Kadın Muhasebeciler Derneği "Orta Doğuda ve Ülkemizde Kadın" Konulu Söyleşide Dünya ve Türkiye Tarihini Gözler Önüne Serdi.
09 Eylül 2019 Pazartesi
Kadın Muhasebeciler Derneği İstanbul SMMM Odası toplantı Salonunda"Orta Doğuda ve Ülkemizde Kadın" Konusunu Masaya Yatırdı.
 Kadın Muhasebeciler Derneği "Orta Doğuda ve Ülkemizde Kadın" Konulu Söyleşide Dünya ve Türkiye Tarihini Gözler Önüne Serdi.

Kadın Muhasebeciler Derneği "Orta Doğuda ve Ülkemizde Kadın" Konulu Söyleşide Dünya ve Türkiye Tarihini Gözler Önüne Serdi.

Kadın Muhasebeciler Derneği İstanbul SMMM Odası toplantı Salonunda"Orta Doğuda ve Ülkemizde Kadın" Konusunu Masaya Yatırdı.

Söyleşide sunumları Ayten Hacıoğlu yaparken, açılış konuşmalarını yapması için Kadın Muhasebeciler Derneği Başkanı Gülüzar özev'i Kürsüye davet etti.

Özev; İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler odasında;  “Ülkemizde ve Ortadoğu ‘da Kadın “konulu konferansımıza hoş geldiniz diyerek sözlerine başladı.

Meslek ve ülke sorunlarının çözümünde kadının önemli bir yeri olduğunu anlattı. Dernek olarak gruplar üstü bir düşünce sergilediklerini sözlerine ekledi.

Kadın Muhasebeciler Derneğinin düzenlediği bu etkinliğe konuşmacı olarak ; Araştırmacı Yazar Faik Bulut ile Akademisyen Devlet Eski Bakanı Önay Alpago katıldı. 

İstanbul SMMM Odası Yönetim Kurulu Üyesi (sayman) Gülgün Öztürk, Kürsüye davet edildi. Kısa ve öz konuşma yaparak "Su gibi akıp giden şu yaşamımızda insan olmanın tadına varıp, ekip biçelim" dedi.

Söyleşi Öncesi Hülya Gökçe, Deniz Gökçe ve Özlem Çıtak konuklara saz ve sözleriyle müzik ziyafeti çektiler.

Modaretörlüğünü Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Ramize Çetin’in yaptığı söyleşi oldukça anlamlı ve etkileyiciydi. Yazar Faik Bulut "Ortadoğu ülkelerindeki kadın hareketlerinin tarihi, geçmişte ve günümüzdeki konumları, hak alma uğruna verdikleri mücadeleler ile savaş ortamında yaşadıkları trajedileri" somut örneklerle anlattı.

Eski Bakan Önay Alpago "kadının gelişimini en eski devirlerden başlayarak Hititler, Eski Türkler zamanında kadının daha özgür olduğunu anlattı. Fransa İhtilalinde haklarını isteyen kadınların gyotine gönderildiğini, Osmanlı döneminde tutsak yaşayan kadınların Cumhuriyetle birlikte özgürlüğüne kavuştuğunu Atatürk’e çok şey borçlu olduğumuzu sözleri ile konuşmasını sonlandırdı.

Modaretörlüğünü Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Ramize Çetin’in yaptığı söyleşide ;

Çetin ve konuklar divanda yerlerini aldıktan sonra sözlerine şöyle başladı.

"Sayın  Protokol, Sayın Konuklar Hepiniz Tekrar Hoşgeldiniz

Şimdi Konu Başlığımız "Ortadoğu da ve Türkiye'de Kadın "Konferansımıza Başlayalım

Dilerseniz.

Bizden Önceki Konuşmacılarımıza ve Kulaklarımızın Pasını Silen Hülya Gökçe Hanım ve Ekibine Tesekkür Ederiz.

Çok Değerli İki Konuğumuz var Bugün Sayın Yazar Faik Bulut ve Siyasetçi Eski Bakanımız

Sayın Önay Alpago Hanımefendi.

