" Kiralamalar " - (lll. OTURUM)
02 Ekim 2019 Çarşamba
lll. OTURUM
" Kiralamalar " - (lll. OTURUM)
İzmir SMMM Odasının Düzenlemiş Olduğu 
(Ege Odaları Platformu) 
17. Türkiye Muhasebe Standartları Sempozyumu

lll. OTURUM

" Kiralamalar "

TFRS 16 - Kiralamalar Standardı, Kiralamaların Finansal tablolara alınması, ölçümü, sunumu ve açıklamasına ilişkin ilkeleri belirler. standarın amacı, kiracı ve kiraya verenlerin bu işlemleri gerçeğe uygun bir biçimde göstererek, ihtiyaca uygun bilgileri sunmasını sağlamaktır. (TFRS - 16:1) , 17 NO'lu kiralama işlemleri standardı yerine geliştirilen TFRS -16 , 2019 yılı başından itibaren uygulamaya girmiştir. 

Yeni versiyonuyla standart; Kiralama tanımında değişikliğe giderek, özellikle kiracının raporlama işlemlerini değiştirmiştir. Bu oturumda konuşmacılar ülkemizde de yaygın bir finansman aracı olarak kullanılan finansman kiralamanın TFRS - 16' ya göre hem kiracı, hem kiraya veren açısından nasıl raporlanması gerektiğini örneklerle ortaya koymuşlardır.

                                   lll. OTURUM BAŞKANI; 
Prof. Dr. Ercan BAYAZITLI - (Ankara Üniversitesi)

Kiralamalar standardına Genel Bakış; Yeni Yaklaşımın İlkeleri
Dr. Serhat KÖKSAL, 
(Hazine ve Maliye Bakanlığı, Dış Ekonomik İlişkiler Genel Müdürlüğü, Genel Müdür Yardımcısı)

Kiralamalar Standardı Uygulamaları
Serdar İNANÇ - ( PWC Türkiye)

PANELİSTLERİN PAYLAŞMIŞ OLDUKLARI BU DEĞERLİ BİLGİLERİ ;
AŞAĞIDA SİZLER İÇİN ÇEKİMLERİNİ YAPTIĞIMIZ 
İKTİSADİ TV' DEN
 İZLEYEBİLİRSİNİZ.

******

23- (19-09-2019) - (00096) - İzmir SMMM Odasının Düzenlemiş Olduğu (Ege Odaları Platformu) 17. Türkiye Muhasebe Standartları Sempozyumu
23- lll. OTURUM - Oturumun Konusu ; " Kiralamalar" Oturum Başkanı - Ankara Üniversitesi Görevlisi Prof. Dr. Ercan Bayazıtlı Kısa bir Konuşma Yaptıktan Sonra Sunumlarını Yapması İçin Hazine ve M.B.Dış Ekonomik İlişkiler Genel Müdürlüğü Gen. Müd. Yrd. Dr. Serhat Köksal'a Verdi.

******
24- (19-09-2019) - (00097) - İzmir SMMM Odasının Düzenlemiş Olduğu (Ege Odaları Platformu) 17. Türkiye Muhasebe Standartları Sempozyumu

24- lll. OTURUM - Oturumun Konusu ; " Kiralamalar" Konusunda Hazine ve M.B.Dış Ekonomik İlişkiler Genel Müdürlüğü Gen. Müd. Yrd. Dr. Serhat Köksal Sunumlarını Tamamlayarak Oturumdaki Yerini Aldı.

******
25- (19-09-2019) - (00098) - İzmir SMMM Odasının Düzenlemiş Olduğu (Ege Odaları Platformu) 17. Türkiye Muhasebe Standartları Sempozyumu
25- lll. OTURUM - Oturumun Konusu ; " Kiralamalar" Oturum Başkanı - Ankara Üniversitesi Görevlisi Prof. Dr. Ercan Bayazıtlı Kısa bir Konuşma Yaptıktan Sonra Sunumlarını Yapması İçin Sözü PWC Türkiye Serdar İnanç'a Verdi.

******
26- (19-09-2019) - (00099) - İzmir SMMM Odasının Düzenlemiş Olduğu (Ege Odaları Platformu) 17. Türkiye Muhasebe Standartları Sempozyumu
26- lll. OTURUM - Oturumun Konusu ; " Kiralamalar" Konusunda PWC Türkiye Serdar İnanç Sunumlarına Devam Etti.

