİ BASİT KONULARLA OYALAMAYIN” diyorsunuz ya,  biz de en önemli sorunlarımız bunlar ve çözülmedi diyoruz.

Dernek Genel Kurullarında 50 bin meslektaşın başkanı birkaç seneye kadar muhasebe mesleği kalmaz, biter diye moral bozarken, biz alternatif olarak ne öneriyorsunuz diyoruz.

Dernek genel  başkanı genel kurullarda Doktorların, avukatların da alacakları var diye tahsilat sorunumuzu çözerken!,  biz hiçbir mesleğin alacağı bizi ilgilendirmez her yıl sildiğimiz alacaklarımız diyoruz.

Türkiye’nin en büyük odası İSMMMO yılbaşında “AİDAT BORÇLARINIZI ÖDEYİN , İYİ YILLAR” diye mesaj gönderiyor ya,  biz her yeni yıl yeni umutla gelir diyoruz.

Nisbi aidat yasal olarak kalktığı halde siz hala aidatlarınızı ödeyin yoksa icraya baş vuracağız diyorsunuz ya, biz yasalara karşı boynumuz kıldan ince yasal olarak ödemiyoruz diyoruz.

Siz nisbi aidatlarını ödemeyenlere İCRA gönderdiğiniz halde, tanıtım şovunuzda “Sizi ezdirmeyeceğiz” diye mesaj veriyorsunuz ya, bizde icrayı gönderen de,  tahsile etmeye çalışan da, oda’da, yönetim de sizsiniz diye hatırlatmak istiyoruz.

Banka havalesiyle ödemiş olduğumuz maktu aidatları nisbi aidatlardan düştüğünüz için hepimizi borçlu çıkarıyorsunuz ya, dekontlarımız da neyi ödediğimiz belli ayağınızı denk alın diyoruz.

Borcunuz var diye internet ortamından FAALİYET BELGESİ vermiyorsunuz, odaya gelmeye  ve borcunu ödemeye mecbur ediyorsunuz ya, o insanlar Şile’den, Tuzla’dan, Çatalca, Silivri’den bir faaliyet belgesi alabilmek için bir günlerini harcıyorlar. Bizim en kıymetli varlığımız zaman Anayasal hakkımı gasp edemezsin internetten Faaliyet belgemi vermek zorundasın diyoruz.

Yıllarca biz gidersek …………… gelir diye korku vermeye çalışıyorsunuz ya, biz nisbi temsil sistemi koalisyon demektir her oy oranınca temsil edilir korkuya yer yok diyoruz.

Siz 30 yıldır bulunduğunuz noktadan gelişen dünyayı takip edemeyip  bizim YEŞİL PASAPORT talebimize hayal kuruyorsunuz diyorsunuz ya, biz tüm meslektaşlarımıza hayallerinin peşinde gitmelerini öneriyoruz.

Yıllardır kurumsallaşın, kurumsallaşın diye ahkam keserken, bu gün gelinen noktada  30 yılda mahalle bakkalı kadar kurumsallaşamamış sınız diyoruz.

2007 yılına kadar raporlar hazırlayan,  ülke sorunlarını gündeme taşıyan bir odamız vardı, bu gün üzerine ölü toprağı serpilmiş uyuyan bir odamız var diyoruz.

30 yıldır meslektaş sayımız sürekli artmakta ve her gün ruhsat törenleri düzenliyorsunuz ya,  biz artık üniversite, fakülte, akademi, yüksek okulların bahçesinden geçenlerin bile mali müşavir yapılmaması gerektiğini, bu işin eğitimini alanların bu mesleğe girmesi gerekir diyoruz.

30 yıldır siz her gün büyüyoruz diye seviniyorsunuz ya (ruhsat ücreti ve aidat nedeniyle tamamen duygusal) biz “hiçbir şey olamazsan bari mali müşavir ol” denilmesinin önüne geçelim diyoruz. 

Müşterisinin  borcu olduğu halde defterlerini almak istediği şikayetinde bulunan meslektaşımıza, vermek zorundasın, alacağını icra yoluyla takip et diyorsunuz ya , biz hukuk kurulumuzla her türlü yardım ve desteği alabilirsiniz diyoruz.

Meslektaşımız vefat ettiğinde mağduriyetini gidermek için 30 yıldır hiçbir yardım çabanız olmadı ya, biz yıl bitene kadar arkadaşımızın bürosunu çalıştırmayı öneriyoruz.

Odanın 8. Katı bana ait kimse giremez diyorsunuz ya, biz de odanın her bir santimetrekaresinde tüm meslektaşlarımızın hakkı var, odanın her yeri tüm meslektaşlarımızın kullanımına açık diyoruz. 

30 yılda gündem maddelerinin arasına sakladığınız önergeyle onursal başkan seçtiğinizi zannediyorsunuz ya, biz de çoğunluğun protestolarına rağmen onursal başkanlık alınamaz diyoruz.

Siz sadece  biz ve ekibimiz bu odayı yönetebiliriz diyorsunuz ya, biz de bu mesleğe hizmet eden her meslektaşımız görev verildiğinde en az sizin kadar yönetebilir diyoruz.

