“Yapay Zeka Algoritmalı Robotlar, İnsan Eliyle Yürüyen Hassas İşleri De Yapacak”
14 Eylül 2020 Pazartesi
“Lisans ve lisansüstü öğrenciler ile akademisyenlere yapay . . .
“Yapay Zeka Algoritmalı Robotlar, İnsan Eliyle Yürüyen Hassas İşleri De Yapacak”

“Yapay Zeka Algoritmalı Robotlar, İnsan Eliyle Yürüyen  . . . Hassas İşleri De Yapacak”

Tolga Bizel- Mitsubishi Electric Türkiye Fabrika Otomasyon Sistemleri Bölümü Ürün Yönetimi ve İş Geliştirme Kıdemli Müdürü

“Lisans ve lisansüstü öğrenciler ile akademisyenlere yapay zekanın temelini öğretmek, tez hazırlayanlara ilham olmak, yeni proje ekiplerinin oluşmasına öncülük etmek ve yapay zeka alanındaki gelişmelerin takip edilmesini sağlamak” amacıyla İstanbul, Kocaeli, Sakarya ve Yalova üniversitelerinin iş birliğiyle düzenlenen Yapay Zeka Yaz Okulu’nun (YAZSUM) 3’üncüsünde Mistubishi Electric’in projeleri ve çalışmaları ilgi odağı oldu.

Mitsubishi Electric Türkiye Fabrika Otomasyon Sistemleri Bölümü Ürün Yönetimi ve İş Geliştirme Kıdemli Müdürü Tolga Bizel, 3’üncü Yapay Zeka Yak Okulu’ndaki (YAZSUM) dijital etkinlikte “Fabrikaların Dijital Dönüşümü ve Yapay Zeka Teknolojileri” başlıklı bir sunum yaptı.
 
SANAYİCİLER İÇİN DİJİTAL DÖNÜŞÜM YATIRIMLARI

Türkiye’de sanayiciler ve alt yapı projeleri için “dijital dönüşüm alanında önemli yatırımlar ve çalışmalara” imza attıklarını ifade eden Tolga Bizel, yapay zeka algoritmalı robotların avantajlardan yeni endüstri evresine yanıt veren e-F@ctory konseptine, şirketlerin yapay zekadan maksimum fayda elde etmelerini sağlayan tescilli AI markası “Maisart” teknolojisinden Dijital İkiz uygulamasına kadar Mitsubishi Electric’in yapay zekayla ilgili pek çok çalışmasını katılımcılarla paylaştı.
 
“ARTIK LAMBALARI YERLEŞTİRİP SES SİSTEMİNİ KURACAKLAR”

Yapay Zeka Yak Okulu katılımcılarının dikkatle dinlediği Bizel, robotların daha öncesinde “sadece aracın gövdesini değiştirirken” artık “lambaların yerleştirilmesi ve ses sisteminin kurulması gibi” insan eliyle yapılan hassas işleri de tamamlayabildiklerini ve yakın gelecekte “robotlardan beklenen en büyük değişikliğin” hareket teknolojisi alanında olacağını söyledi: “Yapay zeka algoritmalı robotlardan ürünün yerini değiştirmesi, hassas, kusursuz ve esnek çalışması beklenecek. Mitsubishi Electric olarak, yapay zeka ile geliştirdiğimiz yeni nesil kolaboratif robotlarla şirketlerin robotik sistemlerini hızlı, sezgisel ve daha düşük maliyetlerde kurmalarına, hızla değişen iş ortamları ve sosyal ihtiyaçlara esnek bir şekilde yanıt vermelerine imkân sağlıyoruz. Böylece beklenmedik arızaların önlenmesi ve arızaya yol açacak parçalar hakkında kullanıcıların önceden ikaz edilmesi mümkün hale geliyor. Robotlarımız, geleneksel sistemlere göre güç sensörüyle daha hızlı ve sisteme zarar vermeden çalışıyor; öğrenerek performansını giderek artırıyor. Aynı zamanda robotlarımızın öğrenme süresi de 5 saatten 1-2 saate kadar düştü.”

“E-F@CTORY KONSEPTİNDE ÖNCE SANAL FABRİKA OLUŞTURULUYOR”

Bizel etkinlikte Mitsubishi Electric’in yeni endüstri evresinde geliştirdiği e-F@ctory konsepti hakkında şunları anlattı: “Fabrikaların dijital dönüşümlerini gerçekleştiren e-F@ctory konseptimizle fabrika yatırımından önce sanal bir fabrika oluşturarak ortaya çıkacak hattın ve üretimin simülasyonunu gerçekleştirme, verimliliği değerlendirme ve oluşan çıktılar doğrultusunda yatırımı şekillendirme fırsatı sunuyoruz. Dijital dönüşüm çağında makineler, çevrelerinde olup bitenleri anlayabilecek ve birbirleriyle internet protokolleri aracılığıyla iletişim kurabilecek duruma geliyorlar. Bu altyapı içinde robotlar çok önemli bir rol oynuyor. Bugün e-F@ctory altyapısı sayesinde robotlar, üretim hattındaki diğer ürünlerle de haberleşebiliyorlar ve bilgileri insan kontrolünden bağımsız olarak hem kendi aralarında hem de fabrikayı kontrol eden ana sistemle paylaşıp verimliliği artırmak için hazır durumdalar. Bir şirketin Malezya fabrikasında uyguladığımız pilot programımız sayesinde arızaların önceden fark edilerek arıza gerçekleşmeden müdahale edilmesi mümkün hale geldi. Bu pilot program; yüksek verimlilik, önleyici bakım faaliyetleri olanağı, düşük aksam arıza oranı, düşük maliyet ve kusursuz uyumla sonuçlandı. Tüm bu sonuçlar ise şirketin yaklaşık 9 milyon dolar tasarruf etmesini sağladı.”

