“Delege”kelimesinin manası hep bir soru işaretidir bende...
12 Aralık 2018 Çarşamba
İdil Acaroğlu
Her ne kadar delege sistemi demokratik temsil edilmek adına kurulmuş bir sistem olsa da,ülkemizdeki işleyişine bakınca durumun çok farklı seyrettiğini görmek mümkün.
“Delege”kelimesinin  manası hep bir soru işaretidir bende...

   Her ne kadar delege sistemi demokratik temsil edilmek adına kurulmuş bir sistem olsa da,ülkemizdeki işleyişine bakınca durumun çok farklı seyrettiğini görmek mümkün.

İdil Acaroğlu - SMMM - İzmir

   Bizdeki anlamı demokratik işleyişi sağlamaktan ziyade;meslek odalarında,derneklerde,siyasi partilerde vs,iktidarda oturanların istedikleri sürece tekrar  kendilerini seçtirmelerine hizmet eden bir sistem olarak karşımıza çıkıyor.

    Çözüm grubu olarak, yola çıktığımızda ilk seçim dönemimizden itibaren,değişmez kuralımız olarak delegelerin ön seçimle tespit edilmesinden yana karara varmış ve bunu uygulamış olan bir grubuz...ben diğer gruplarda oluşan delege listelerini algılamakta hep zorluk çektim...Hatta bir Oda başkanımız “e seçim zamanı tabi delege yapıp,komite başkanı,kurul başkanı vs yapacağız diye sözler veriyoruz,seçilince de bu sözleri tutmamız gerekiyor”demişti yıllar önce,haksız rekabete tenezzül etmiş birini haksız rekabet kuruluna atamalarına karşı durduğum zaman...

    Siyasi partilerde işleyiş nasıl ise, bizim örgütümüzdeki işleyiş de öyle.Hiç bir fark yok...Biz yıllarca,İzmir Odasında her ay toplanan danışma  Meclis’ine,TÜRMOB delegelerinin de katılması için çok çaba sarfettik.Sözlü,yazılı talebimizi ilettik.Ama çok demokrat bir yönetim ile karşı karşıya olduğumuz için  hiç kabul görmedi...Kendi grup delegeleri de dahil olmak üzere..Çünkü onlar için delege,hep onları iktidara taşıyan bir araç sadece.

    Yani Delege sistemi öyle bir sistem ki; Türkiye’deki dernek, oda, vakıf, siyasi parti… gibi sistemlerde bir kez genel başkanlık koltuğuna oturan bu sayede o koltukta oturma hakkını ve olanağını istediği sürece elde ediyor.Yok denecek kadar az istisnalar bu kuralı bozmuyor.

     Keşke delege atanan Kişiler ne kadar önemli bir görevleri olduğunun farkında olabilseler... Atanan diyorum çünkü ileri demokrasiye!inanan gruplarda delegelik seçimleri yapılsa da göstermelik oluyor.Zaten Türkiye’de tüm sistemlerde sorun atananlar ve seçilenler ayrımına takılıp kalmıyor mu...Atananlar seçilenlerin veya seçileceklerin önüne geçmiyor mu...

     Şahsi beklentiler veya menfaatler ile bu çok önemli görevi zedeleyerek, tüm genel kurullarda “kabul edenler etmeyenler”kısmında koşulsuz elleri havada olanlar,artık koltuk sevdalısına dönüşen yönetenlerin meslek adına attığı her geri adıma da ortak olduklarını unutmamalı...temsil ettiklerinin sadece bugünkü iktidar değil,meslektaşlarımız olduğunu unutmamalı.Meslek Odalarımızı hiç kimsenin tekeline bırakmamalı...

      Çünkü Delege demek;fikri hür vicdanı hür bir şekilde görevini yaparak demokrasiyi işleten kişi demektir. UNUTMAMALI.
4- Divan Başkanı Arıkan; Konuşmalarını Yapması İçin TÜRMOB Yönetim Kurulu Üyesi ve E. Devlet Bakanı Dr. Masum Türker'i Kürsüye Davet Etti.
3568 sayılı Yasalarının 30.uncu Yaşı Gereği Çelenk Töreni Yapılacaktır.
Kulüp Toplantılarınızı Uygun Fiyatlarla Toplantı Odalarımızda Yapabilirsiniz.
KGK 1 Destekleyici Kredi - "Gelecek Etik İle Gelecek" Konulu Seminere Davetlisiniz.