Siz 30 yıldır beyanname süresini önce uzatmak için rekabete girmeyi görev bildiniz ya, biz GİB’na beyan sürelerinin sabitlenmesine dair görüşümüzü bildirdik ve sorunu kökünden halletme yoluna girdik diyoruz.

30 yılda her şeyi bilen, her şeyin öncüsü olan bir oda olduk diyorsunuz ya, TÜRMOB’a mesleki olarak yetersiz kişiyi başkan seçtirmekle tüm Türkiye’ye TÜRMOB’u da İSMMMO’da rezil ettiniz diyoruz.

30 yılda çok yol kat ettiğinizi söylüyorsunuz ya, biz de sorulan soruya cevap verebilecek bir mevzuat kurulu dahi oluşturamadınız, telefonları açmayarak sessizliği seçtiniz diyoruz.

30 yıldır demokratik bir grup olduğunuzu söylüyorsunuz ya, biz de 30 yılda başkan fotoğrafının yanına ikinci bir fotoğraf koyamadınız. 

2016 seçimlerinde yasal zorunlulukla koyduğunuz fotoğrafa sağdan baktığınız da önceki başkan, soldan baktığınızda vesayetle göreve gelen başkan görüntüsü veriyorsunuz diyoruz.

30 yıldır demokratik olarak oda yönetimindeyiz diyorsunuz ya, biz de o kadar demokratsınız ki ben olmazsam, benim adamım olacak zihniyetiyle hareket eden bir yönetimsiniz diyoruz.

30 yıldır mesleki mücadele verdiğinizi söylüyorsunuz ya, biz de kişisel ego ve hırslarınız ne mesleği, ne de meslektaşı görüyor, hırsınızın kölesi olmuşsunuz diyoruz.

 “İt ürür, kervan yürür" dediğiniz için siz oradasınız,

Eğitim bedava olmaz dediğiniz için siz oradasınız,

Bürosunu ayakta tutmak için zorlanan fedakar meslektaşlarımızın zorlanarak ödedikleri aidatlarıyla  şatafatlı tanıtım törenleri yaptığınız için oradasınız.

30 yıldır biz buradayız diyorsunuz ya;

-Biz de diyoruz ki YA YOL BULACAKSIN,

-YOL BULAMIYORSAN YOL AÇACAKSIN,

-YOL DA AÇAMIYORSAN YOL VERECEKSİN.

SİZ ORADASINIZ DA BİZ HEPİMİZ DEĞİŞİM İÇİN BURADAYIZ.  
59- Divan Başkanı Ziya Disanlı, Meslekte Birlik Grubundan Halil Erdem Gültekin' e Söz Verdi. Halil Erdem Gültekin Nispi Temsille İlgili Görüşlerini Sundu.(SON)
01 Ocak 2019 – 30 Haziran 2019 Tarihleri Arasında Yurt İçi ve Yurt Dışı Gelir Vergisinden İstisna Harcırah Tutarları
Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurulunca (KGK) faizsiz finans muhasebe standartlarına ilişkin kurul kararları yayımlandı.
Türkiye'mizin doğum günü olan:19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'mızın 100'üncü yılı kutlu olsun!
Noyan Doğan’ın moderatörlüğündeki ; Oda Başkanı Vehbi Karabıyık 20 Mayıs Pazartesi Günü Habertürk Televizyonunda canlı yayında olacak.
Bugün Yönetim Kurulunun Yapmış Olduğu Toplantı Sonunda; İstanbul YMM Odası Yönetim, ...
Milyonlarca emeklinin yanı sıra aileleriyle beraber 200 bine yakın iş göremezlik geliri alan vatandaşa da bayram ikramiyesi verilecek.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi tarafından öğrencilerin kullandığı mavi kart öğrenci aylık abonman ücreti 85 liradan 40 liraya düşürülmüştü.
Son yazımda defter ve belgelerin vergi incelemesine yetkili elemanlara ibraz edilememesi halinde doğrudan KDV indirimi reddiyatı yapılması durumunda
Çalıştığı fabrikada, kendisiyle aynı işi yapan işçilerin daha çok maaş aldığını belirten işçi, işverenin 'eşitlik' ilkesine uymadığını öne sürüp noter kanalıyla istifa etti.
Genel kurulda verilen taahhütlerin yakın takipçisi olacağız.
Vergi, devletin ülkesi üzerindeki egemenlik hakkına dayanarak, kamu giderlerini karşılamak üzere, karşılıksız ve zorla aldığı ekonomik değerdir.
Son 3 yılda odamızın ne yaptığı hakkında bilgisi olan aramızda sadece oda yöneticileri var, bizler yokuz.
2018 Yılı Aktif Toplamı 3,449,600 TL veya Net Satışlar Toplamı 6,898,900 TL’nin aşan üretim ve hizmet işletmeleri,
“Siyaset tek kişilik bir oyun değildir.” Derler; uzun soluklu ve ekip işidir. Siyasete küskünlük, kırgınlık olmaz Mücadele ettiğin zemin ve şartlar gözden geçirilir ancak ....
Kıdem tazminatı, işçinin çeşitli sebeplerle işyerinden ayrılırken işveren tarafından İş Kanunu gereğince vermiş olduğu bir tazminat.