“DİJİTAL İKİZ UYGULAMASIYLA ÜRETİMDE ESNEKLİK VE VERİMLİLİK”

Türkiye’nin önde gelen elektronik eşya üreticilerinden birinin üretim hattında robotlar ve IQ Platform PLC’ler’le ‘dijital ikiz’ uygulamasını hayata geçirdiklerini belirten Bizel, “Bu fabrikadaki dijital ikiz uygulamamız sayesinde gerçek üretim hattına müdahale edilmeden üretime esneklik ve verim kattık. Örneğin yetkili bir kişi, üretim hattının dijital ikizinde gerçekte yapmak istediği üretimi sadece parametresini değiştirerek simüle edebiliyor ve hedeflenen üretimin gerçek olduğu zaman ne kadar verimle çalışacağını fiziksel olarak üretime başlamadan görebiliyor.” dedi.
 
“MAISART’LE MAKİNE ANORMALLİKLERİ HIZLI VE DOĞRU TESPİT EDİLİYOR”

Bizel; kısaltılmış hali “Maisart” olan “Mitsubishi Electric’s AI creates the State-of-the-ART in technology (Mitsubishi Electric’in AI’sı ile en yeni teknoloji)” ile “yapay zeka tabanlı fabrikalarda ve tesislerde” ekipman duruş süresi azalırken verimliliğin artığını kaydetti: “Makine öğrenmesi algoritmasını kullanan bu teknoloji, sensör verilerini analiz ettikten sonra farklı operasyonel durumlar arasında üretim makinesi geçişine ilişkin bir model oluşturuyor. Bu sayede fabrika ve tesislerde verimliliği artırmak üzere makinelerdeki beklenmedik durumları işaret eden makine anormalliklerinin hızlı ve doğru bir şekilde tespit edilmesi sağlanıyor.”

“GELECEKTE İNSAN-ROBOT İŞ BİRLİĞİYLE ÇALIŞACAK FABRİKALAR OLACAK”

Bizel’e göre dijitalleşmek insanların “işsiz kalmasına” yol açmayacak, “emek ağırlıklı işlerden elini çekerek zihinsel çalışmalara yönelmesine” sebep olacak: “Dijital dönüşümle birlikte işletmelerde yeni bir örgütsel yapının ve yerleşimin olacağı yönünde beklentimiz ağırlık kazanıyor. Japonya’daki Kani fabrikamızda 2003 yılında başlayan dönüşüm tecrübemizde, hat üretiminden dijital dönüşümle donatılmış hücresel üretim ve yüksek teknolojik sisteme geçtik. Burada da birçok çalışanın iş tanımının köklü şekilde değişeceğini gördük. Gelecekte robotların insanlarla iş birliği halinde çalışacağı fabrikalar bizleri bekliyor.” (Kobi Yaşam -12.09.2020)
KGK tarafından Bağımsız denetim Firmalarına gönderilen yazılarda; BDS 700 ile ilgili olarak KGK tarafından belirlenen 2. Formata uygun . . .
Limited şirketler, Türk Ticaret Kanunu’na (TTK) göre kurulmuş ticaret şirketleridir. Şirketin kuruluşu, ortaklık yapıları ve
Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelik'te yapılan değişikliklerle birlikte, kredi kartında da ıslak imza zorunluluğu kaldırıldı.
İktidar, darbe girişimi, ekonomik durgunluk ve Rahip Brunson krizi sırasında yaşanan döviz kurlarının ani ve olağanüstü yükseldiği . . .
Doğum tarihim 2 Ekim 1971, toplam primim 8.210 gün, sigorta başlangıcım 1 Mayıs 1986 olup, 2 Ekim 2020 tarihinde yaşım dolarak . . . .
Kalifiye eleman istihdam eden, teknolojiyi izlemek ve değişen teknolojiye uyum sağlamak zorunda olan, Ar-Ge faaliyeti yapan
Katma değer Vergisinin (KDV) yüzde 1’e indirilmesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, politika faizini yüzde 8,25'ten yüzde 10,25'e yükseltti.
Bazı yükümlülüklerde ertelemenin bittiği ve cari dönem vergilerinin çakıştığı ekim ayına günler kala, iş dünyası gözünü Meclis’e çevirdi.
Mersin’de bir mali müşavirin temmuz ayında koronavirüs testi pozitif çıkıyor. Ağustos’un 5’ine kadar hastanede kalıyor, tedavi ediliyor.
Taraflar arasındaki uyuşmazlıklarda veya belli bir konuda herhangi bir şeyin değerini veya değer düşüklüğünü yahut hasarın maliyetini . .
Dünyanın en zenginlerinden Bill Gates, yeni tip koronavirüs (COVID-19) hakkında yine çok konuşulacak açıklamalarda bulundu.
Bursa Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nca (BSMMMO), zorlu eğitim maratonunu tamamlayarak mesleğe yeni adım atan
Vergi, resim ve harç istisnası belgelerine yönelik iş ve işlemlerin fiziksel ortamda oluşturulmasına ilişkin tanınan 6 aylık süre, 9 aya çıkarıldı.
Mükellef sayısı itibariyle çok sayıda kişiyi ilgilendiriyor. Taşınmaz sahibi herkes mükellef. Ayrıca geniş muaflıklar içeriyor.
T.C. Merkez Bankası Döviz Kurları (2020 -2019 -2018 - 2017 - 2016 - 2015 - 2014 ve Diğer Yılları İçerir)
Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ağustos 2020 Aylık Bütçe Gerçekleşme Raporu'nu açıkladı. 2020 yılı Ağustos ayında merkezi yönetim