Kadın Muhasebeciler Derneği "Orta Doğuda ve Ülkemizde Kadın" Konulu Söyleşide Dünya ve Türkiye Tarihini Gözler Önüne Serdi.
09 Eylül 2019 Pazartesi
Kadın Muhasebeciler Derneği İstanbul SMMM Odası toplantı Salonunda"Orta Doğuda ve Ülkemizde Kadın" Konusunu Masaya Yatırdı.
 Kadın Muhasebeciler Derneği "Orta Doğuda ve Ülkemizde Kadın" Konulu Söyleşide Dünya ve Türkiye Tarihini Gözler Önüne Serdi.

Kadın Muhasebeciler Derneği "Orta Doğuda ve Ülkemizde Kadın" Konulu Söyleşide Dünya ve Türkiye Tarihini Gözler Önüne Serdi.

Kadın Muhasebeciler Derneği İstanbul SMMM Odası toplantı Salonunda"Orta Doğuda ve Ülkemizde Kadın" Konusunu Masaya Yatırdı.

Söyleşide sunumları Ayten Hacıoğlu yaparken, açılış konuşmalarını yapması için Kadın Muhasebeciler Derneği Başkanı Gülüzar özev'i Kürsüye davet etti.

Özev; İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler odasında;  “Ülkemizde ve Ortadoğu ‘da Kadın “konulu konferansımıza hoş geldiniz diyerek sözlerine başladı.

Meslek ve ülke sorunlarının çözümünde kadının önemli bir yeri olduğunu anlattı. Dernek olarak gruplar üstü bir düşünce sergilediklerini sözlerine ekledi.

Kadın Muhasebeciler Derneğinin düzenlediği bu etkinliğe konuşmacı olarak ; Araştırmacı Yazar Faik Bulut ile Akademisyen Devlet Eski Bakanı Önay Alpago katıldı. 

İstanbul SMMM Odası Yönetim Kurulu Üyesi (sayman) Gülgün Öztürk, Kürsüye davet edildi. Kısa ve öz konuşma yaparak "Su gibi akıp giden şu yaşamımızda insan olmanın tadına varıp, ekip biçelim" dedi.

Söyleşi Öncesi Hülya Gökçe, Deniz Gökçe ve Özlem Çıtak konuklara saz ve sözleriyle müzik ziyafeti çektiler.

Modaretörlüğünü Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Ramize Çetin’in yaptığı söyleşi oldukça anlamlı ve etkileyiciydi. Yazar Faik Bulut "Ortadoğu ülkelerindeki kadın hareketlerinin tarihi, geçmişte ve günümüzdeki konumları, hak alma uğruna verdikleri mücadeleler ile savaş ortamında yaşadıkları trajedileri" somut örneklerle anlattı.

Eski Bakan Önay Alpago "kadının gelişimini en eski devirlerden başlayarak Hititler, Eski Türkler zamanında kadının daha özgür olduğunu anlattı. Fransa İhtilalinde haklarını isteyen kadınların gyotine gönderildiğini, Osmanlı döneminde tutsak yaşayan kadınların Cumhuriyetle birlikte özgürlüğüne kavuştuğunu Atatürk’e çok şey borçlu olduğumuzu sözleri ile konuşmasını sonlandırdı.

Modaretörlüğünü Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Ramize Çetin’in yaptığı söyleşide ;

Çetin ve konuklar divanda yerlerini aldıktan sonra sözlerine şöyle başladı.

"Sayın  Protokol, Sayın Konuklar Hepiniz Tekrar Hoşgeldiniz

Şimdi Konu Başlığımız "Ortadoğu da ve Türkiye'de Kadın "Konferansımıza Başlayalım

Dilerseniz.

Bizden Önceki Konuşmacılarımıza ve Kulaklarımızın Pasını Silen Hülya Gökçe Hanım ve Ekibine Tesekkür Ederiz.

Çok Değerli İki Konuğumuz var Bugün Sayın Yazar Faik Bulut ve Siyasetçi Eski Bakanımız

Sayın Önay Alpago Hanımefendi.