Bugünkü Konferansı Konumuzu Çok Önemsiyorum. Çünkü Ülkemizde Kanayan Bir Yara Kadın Sorunu. Hergün Bir Kadın Cinayeti ve Kadına Şiddet İçerikli Haber İzliyoruz. Üzülüyoruz ve Bu Konuyu Nasıl Aşacağımızı Düşünüyoruz. O Yüzden De Bu Etkinliği Çok Anlamlı Buluyorum.

Konuklarımızın  30’ar Dakikalık Bir Konuşma Süresi Var. 15 Dakika Bir Aramız Olacak Sonra da Soru -  Cevapla Oturumumuzu Bitirmiş Olacağız.

Önceliği Sayın Önay Alpago Hanımefendiye  vermek İstiyorum.

Ancak Önce Önay Alpago Kimdir : Kısaca özgeçmişi hakkında bilgi vermek istiyorum.

Önay Alpago, Karadeniz Ereğli de Doğmuştur. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Mezunudur. Sodep’in Kuruluşu İle Siyasi Hayatta Yer Almıştır. Türkiye nin İlk ve Tek Seçilmiş Kadın İlçe Bakanı Olarak İlçesinde İki Dönem İlçe Başkanlığı Yapmıştır.

Daha Sonra Parti Meclisi MYK Üyeliği Genel Başkan Yardımcılığı Görevlerinde Bulunmuştur. 1994-1995 Yıllarına Kadın, Aile ve Sosoyal Hizmetlerden Sorumlu Devlet Bakanlığı Görevi Yapan Önay Alpago Halen CHP Onur Kurulu Üyesidir. İstanbul Barosuna Kayıtlı Olarak Avukatlık Yapmakta Olan Önay Alpago Çok Sayıda Dernek ve Sivil Toplum Örgütünün Üyesidir. Demokrasi ‘ Hukuk ‘ Kadın Hakları ‘ İşçi Sorunları ‘ Laiklik Gibi Konularda Çok Sayıda Panel Sempozyum  Da Konuşmacı Olmuş, Tebliğleri Yayınlanmıştır. Önay Alpago Evli ve İki Çocuk Annesidir.

Çetin ; "Sunum Bitiminde Bir Aramız Olacak. O Sırada Konuşmacılarımız İçin Yazılı Sorularınız Alabiliriz. Mümkünse Gündem Dışı Olmayan Kısa ve Net Sorular Olursa  Zamanımızı Daha İyi Kullanmış Oluruz." dedikten sonra,

Sayın Faik Bulut'u Tanıtmak amacıyla kısaca özgeçmişi hakkında bilgi verdi.

Bulut; 1950 Kars /Kağızman Doğumlu Olup Evli ve 2 Çocuk Babasıdır.

1968 Öğrenci Hareketine Katılmış Ve 12 Mart 1971 Askeri Darbe Sonrası Filistin Halkına Yardımcı Olmak İçin Suriye Ve Lübnan' a Gitmiştir. Hapishane Hayatı Dahil 8 Yıl Kalmış Ve Türkiye'ye Gelmiştir.

O Tarihten Sonra Gazeteciliğe Başlamış ve 1990 ların Ortasında Emekli Oldu ve Yazar Olarak Hayatını Devam Ettirmiş Olup Toplam 40 Kitap Ortadoğu ve Günümüz Konusunu Oluşturan Türkiye nin Tarihi Ve Güncel Meselelerini İçeren Kitaplar Yazmıştır.

Yazarlığın Yanı Sıra Yurtiçi ve Yurtdışında Çeşitli Kuruluşlarda Ortadaoğu ve Türkiye Hakkında Konuşmalara Yapmıştır. Avrupa Ve Diğer Ülkerlerde De Konferanslara Katılmaktadır."

dedikten sonra sözü sayın Faik Bulut'a verdi.