******
27- (19-09-2019) - (000100) - İzmir SMMM Odasının Düzenlemiş Olduğu (Ege Odaları Platformu) 17. Türkiye Muhasebe Standartları Sempozyumu

27- lll. OTURUM - Oturumun Konusu ; " Kiralamalar" Konusunda PWC Türkiye Serdar İnanç Sunumlarını Tamamlayarak Oturumdaki Yerini Aldı.

******
28- (19-09-2019) - (000101) - İzmir SMMM Odasının Düzenlemiş Olduğu (Ege Odaları Platformu) 17. Türkiye Muhasebe Standartları Sempozyumu

28- lll. OTURUM - Oturumun Konusu ; " Kiralamalar" Oturum Başkanı - Ankara Üniversitesi Görevlisi Prof. Dr. Ercan Bayazıtlı Kısa bir Konuşma Yaptıktan Sonra Soru-Cevap Bölümüne Geçildi.
Sunum; İSMMMO Y.K.Üyesi Halim Bursalı, İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Yücel Akdemir' le" Mesleki Gündem "
Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu hafta sonu 15 ilde uygulanacak olan sokağa çıkma sınırlaması uygulamasının iptal edildiğini açıkladı. Erdoğan kararını Twitter hesabından yaptı.
Sokağa çıkma kısıtlaması öncesinde cuma günü market, bakkal, manav, kasap ve kuru yemişçiler. .
Corona virüsü salgınıyla gelen ekstra zamların altında ezilen emekliye mini zam, memur ve memur emeklilerine de mini zam farkı göründü.
Son zamanlarda “liyakat” sözcüğünü çok kullanılır olduk. Personel alımlarında, tüm atamalarda, kamuda, özel sektörde hep bir liyakat sözü dolaşıp duruyor
Gelir Vergisi Kanunu’nun ticari kazançlarla ilgili 40’ncı ve serbest meslek erbabı ile ilgili 68’inci maddesinde 7194 sayılı Kanun’la yapılan değişikliklerle,
ABD Ticaret Temsilciliği, 2 Haziran 2020 tarihinde yaptığı duyuruda[1] dijital hizmet vergisi (DHV) uygulayan veya uygulayacak olan Avusturya,. . .
Bilindiği üzere; 518 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’nin 3. maddesindeki düzenleme ile;
Antalya Meslek Odaları Eşgüdüm Kurulu olarak; kentimizin doğal, kültürel ve tarihi değerlerinin korunmasında, . . .
Günümüz iş dünyasında işletmeler iş yerine bağlılığı artırmak amacıyla çalışanlarına pek çok sosyal yardımlar ve ilave olanaklar sağlayabiliyorlar.
Serbest döviz fonlarında gerçek kişiler için yüzde 10, tüzel kişiler için yüzde 0 (sıfır) olan vergi tevkifatı oranı yüzde 15’e çıkarıldı.
Teklif ile, Çiftçi Kayıt Sisteminin (ÇKS) yanı sıra Tarımsal Üretim Kayıt Sisteminin (TÜKAS) kayıtlarının da esas alınarak üreticilere tarım . . .
Rekabetin Korunması Kanunu'nda değişiklik öngören teklif, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonunda kabul edildi.
Teklif ile, sağlık personeline verilen fiili hizmet süresi zammının 60 günden 90 güne çıkarılması öngörülmektedir.
Bilindiği üzere, Büyük ve Orta Boy İşletmeler için Finansal Raporlama Standardı (BOBİ FRS) 29/07/2017 tarihinde yayımlanmış ve . . .
Kötü günleri geride bıraktığımız ve eski değil de yavaş yavaş yeni normale dönmeye başladığımız bu günlerde,
Başkanlığımızca 19 Ekim 2019 tarihinde yazılı, 04-14 Şubat 2020 tarihlerinde sözlü bölümü yapılan Gelir Uzmanlığı Yeterlik Sınavı’nın sonucu açıklandı.
Başkanlığımızca toplumda vergi bilincinin ve vergiye gönüllü uyumun artırılmasına yönelik olarak vatandaşlarımıza ve mükelleflerimize sunduğumuz . . . .
Epeydir günlük hukuk sorunların yazmaktan yeni yayınların tanıtımını yapamamış, mali hukuk alanındaki yeni ve önemli yayınları duyuramamıştım.