Bugünkü Konferansı Konumuzu Çok Önemsiyorum. Çünkü Ülkemizde Kanayan Bir Yara Kadın Sorunu. Hergün Bir Kadın Cinayeti ve Kadına Şiddet İçerikli Haber İzliyoruz. Üzülüyoruz ve Bu Konuyu Nasıl Aşacağımızı Düşünüyoruz. O Yüzden De Bu Etkinliği Çok Anlamlı Buluyorum.

Konuklarımızın  30’ar Dakikalık Bir Konuşma Süresi Var. 15 Dakika Bir Aramız Olacak Sonra da Soru -  Cevapla Oturumumuzu Bitirmiş Olacağız.

Önceliği Sayın Önay Alpago Hanımefendiye  vermek İstiyorum.

Ancak Önce Önay Alpago Kimdir : Kısaca özgeçmişi hakkında bilgi vermek istiyorum.

Önay Alpago, Karadeniz Ereğli de Doğmuştur. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Mezunudur. Sodep’in Kuruluşu İle Siyasi Hayatta Yer Almıştır. Türkiye nin İlk ve Tek Seçilmiş Kadın İlçe Bakanı Olarak İlçesinde İki Dönem İlçe Başkanlığı Yapmıştır.

Daha Sonra Parti Meclisi MYK Üyeliği Genel Başkan Yardımcılığı Görevlerinde Bulunmuştur. 1994-1995 Yıllarına Kadın, Aile ve Sosoyal Hizmetlerden Sorumlu Devlet Bakanlığı Görevi Yapan Önay Alpago Halen CHP Onur Kurulu Üyesidir. İstanbul Barosuna Kayıtlı Olarak Avukatlık Yapmakta Olan Önay Alpago Çok Sayıda Dernek ve Sivil Toplum Örgütünün Üyesidir. Demokrasi ‘ Hukuk ‘ Kadın Hakları ‘ İşçi Sorunları ‘ Laiklik Gibi Konularda Çok Sayıda Panel Sempozyum  Da Konuşmacı Olmuş, Tebliğleri Yayınlanmıştır. Önay Alpago Evli ve İki Çocuk Annesidir.

Çetin ; "Sunum Bitiminde Bir Aramız Olacak. O Sırada Konuşmacılarımız İçin Yazılı Sorularınız Alabiliriz. Mümkünse Gündem Dışı Olmayan Kısa ve Net Sorular Olursa  Zamanımızı Daha İyi Kullanmış Oluruz." dedikten sonra,

Sayın Faik Bulut'u Tanıtmak amacıyla kısaca özgeçmişi hakkında bilgi verdi.

Bulut; 1950 Kars /Kağızman Doğumlu Olup Evli ve 2 Çocuk Babasıdır.

1968 Öğrenci Hareketine Katılmış Ve 12 Mart 1971 Askeri Darbe Sonrası Filistin Halkına Yardımcı Olmak İçin Suriye Ve Lübnan' a Gitmiştir. Hapishane Hayatı Dahil 8 Yıl Kalmış Ve Türkiye'ye Gelmiştir.

O Tarihten Sonra Gazeteciliğe Başlamış ve 1990 ların Ortasında Emekli Oldu ve Yazar Olarak Hayatını Devam Ettirmiş Olup Toplam 40 Kitap Ortadoğu ve Günümüz Konusunu Oluşturan Türkiye nin Tarihi Ve Güncel Meselelerini İçeren Kitaplar Yazmıştır.

Yazarlığın Yanı Sıra Yurtiçi ve Yurtdışında Çeşitli Kuruluşlarda Ortadaoğu ve Türkiye Hakkında Konuşmalara Yapmıştır. Avrupa Ve Diğer Ülkerlerde De Konferanslara Katılmaktadır."

dedikten sonra sözü sayın Faik Bulut'a verdi.