Söyleşi sonrası konuklardan gelen sorulara cevap verildikten sonra panalistlere teşekkür mahiyetinde çiçek verildi. Daha sonra iktisadi Dayanışma kameralarına topluca ailesi resmi vererek söyleşiye son verdiler.
RESİMLERİN TAMAMINA ULAŞMAK İÇİN AŞAĞIDAKİ LİNKİ TIKLAYINIZ

https://www.facebook.com/pg/%C4%B0ktisadi-Dayan%C4%B1%C5%9Fma-Haber-Ajans%C4%B1-136019793252536/photos/?tab=album&album_id=1159978654189973

Söyleşi detaylarını iktisadi TV den izleyebilirsiniz :  http://www.iktisadidayanisma.com/iktisadiTV/

2- Oturum Başkanı İYMMO Bşk. Yrd. YMM Sabri Tümer Açılış Konuşmalarını Yapması İçin TMUD Başkanı Prpf. Dr. Fatih Yılmaz'ı Kürsüye Davet Etti.
2019 yılında basit usulde ticari kazanç elde eden mükelleflerimizin vergilendirilmesine ilişkin olarak “Basit Usule Tabi Mükellefler İçin Vergi Rehberi” ile
Sivil toplum tanımlarında, devlet ve merkezi yapının dışındaki unsurlar dikkate alınmaktadır.
Gelir Vergisi Kanunu ücreti, işverene tabi ve belirli bir iş yerine bağlı olarak çalışanlara hizmet karşılığı verilen para ve ayınlar ile sağlanan ve para ile
"Balat' ta Söyleşi Kadınlara Dair" Konulu Etkinliğe Davetlisiniz.
Sosyal medya danışmanlığı hayatımıza son yıllarda giren bir danışmanlık hizmet türlerinden biri olup, son zamanlarda özellikle . . .
01.01.2020 tarihinden itibaren, Muhtasar ve Hizmet Prim Beyannamesi uygulamasına başlanılmış olup, Ocak 2020 dönemine ait olup
27 Şubat 1963 doğumluyum. 1 Ağustos 1995 tarihinde sigortalı, 1 Kasım 1995'ten itibaren isteğe bağlı sigortalı oldum.
Geri kazanım katılım payı uygulaması genişliyor. 2872 sayılı Çevre Kanunu’nun Ek-1 sayılı listesinde yer alan plastik poşetler için geri kazanım katkı payı . . .
Önce konuyu yine özetleyerek başlayalım. Bilindiği gibi 7194 sayılı Kanunla, Değerli Konutlar Vergisi (DKV) ihdas edildi.
Geri kazanım katılım payı uygulaması genişliyor. 2872 sayılı Çevre Kanunu’nun Ek-1 sayılı listesinde yer alan
Azaklıoğlu Necati Bay Vakfında yapılan yönetim değişikliği ile Eski Giresun Valisi Dursun Ali Şahin başkanlığa getirildi.
İktidar, 2019 yılında verilen büyük bütçe açığını da dikkate alarak daha önce tanınan bazı istisna ve muafiyetler ile ilgili kısıtlamaya gitti.
İlave 6 Puanlık SGK Teşvikinin uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı kararı Resmi Gazete’de 23.02.2020 tarih ve 31048 sayı ile yayınlanmıştır.
Yüksek Ticaretliler Derneği 15. Vergi Kongresi Düzenleme Kurulu İlk Toplantısını Yüksek Ticaretliler Derneği Marmara Lokalinde Gerçekleştirdi.
Bugüne kadar her zaman üye ve stajyerinin yanında olan Odamız bundan sonra da daha interaktif, daha dinamik projelerle yanınızda olmaya devam edecektir.
On binlerce vatandaşın beklediği vergi borcu affı için yeni bir gelişme yaşandı. Vergi borcu affı son dakika çıktı mı?
Devreden KDV yıllardır reel sektörün önemli finans sorunlarından birisi. 200 milyar TL’yi aşan büyüklüğüyle ivedi bir çözümü hak ediyor.
Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından 09.02.2020 Tarih ve 31034 sayı İle Muhtasar ve Prim Hizmet ....