Söyleşi sonrası konuklardan gelen sorulara cevap verildikten sonra panalistlere teşekkür mahiyetinde çiçek verildi. Daha sonra iktisadi Dayanışma kameralarına topluca ailesi resmi vererek söyleşiye son verdiler.
RESİMLERİN TAMAMINA ULAŞMAK İÇİN AŞAĞIDAKİ LİNKİ TIKLAYINIZ

https://www.facebook.com/pg/%C4%B0ktisadi-Dayan%C4%B1%C5%9Fma-Haber-Ajans%C4%B1-136019793252536/photos/?tab=album&album_id=1159978654189973

Söyleşi detaylarını iktisadi TV den izleyebilirsiniz :  http://www.iktisadidayanisma.com/iktisadiTV/

2- Sunucu Ayşe Çelik, Açılış Konuşmasını Yapması İçin İzmir SMMM Odası Başkanı Vedat Adak'ı Kürsüye Davet Etti.(Dizin Devam Ediyor)
Meslektaşın Mücbir Sebep Sorunu Çözüldü. Başkanımız Ethem Yüksel Kahveci; Meslekte Birlik ve Gelir İdaresi Başkanı Bekir Bayrakdar'ın....
Bu yıl 19.sunu düzenleyeceğimiz geleneksel Anadolu Odaları eğitim seminerimiz. . .
Ticari yaşamda bir tarafta mal ve hizmet satışı yapanlar, bir tarafta da bu mal ve hizmetleri satın alanlar bulunmakta, . . . . . .
TÜRMOB Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliğinden:
Vergi yüzsüzleri listeleri gerçeği yansıtmıyor. Asıl vergi borçluları gizlenirken, çaycılar yönetim kurulu üyesi olarak gösteriliyor
Dünyanın ilk anayasası olan Magna Carta’dan beri verginin adaletli olması gerektiği yazılmıştır. 1215 yılında imzalanan bu sözleşmeden bu yana , , , ,
Doktorları icradan satıyorlar…Cizre İcra Dairesi “taşınır mal” ibaresiyle açık artırma ilanı verdi.“Aşağıdaki cins ve miktardaki mallar satışa çıkarılmıştır” denildi.Satışın “adalet sarayı” önünde yapılacağı duyuruldu.
Diyarbakırlı anneler PKK tarafından çeşitli yöntemlerle dağa kaçırılan çocuklarını geri almak için HDP önünde eylem yapıyorlar.
Bir oda başkanı, bir TÜRMOB başkanı düşünün ki, hukuksuz olduğu halde sizden Nisbi aidat almaya, mahkemenin kararını yok saymaya çalışıyor...
Tek kişinin savunmasıyla ses bulamayan düşünceler meslek örgütleri aracılığı ile toplumsal inovasyonlara dönüşür ve insanların kalbine dokunur.
Emeklilik çalışanların en büyük hayali. Fakat bazen iş ortamındaki zorluklar, amirlerin olumsuz tutumları, iş arkadaşları gibi sebeplerle çalışmak işkence haline gelebilir.
Seni evlatlıktan reddederim. Mirasımdan mahrum bırakırım. Çok bilinen bir Yeşilçam repliği. Ancak, gerçek hayat filmler gibi olmuyor!..
Bilindiği gibi 213 sayılı VUK hükümlerine göre, vergi incelemelerinde uyulacak ilkelerle ilgili yönetmelik ..
İç denetim, işletmelerin faaliyetlerini geliştirmek ve onlara değer katmak amacını güden bağımsız ve objektif bir güvence ve danışmanlık faaliyetidir,
Sözleşmelerde Katma Değer Vergisi (KDV)’nin sözleşme bedeline dahil mi yoksa hariç mi olduğu çok zaman unutulur. Sonra da taraflar arasında sorun olur.
Prim Borçlularına Sağlık Müjdesi....Prim Borçlularına Sağlık Müjdesi.....Prim Borçlularına Sağlık Müjdesi
TÜRMOB 22. Olağan Seçimli Genel Kurulu 15.10.2016 Tarihinde Ankara Shearaton Otelde Gerçekleşmişti. Ve Bu Genel Kurulda da Divan başkanlığını ....